Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Maria Sadowska - "Tribute to Komeda"
Autor Wiadomość
PPB 
Redakcja PPB


Wiek: 47
Dołączył: 21 Lut 2007

UP 7 / UP 18


Skąd: Plac Dworcowy 3

Wysłany: 2007-04-16, 09:18   Maria Sadowska - "Tribute to Komeda"

Maria Sadowska – „Tribute to Komeda”


To był odważny pomysł, żeby wziąć na warsztat kompozycje Krzysztofa Komedy, dopisać do nich słowa i włożyć w nowoczesne, klubowe aranżacje. Marysia Sadowska do tego wszystkiego dołożyła jeszcze Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Michała Urbaniaka. Wyszła płyta ciekawa, na której nie czuć czołobitnej pokory wobec geniuszu Komedy. Jego piosenki stanowią punkt wyjścia do własnych muzycznych pomysłów Sadowskiej.


Album zaczyna się i kończy „Kołysanką Rosemary” z filmu Romana Polańskiego. Już tu słychać, że Sadowska nie zamierza wiernie trzymać się oryginału. Nie jest to mój ulubiony utwór na tej płycie, ale już następny „Time 4 Love” naprawdę wciąga. Komeda i reggae? To mogło skończyć się katastrofą, ale Marysia pokazała, że może z tego wyjść coś nieprzeciętnego, jak właśnie jej wersja „Time 4 Love”. W „Crazy Girl” i „Chery” czasami trudno rozpoznać melodie z filmu „Nóż w wodzie”, ale jako piosenki same w sobie są świetne. To moje ulubione momenty tego albumu. „Niezmiennie” niesie z sobą klimat niedzielnego nic niezrobienia. „Ja nie chcę spać” i „Kiedy nie ma miłości” to najbardziej jazzowe nagrania na „Tribute to Komeda”. Fajnie wypadła „Kattorna”. To jedna z najbardziej znanych kompozycji Krzysztofa Komedy z jego opus magnum, czyli płyty „Astigmatic”. Obawiałem się, że Sadowska jej nie udźwignie. Tymczasem nie jest źle. Mocno uwypuklony bas dał „Kattornie” inny, bardziej klubowy nastrój. Chyba dobrze, że nie ma tu wokalu, bo jest mało „piosenkowa”. Legendy polskiego jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski i Michał Urbaniak dodają całości bardziej klasycznego sznytu, choć jeśli miałbym wybierać, w jakiej szufladzie umieścić „Tibute To Komeda” zdecydowałbym się raczej na tą z napisem „muzyka klubowa”. Bardziej słychać Sadowską niż Komedę i nie jest to wcale zarzut. Po nagrała dźwięki jakie najbardziej lubi i trzeba przyznać, że zrobiła to z dużym wyczuciem i klasą.

Jazz składa się w niemałej części z interpretacji standardów. Najlepsze są te, w których słychać nie tylko oryginał, ale i wkład interpretującego. Najnowsze dzieło Marysi Sadowskiej jest takim właśnie wykonaniem standardu. Jest tu obecne piękno utworów Komedy, jest też XXI wiek ze swoimi brzmieniami. Dla kogoś, kto nie miał przedtem do czynienia z muzyką autora „Astigmatic” płyta Sadowskiej może być wstępem do jego twórczości (a naprawdę warto).

Adrian Podgórny



Marysia Sadowska

Najbardziej popularna była w Japonii. Na jej koncerty przychodziło nieraz 25 tysięcy fanów. Jej piosenki podobno do dziś są w japońskich automatach do gier. W Polsce nie zyskała aż tak dużego aplauzu. Niemniej jednak jej najnowsza płyta „Tribute To Komeda” po dwóch miesiącach od premiery pokryła się złotem. Marysia Sadowska to kobieta wielu talentów. Piosenkarka, producent muzyczny, aranżer, reżyser. W każdej z tych ról sprawdza się świetnie.

Zaczynała jako mała dziewczynka w programie „Tęczowy Music Box”. Gdy była nastolatką prowadziła audycję „Twój Hit” w Radiu Dla Ciebie i telewizyjny program „Co jest grane”. Po maturze postanowiła zdawać do szkoły filmowej w Katowicach, niestety bez powodzenia. Zamiast na Śląsk pojechała do Kalifornii, konkretnie do Los Angeles. „Zauważyła mnie kiedyś w Polsce producentka z Los Angeles pewnego dnia po paru latach dostałam telefon, że poszukuja niebieskookich blondynek w typie szwedzkim, ponieważ aktualnie taki „towar” świetnie sprzedaje się na rynku japońskim” Tak sama Marysia opisuje przyczyny wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Tam nagrywała, w Japonii koncertowała i promowała swoje albumy. „Najgorsze był to, że musiałam śpiewać muzykę, której nie lubię. Wszystko było narzucone przez producentów i managerów. Byłam klasycznym przykładem produktu, jak jogurt czy mydło”. Dalekowschodnia kariera została przerwana prawie przypadkiem. Będąc w Polsce Sadowska postanowiła spróbować swoich sił w starciu z egzaminami do łódzkiej filmówki. Tym razem się powiodło. Zdecydowała się wrócić do kraju. Od tego momentu jej kariera weszła na inne ścieżki. Pierwszym muzycznym posunięciem było założenie jazzowej formacji Indygo. Niedługo potem zaczęła współpracować z ludźmi ze sceny klubowej: NV, Adamusem, Glasse. W 2003 roku zespół Niewinni Czarodzieje wydał płytę z jej gościnnym udziałem. Rok później Marysia Sadowska „debiutowała” solo. „Jest to moja siódma płyta w życiu, ale tak naprawdę pierwsza „moja”, z taką muzyką jaką zawsze chciałam zrobić”. Na krążek pod niezbyt oryginalnym tytułem „Marysia Sadowska” składały się w głównej mierze teksty Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zaśpiewane i zagrane w nowoczesny sposób. W zeszłym roku na rynku pojawił się „Tribute To Komeda” z piosenkami ikony jazzu Krzysztofa Komedy. Pomysł na tą płytą powstał, gdy Sadowskiej zaproponowano udział w projekcie Spirit Of Polish Jazz, w ramach którego różni polscy wokaliści mieli nagrać na nowo muzykę Komedy. Mimo, że nie doszło to skutku, wokalistka podjęła decyzję o zrobieniu całej płyty. Efekty jej pracy będziemy mogli usłyszeć w przyszłym tygodniu w Brzegu.

Drugą ważną dziedziną działalności Marysi jest film. Jej krótkometrażowe „Skrzydła” cieszyły się uznaniem na wielu międzynarodowych festiwalach. Kręciła również teledyski np. Krzysztofa Kiljańskiego, Michała Bajora, Renaty Przemyk i Edyty Geppert. Może poszczycić się trzema nominacjami do Yachów, czyli nagród dla twórców polskich teledysków. Sama przyznaje, że bardzo dużo pracuje, ale sprawia jej to ogromną radość. Od muzyki odpoczywa reżyserując, od reżyserowania komponując.
Ostatnio zmieniony przez PPB 2007-04-16, 09:19, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: komedaquot, maria, quottribute, sadowska, to


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 19
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu