Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: smooth
2007-06-13, 12:09
Co powiesz o ROMACH w Brzegu ?
Autor Wiadomość
Włóczykij 
Indianer



Wiek: 35
Dołączył: 09 Lis 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: z mnogości ech...

Wysłany: 2007-06-10, 13:01   

W każdym z nas tkwi pierwiastek rasizmu i uwidacznia się on w pewnych sytuacjach, w których nie potrafimy powstrzymać nerwów ze względu na niedopuszczalne w naszym rozumowaniu zachowanie drugiej strony, dlatego nie odczuwałbym na Waszym miejscu lęku przed tym pojęciem.


Ciągle dyskusja toczy się na tle jednostki i oczywiście widać jej lekki zarys(o nacechowaniu pozytywnym), ale w większości mamy do czynienia z postaciami negatywnymi w populacji romskiej(na terenie Brzegu). Podczas rozmowy przewijała się kwestia kultury. Jak powszechnie wiadomo Romowie żyją w diasporze, ale my mieliśmy szczęścia, gdyż nikt z drzewka genealogicznego Don Vasyla do nas nie trafił i bogatej tradycji jak nie było, tak nie będzie. Oprócz tego mamy jak widać Romów, którzy żyją ze świadomością istnienia swoich norm zwyczajowych, których nikt z nas nie może naruszyć, bo są one niedotykalne i od wieków niezmienne.
0 UP 0 DOWN
 
bekamsobie 


Wiek: 42
Dołączył: 21 Kwi 2006

UP 6 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-10, 13:18   

Dziewczyny (obrończynie), według tego co piszecie byłoby bardzo ciężko napisać definicję dla jakiejkolwiek grupy społecznej, bo praktycznie zawsze znalazła by się taka jednostka która by tą definicję łamała.
Akurat ci wasi znajomi romowie są jedynie wyjątkami od reguły i nikt temu nie zaprzecza.
0 UP 0 DOWN
 
mystery 



Wiek: 41
Dołączyła: 13 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-10, 14:32   

yasiu napisał/a:
Mystery udowodnić nie jest problem tylko każdy się boi że Sawka czy Ewcia nazwą wtedy tą osobę rasistą.
ale jeśli to potrafisz udowodnić to, dlaczego miałaby ochodzić Cię ich opinia? Poza tym taki dowód mozna w donosie do Urzędu Skabrowego wysłać czy do innej instytucji, która takimi sprawami się zajmuje. Donosy anonimowe też są rozpatrywane.
0 UP 0 DOWN
 
verbeina 



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2007

UP 13 / UP 3


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-10, 18:16   

yasiu napisał/a:
Nie wiem skąd ta zawziętość bronienia nawet jak się nie ma racji. Pytanie kieruję do Sawki i Ewci, znacie się i czyżbyście miały bliższy kontakt z jakimś Romem, że za wszelką cenę bronicie całej populacji Romskiej?


To nie jest zawziętośc, tylko poprostu ja i Sawka piszemy tak jak myślimy i uważamy o Romach, bo są to naprawdę normalnie ludzi i jak w każdej narodowości znajdują się źli"rodacy". TAk samo jak u nas czyli polaków wielu jest złodzieli i żuli....
A co do Romów to wychowywałam sie na ulicy Piastowskiej i spędziłam tam cale dzieciństwo miałam wiec kontakt z Romami i darze ich naprawde szczególnym uznaniem i podziwiam ich kulture....KUlture ich narodu bo naprawde jest piękna. I w takim razie nie moge przyznac racji ludzią ktorzy źle mowia o Romach bo naród i opinie buduja wszysy a nie poszczegolne jednostki....A uwazam ze tych dobrych jest znacznie wiecej tylko ludzie ich nie kojarzą dlatego , że oni normalnie i uczciwie pracują i nie robia żadnej tzw. "boruty"
0 UP 0 DOWN
 
KtOŚ 
<--(x_x)-<<



Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2006

UP 18 / UP 25


Skąd: a domyśl się :P

Wysłany: 2007-06-10, 18:23   

ewcia335 napisał/a:
Romach
ewcia335 napisał/a:
polaków


hmmm....czyli Romom się należy szacunek, a Polakom nie ?? :) [taki mały off-top ;) ]
0 UP 0 DOWN
 
bartoszek 


Wiek: 35
Dołączyła: 30 Gru 2006

UP 1 / UP 0



Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: 2007-06-10, 20:30   

ewcia335 napisał/a:
A co do Romów to wychowywałam sie na ulicy Piastowskiej i spędziłam tam cale dzieciństwo miałam wiec kontakt z Romami i darze ich naprawde szczególnym uznaniem i podziwiam ich kulture....


no to podziękuj Bogu, ze to nie była chociażby Rybacka.... ja też doskonale znam tych Romów z Piastowskiej i złego słowa na nich nie powiem :!: ale odnośnie tych innych pare słów bym powiedział..... i Ty ewciu też.... nie wiem czy dane było Ci spotkac się z sytuacjami z tymi innymi.... np. z żebraniem, obrażaniem itd....
0 UP 0 DOWN
 
verbeina 



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2007

UP 13 / UP 3


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-10, 22:06   

bartoszek napisał/a:
nie wiem czy dane było Ci spotkac się z sytuacjami z tymi innymi.... np. z żebraniem, obrażaniem itd....

Owszem spotkałam sie z żebranie i bardzo mnie to......zdenerwowało, bo nei chciali sie odczepić!
Ale temat brzmi: Co powiesz o Romach w Brzegu? Wiec uważam wiekszość Romów za porządnych ludzi....Tak jakby zapytano co myślisz o Polakach w Brzegu tez zdarzaja sie...takie a nie inne przypadki...
Ale popieram Cie całkowicie i masz u mnie dużego plusa za to:
bartoszek napisał/a:
ja też doskonale znam tych Romów z Piastowskiej i złego słowa na nich nie powiem :!:
0 UP 0 DOWN
 
bartoszek 


Wiek: 35
Dołączyła: 30 Gru 2006

UP 1 / UP 0



Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: 2007-06-10, 22:26   

fragmenty pochodzą z "Religia i kultura Romów" Autor tekstu: Krzysztof Dziubała

za stroną http://www.racjonalista.pl

Cytat:
Autor tekstu: Krzysztof Dziubała; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,1441
Historia Romów

Romowie po raz pierwszy migrowali do wschodniej Europy, z Hindustanu ok. 1000 roku — z powodów, które zostały zagubione w historii. Niektórzy historycy uważają, że potem mogły wystąpić kolejne migracje. W okresie 14-15 wieku zaczęli emigrować do Europy zachodniej.
Niektórzy wyemigrowali z Europy do USA i Kanady pod koniec 19 wieku i na początku 20 wieku. Po Drugiej Wojnie Światowej i ostatnio po upadku komunizmu w Europie wschodniej, były dodatkowe migracje Romów na zachód.

Obecnie zdecydowana większość Romów prowadzi osiadły tryb życia. Jedynie ok. 5 procent europejskich `Romani` pozostaje nomadami.
Są trzy grupy językowe, którymi posługują się Romowie:
— język `Domari` na Środkowym Wschodzie i we wschodniej Europie.
— język `Lomarven` w centralnej Europie.
— język `Romani` w zachodniej Europie.
W tych grupach, Romowie są zorganizowani w 4 główne i około 10 mniejszych plemion/narodów.
Zwykle, oficjalnie adaptują religię państwa w którym mieszkają.

W historii Romowie byli częstokroć prześladowani, szczególnie w Europie
Autor tekstu: Krzysztof Dziubała; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,1441
— Rozpuszczane były plotki i pogłoski w czasach średniowiecznych, że Romowie pochodzili od orgii seksualnej pomiędzy Cyganką i Diabłem. Chrześcijanie wierzyli, że istnieje tajna konspiracja kowali, czarowników i kobiet, której celem jest atak na Kościół. Ponieważ wielu Romów było kowalami, więc za wspólników w tej konspiracji uznano też `Romani`. Wierzono ponadto, że to Romowie przygotowali gwoździe, którymi przybito Chrystusa do krzyża. Z kolei Romowie próbowaliodpowiedzieć na to pogłoską, że Romowie próbowali ukraść te gwoździe i nie dopuścić do ukrzyżowania, jednak zdołali zabrać tylko jeden ...
— Ludobójstwo, którego dopuścili się chrześcijanie na czarownicach, w czasach średniowiecza i renesansu — było również skierowane przeciw Romom. Sądy skazywały i więziły Romów w więzieniach dla czarowników, często nawet nie zapisując ich imion.
— Parlament Augsburga wydał postanowienie, że chrześcijanin mógł legalnie zabić Cygana. Jednocześnie sądy nie rozpatrywały skarg Romów, których pobili lub zranili chrześcijanie.
— W 1721 roku cesarz Karol VI dla terenów obecnie stanowiących Niemcy wydał polecenie ludobójstwa Romów. Organizowano zbiorowe polowania na Cyganów.
— w 1792 roku 45 Romów poddano torturom, po czym zostali zabici, za morderstwo na pewnych Węgrach, którzy faktycznie ... żyli i obserwowali te egzekucje.
— Historycy uważają, że prawie połowa Romów była niewolnikami w Europie — od 14 wieku aż do połowy 19 wieku, kiedy zniesiono niewolnictwo.
— W latach 20-tych XX wieku, w czasie Republiki Weimarskiej Romów ponownie prześladowano. Zabroniono im korzystać z parków i publicznych łaźni. Wszyscy Romowie musieli być zarejestrowani na policji. Wielu wysłano do katorżniczych obozów pracy „z powodu bezpieczeństwa narodowego". Kiedy naziści przejęli władzę - prześladowani byli jeszcze silniej — podpadali bowiem pod ustawę „Norymberskie Prawo dla Ochrony Niemieckiej Krwi i Honoru". W 1937 roku Heinrich Himmler wydał dekret „Walka Przeciw Pladze Cygańskiej", który wzmocnił prześladowania Romów przez policję niemiecką.
— W okresie `Holocaustu` Romów uznano za „podludzi". W lipcu 1941 roku `einsatzkommandos` rozkazano zabijać „każdego Żyda, Cygana i osoby chore psychicznie". Kilka miesięcy później Himmler rozkazał deportację wszystkich Cyganów do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, w celu eksterminacji. Historycy szacują, że ok. pół miliona Romów zostało wymordowanych przez nazistów w czasie Drugiej Wojny Światowej.
Ciągle żyje około 5,000 Romów, którzy uszli z obozów zagłady hitlerowców. Do dziś nikt z nich nie otrzymał ani centa — z setek milionów dolarów odszkodowania, które otrzymały inne nacje poszkodowane przez nazistów.
Autor tekstu: Krzysztof Dziubała; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,1441
Nienawiść i ataki fizyczne na Romów — rozniecone przez byłe reżimy komunistyczne wschodniej Europy — zintensyfikowały się w ostatnich latach. Romowie są dyskryminowani w sprawach edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej i usług socjalnych. Są głównym celem ataków neo-nazistów i skinhead`ów. Często rządy państw nie robiły nic, żeby zapewnić tej mniejszości podstawowe prawa człowieka.
0 UP 0 DOWN
 
bartoszek 


Wiek: 35
Dołączyła: 30 Gru 2006

UP 1 / UP 0



Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: 2007-06-10, 22:28   

Cytat:
Autor tekstu: Krzysztof Dziubała; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,1441
Nienawiść i ataki fizyczne na Romów — rozniecone przez byłe reżimy komunistyczne wschodniej Europy — zintensyfikowały się w ostatnich latach. Romowie są dyskryminowani w sprawach edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej i usług socjalnych. Są głównym celem ataków neo-nazistów i skinhead`ów. Często rządy państw nie robiły nic, żeby zapewnić tej mniejszości podstawowe prawa człowieka.
Autor tekstu: Krzysztof Dziubała; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,1441
Wierzenia i praktyki Romów

Romowie byli jednymi z ostatnich nacji Europy czczących boginie. Ich bogini Kali, była postrzegana jako Trójca. Jej symbolem był trójkąt. Męski, posiadający rogi bóg był także ważnym elementem wiary Romów. Podobieństwa pomiędzy antycznymi wierzeniami Romów, a tymi związanymi z `Wicca` są oczywiste.
Obecnie nie istnieje jednolita kultura Romów. Nie ma też generalnej zgody co do tego, kto powinien być uznany za Cygana. Grupy `Romani` na świecie różnią się innymi tradycjami, zwyczajami i wiarą.
Grupy osiadłe Romów generalnie adaptują elementy lokalnej kultury — `gajikané` czyli nie-romskiej. Wielu Romów przyjęło dominujące religie krajów, w których żyją, a więc chrześcijaństwa (prawosławia, katolicyzmu, protestantyzmu) i islamu. Ich była przynależność religijna często cechuje się następującymi właściwościami:
— istnieje `Del` (bóg),
— istnieje `beng` (diabeł),
— istnieją `bibaxt` (zły los) i `muló` — duchy, nad-naturalne istoty,
— wierzą w moc uroków przynoszących dobry los, amuletów i talizmanów,
— wierzą w moc klątw,
— wierzą w moc uzdrawiających rytuałów,
— `Marimé` jest stanem „nieczystości", który dana osoba sprowadza łamiąc jakieś `tabu` „czystości". Oznacza to również wyrok skazujący za złamanie `tabu` „czystości", bądź inne zachowania szkodzące społeczności Romów". Niektórzy Romowie uważają część kobiety poniżej pasa za „nieczystą" z powodu menstruacji. W wielu plemionach kobieta nosi długie suknie, których dolnych części nie może dotykać żaden mężczyzna poza jej mężem.

Kobieta w ciąży jest uznawana za „nieczystą". Nie może rodzić we własnym domu, ponieważ wtedy ten dom stałby się „nieczysty". Krótko po porodzie wszystko czego dana matka dotyka jest niszczone. Ta „kwarantanna" jest kontynuowana przynajmniej do chwili chrztu dziecka.
Nowonarodzone dzieci są chrzczone, zwykle zanurzane w wodzie, kiedy mają już kilka tygodni życia. Często noworodek jest smarowany olejem — ma to sprawić, że będzie silny w życiu.

Członek wspólnoty romskiej ma zwykle trzy imiona. Pierwsze z nich jest znane wyłącznie matce; jest ono nadane podczas porodu. Chodzi o to, żeby złe duchy nie poznały prawdziwego imienia dziecka i nie mogły mu szkodzić. Drugie imię jest zwykle nadawane w czasie chrztu i jest najczęściej używane wewnątrz plemienia. A trzecie - może być nadane dziecku, kiedy odbywa ponowny chrzest w kościele chrześcijańskim. Nie ma ono większego znaczenia, chyba że w kontaktach ze społecznościami nie-romskimi.
W przeszłości ludzie romscy zwykle wstępowali w związki małżeńskie w wieku między 9-14 lat. Ta tradycja zmieniła się w większości wielu nacji z powodu wpływów otaczającej kultury. Seks przed-małżeński jest surowo zabroniony. Małżeństwa z osobami nie-romskimi są stanowczo odradzane. Ceremonia małżeńska jest zwykle bardzo prosta. W niektórych plemionach młoda para łączy ręce w uścisku, przed starszym czy wodzem danego plemienia i obiecują sobie wierność. W antycznych czasach — zawierając związek małżeński — skakali nad miotłą, aby w ten sposób uprawomocnić swój związek w obecności swoich rodzin.

Kiedy człowiek umiera, krewni i przyjaciele zmarłego zbierali się i prosili o wybaczenie za wszelkie złe uczynki, które uczynili tym osobom. Bez takiej ceremonii zły duch tej osoby mógłby wrócić i czynić kłopoty. W antycznych czasach wdowa mogła popełnić samobójstwo, żeby towarzyszyć mężowi w życiu po śmierci. Czasami nozdrza zmarłego są zatykane woskiem, żeby nie mogły w nie wejść złe duchy i przejąć kontroli nad jego ciałem.
Ubrania, narzędzia, sztućce, biżuteria i pieniądze mogą być włożone do trumny, żeby pomóc zmarłemu w „życiu pośmiertnym". Reszta własności zmarłego jest niszczona lub sprzedawana osobie nie-romskiej.
Wierzą, że zmarła osoba może zostać inkarnowana jako inny człowiek czy też zwierzę. Alternatywnie może powrócić jako `muló` („żywy zmarły") aby szukać zemsty na każdym kto go skrzywdził w przeszłym życiu
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2007-06-10, 22:37   

Ewcia my też mówimy o Romach z Brzegu, znasz dokładnie 8 Romów ( Sawka wyliczyła ) A zobacz ilu ich terroryzuje mieszkańców, naprawdę tylko odsetek romów w Brzegu jest dobry i nie można o nich powiedzieć złego słowa. Ty uważasz że tylko odsetek jest zły, coś ciężko u ciebie z matematyką.
0 UP 0 DOWN
 
Sawka 
Diablica [;



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2006

UP 1 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-06-10, 22:37   

yasiu napisał/a:
Ewcia my też mówimy o Romach z Brzegu, znasz dokładnie 8 Romów ( Sawka wyliczyła


Wyliczyłam że tylu to ja może znam a nie ona
0 UP 0 DOWN
 
bartoszek 


Wiek: 35
Dołączyła: 30 Gru 2006

UP 1 / UP 0



Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: 2007-06-10, 22:45   

yasiu napiszę inaczej.... to nie jest problem Romów to raczej problem miejsc w któych oni mieszkają..... Rybacka.... ten budynku za Odra koło PZZtów.....

przejdżcie się po Wrocku i zobaczycie są przepiekne osiedla Romskie ale sa też getta Cyganów.... jakie przepiękne katakumby mozna znależć na Osobowicach.....

nie można tak postrzegać.... dla mnie Cyganie z Piastowskiej nigdy żle nie będą się kojarzyc... będe dzielł to społeczeństwo i tyle.... na dobrych i złych....
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2007-06-10, 22:48   

Cytat:
będe dzielł to społeczeństwo i tyle.... na dobrych i złych....


Ja też tak dzielę ale Ewcia i Sawka bronią całości i twierdzą że to mniejsza część Romów w Brzegu jest zła ;)
0 UP 0 DOWN
 
bartoszek 


Wiek: 35
Dołączyła: 30 Gru 2006

UP 1 / UP 0



Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: 2007-06-10, 22:52   

yasiu napisał/a:
Ja też tak dzielę ale Ewcia i Sawka bronią całości i twierdzą że to mniejsza część Romów w Brzegu jest zła


pomijając iż większość dobrych Cyganow jest w Anglii masz racje.... przewagę mają ci żli...
0 UP 0 DOWN
 
stempol 
Ś.P.



Zaproszone osoby: 2
Dołączył: 13 Wrz 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Wrocław

Wysłany: 2007-06-11, 00:15   

Szczerze się przyznam starałem się omijać ten temat do tej pory.
Byłem w sobote na spacerze z przyjaciółką, poszliśmy jak zwykle na kępe młyńską, a to co się tam działo to jedna wielka Sodoma i Gomora. Siedzi stara romka wyzywa jakiegos roma od h... k... i cala lacina, słów których w większości nawet nie znałem :/ :? Wodka sie leje strumieniami. tych romów tam na piasku i za kratą w sumie około 30. Wszyscy chleją, dzieci romskie biegają kąpią się w wodzie. Totalna masakra co tam się działo, tego wporst nie spodób opisać. Nie wytrzymałem zadzwoniłem na policje, przecież alkochol i dzieci woda to pewna tragedia... :( Brak Słów.. Teraz będe musiał się stawić na świadka w sprawie w razie czego...
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, co, powiesz, romach


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu