Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Park Ptasi
Autor Wiadomość
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-07-20, 21:13   

Julian Mazur napisał/a:
To dziwne, ale na forum chyba nie pojawił się osobny dział o brzeskich parkach
Może nie osobny dział, ale za to osobe wątki.

http://www.forumbrzeg.pl/...ic.php?p=292711
http://www.forumbrzeg.pl/...der=asc&start=0
http://forumbrzeg.pl/ppadd/viewtopic.php?t=25845
http://www.forumbrzeg.pl/...der=asc&start=0
http://www.forumbrzeg.pl/...a48b38d3a621007

Do pierwszego wątku wkradł się niestety błąd – wymienione tam nazwy „Bergel” czy „bergelowski” nie są nazwami własnymi, a oznaczają po prostu górkę, pagórek – w kwadracie dzisiejszych ulic Głowackiego i Spacerowej, na podarowanym miastu terenie pofortecznym, na byłym stoku bojowym twierdzy, bodajże już w latach 20-tych XIX w. powstała kawiarnia Hintzego „Na Górce”.
2 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2019-07-20, 21:18   

Julianie Mazurze,
znany nie tylko nam obu, nasz profesor biologii w brzeskim ogólniaku Józef Czajkowski został pochowany 25 listopada 1991 roku na cmentarzu komunalnym przy ul. Starobrzeskiej, zmarł 4 dni wcześniej. Mam w swych zbiorach, w jego książce, z dedykacją dla mnie, wklejony nekrolog z Gazety Brzeskiej nr 12(14) z 15.12. 1991 (Gazeta -również numery archiwalne- jest dostępna w Internecie.
Rzeczywiście, ku mojemu zaskoczeniu, wspomniana wyszukiwarka grobów nie pokazuje jego grobu, choć są inni panowie o tym nazwisku. Może po 20 latach jego grób, jako nieopłacony, został zlikwidowany? Postaram się to wyjaśnić przy okazji najbliższej wizyty na tym cmentarzu.
1 UP 0 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2019-07-21, 08:44   

Dziękuję Panowie (pamiętam inaczej ten wpis w jego-mojej książce: nie dedykacja, ale podpis, chyba z datą?). To byłby wdzięczny temat, jak ktoś chce - nie tylko na pracę doktorską, z pogranicza historii, rozwoju i niedorozwoju społecznego, zalet przegranej Napoleona, parkologii :) (wiem, wiem, jakoś się to nazywa, jak wszystko: "Napisz, że na początku było Słowo albo coś równie ogólnikowego" (A. Mleczko)). Miasto mogłoby kasę na to wziąć z Brukseli. W prawie każdym mieście jest jakiś dobry wariat, niekiedy, jak Bóg da, szaleniec boży, w Brzegu go chyba nigdy nie było i dalej nie widać? Tyle mniej lub bardziej pożytecznych różnorako rzeczy do załatwienia, do przepchnięcia niewielkim, niekiedy żadnym kosztem, choćby tablica o tych, których poniewierano i tak czy inaczej zabijano w Cuchthauzie (wiem, wiem, ale to mój niemiecki, uczył mnie go bez nadziei na elementarny sukces, przez dwa miesiące, w ramach prywatnych i darmowych lekcji z jednym uczniem, w czytelni, dobry i uroczy człowiek, który zadziwiał nie tylko mnie pod koniec lat 50. przede wszystkim farbowanymi na czarno włosami, wielką ich gęstwiną: Alfons Kłaka, bibliotekarz brzeskiej SP nr 4 i LO; krótko go pamiętam, gdzieś na amen mi znikł). Może jakaś fundacja z jajem powstanie? (mogę pomóc w ocenie prawnej i wyczyszczeniu statutu tak, aby jakiś polityczek kiedyś tej fundacji nie mógł ukraść, co w przypadku stowarzyszenia jest dziecinnie proste).
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2019-07-21, 09:14, w całości zmieniany 9 razy  
1 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2019-07-21, 09:31   

'Warto dodać, że czasy, kiedy burmistrzem Brzegu był Julius Peppel (1895-1910) to znakomity okres w rozwoju naszego miasta. Powstały wtedy m.in. takie gmachy jak seminarium nauczycielskie, sąd, koszary nowe (dzisiaj zwane czerwonymi), nowe osiedla', napisał tadjurek.
Panie Tadeuszu, burmistrza J. Peppela nie tylko nie wymienia monografia Brzegu pod red. W. Dziewulskiego, lecz także nie wspominał o nim w swoim odczycie w 1998 r. R. Reche, przewodniczący Związku Byłych Brzeżan z Goslar, chociaż podkreślił, że jego rodzina była związana z Brzegiem ponad czterysta lat. Natomiast my musimy stwierdzić, że w zespole archiwalnym „Akta miasta Brzegu”( z którym … „związani” jesteśmy tylko kilkadziesiąt lat) nie zachowały się żadne materiały do działalności burmistrza Peppela.
Ostatnio zmieniony przez Broser 2019-07-21, 09:38, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-07-21, 13:36   

Pewnie wcale nie było takiego burmistrza.

Potwierdzenie wyboru.jpg
Plik ściągnięto 22 raz(y) 425,86 KB

1 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2019-07-21, 15:29   

Akt ten nie wnosi niczego nowego do sprawy.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-07-21, 15:55   

Pierwsza litera nazwiska burmistrza Peppela i pierwsza litera imienia direttore są identyczne. Przypadek? Nie sądzę.
2 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2019-07-21, 19:01   

Czuję, że poszukiwania akt dotyczących działalności burmistrza Peppela trwają. Nie wpadnij Pan tylko w jakąś Peppelomanię.
0 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2019-07-21, 19:15   

A może z tym reanimowanym po dzikiej transformacji burmistrzem Julius'em Peppel'em, to kolejne wmieszatielstwo Władimira P.? Diabli wiedzą jakich agentów zostawili w podziemiach hangarów?
Tyle ciekawych spraw, a my się znowu zmuszeni czujemy pier... zajmować.
Ta staruszka Niemka, o której pisałem dawno temu, w szmatach, do ziemi przygięta, z twarzą niedozobaczenia, którą na licealnej stołówce karmioną darmową zupą, przy stoliku przy ścianie, osobno (ale przecież karmiono). Kto ona?
A tak, czy inaczej brzescy Haberowie, z których i konsul niedoszły w Japonii, zlikwidowany przez wrogiego emisariuszom żądnych zysków imperialistów wszelkiej maści samuraja oraz noblista, kanalia, co w jednym grobie leży z niewiastą, której nie był godny i którą do samobójstwa w istocie przymusił. Też pisałem: poza TadJurkiem żadnego odzewu, choć płyta na kirkucie poświęcona brzeskiemu Haberowi z Hokkaido może jeszcze przez hieny cmentarne nie "zagospodarowna"?
I intrygująca mnie różnica między liczbą niemieckich żołnierzy stacjonujących w Brzegu tuż przed nadejściem Armii Czerwonej, poległych potem i liczbą tych, co zostali wzięci do niewoli. Co z pokaźną różnicą? Błąd w rachunkach, czy coś doniosłego?
No i ich odpowiedzialny dowódca Pietruszka, chyba kapitan, rodem - dzięki Dziedzicu - z Trzebnicy, co wziął dowództwo pod przymusem sytuacyjnym, że się tak wyrażę, po dezerterze i cwaniaku. Co z nim? Przeżył?

Mleczko.png
Plik ściągnięto 6 raz(y) 645,59 KB

Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2019-07-21, 23:12, w całości zmieniany 11 razy  
2 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-07-21, 21:09   

Julian Mazur napisał/a:
No i ich odpowiedzialny dowódca Pietruszka, chyba kapitan, rodem - dzięki Dziedzicu - z Trzebnicy, co wziął dowództwo pod przymusem sytuacyjnym, że się tak wyrażę, po dezerterze i cwaniaku. Co z nim? Przeżył?
Pietruszka przeżył – w 1952 zostały wydane jego „Ostatnie dni Brzegu“, ale na pewno „przezimował“ przedtem kilka dobrych lat. Gdzieś znalazłem zdjęcie przedstawiające przemarsz jeńców po saperskim moście na Odrze – prawdopodobnie w Lipkach.
Broser napisał/a:
Czuję, że poszukiwania akt dotyczących działalności burmistrza Peppela trwają.
A dlaczego miałyby trwać? W zdygitalizowanych zbiorach opolskiego archiwum znajduje się obszerna dokumentacja dotycząca wyboru Peppela na burmistrza – jest tam m.in. lista ponad 40 kandydatów ubiegających się o ten urząd, zamieszczona powyżej notatka o zatwierdzeniu wyboru przez króla (pruskiego – jednocześnie cesarza), zaproszenia na uroczysty obiad czy kolację itp. Na teczce z dokumentami widnieje pieczęć (jeszcze) brzeskiego archiwum. Twierdzenie, jakoby nie zachowały się żadne materiały, zostało więc obalone. Poza tym archiwum nie jest miarą wszystkiego i nawet jeśli czegoś tam nie ma, to wcale nie znaczy, że nigdy nie było. Co do monografii z 1975 r., to tytuł rozdziału obejmującego urzędowanie Peppela brzmi „W dobie imperializmu“, a zatem położono tam nacisk na inne aspekty, choć mowa jest i o m.in rozwoju przemysłu. Wspomniana monografia również nie jest miarą wszystkiego.

Marsz do niewoli.JPG
Plik ściągnięto 19 raz(y) 94,08 KB

2 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2019-07-22, 09:52   

Do Brosera:
O wybitnych zasługach burmistrza Juliusa Peppela dla Brzegu wielokrotnie wspomina dr Dorothea Tscheschner -córka Waltera, przedwojennego architekta brzeskiego - w swoim znakomitym dziele o rozwoju naszego miasta "Eine schlesische Perle. Brieg, Bauten erzahlen..." Berlin 2004.

Warto zajrzeć zatem także do innych źródeł, nie tylko korzystać z przetrzebionego (jak widać po tak istotnym braku informacji) archiwum!
Ostatnio zmieniony przez tadjurek 2019-07-22, 13:58, w całości zmieniany 2 razy  
1 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2019-07-22, 17:06   

Do tadjurka:
Nie tyle archiwum zostało przetrzebione, co w zasadzie została zniszczona reponirte Registratur oraz laufende Registratur, natomiast jeśli chodzi o publikację D. Tscheschner, to jest panegiryk na cześć niemieckiego budownictwa.
0 UP 1 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-07-22, 18:13   

Które to niemieckie budownictwo służy mieszkańcom do dziś.
3 UP 0 DOWN
 
brzeżanin 


Wiek: 64
Dołączył: 02 Sie 2008

UP 512 / UP 297



Wysłany: 2019-07-22, 20:59   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Które to niemieckie budownictwo służy mieszkańcom do dziś.
Tak służy ale to że już nie niemieckim mieszkańcom to tylko zasługa samych Niemców.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-07-23, 07:12   

A może by tak pan Bronek zechciał napisać panegiryk na cześć polskiego budownictwa? Koniecznie ze szczególnym uwzględnieniem Śląskiego Wawelu! Kulturpreis Schlesien des Landes Niedersachsen murowany! Sam złożę odpowiedni wniosek. Panie Bronku, do dzieła! Czekamy z wielką niecierpliwością.
1 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu