Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Harcerstwo w dobie nałogów
Autor Wiadomość
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-24, 20:51   

No właśnie, ale czy uważacie, że przynależność do takich organizacji jak harcerstwo, które kieruje się zdrowymi zasadami, może młodzież ustrzec przez używkami, może też wyrobić w nich własne zdanie i nie poddawanie się presji otoczenia?
Przyznam szczerze, że do harcerstwa należałam bardzo krótko - prawie wcale, a mimo to palić zaczęłam mając lat około 20-stu, zresztą nie było to palenie tylko podpalanie i szybko się skończyło, narkotyków nie spróbowałam i jakoś mnie nie ciągnie, a co do picia alkoholu, to też będąc nastolatką nie piłam. Nie wiem czy jest to kwestia wychowania, czy charakteru?
0 UP 0 DOWN
 
Sawka 
Diablica [;



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Lip 2006

UP 1 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-25, 15:42   

jadore napisał/a:
Nie wiem czy jest to kwestia wychowania, czy charakteru


I tego i tego (pomijając to, że charakter człowieka też częściowo zależy od wychowania :wink: )

Bo jeśli wychowania....to nie mam pojęcia w czym tkwi szkopuł... chyba muszę spytać mojej mamy.. albo przeanalizować dokładnie moje dzieciństwo :wink:

Tak przy okazji... dzieci często biorą przykład palenia z rodziców ("Oni palą to dlaczego ja nie mogę?" )

jadore napisał/a:
czy uważacie, że przynależność do takich organizacji jak harcerstwo, które kieruje się zdrowymi zasadami, może młodzież ustrzec przez używkami, może też wyrobić w nich własne zdanie i nie poddawanie się presji otoczenia?


Dokładnie. Czując przynależność do większej grupy, która nie stosuje używek, (a czasem nimi pogardza) kto mądry by się skusił na jakiś wyskok ? :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-25, 23:09   

Ja zastanawiam sie czy to przypadkiem nie jest kwestia tego ze rodzice za mało uwagi poświęcają swoim pociechom ( jedni bo muszą gonić za zarobkiem a drodzy bo pieniądze są dla nich najważniejsze ) i ci oto młodzi ludzie szukają akceptacji i dowartościowania - tylko nie tam gdzie trzeba
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-26, 08:30   

Wozu napisał/a:
tylko nie tam gdzie trzeba


No, ale właśnie przecież temat w kontekście harcerstwa jest rozpatrywany. Co innego mówić ogólnie o młodzieży i ich ucieczkach do narkotyków, alkoholu czy też innych używek. Tymczasem czy harcerstwo nie może być dowartościowujące ?
Myślę, że w pewnym sensie może być, zwłaszcza dla osób, które szukają siebie właśnie w tych rejonach.
Niestety jest to kwestia określonego wieku kiedy osoby młode naturalnie cieszą się z organizowanych dla nich zajęć i żywiołowo biorą w nich udział.
W miarę wieku następuje podział na tych, którzy przejmują role osób organizujących czas i tych, którym czas będzie organizowany przez używki.
Oczywiście tak nakreślony dualizm jest mocno ograniczający i nieprawdziwy - bo odejście od harcerstwa wcale nie musi oznaczać ucieczki w świat używek.
Sprawa tak naprawdę sprowadza się do grona harcerzy i zastanawiam się dlaczego żaden z nich się w tym temacie nie wypowiedział ?
Czy ktoś z Was młodych harcerzy (aktualnych) jest na takim etapie, gdzie o dominacje walczy świat rówieśników oferujących używki i świat wartości harcerskich ?
A może łączycie oba te światy ?
Myślę, że mówimy tu raczej o osobach młodych poniżej 18 roku, życia wszak dojrzałość powinna raczej przynieść wyważony światopogląd w którym znajdzie się miejsce na te codzienne używki takie jak alkohol.
Kwestia druga – papierosy.
Jaki jest Was – starszych harcerzy stosunek do tej używki. A może ktoś z Was pali ?
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-04-26, 09:00, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-26, 08:58   

Wozu napisał/a:
Ja zastanawiam sie czy to przypadkiem nie jest kwestia tego ze rodzice za mało uwagi poświęcają swoim pociechom


To jest jedna strona a druga to jakby znieczulica\ciche przyzwolenie społeczeństwa.

Nie wyobrażam sobie jeszcze naście lat temu, aby dzieciak z fajką szedł swobodnie ulicą, a do knajp wpuszczano nieletnich. Oczywiście co działo się na prywatkach to już indywidualna sprawa (bo nie zaprzeczam, że za tamtych czasów wszyscy byli święci) ale jeżeli chodzi o miejsca publiczne to nie było zlituj.
Teraz niestety sklepy, lokale patrzą tylko na zysk. Sklepowa nie powie rodzicowi, że ich dziecko kupuje u niej fajki bo straci klienta. Palacz = klient i nie ważny jest wiek (pomimo tabliczek i przepisów).
0 UP 0 DOWN
 
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-26, 15:20   

smooth napisał/a:
Sprawa tak naprawdę sprowadza się do grona harcerzy i zastanawiam się dlaczego żaden z nich się w tym temacie nie wypowiedział ?
Z tego co widzę to 4 młodych sie wypowiedziała z tego 2 na pewno jest harcerzami. A odnośnie starszych to chyba ja sie mogę wypowiedzieć oczywiście mówiąc tylko o sobie. jak już wcześniej wspominałem miałem swoje próby z alkoholem, fajkami czy nawet narkotykami ale były raczej ona kryzysem, czy raczej brakiem autorytetów i poszukiwaniem czegoś, niż chęcią zabłyśnięcia w grupie gdyż miały one miejsce między 18 - 20 rokiem życia. I nie zaprzeczam ze była to głupota
0 UP 0 DOWN
 
Maga 



Wiek: 33
Dołączyła: 22 Kwi 2005

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-04-26, 17:39   

Wozu napisał/a:
Z tego co widzę to 4 młodych sie wypowiedziała z tego 2 na pewno jest harcerzami.

No... ja byłam z Czarnej 13 swego czasu... Przełom podstawówki i gimnazjum. Dlatego tutaj napisałam :)
0 UP 0 DOWN
 
Gosia 
Dżocha :))



Wiek: 33
Dołączyła: 10 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-01, 12:08   

smooth napisał/a:
Sprawa tak naprawdę sprowadza się do grona harcerzy i zastanawiam się dlaczego żaden z nich się w tym temacie nie wypowiedział ?


Na wstępie miałam napisac "Uwaga jestem harcerką"?

alferx napisał/a:
Nie wyobrażam sobie jeszcze naście lat temu, aby dzieciak z fajką szedł swobodnie ulicą, a do knajp wpuszczano nieletnich.


Naście lat temu były inne czasy... a teraz jest całkiem inaczej. I chyba faktycznie najgorszy jest brak zainteresowania ze strony rodziców, opiekunów czy poprotu dorosłych. A teraz liczy sie pieniądz a nie jakis szczeniak który pruboje zabłysnąc poprzez alkohol, fajki czy narkotyki...
0 UP 0 DOWN
 
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-01, 14:07   

Gosia napisał/a:
A teraz liczy sie pieniądz a nie jakis szczeniak który pruboje zabłysnąc poprzez alkohol, fajki czy narkotyki...
no tak jedni lecą za pieniędzmi bo ciągle im mało inni leca za pieniędzmi bo musi im starczyć od 1 do 1
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-01, 20:15   

Gosia napisał/a:
Na wstępie miałam napisac "Uwaga jestem harcerką"?


A czemu nie :-P

Poza tym sprawa papierosów.. Twój avatar jest bardzo sugestywny..
Dla wielu młodych o nie ukształtowanym światopoglądzie autorytetem może być np. postać Boba Marleya i wszystko co się z nim kojarzy.. trochę to brzmi może jak czepianie ..ale jestem gotów pomyśleć, że właśnie dla Ciebie wizerunek kogoś przypalającego jest very O.K.
0 UP 0 DOWN
 
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-01, 22:47   

smooth napisał/a:
Dla wielu młodych o nie ukształtowanym światopoglądzie autorytetem może być np. postać Boba Marleya i wszystko co się z nim kojarzy..
Smooth jeżeli chodzi o Boba Marleya to sie z tobą nie zgodzę to że kojarzy sie on wyłącznie z tym że palił trawke i był za jej legalizacją to tak jakby powiedzieć że harcerz to kojarzy sie z tym zenie pije i nie pali a przecież wiemy ze to nie tylko to jest coś więcej w harcerzach. Młodzi ludzie którzy uznają Marleya za autorytet wiedzą ze to nie tylko facet co jarał skręty proponuje króciutką lekturę na jego temat http://pl.wikipedia.org/wiki/Bob_Marley :P
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-02, 08:00   

Wozu, chodziło mi konkretnie o avatar i pierwsze z nim skojarzenie.. bo postać Marleya również znam od tej lepszej strony, ale dziękuje za linka :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-02, 08:44   

:D Ciesze sie ale musisz przyznać ze pierwsze skojarzenie nie zawsze jest najlepsze
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-02, 10:26   

Hi hi, no tak, ale uważasz, że takie stwierdzenie faktu wpłynie na jego charakter ?
Nie !! Na tym polega natura pierwszego skojarzenia. Samo skojarzenie się pojawia jako reakcja na określony bodziec i jedyne co możemy zrobić (mając świadomość, że takie jest właśnie pierwsze skojarzenie) to uniknąć źródła jego powstania, które w tym przypadku jest avatarem z palącym Bobem. Skoro młodzi ludzie widzą w Bobie nie tylko faceta co jarał skręta to dlaczego na przykład w avatarze, o który tu się rozchodzi nie istnieje wizerunek.. po prostu Boba uśmiechniętego, albo Boba głaskającego zwierzątko itp itd..
Niestety nasze konsumenckie umysły bardzo łatwo reagują na symbole, słowa i obrazy klucze, bardzo łatwo ulegają ich wpływom.
0 UP 0 DOWN
 
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-05-02, 11:57   

smooth napisał/a:
Skoro młodzi ludzie widzą w Bobie nie tylko faceta co jarał skręta to dlaczego na przykład w avatarze, o który tu się rozchodzi nie istnieje wizerunek.. po prostu Boba uśmiechniętego, albo Boba głaskającego zwierzątko itp itd..
A przepraszam cie widziałeś jakieś zięcie Boba nie jarającego :D jest ich naprawdę nie wiele a to dla tego że propagował legalizacje trawki :? no cóż nie zawsze nawet autorytety robią co najmadrzejsze
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: dobie, harcerstwo, nalogow


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu