Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Around the World in One Camera ciekawy projekt Wojtka Gila
Autor Wiadomość
Rich Kramer 


Wiek: 41
Dołączył: 10 Wrz 2005

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2007-02-28, 09:24   Around the World in One Camera ciekawy projekt Wojtka Gila

pan Jarek Staśkiewicz popelnil artykul o ciekawym projekcie Wojtka Gila, jednego z forumowiczow.



Aparat fotograficzny wysłał w świat
Fotograf z Brzegu zainicjował międzynarodowy projekt. Za rok wejdzie do ciemni i będzie patrzył, jak na papierze pojawiają się obrazy z 36 krajów.


Rok temu Wojtek nadał paczkę z aparatem na poczcie. Teraz na kliszy jest już kilkanaście zdjęć.


(fot. Archiwum Wojtka Gila)




Wojtek Gil kilka lat temu wyjechał z Brzegu do Los Angeles, gdzie pracuje jako fotograf. Pewnego dnia doznał olśnienia.

- Siedziałem w wannie i brałem kąpiel. Całkiem jak Archimedes - śmieje się dziś na wspomnienie tamtego dnia Wojtek Gil. - I nagle - to była jedna chwila...
- Kurde, mam pomysł! - krzyknął. Kiedy do łazienki przybiegła Patrycja - jego dziewczyna i zarazem muza - wszystko jej opowiedział. Potem musiał przemyśleć kilka szczegółów i projekt był gotowy: wyśle aparat z kliszą, a fotografowie w kolejnych krajach będą robili nim zdjęcia.

- Sprawdzałem, jak działają serwisy pocztowe i wydawało się, że z jednego do drugiego kraju paczka powinna lecieć nie dłużej niż 5-7 dni. Do tego dodałem 3 dni na zrobienie zdjęcia, pomnożyłem razy 36 krajów, bo klisza ma 36 klatek, i wyszło mi, że po roku aparat powinien wrócić - wyliczał fotograf. - Teraz już wiem, że będzie dobrze, jak zamkniemy się w dwóch latach.

3 kwietnia 2006 roku zapakował aparat w dobrze zabezpieczone pudełko. Do środka trafiły jeszcze m.in. instrukcja obsługi i 100-kartkowy zeszyt, w którym uczestnicy zapisują, co sfotografowali. Paczka wystartowała z Los Angeles. Objechała już obie Ameryki, a teraz jest w Europie.

W dobie internetu nie było problemu z doborem uczestników projektu. - Ja poznałem Wojtka przez portal fotograficzny - wspomina Polak Dawid Ściora, który zrobił swoje zdjęcie w Irlandii.



W podobny sposób Wojtek zgromadził ponad 30 osób ze wszystkich kontynentów. Obdarzył ich zaufaniem, ale zdaje sobie sprawę, że niewiele trzeba, aby dorobek wielu osób został zniweczony. Nawet jeżeli nie zginie po drodze i nikt nie naświetli kliszy, to nie wiadomo też, jak będzie będzie wyglądał film wyciągnięty po dwóch latach z aparatu.

- Pierwsze klatki mogą być wyblakłe i trochę porysowane - przewiduje Gil. - Ale nie chodzi wcale o to, żeby to były superostre, kolorowe fotografie. Chodzi raczej o to, żeby wszyscy dobrze się bawili, zjednoczyli wokół tego projektu i pokazali, że z małej rzeczy może powstać coś naprawdę fajnego.

Każda z osób będzie się musiała mocno zastanowić, zanim uruchomi migawkę, bo szansa będzie tylko jedna.

- Nie miałem pomysłu na to, co sfotografuję. Po prostu wziąłem aparat do kieszeni i wyszedłem z domu - opowiada Dawid Ściora. - Krążyłem długo po miejscach, które znam, i nie potrafiłem się zdecydować. Po jakimś czasie po prostu nacisnąłem spust migawki i wtedy już było po wszystkim. I właśnie to czyni ten projekt interesującym: masz tylko jedną szansę. Nawet jak zdjęcie nie wyszło lub coś nawaliło, nie możesz już tego poprawić. Ale rezultat będzie niewiarygodny: 36 zupełnie obcych osób pokaże, co czuje i ma do przekazania.

Zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawach i w albumie z podróży.

Za parę tygodni aparat zagości u Łukasza Wronkowskiego z podwrocławskich Kobierzyc:
- Sfotografuję coś z życia i na pewno nie będzie to bieda. Chcę pokazać, że w Polsce są ładne miejsca.

- Dziś, w dobie cyfrówek, już małe dzieci podbiegają do fotografów i wołają: pokaż, jak wyszło. I zaglądają w mały, 2-calowy ekran - mówi Wojtek. - A mnie ciągle ekscytuje, kiedy mogę wejść do ciemni, wywołać film i zobaczyć, jak na papierze pojawiają się obrazy...

strona www projektu:
http://aroundtheworldinonecamera.wojtekgil.com/
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-02-28, 10:06, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-28, 10:06   

Niesamowite !!

Wielkie gratulacje dla Wojtka !!
Przeczytałem artykuł i ciarki mnie przeszły. <thanks>
Świetny pomysł, świetna inicjatywa ... no i poczekajmy na końcowe rezultaty !!
0 UP 0 DOWN
 
KS 
.rześka osóbka.



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 37
Dołączyła: 24 Kwi 2005

UP 18 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-28, 10:19   

Jak dla mnie rewelacja.. odwazny i ciekawy pomysł...
najchętniej już bym zobaczyła te zdjęcia :)
Podziwiam Wojciecha :!: nie dość, że sam będzie miał satysfację z 'wycieczki aparatu'
to jeszcze zaangażował tyle osób. Świetna sprawa naprawdę <tak>
0 UP 0 DOWN
 
Cyborg 


Wiek: 53
Dołączył: 10 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2007-02-28, 10:43   

Życzymy Wojtkowi powodzenia i owocnych wyników z realizacji tego rewelacyjnego projektu <tak>
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-28, 10:48   

Ze strony Wojtka, można ściągnąć wywiad w Polskim Radiu w Chicago ...polecam, ponieżej link

Sciągnij "Interview in Polish Radio in Chicago"

Ponadto na jego stronie (podanej zresztą w artykule inicjującym temat) można poczytac więcej o samym przedsięwzięciu oraz jego kolejnych etapach. Zajrzyjcie więc na stronę.
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2007-02-28, 16:59   

o jezusie malutki! sie roznioslo widze po rodzinnym miescie :-) musze przypudrowac swoj duzy nos na wypadek gdyby mnie na wywiady do zakladow pracy zaczeli zapraszac :-) dziekuje wszystkim za mile slowa, a specjalne podziekowania kieruje do Devona, ktory z wlasnej inicjatywy cala sprawe wywiadu pchnal. (znaczy tak mi sie wydaje, ze to on)
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2007-04-18, 16:18   

Dla tych, ktorzy moze sledza/niesledza projekt wlasnie moj maly aparacik zbliza sie do Polski :-) www.aroundtheworldinonecamera.com
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-22, 19:21   

Aparat jest już w Polsce dokładnie w Kobierzycach pod Wrocławiem
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2007-04-26, 02:50   

We wroclawskiej regionalnej TVP bylo o projekcie, jak ktos przegapil to zapraszam:
http://aroundtheworldinon...kgil.com/?p=115
0 UP 0 DOWN
 
Rich Kramer 


Wiek: 41
Dołączył: 10 Wrz 2005

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2007-05-07, 17:43   

cd...

W 36 klatek dookoła świata
Ewa Michalska
2007-05-07, ostatnia aktualizacja 2007-05-07 17:21



Od kwietnia ubiegłego roku aparat z 36-klatkowym filmem podróżuje po świecie. W każdym kraju wybrana osoba zrobi tylko jedno zdjęcie i prześle aparat dalej. We Wrocławiu fotografował Łukasz Wronkowski, student polonistyki
Zobacz powiekszenie
Fot.Maciej Swierczyński / AG
Łukasz Wronkowski nie chciał zdradzić, co sfotografował we Wrocławiu


Inicjatorem akcji jest Wojtek Gil z Brzegu Opolskiego, który od pięciu lat mieszka w Los Angeles, zawodowy fotograf. - Zdjęcia robię od szóstego roku życia. Wprawdzie skończyłem ekonomię we Wrocławiu, ale to fotografia jest tym, czym naprawdę chcę się zajmować.

Na pomysł projektu Around the World in One Camera wpadł podczas kąpieli. Opowiada: - Zastanawiałem się, jak zrobić zdjęcia w miejscach rozsianych po całym świecie. Wtedy pojawiła się myśl, żeby w podróż wysłać aparat. Projekt ma być przede wszystkim dobrą zabawą i pokazać, że dzisiaj tak naprawdę nie ma granic, że jeśli robi się coś z pasją, to wszystkie bariery znikają.

Uczestników akcji poznał przez internet. Zamieścił informacje o swoim pomyśle na forach internetowych dotyczących fotografii i czekał na chętnych. Zgłosiło się 36 osób z krajów na całym świecie. Do każdej z nich aparat dotrze w paczce. Będą mogły zrobić tylko jedno zdjęcie. Potem muszą odesłać go do kolejnej osoby, którą wskaże Wojtek.

Jako pierwsza - w kwietniu ubiegłego roku - zdjęcie zrobiła Sara z Kanady. Aparat przebył już ponad połowę drogi i odwiedził 16 krajów, m.in. Peru, Islandię, Kolumbię, Niemcy, Węgry, Rumunię. Pod koniec kwietnia Petr z Pragi przysłał go do Łukasza Wronkowskiego z Kobierzyc, studenta wrocławskiej polonistyki.

Łukasz poznał Wojtka trzy lata temu dzięki internetowemu radiu, w którym obaj prowadzili audycje. - To bardzo sympatyczny chłopak, dużo się od niego nauczyłem, bo też zajmuję się fotografią, ale amatorsko - mówi. Odpowiedniego kadru szukał przez trzy dni. Wreszcie zrobił zdjęcie. Nie chce zdradzić, co na nim jest: - Mogę powiedzieć tylko, że nie będzie to obrazek z folderów turystycznych. Chciałem pokazać, że Wrocław jest wesołym miastem, w którym żyją ludzie pozytywnie nastawieni do rzeczywistości.

Przed długim weekendem Łukasz wysłał aparat do kolejnego uczestnika - ze Sztokholmu. Potem przesyłka dotrze m.in. do Turcji, Maroka i RPA.

Wszyscy uczestnicy opisują swoje wrażenia w zeszycie, który podróżuje razem z aparatem. Do opakowania po kliszy wrzucają monety ze swoich krajów. Aparat jest solidnie zabezpieczony, ale i tak nie ma gwarancji, że przesyłka nie zaginie albo że film nie zostanie prześwietlony podczas odprawy, dlatego ten sam kadr każdy fotografuje też aparatem cyfrowym.

Kiedy aparat wróci do Los Angeles, Wojtek planuje wydanie albumu ze zdjęciami i wystawę w każdym z miast, w których powstały fotografie.




zrodlo
http://miasta.gazeta.pl/w...51,4112599.html
Ostatnio zmieniony przez Rich Kramer 2007-05-07, 18:33, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2007-05-07, 18:21   

No prosze... troszkie przekrecili moje slowa, ale niech im bedzie :-)
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2007-05-08, 19:19   

A tu kopia wersji papierowej...

0 UP 0 DOWN
 
Cyborg 


Wiek: 53
Dołączył: 10 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2007-05-08, 19:25   

Z niecierpliwością :wink: czekamy na "owoce" tego projektu. Liczymy, że zamieścisz na Forum zdjęcia wykonane w czasie wędrówki aparatu po Ziemi :D
0 UP 0 DOWN
 
barmanik 


Wiek: 49
Dołączył: 22 Kwi 2005

UP 1624 / UP 147


Skąd: OB/GSL

Wysłany: 2007-05-11, 10:44   

Ja również czekam z niecierpliwością na zdjęcia. Wojtek w szkole zawsze miał oryginalne pomysły!
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2007-05-11, 17:25   

Hey! Barmanik wielkie dzieki i ... ty sie odezwij na gadulcu!
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: around, camera, ciekawy, gila, in, one, projekt, the, wojtka, world


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu