Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
No i jak to tak...
Autor Wiadomość
Natek 



Wiek: 37
Dołączyła: 04 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-03-17, 01:04   No i jak to tak...

Bo to mój taki protest post będzie :oops: . Bo się jak zwykle upycha psychologię razem z wiedzą tajemną, gdzieś pomiędzy wróżeniem z fusów a rozmowami z duchami przodków. A potem wychodzą takie kwiatki a nawet i całe bukiety, w których prywatne wyższe szkoły o mniejszej lub większej renomie proponują kandydatom kierunek "psychologia" z przedmiotami wiodącymi: astrologia, telepatia, hipnoza...
No.
0 UP 0 DOWN
 
Pepe 
Iskra córka ognia :]



Wiek: 38
Dołączyła: 29 Paź 2006

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-17, 09:38   

Jestem innego zdania. Mimo, że towarzystwo parapsychologii i metafizyki może sprawiać wrażenie, że podchodzi się do psychologii, jak do jakiś magicznych cudów, te dziedziny mogą być traktowane jako dopełnienie "naukowej" psychologii. Niestety psychologia ma kompleksy i ciągle pretenduje do miana nauki, traktowanej na równych prawach z naukami empirycznymi. Z tego względu próbuje empirycznie i teoretycznie wytłumaczyć wszystko co dotyczy ludzkiego wnętrza, duszy czy umysłu, a są dziedziny niewytłumaczalne. Są pewne sfery " życia wewnętrznego", które psychologia powinna zostawić w spokoju, bo wszelkie próby unaukowienia odzierają te sfery z ich istoty. Spotkałam się też ze stwierdzeniem, że kiedy wszystko w psychologii będzie pewne i odkryte, wtedy ta dziedzina umrze śmiercia naturalną :)
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-17, 10:13   

Oczywiście zgadzam się z wypowiedzią Pepe i do tego dochodzi kwestia organizacyjno-praktyczna działu.. czyli mówiąc krótko coby nie tworzyć wielu poddziałów, których istnienie mogło by zwiększyć dylemat pt. "do którego działu ten temat" powstał dział nieco szerszy aby można było doń wrzucać tematy, traktując go jako logiczną sumę zbiorów, do której dany temat należy wówczas kiedy należy do co najmniej jednego ze zbiorów..
Proszę również zwrócić uwagę, że dział jest bardzo młody..ma zaledwie parę dni i przy jego tworzeniu braliśmy pod uwagę przede wszystkim tematy jakie już zostały poruszone, pomijając fakt, że nie widzę możliwości zaproponowania podziału i nazw, która odpowiadała by wszystkim forumowiczom.. nazwa jest jak zwykle rzeczą umowną.. i nadaje ogólny kierunek tematom .. dlatego uważam, że o ile można dyskutować o słuszności tego rozwiązania bez końca, o tyle nie ma to zbyt dużego sensu.. oczywiście wszyscy jesteśmy otwarci na konkretne propozycje.. tylko biorąc pod uwagę powyższy temat, myślę, że czasem warto rozpatrzeć problem z wielu stron...
0 UP 0 DOWN
 
Natek 



Wiek: 37
Dołączyła: 04 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-03-17, 18:49   

No dobrze, z argumentami formalnymi nie śmiem dyskutować ;)

ale Pepe chciałabym odpowiedzieć ;)
bo ja trochę o czymś innym jednak: owszem, metafizyka lub parapsychologia może być traktowana jako uzupełnienie psychologii, tylko sęk w tym, że czasem (a może i częściej) miesza się te dziedziny i tworzy jakiś dziwny twór który chce być nazywany psychologią ale jest zlepkiem właściwie nie wiadomo czego. bo chodzi mi o to, że przez to wrzucanie do jednego wora tworzą się wśród ludzi jakieś na prawdę niestworzone historie i wyobrażenia na temat psychologii - spotkałam już niejedną osobę, która była święcie przekonana, że psychologowie potrafią się posługiwać telepatią, a hipnoza to najczęściej stosowana metoda terapii :P
no i potem wychodzą takie na przykład życzenia ministra sprawiedliwości, coby psychologowie rozstrzygali o tym czy adepci prawa spełniają moralne wymagania do pełnienia zawodu :)

Pepe napisał/a:
kiedy wszystko w psychologii będzie pewne i odkryte, wtedy ta dziedzina umrze śmiercia naturalną

sęk w tym że nigdy nie będzie ;) bo tak na prawdę psychologia zajmuje się czymś, czego nie da się zmierzyć, zważyć i udokumentować bezpośrednio, więc trochę opiera się na wierze w to, że takie rzeczy jak cechy osobowości czy emocje na prawdę istnieją ;) to co dało się wyjaśnić namacalnie, weszło już raczej do medycyny, neurologii i tu już faktycznie psychologia ma niewiele do gadania ;)
ale wszystkiego do neuronów i fizjologii sprowadzić się nie da (choć pewnie niejeden by chciał), więc i psychologia przetrwa ;)
0 UP 0 DOWN
 
Pepe 
Iskra córka ognia :]



Wiek: 38
Dołączyła: 29 Paź 2006

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-17, 19:13   

Natek napisał/a:
sęk w tym że nigdy nie będzie ;)
Taki był sens mojej wypowiedzi :)
Natek napisał/a:
spotkałam już niejedną osobę, która była święcie przekonana, że psychologowie potrafią się posługiwać telepatią, a hipnoza to najczęściej stosowana metoda terapii :P
Ja coraz rzadziej spotykam się z takim potocznym traktowaniem tematu psychologii, pewnie z powodu środowiska w jakim się obracam, ale tym bardziej te nieliczne opinie są uderzające :shock:
Natek napisał/a:
to co dało się wyjaśnić namacalnie, weszło już raczej do medycyny, neurologii i tu już faktycznie psychologia ma niewiele do gadania ;)
cała psychologia behawioralna opiera się na badaniach i część społecznych praw obejmuje zachowania wszystkich ludzi :) jednak coś można dowieść. Oczywiście bez niedopowiedzeń niejasności i tysięcy teorii wzajemnie wykluczających się psychologia nie byłaby tym, czym jest. bo te niedopowiedzenia są piękne :) Tyle jeszcze do zrobienia, nastraja to bardzo optymistycznie :)
No dobra to już kończę bo trochę się :offtopic: zrobił :oops:
0 UP 0 DOWN
 
Natek 



Wiek: 37
Dołączyła: 04 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-03-17, 20:02   

Pepe napisał/a:
cała psychologia behawioralna opiera się na badaniach i część społecznych praw obejmuje zachowania wszystkich ludzi :) jednak coś można dowieść.

nie no, pewnie że można ;) może faktycznie kiepsko się wyraziłam, ale nie miałam na myśli tego, że w psychologii zupełnie niczego nie można dowieść - bardziej chyba to, że jest o wiele więcej niepewności niż spraw wiadomych ;)
a behawioryści chyba nie uznawali istnienia czegoś takiego jak umysł czy osobowość i badali tylko zachowania, bodziec-reakcja czyli to co można zobaczyć, a więc poniekąd zaciągnęło ich w stronę takiego bardziej biologiczno-mechanistycznego wyjaśniania
ale ja też już chyba robię offtopic i to do tego we własnym temacie :oops: dobra, już nic więcej nie piszę ;)
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-03-18, 00:30   

Natek napisał/a:
ale ja też już chyba robię offtopic i to do tego we własnym temacie :oops: dobra, już nic więcej nie piszę ;)


O nie nie, nie pozwolę aby ta dyskusja stanęła w miejscu i jako..tzn chciałem zauważyć, że pomijając, że zostało wytłumaczone : co, gdzie i jak (od strony organizacyjne) .. pociągnęłyście wątek w całkiem ciekawą stronę.. nawet nazwa tematu jest całkiem ok.. więc co proponuję - pociągnąć temat bez żadnych zmian lub ze zmianą nazwy ewentualnie, zaproponujcie nazwę dla nowego tematu, gdzie wyodrębnimy ten ciekawy zaczątek dyskusji.. w każdym bądź razie.. że temat godny dyskusji..
0 UP 0 DOWN
 
Natek 



Wiek: 37
Dołączyła: 04 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-03-18, 15:38   

ja chyba jestem kiepska w wymyślaniu tytułów tematów, więc nie będę kombinować ;) jeśli ktoś ma jakiś pomysł to nie widzę przeszkód ;)
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-03-30, 19:43   

Wszystkim zainteresowanych tym działem, proponuję ciekawy portal, a szczególnie pokaźny zbiór linków po lewej jego stronie http://www.tajemniczyswiat.ija.pl/news.php
0 UP 0 DOWN
 
Natek 



Wiek: 37
Dołączyła: 04 Mar 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-03-31, 12:12   

o ironio... :...:
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: jak, no, tak, to


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 29
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu