Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
lotnisko w Skarbimierzu
Autor Wiadomość
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2010-05-04, 22:06   

Lotnisko ewakuowano w nocy z 25. Na 26. stycznia 1945 r.
1 UP 0 DOWN
 
roni 

Wiek: 28
Dołączył: 13 Wrz 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2010-05-13, 21:59   

Znam jedno wejście lecz raczej nie jest to do podziemi lecz jest to wejscie do jakiegoś bunkru w którym zostały zachowane przejścia pomiedzy bunkrami. Jest to przejście pomiedzy podziemnego hangaru w którym była jakas jednostka - domyslam sie po pokojach. Tunel prowadzi do jakiegos jakby parkingu i idzie dalej, na końcu jest wyjscie na zewnątrz i zasypane wejście do nastepnego tunelu który prowadzi prowdopodobnie do hangaru przy pierwszym pasie. Wejściach do podziemnych tuneli nie widziałem lecz słyszałem ze takowe istnieją jelsi by dało rade chetnie bym sie załapał na taką wyprawe ;)
0 UP 0 DOWN
 
kijanek6 


Wiek: 35
Dołączył: 25 Paź 2010

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-10-25, 00:18   

Byłem dzisiaj na tzw. "garażowni" (znajdującej się parę kilometrów od pasa na południe, za potokiem pępickim - mniej więcej tutaj. Zaintrygowały mnie żółte kartki ponaklejane na drzewach przy każdym garażu:

Wujek Gugiel stwierdził, że to albański, a napis znaczy "destroyed building".

Oprócz tego widziałem parę kukieł ludzkich rozmiarów:

Jedna rozczłonkowana na poboczu, jedna leżąca na drodze (z większej odległości nieźle mnie wystraszyła), parę na wałach i pomiędzy drzewami (też nieprzyjemny widok, zwłaszcza po zmroku).

No i malunki wojaków (9DDC - 9 dni do cywila):

Ciekawi mnie to, czy byli to żołnierze na lewiźnie lub przepustce, czy może mieli tam jakieś ćwiczenia?

Na wałach i między nimi jest też dużo okopów (ciekawe, czy to robota ruskich, jakichś paintballowców czy WP), w jednym miejscu znalazłem całą stertę radzieckich masek przeciwgazowych, wraz z rurami i pochłaniaczami. Dość nagryzionych już zębem czasu, swoją drogą.
0 UP 0 DOWN
 
Darek 
...trzeba było uważać...



Wiek: 46
Dołączył: 11 Wrz 2005

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2010-10-25, 18:59   

Jeżeli dobrze zaznaczyłeś teren w linku, to są to tereny OSP (Ośrodek Szkolenia Poligonowego) Pępice. Ośrodek jest użytkowany przez żołnieży naszej brzeskiej jednostki ( stąd te napisy DDC) do szkoleń z materiałami wybuchowymi i sprzętem inżynieryjnym. Tereny te były w dyspozycji wojska polskiego już w czasie gdy na lotnisku stacjonowali Rosjanie. Co do kartek i kukieł to nie mam pojęcia.
0 UP 0 DOWN
 
kijanek6 


Wiek: 35
Dołączył: 25 Paź 2010

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-10-25, 20:48   

Dzięki za informacje. Teren nie jest nijak oznaczony, ale mimo to domyślam się, że nie jest zbyt dobrym miejscem do szwendania się.
0 UP 0 DOWN
 
strus 



Wiek: 37
Dołączył: 14 Maj 2008

UP 5 / UP 3


Skąd: z domu

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-10-25, 21:55   

Na pewnym forum miłośników lotnictwa znalazłem takie zdjęcie
Autor napisał "Tak na szybko, odpowiem że tak stacjonowały i chyba było to lotnisko w Brzegu."

R-164_04.jpg
Plik ściągnięto 1123 raz(y) 90,06 KB

0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-10-25, 22:06   

Obecna droga przy zakładach Cadbury, a w tle hangar remontowy, w którym wraz z bratem w roku 90 oglądaliśmy wnętrze samolotu MIG - 23,a to dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego mechanika ukraińskiego poznanego poprzez prasę lotniczą ( " Skrzydlata Polska"). :)
1 UP 0 DOWN
 
kijanek6 


Wiek: 35
Dołączył: 25 Paź 2010

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-10-25, 23:19   

Sprawa z kartkami rozwiązana - okazało się, że to pozostałości po zlocie airsoftowym. A kukły zapewne służyły żołnierzom.
0 UP 0 DOWN
 
Aranea 


Wiek: 29
Dołączył: 08 Mar 2010

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-10-26, 18:20   

kijanek6, poza tym kartki przyklejone są do drzewa tymi szarymi, mocnymi foliami. A kiedyś chyba z takich nie korzystano ;)

Może masz też info o wejściu do podziemi? ;)
0 UP 0 DOWN
 
kijanek6 


Wiek: 35
Dołączył: 25 Paź 2010

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-10-26, 20:56   

Słuszna uwaga, ale zaciekawiły mnie one. ;)

Słyszałem kiedyś, że zejście było w hangarze naprawczym (obecna sala zgromadzeń Jehowych), jednak zostało zalane/zasypane/zabetonowane podczas remontu. Słyszałem to kiedyś od znajomego, który miał znajomego (itd.), który tam pracował - toteż informacja jest z n-tej ręki i średnio wiarygodna moim zdaniem. Gdzieś w okolicach 2004 roku buszowałem po lotnisku i w jednym z budynków - nie pamiętam już, czy to był hangar, czy budynek - były schody prowadzące w dół, jednak po paru stopniach stała woda. Podziemia na lotnisku są na pewno (myślę, że najprawdopodobniej w formie korytarzy prowadzących z jednych miejsc, do drugich, a nie podziemnego miasta :P ), jednak z pewnością są zalane i w stanie niepozwalającym na poruszanie się nimi.
0 UP 0 DOWN
 
strus 



Wiek: 37
Dołączył: 14 Maj 2008

UP 5 / UP 3


Skąd: z domu

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-10-27, 21:42   

Słyszałem dużo różnych dziwnych historii o lotnisku ale czy one są wiarygodne.
np. któraś płyta jest podnoszona tak że może tam wjechać cieżarówka że gdzieś pod pasem startowym jest schron itd.
0 UP 0 DOWN
 
Aranea 


Wiek: 29
Dołączył: 08 Mar 2010

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-10-28, 21:57   

strus napisał/a:
np. któraś płyta jest podnoszona tak że może tam wjechać cieżarówka że gdzieś pod pasem startowym jest schron


Ta akurat przebiła pomysł o tunelu pomiędzy Ska a Czerwonymi Koszarami, gratuluję :D
Spróbować i poszukać chyba warto. A zalane być nie powinno, bo Ska jest ponad 20m nad Odrą.
0 UP 0 DOWN
 
krzysztal 


Wiek: 35
Dołączył: 14 Lut 2010

UP 3 / UP 0



Wysłany: 2010-12-19, 14:04   

Załączone zdjęcie wykonano na lotnisku w Brzegu 10. kwietnia 1945r. Na pierwszym planie widzimy (od lewej) kapitana A.W. Lobanowa i majora A.G. Pawłowa. W tle widać nos samolotu Ławoczkin Ła-5FN z 41. Gwardyjskiego Pułku Myśliwskiego (ze składu 8. Gwardyjskiej Dywizji Myśliwskiej 5. Korpusu Myśliwskiego 2. Armii Lotniczej ZSRR)

Ła-5FN.jpg
Plik ściągnięto 340 raz(y) 189,83 KB

2 UP 0 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2016-06-27, 22:15   

Wymieniony tutaj przez innych pułkownik Połbin (czy błędnie: Pałbin), to generał-major Iwan Semenowicz Połbin, dwukrotny bohater Związku Radzieckiego, jedyny radziecki generał, który jeszcze ma we Wrocławiu swoją ulicę (w trakcie „dekomunizacji” stracił swoją wrocławską ulicę generał-porucznik Władimir Aleksiejewicz Głuzdowski, głównodowodzący wojskami, które zdobyły Festung Breslau, wnuk powstańca styczniowego, dla mnie urokliwa postać). W Wiki piszą o Połbinie, że „20 października 1943 dowodząc grupą 17 samolotów bombowych Pe-2 i 17 samolotów myśliwskich, gdy napotkał grupę niemieckich samolotów bombowych w czasie gdy samoloty myśliwskie nawiązały walkę z osłoną niemieckich samolotów bombowych wydał rozkaz zaatakowania przez samoloty bombowe Pe-2 bronią pokładową niemieckich samolotów bombowych. Był to pierwszy przypadek takiego użycia samolotów bombowych. W trakcie tej walki lotnicy radzieccy zestrzelili 13 samolotów, z tego 6 zestrzeliły samoloty Pe-2, przy stracie 3 własnych samolotów”. Połbinowi przełożeni mówili wielokrotnie: Jesteś generałem! Nie musisz już latać do boju! Ale poleciał, w swój 158, ostatni, lot (nie: 157, jak błędnie podano w Wiki). Zwłok Połbina, który wystartował z lotniska w Skarbimierzu, poszukiwano po zdobyciu Wrocławia, ale bez rezultatu. Są różne przypuszczenia, gdzie jego samolot mógł, raczej na obrzeżach miasta, spaść. Chyba to nieprawdopodobne, aby szczątki tego samolotu i załogi kiedyś odnaleziono (choć, gdybym był młodszy, zacząłbym szukać, wystarczyło, że samolot Połbina spadł, co przecież niewykluczone, np. do Odry). Podstawowe informacje o Połbinie i o Głuzdowskim znaleźć można w hasłach Wiki im poświęconych.

PS. Pierwszy ślad? Córka Marysia powiedziała mi, że od mieszkańców podwrocławskiego Ramiszowa wie, że z pobliskiego, ponoć głębokiego stawu, wydobyto, chyba kilkadziesiąt lat temu, samolot. Z Ramiszowa, w pobliżu którego mieliśmy studencki obóz wojskowy, chodziłem na Psie Pole piechotą. Gdzieś pewnie jest związana z tym wydobytym samolotem dokumentacja, może w samolocie zachowały się jakieś szczątki?
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2016-06-28, 17:42, w całości zmieniany 20 razy  
3 UP 0 DOWN
 
cavalier1125 


Wiek: 38
Dołączył: 22 Gru 2010

UP 5 / UP 4


Skąd: DST

Wysłany: 2017-07-27, 13:27   cwiczenia Luftwaffe Pępice

kilka zdjęć które znalazłem na ebay Luftwaffe PAMPLITZ Schlesien 1941 jak coś to mogę dodać jeszcze 2.

s-l1600.jpg
Plik ściągnięto 170 raz(y) 358,85 KB

Ostatnio zmieniony przez cavalier1125 2017-07-27, 13:36, w całości zmieniany 2 razy  
2 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: lotnisko, skarbimierzu


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu