Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: smooth
2007-04-21, 12:02
Szczęście
Autor Wiadomość
Necia 
*zakręcony pechowiec*



Zaproszone osoby: 2
Wiek: 34
Dołączyła: 18 Kwi 2006

UP 24 / UP 8


Skąd: LA

Wysłany: 2007-04-21, 11:49   Szczęście

hmm ostatnio miałam bardzo ciekawą rozmowę na temat szczęścia, która skłoniła mnie do przemyśleń...
Czy "ciesze sie" to oznacza to samo co "szczęśliwy"...? jaka według was jest definicja szczęścia, czy taka w ogóle istniej...?


Jak dla mnie szczęście jedno ma imię, nie można go za bardo zdefinować (podobnie jak miłość) jest to pojecie względne, ale według mnie albo ktoś jest szczęśliwy, albo nie. To że ktoś sie z czegoś cieszy to nie do końca oznacza ze jest szczęśliwy, bo można cieszysz sie tylko chwil, a za chwile być dalej nieszczęśliwym...
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-21, 12:06   

Necia, temat przeniosłem do uczuć, natomiast zastanawiam się czy to co miało by wyniknąć z dyskusji nie zostało osiągnięte w temacie czy wasz świat jest równie przyjemny?
Jeśli tak, to daj znać nastąpi scalenie tematów.

Post zostanie usunięty !!
0 UP 0 DOWN
 
Włóczykij 
Indianer



Wiek: 35
Dołączył: 09 Lis 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: z mnogości ech...

Wysłany: 2007-04-21, 12:30   Re: Szczęście

Necia napisał/a:
bo można cieszysz sie tylko z chwil, a za chwile być dalej nieszczęśliwym...


w tym leży całe sedno szczęścia. Mówiąc o nim nie można ograniczać się do krótkich chwil, które wywoływały na naszej twarzy uśmiechy. Należy je rozciągać w czasie i wypełniać nim każde luki, wytworzone przez złą prawdę, błędne przypuszczenia, kłamstwa, czy inne problemy dnia powszedniego. Godzenie się z przeciwnościami losu, utrzymywanie wahadełka w bezruchu(po jednej stronie rozum, po drugiej serce) oraz nieustanne rozmawianie i poznawanie, to czyni mnie szczęśliwym. Wiadome jest to, że nie można zgubić podczas życiowej podróży wszystkich niepowodzeń, ale ważne jest właśnie to, żeby umieć zauważać podczas drogi również rzeczy optymistyczne. Wypełnienie ducha i często stoicki spokój umożliwiają w większym stopniu bycie szczęśliwym. Za życia nie można być martwym, trzeba szukać, dążyć, próbować( "bo kto nie próbuje, ten nie żyje" Joe Black). Nietzsche mówił, że szczęście jest kobietą, Platon dopatrywał się go w uczciwości, a Huxley twierdził, że znajdujemy je w tym co robimy. Trudno jest znaleźć definicje szczęścia, każdy jest inny i każdego porusza, zajmuje co innego, dlatego szukajmy go...codziennie...w sobie.

"Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy mu na nie spojrzeć, aby być szczęśliwym. Mówi sobie: „Na którejś z nich jest moja róża...”. (Antoine de Saint-Exupéry)

PS. przyjemność to nie szczęście smooth i tu duży nacisk kładę na czas... :wink:
Ostatnio zmieniony przez Włóczykij 2007-04-21, 12:32, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-21, 12:48   

Włóczykij napisał/a:
przyjemność to nie szczęście smooth i tu duży nacisk kładę na czas..


No przecież nie powiedziałem, że szczęście to przyjemność.. natomiast wskazałem na temat, który zawierał w nazwie słowo "przyjemność", a w którym to poruszało się sprawy szczęścia.. i tu duży nacisk kładę na czytanie ze zrozumieniem i nie sugerowanie sie jednym słowem :wink:

Necia napisał/a:
nie można go za bardo zdefinować


No tak. Jest to kolejne słowo, które tylko asymptotycznie określone istotę rzeczy i leży na tej samej płaszczyźnie co inne tego typu słowa i przez to ma wiele z nimi wspólnego.. np. miłość..

Kiedy jesteśmy szczęśliwi ? - kiedy jesteśmy radośni.. a wiadomo radośniej jest maluchom kiedy mają sucho :-P .. niby żartem.. ale podkreślając zarazem charakter szczęścia..
Znowu można rozbijać myślenie na:
a) generalizowanie czyli wymienianie rzeczy, które zazwyczaj i u większości wywołuje szczęście
b) subiektywne ujęcie, bo przecież przyjemność, szczęście itp..wynikają z tego jakie mamy potrzeby i ile nam trzeba do szczęścia..

Dla mnie szczęście
- to każdy napływ energii
- to każdy uśmiech budujący sieci powiązań szczęścia
- każdy dźwięk
- to każdy życzliwy i wartościowy człowiek
...zresztą w takim ujęciu jakże wiele można wymieniać.. myślę, że należę do tych osób, którym często niewiele trzeba do szczęścia..
W ujęciu bardziej dojrzałym i z perspektywą na przyszłość ... mogę stwierdzić.. powtórzyć bo zawszę to zaznaczam.., że absolutnym minimum do osiągnięcia szczęścia jest miłość, pasja i element materialny pozwalający pielęgnować te dwie pierwsze - czyli kasiura.
0 UP 0 DOWN
 
Włóczykij 
Indianer



Wiek: 35
Dołączył: 09 Lis 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: z mnogości ech...

Wysłany: 2007-04-21, 13:09   

smooth napisał/a:
i tu duży nacisk kładę na czytanie ze zrozumieniem i nie sugerowanie sie jednym słowem


nie sugerowałem się jednym słowem. Moje stwierdzenie to ogólna interpretacja i nawiązanie do Twojej wypowiedzi, że jakoby w temacie o "przyjemnościach" moglibyśmy odnaleźć wpisy świadczące o szczęściu jako uczuciu długotrwałym i tu kładę duży nacisk na chęć zrozumienia toku myślowego osoby wypowiadającej się :wink:

smooth napisał/a:
element materialny pozwalający pielęgnować te dwie pierwsze - czyli kasiura.


no tak, bo gdyby nie kasiura to i wody cytrynowej by nie było. Już nawet nie chcę myśleć jakie straty duchowe i psychiczne poniósłbyś z racji tego faktu :-P (ps. dzisiaj lizaki też by się przydały :wink: )
0 UP 0 DOWN
 
Aithne 
Chudzian



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 37
Dołączyła: 10 Lis 2006

UP 6 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-21, 13:39   

Szczęście budzi się w nas, w środku, nigdy na zewnątrz(takie moja subiektywne zdanie), jeśli ktoś czuję się szczęśliwy to nic co przychodzi z zewnątrz nie jest w stanie tego zmienić. Wszystkie sytuacje które definiujemy w naszym życiu jako szczęśliwe to w większość chwile radosne (jak napisał Włóczykij), a to nie stanowi o szczęściu...nasze życie może być szczęśliwe nawet jeśli nie zaznajemy w nim (w takim ujęciu) przyjemności i radości...Szczęście to taki wewnętrzny uśmiech, który nigdy nie znika obojętnie co by nas bolało.

"Czemu poza sobą szukacie szczęścia, które jest w was?"

Boecjusz
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-21, 13:56   

Szczęście to chyba nie uczucie:)
Jest stanem, ale trudnodefiniowalnym, dlatego wolałbym mówić raczej o dosc abstrakcyjnym pojęciu na które składają sie różne stany, uczucia i emocje.
Ciekawą teorie szczęścia swtorzył prof. J. Czapiński o ile pamiętam kiedy jeszcze zajmował się psychologia a nie coraz liczniejszymi wystapieniami publicznymi (kto pamięta jak zaczeła sie medialna kariera prof. Czapińskiego, troche wbrew jemu samemu - otrzyma ode mnie nagrodę materialną;). Ale ad rem. Rekonstruując i dodając swoje przemyślonka (nie mam tamtego artykułu przed oczami, więc nie wiem dokładnie gdzie jest cytacja a gdzie moja luxna konfabulacja) Czapiński wskazywał że ten stan który ludzie nazywają szczęściem jest gdzieś rozpiety między wartościami a uczuciami. Wskazywał tez na jego warstwową strukturę, przywoływał metaforę... cebuli. Ta najgłebsza warstwa, rdzeń, core miałaby byc powiązana z wartościami, zatem w zanczym stopniu niezależna od wpływów zewnętrznych. Zewnętrzna skorupa, im bliżej powierzchni tym bardziej migotliwa, tym bardziej zmienna. Ten warstwowy model szczęscia wydaje sie dosc pojemny i uzyteczny co więcej cos tam wyjąsnia. Pokazuje na przykład, że powiem komus brzydkie słowo na ch. i zrobie mu niby przykrosc, ale jak ten ktoś ma rozbudowany świat wewnętrzny i zewnetrzny irózne swoje aktywności ma pozaposredniczane w wartościach to mu zrobie przykrosc tylko powierzchniową. Rdzeń pozostaje nietknięty.
I oczywiście różni sa ludzie. Każdy ma swoja cebulę:) Jedni mają osiem warstw a inni tylko dwie.
W tym ujęciu szczęście moze byc przyjemnością (why not) i może byc stanem wewnętrznym wynikłymz tego że sie czlowiek trzyma pewnej postawy wynikającej z jego przkeonan o wartościach.
Mysle sobie na przykład że pomału umierający Wojtyła, któremu odbierało po kolei władze nad mową, słuchem, kończynami, zwieraczami - był zarazem jednym ze szczęśliwszych ludzi na ziemi. Przeszsedł przez życie i się nie dał i był u kresu. To tak jak stajesz kurcze na szczycie i wiesz, że może Cie zaraz szlag trafic w zejściu, ale na szczyt dałes rade ;)
I chyba naturalna drogą rozumnego człowieka jest szukanie tego rdzenia, tego co jest mozliwie niezalezne od zewnetrznych koniunkturek i zmienności.
Pazdar
Ostatnio zmieniony przez Radek W. 2007-04-21, 13:59, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Grzech 


Wiek: 47
Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 20 / UP 9



Wysłany: 2007-04-21, 17:31   odp. - Janusz Czapliński

ten znany profesor Uniwersytetu Warszawskiego napisał na początku XXI wieku artykuł (lub książkę - nie pamiętam), w którym (której) wyznał, iż "jest dziwką." Zacnemu naukowcowi chodziło o to, że jego uniwersytecka pensja jest niska i musi dorabiać, czesto wykonując zlecenia bedące znacznie poniżej jego poziomu intelektualnego.
Pozdrawiam
Ps Mnie bardzo podobały się Jego wystapienia w programie Waltera Chełstowskiego "Polaków portret własny" w połowie lat 90. ubiegłego wieku.
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-21, 21:54   

a tak dokładnie to profesor ogłosił jednosobowy protest i strajk
0 UP 0 DOWN
 
Angel 
carpe diem !



Wiek: 46
Dołączyła: 27 Kwi 2005

UP 29 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-21, 22:29   

"Szczęśliwość, to dni płynące na istnieniu i poczucie zjednoczenia z wszechrzeczą."
0 UP 0 DOWN
 
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2007-04-22, 10:03   

"Szczęście jest jak motyl. Gdy będziesz próbował go złapać - nie uda ci się. Gdy będziesz stać spokojnie - może usiąść Ci nawet na ramieniu!" - Nathaniel Hawthorne

Najważniejsze jednak, żeby zauważyć te motylki, bo one fruwają wokół każdego z nas i pozwolić im, by same wybrały odpowiedni moment na odpoczynek (oczywiście na naszym ramieniu) :) Za oknem robi się coraz cieplej, piękniej, wypatrujmy tych motylków :D
0 UP 0 DOWN
 
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-23, 23:04   

ostatnio idąc ulica zamkowa zwróciłem uwagę na widniejące na murach kamienic cytaty oto jeden z nich "czemu po za sobą szukacie szczęścia, które jest w was" - dsG. I tu właściwie nasuwa sie pytanko: co dla mnie osobiście jest szczęściem ? Mnie sie to jeszcze nie udało ale szukam dalej bo "kto szuka - ten znajdzie"
0 UP 0 DOWN
 
Włóczykij 
Indianer



Wiek: 35
Dołączył: 09 Lis 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: z mnogości ech...

Wysłany: 2007-04-24, 16:09   

Aithne napisał/a:
"Czemu poza sobą szukacie szczęścia, które jest w was?"

Boecjusz


Wozu napisał/a:
ostatnio idąc ulica zamkowa zwróciłem uwagę na widniejące na murach kamienic cytaty oto jeden z nich "czemu po za sobą szukacie szczęścia, które jest w was" - dsG.


no pięknie Aithne, widzę, że nie próżnujesz na mieście i kamienice upiększasz :-P ciekawe, czy to zbieg okoliczności, czy po prostu... :-P

Wozu napisał/a:
I tu właściwie nasuwa sie pytanko: co dla mnie osobiście jest szczęściem ? Mnie sie to jeszcze nie udało ale szukam dalej bo "kto szuka - ten znajdzie"


tego szczęścia to należy szukać całe życie, a czasami nawet jest tak, że nie wiem o tym, iż ono już w nas mieszka od dłuższego czasu, a my go nadal szukamy. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy szukać tak dobrze, jak "google" :)
0 UP 0 DOWN
 
Wozu 


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-24, 17:35   

:oops: sory ale nie wiedziałem ktoś plagiat popełniła a ja go jeszcze cytowałem ojejku jejku przepraszam mam nadzieję ze sie nikt nie gniewa

A co do szczęścia to najważniejsze to sie zorjętowac kiedy sie je ma przed nosem :P
0 UP 0 DOWN
 
Pepe 
Iskra córka ognia :]



Wiek: 38
Dołączyła: 29 Paź 2006

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-25, 10:54   

Mi się nasuwa cytat piżamowy, że : " szczęście polega na tym, by z prostych rzeczy nie robić intelektualnych labiryntów" :D

A szczęście jest nam dane i nie tyle trzeba go szukać co odkrywać je w sobie :)
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: szczescie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu