Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Grobowiec rodziny Moll
Autor Wiadomość
Berni 



Wiek: 36
Dołączył: 28 Paź 2006

UP 2 / UP 1



Wysłany: 2008-10-26, 15:15   Grobowiec rodziny Moll

Od kilku miesięcy bardzo intensywnie interesuję się i poszukuję informacji o rodzinie Moll, a zwłaszcza malarzu Oskarze. Ostatnio, dzięki uprzejmości Pani z zamkowej biblioteki, udało mi się dotrzeć do zdjęcia grobowca rodziny Moll (zamieszczam je poniżej). Czy ktoś może wie, gdzie znajdowało się miejsce pochówku właścicieli garbarni? Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

grobowiec.jpg
Plik ściągnięto 361 raz(y) 79,54 KB

1 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-10-26, 16:39   

Brieger kiedyś na tym forum mimochodem wspomniał, że Mollowie mieli reprezentacyjny grobowiec na cm. ewangelickim.
0 UP 0 DOWN
 
biedronka 



Wiek: 33
Dołączyła: 01 Sie 2007

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2008-10-26, 21:37   

a czasem to nie jest na cmentarzu koło kościoła Miłosierdzia?
0 UP 0 DOWN
 
mahawir 

Wiek: 35
Dołączył: 27 Sty 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-10-26, 21:51   

Cmentarz na ulicy Ofiar Katynia prawdopodobnie
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2008-10-26, 22:11   

Piękne zdjęcie. Ten grobowiec był na cmentarzu ewangielickim, gdzie teraz stoi szpital. Z tym grobowcem wiąże się pewna opowieść, którą mi opowiedziano pod koniec zeszłego stulecia, ale nie będę o niej pisał, bo jest bardzo mało prawdopodobna.
0 UP 0 DOWN
 
slawq 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2008-10-26, 22:22   

Brieger, załóż temat i mitach....chętnie posłucham(poczytam)
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2008-10-27, 08:24   

O ile mnie pamięć nie myli taki temat już na tym forum jest.
0 UP 0 DOWN
 
biedronka 



Wiek: 33
Dołączyła: 01 Sie 2007

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2008-10-27, 09:24   

ja bym bardzo chętnie przeczytała tę opowieść... ;)
0 UP 0 DOWN
 
motomaniek77 


Wiek: 46
Dołączył: 31 Lip 2008

UP 39 / UP 22



Wysłany: 2008-10-27, 10:38   

Ja reż bardzo proszę o tą opowieść ,a może ktoś zna bardziej w szczegółach historię tego cmentarza :roll:
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2008-10-27, 15:06   

Tę historię opowiedziała mi moja sąsiadka, starsza pani, która umarła dwa lata temu. Ona sama ją zaszłyszała od jakiegoś autochtona. W latach dwudziestych, bądż też trzydziestych ubiegłego stulecia umarła nastoletnia córka właściciela garbarni. W nocy po pogrzebie, jakaś hiena cmentarna zamierzała splądrować grobowiec, licząc na to, że pochówek był bogaty, bo rodzina niebywale zamożna, i będzie można pozyskać dużo 'fantów', które będzie można spieniężyć. Po otwarciu sarkofagu, zimny powiew powietrza, bo chyba było to zimą, spowodował, że ta młoda dziewczyna odzyskała przytomność i zaczęła się ruszać. Niedoszła nieboszczka wystraszyła tym rabusia, lub rabusiów, którzy spiesznie opuścili teren cmentarza, natomiast ona sama wygramoliła się z trumny, opuściła grobowiec i pod osłoną nocy powędrowała do domu za Odrę. Ponoć właściciel grabarni Moll wiedziony wielką wdzięcznością zamieścił w Brieger Zeitung podziękowanie i wyznaczył nagrodę. Ale nikt się po nią nie zgłosił.
Ostatnio zmieniony przez Brieger 2008-10-27, 15:08, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jarzabek 


Wiek: 54
Dołączył: 03 Mar 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-10-27, 16:19   

Witam wszystkich.Jestem nowy na tym forum.Ale od pewnego czasu z uwagą śledze wszystkie posty,nie powiem sa bardzo ciekawe.Co do tego iz ta historia wydarzyła sie naprawde to jest to bardzo prawdopodobne w tamtych czasach miały miejsca takie przebudzenia.Sam znam opowiesci bardzo podobne.To mogła byc prawda
0 UP 0 DOWN
 
waldemar_n 



Wiek: 66
Dołączył: 07 Paź 2005

UP 454 / UP 1604



Wysłany: 2008-10-27, 22:06   

jarzabek napisał/a:
Witam wszystkich.Jestem nowy na tym forum.Ale od pewnego czasu z uwagą śledze wszystkie posty,nie powiem sa bardzo ciekawe.Co do tego iz ta historia wydarzyła sie naprawde to jest to bardzo prawdopodobne w tamtych czasach miały miejsca takie przebudzenia.Sam znam opowiesci bardzo podobne.To mogła byc prawda


Calkiem normalne bylo chowanie zmarlego do trumny, na trumnie byl dzwonek mosiezny a od niego prowadzil sznurek do srodka trumny. Kiedy domniemany nieboszczyk obudzil sie mial mozliwosc zwrocic na siebie uwage, ze zyje. Zreszta te wszystkie legendy o upiorach itp. pochodza glownie z tego, ze zgon czlowieka stwierdzano bardzo szybko, bez dokladnego badania testowego. Tak, ze rowniez wierze, ze historia sie wydarzyla.
0 UP 0 DOWN
 
sachmet 



Wiek: 33
Dołączyła: 27 Lis 2005

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-10-28, 16:11   

czytalam kiedys dosc obszerny artykul na temat tego typu pogrzebania zywcem. bodajze w "focusie", nie pamietam, ale nie wazne. dosc czesto ludzie przebudzali sie w trumnach, a nastepnie dusili, stad tez wziely sie 'przerazajace' twarze upiorow, ktore ukazywane zostaly po odkopaniu grobu i otwarciu trumny :) ewentualnie ogdlosy pukania dochodzace spod ziemi, ktore straszylo potencjalnych zlodziei. wiec mnie osobiscie wcale nie zdziwiloby gdyby historia opowiedziana przez Briegera faktycznie miala miejsce.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: grobowiec, moll, rodziny


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu