Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Ogród Abrachama.
Autor Wiadomość
post mortem 


Wiek: 47
Dołączył: 03 Lis 2006

UP 12 / UP 1



Wysłany: 2019-01-09, 18:41   Ogród Abrachama.

Dawno temu "urodzony" pomysł o odbudowie Ogrodu Abrahama odżył wraz z pomysłem @GNOM'a dotyczącym odbudowy kładki na Odrze.
Warto byłoby, aby kładka prowadziła mieszkańców Brzegu w jakieś sensowne miejsce, ponieważ obecnie "za kanałem" jest smutno.
Odbudowa to raczej nieadekwatne słowo w tym przypadku, miejsce dawnego Ogrodu Abrahama zajmuje dziś pole rolnicze, ale przecież tuż obok na płn. w stronę drogi do Pisarzowic jest piękne miejsce, które ze względu na charakterystykę powierzchni jest idealne na stworzenie niesamowitego miejsca ( pagórki, stawiki itp )
Pomoc w realizacji pomysłu zaoferował GNOM reprezentujący stowarzyszenie Smoczy Web, ale bez pomocy mieszkańców pomysł nie wypali.
Jak pierwotnie wyglądał Ogród Abrahama? Nie wiem, ale wydaje mi się, że oprócz wspomnianych Dębów
( pod linkiem @Dziedziaca Pruskiego http://www.forumbrzeg.pl/...?t=9344&start=0 )
nie mogły raczej występować tam rośliny bardziej egzotyczne od rodzimych gatunków.
Można spróbować to sprawdzić co sadzono w ówczesnych czasach, ale to chyba najmniejszy problem.
Śmiem też twierdzić, że zbyt wiele drzew wycięto w naszym regionie - nie mówiąc już o ostatnich latach.
Na przełomie 15 i 16 wieku jak donosi brzeski Diariusz " pod Lubszą ubito 10 wilków" wyobraźmy sobie te lasy..
Jest też wzmianka o 40 jeleniach, które przeszły z Błoni do Ogrodu Abrahama.
Możemy cieszyć się spuścizną poprzednich mieszkańców w postaci np parku "Wolności" ale czy sami nie powinniśmy pozostawić po sobie czegoś wartościowego?
Pomysł na "Ogród" jest łatwy i prosty.
Po wstępnym projekcie i sprawach adm. wyobrażam sobie wytyczenie np spychem dróżek, a następnie wyczyszczeniu terenu z niewartościowych dzikich krzaków i wspólnym obsadzeniu terenu drzewami i krzewami.
Oczywiście każda pomoc była by tu na wagę złota - poczynając od pomocy w Urzędzie Miasta poprzez pomoc w projekcie czy wizualizacji po znajdywanie informacji o Ogrodzie Abrachama, a w późniejszym czasie przy porządkowaniu i nasadzaniu.
Każdy pomysł i chęć wspólnej pracy jest bardzo potrzebne.

Plan twierdzy.JPG
Plik ściągnięto 105 raz(y) 119,45 KB

1 UP 0 DOWN
 
post mortem 


Wiek: 47
Dołączył: 03 Lis 2006

UP 12 / UP 1



Wysłany: 2019-01-09, 19:05   Modnisia z Ogrodu Abrachama

"Dawniej na skraju Ogrodu Abrahama rósł Dąb którego już nie ma.
Nikt nie oœmieli³ siê przejœæ o północy obok tego drzewa. Około
godziny jedenastej przy ciernistych krzakach siadała „biała dama”,
w gminnym języku nazywana „modnisią”. Po usadowieniu się na
wierzchołku dębu zaczynała rozciągać pończochę wykonaną na
drutach i brała się do dalszej roboty. Kłębek wełny leżał na ziemi i nie
wolno było go dotykać! Wraz z wybiciem godziny dwunastej duch kobie-
ty znikał bez śladu "

12191888_1202183039797672_8757558751739548692_n.jpg
Plik ściągnięto 95 raz(y) 29,53 KB

0 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2019-01-10, 12:42   

Parkow i ogrodow nigdy za duzo. Mamy ich kilka, a sa jeszcze miejsca, gdzie przytulne zielone oazy moglyby powstac. Jednym z takich miejsc jest Kepa Mlynska, innym na pewno miejsce dawnego Ogrodu Abrachama. Byloby to swietne przedluzenie wyremontowanej, krotkiej I jedynej promenady, prowadzacej donikad, ktora jest swego rodzaju slepa uliczka, a moglaby zostac przedluzona az do przeprawy na kanale (tak jak dawniej mialo to miejsce), potem po przekroczeniu kanalu (kiedy zalozymy, ze powstanie tam kladka), idealnym miejscem docelowym spacerowiczow moglby byc wspomniany Ogrod Abrachama (rowerzysci mogliby sie udac w dalsza podroz np. wzdluz brzegow Odry.

Skoro nie do konca na razie wiemy, jak wygladal ogrod, mozemy pokusic sie o cos oryginalnego, cos czego jeszcze u nas nie ma. Piszac "u nas" mam na mysli nie tylko miasto, ale nawet region. Na starych brzeskich pocztowkach widac jak niektorych parkach rosna palmy. Dlaczego nie pokusic sie o roslinnosc egzotyczna? Jak wczesniej wspominal GNOM, byc moze ktorys student z checia podejmie sie takiego projektu, i obie strony beda zadowolone.
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2019-01-12, 22:05   

Szanowni forumowicze: szanujmy ortografię i piszmy poprawnie po polsku: tylko Ogród Abrahama bo hebrajskie imię Abraham pisze sie przez samo h. Może da się zatem poprawić błędnie zapisany tytuł tego tematu
1 UP 0 DOWN
 
post mortem 


Wiek: 47
Dołączył: 03 Lis 2006

UP 12 / UP 1



Wysłany: 2019-01-12, 22:42   

Niestety minął okres edycji i nie da rady tego zrobić.
Fakt byk jest.
Poza tym temat bez zainteresowania także uwazam ze do usunięcia.
0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2019-01-17, 13:49   

E tam zaraz do usunięcia :)

Otóż ten temat wiąże się z przyczółkami i kładką pieszo rowerową. Tam już pisałem, teraz tutaj krótko.
Prowadząc oględziny przyczółków z inżynierem, od razu postanowiliśmy obejrzeć tern Ogrodów. Byliśmy pod wrażeniem- pan Inżynier zwrócił mi uwagę na szczegół który umknął mej uwadze - otóż od strony przyczółka po stronie Pisarzowic biegnie droga wyłożona brukiem, ale ... nie idzie ona tak jak obecnie wyjeżdżona, lecz przecina ją i zagłębia się w ... krzaki. Lecz można ją rozpoznać po rosnących regularnie po obu stronach starych drzewach. Czy ogród można zrobić w tym miejscu- tak. Jednak to nie będzie mógł być ogród (jak niektórzy tu sugerowali) z kwiatkami, rabatami itd. Lecz ogród stworzony z Drzew. Na to będzie można uzyskać zgodę. Do tego nawet nie za bardzo trzeba tworzyć nowe ścieżki, może wystarczy odsłonić i oczyścić poniemieckie obecnie zasypane ziemią i śmieciami.
A i tu dygresja- co mieszkańcy Brzegu mają do kubłów na śmieci? Jakaś awersja czy trauma z dzieciństwa. Czy aż tak ich nienawidzą że wszystko wywożą poza miasto i wywalają w krzaki? Patrząc na to, Brzeg nie zielenią ,ale śmieciami stoi.

ścieżka mini.JPG
Fragment starej ścieżki biegnącej od przyczółka.
Plik ściągnięto 5 raz(y) 129,81 KB

przyczółki 9 mini.JPG
Kiedyś biegł tu szlak turystyczny. Dziś to szlak śmieciowy.
Plik ściągnięto 4 raz(y) 137,86 KB

śmieci mini1.JPG
Tym dziś Brzeg stoi.
Plik ściągnięto 5 raz(y) 136,41 KB

ogród abrahama 3 mini.JPG
Tędy idzie poniemiecka droga.
Plik ściągnięto 3 raz(y) 157,13 KB

ogród abrahama 1 mini.JPG
Plik ściągnięto 14 raz(y) 108,98 KB

Ostatnio zmieniony przez GNOM 2019-01-17, 13:50, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2019-01-17, 15:00   

A ja jeszcze raz zadam pytanie, bo, OK, jak dla mnie to może to być nawet ogród oliwny, ale czemu on ma być za miastem? Czemu nie ulokować porządnego ogrodu w mieście? Żeby mniej ludzi go odwiedzało? Co przemawia za tym, żeby był on, po pierwsze, za miastem, po drugie, na terenie zalewowym?
0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2019-01-17, 16:49   

Gaderepie gdybym Cię nie lubił i nie szanował (a tak nie jest) to napisał bym - na złość Panu bo się Pan czepiasz :) ale napisze- może dlatego że historycznie tam się znajdował. Jestem za utworzeniem porządnego ogrodu w mieście, ale na to trzeba dużych środków a tych miasto nie da bo nie ma, a i fundacji nie stać. Choć może gdyby małymi kroczkami co roku po troszeczku?

Ogród Abrahama istnieje- zdziczały, zarośnięty i zaniedbany ale wychodzi na to że jest, może nie w całej swej dawnej okazałości, ale jest i jeśli spojrzeć na mapę to jest na terenie miasta Brzeg. Równe rzędy drzew jarzębiny i kilku innych gatunków pozwalają go odtworzyć niewielkim nakładem sił, trochę koszenia traw, trochę wycinki krzaków, i trochę pracy przy oczyszczeniu starych ścieżek zasypanych ziemią i mamy kawałek Brzegu ciut ładniejszy niż obecnie. I to- co podkreślam, bo wiem że tego bardzo pilnujesz- bez kosztowo dla kasy miasta, jedyny wydatek który czeka burmistrza to wydrukowanie zgody na prace społeczne w tym miejscu.
A skoro tak to dlaczego nie. Nikogo do prac na siłę pewnie zmuszać nie będą, robót przymusowych też pewnie post mortem nie planuje. A jeśli kilku dziwaków z grabiami i łopatami sobie w wolnym czasie popracuje to chyba wyjdzie im to na zdrowie, więc w czym rzecz?

Gaderepie, tak jak i ty widziałem wiele ogrodów i parków w miastach europejskich, tęsknie za czymś takim w Brzegu, żałuję że rządzący nie widzą potencjału turystycznego w takich inwestycjach bo powinni. Może dlatego trzeba zacząć od czegoś takiego aby dojść do czegoś lepszego.
Parodiując Brzeskiego Klasyka: ogród na miarę naszych możliwości, bo lepszy rydz niż nic.

Na mapie można zobaczyć że był tam zaraz za kładką przy rozwidleniu ścieżek jakiś budynek. Ktoś wie coś na ten temat. Dziedzicu?

368259.jpg
Plik ściągnięto 80 raz(y) 812,9 KB

0 UP 0 DOWN
 
post mortem 


Wiek: 47
Dołączył: 03 Lis 2006

UP 12 / UP 1



Wysłany: 2019-01-17, 17:59   

„Ogród Abrahama rozciągał się we wschodniej części prawobrzeżnego błonia odrzańskiego i był wyspą położoną między Odrą a starorzeczem zwanym Starą Odrą. Pochodzenie nazwy nie jest dokładnie znane i – jak to wynika z zamieszczonego wyżej cytatu - już Lucae nie potrafił jej wyjaśnić, choć według jednej z brzeskich legend miano tam ponoć pochować ofiary pogromu, m.in. starego Żyda Abrahama. Ogród Abrahama wzmiankowano po raz pierwszy w 1510 r., gdy Rada Miejska kazała wbić i umocnić pale na znajdującym się tam wale. W 1549 r. książę Jerzy II podarował Ogród Abrahama swemu nadwornemu lekarzowi, doktorowi Bockowi, który w 1550 r. zwrócił go miastu. W 1598 r. książę Joachim Fryderyk kazał w Ogrodzie Abrahama założyć strzelnicę artyleryjską, by obywatele miejscy mogli się ćwiczyć w obsłudze dział i w razie potrzeby stanąć w obronie miasta jako kanonierzy.

Gdy w 1774 r. wytyczano granice między terenami miejskimi a Kościerzycami, granice Ogrodu Abrahama określono jako od mostu z Błonia Miejskiego do tartaku, tj. mostu na Starej Odrze, której ujście do Odry znajdowało się naprzeciw Kępy Młyńskiej, do znajdującego się ćwierć mili w górę rzeki zagajnika, zwanego Ostoją, należącego do kościerzyckich dóbr rycerskich. Granicę północną ogrodu wyznaczało rozlewisko starorzecza, nazywane wówczas Hermanowską Kałużą, w którym cech rybaków posiadał prawo połowu ryb. Odra i wspomniane starorzecza stanowiły naturalne granice i dlatego nie było potrzeby usypywania kopców granicznych”.

Wspomniany wyżej tartak znajdował się w miejscu późniejszej elektrowni wodnej przy "wodospadach" i tam zaczynał się też Ogród Abrahama.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-01-17, 21:15   

Historyczny Ogród Abrahama zajmował stosunkowo wąski pas między Odrą a starorzeczem zwanym Starą Odrą, począwszy od „wodospadów”, aż po jakiś umowny wschodni kraniec. Nie był to ogród w dosłownym tego słowa znaczeniu, a po prostu połać błonia, choć były tam i ogrody. U dołu wycinek mapy zamieszczonej w pierwszym przyczynku tego wątku – sporządzonej w 1859 r. kopii planu brzeskiej twierdzy z pocz. XIX w.

Na dniach postaram się dorzucić jeszcze nieco więcej informacji i dwie lub trzy mapki.

Teren historycznego ogrodu zaczęto zagospodarowywać jeszcze w XIX w. Dziś jest on w dużej części zagrodzony i niedotępny. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby przywrócić dawną nazwę i rozszerzyć ją na tereny za kanałem. Mógły to być z powodzeniem park krajobrazowy, na terenie którego – tu definicja z encyklopedii – „zabrania się m.in. lokalizowania nowych obiektów mających niekorzystny wpływ na środowisko, dokonywania zmian stosunków wodnych, likwidowania małych zbiorników wodnych, mokradeł i zadrzewień śródpolnych, lokalizacji zabudowy letniskowej poza wyznaczonymi miejscami, używania łodzi motorowych na wodach otwartych”. Należałoby dodać, że zabrania się również śmiecenia, ale to osobny temat. Taki park mógłby być np. miejscem imprez plenerowych – pamiętam, że na początku lat 70. odbywały się tam zawody motocrossu. Nie potrzeba tu wielkich nakładów, wystarczy – jak proponował Gnom – uporządkować teren i przywrócić istniejącą infrastrukturę.

Pomysł z kładką w miejscu nieistniejącej przeprawy na kanale bardzo mi się podoba, ale na jego realizację przyjdzie chyba długo poczekać. Włodarze od trzech dekad nie mogą się uporać z palącą potrzebą drugiej przeprawy przez Odrę, więc raczej nie odniosą się z entuzjazmem do budowy „nikomu niepotrzebnej kładki”. Warto jednak snuć marzenia i dlatego dorzucę jeszcze pomysł drugiej kładki - przez Odrę, np. koło mariny, jak to przedstawiono na jednej z "fantastycznych" wizualizacji, a jeszcze lepiej gdzieś w okolicach ul. Rybackiej i „wodospadów”. A jak nie kładka, to może prom? Przed wojną na Odrze kursowały dwa promy – jeden na początu, a drugi przy końcu ul. Rybackiej. Na zamieszczonym wyżej planie Brzegu zaznaczono je przerywaną liną w poprzek Odry.

Ogrod Abrahama.JPG
Plik ściągnięto 70 raz(y) 123,28 KB

0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2019-01-18, 16:20   

Dziedzicu, ostatnie zdjęcie (to z panoramą drzew), nie uwidacznia jednej rzeczy. Te drzewa są posadzone w równych rządkach, można rzec w szpalerach. Sądząc po ich wielkości nasadzenia zostały wykonane już po wojnie.
Czy były w powojennej historii miasta prowadzone tam jakieś prace tego typu?
Nieśmiało bym rzekł że musiało by to się odbyć gdzieś w latach 60/70. Jakaś próba rewitalizacji tego miasta? Od jednej starszej osoby usłyszałem że było coś tam porządkowane przed tzw. Turniejem Miast. Poniżej zdjęcie z ciut innej perspektywy.

dzrewa mini.JPG
Plik ściągnięto 13 raz(y) 108,98 KB

Ostatnio zmieniony przez GNOM 2019-01-18, 16:21, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2019-01-18, 17:19   

Gnomie, ten bruk za kanałem to w ogóle z ogrodem Abrahama nie ma nic wspólnego, to raczej pozostałość którejś z tych dróg, które na zamieszczonym przez Ciebie planie widać w okolicy kładki na kanale, przy czym kładka w tamtych czasach służyła zwykle nie tylko jako przejście piesze, ale jako normalny most, tylko że trochę mniejszy i bez możliwości mijania się wozów na moście. Ogród Abrahama był tam, gdzie ulokował go Dziedzic, a ze wcześniej zamieszczonego landszaftu wynika, że jest to teren obecnie oznaczony jako Grobli 15, i żadnych jarzębin chyba tam nie ma. :-P

Ten "ogród", jak Ci już Dziedzic pokazał, był "Sogenannte", czyli był tylko tak nazywany, myślę, że prześmiewczo, kpiarsko, pewnie tak nazywali zarośnięty chwastami teren zalewowy, jak my na targowisko uliczne mówiliśmy Manhattan, a w rzeczywistości to było śmierdzące bagnem uroczysko, na którym w dodatku straszyło. Nawet żaden Abraham wcale nie musiał być właścicielem tej ziemi, mogli tak mówić poprzez kpiarskie skojarzenie z ziemią obiecaną biblijnemu Abrahamowi. Na terenie zalewowym nie robi się założeń ogrodowych, bo to nie ma sensu. Lepiej już na terenie zalewowym lokować przemysł, bo maszyna po powodzi najczęściej była do odratowania, roślinność nie.
Ostatnio zmieniony przez Gaderep 2019-01-18, 17:46, w całości zmieniany 3 razy  
1 UP 0 DOWN
 
post mortem 


Wiek: 47
Dołączył: 03 Lis 2006

UP 12 / UP 1



Wysłany: 2019-01-19, 08:34   

Kolego wyżej...

Twierdzisz, że drzewa i krzewy za każdym razem kiedy Odra tam wylewała obumierały?
I poważnie mniejszym problemem jest zalanie maszyn produkcyjnych?
Z taką argumentacją to ja się drugi raz poddaję.
( ale próbowałem )
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2019-01-19, 10:09   

Łżesz Pan, nie twierdziłem, że drzewa i krzewy "obumierają", ale napisałem, że ogród po powodzi zamieniał się w "zarośnięty chwastami teren zalewowy, (...) w (...) śmierdzące bagnem uroczysko, na którym w dodatku straszyło." Tak napisałem? Umiesz Pan czytać ze zrozumieniem?

To, że łatwiej jest odtworzyć po powodzi przemysł niż hodowlę roślin możesz sobie Pan łatwo sprawdzić - proszę sobie na tydzień zawalić warstwą śmierdzącego rzecznego nanosu swój telefon komórkowy i swoją ulubioną doniczkową roślinkę, a po tygodniu wykopać, umyć, wysuszyć i przekonać się doświadczalnie, skoro rozumowo u Pana się nie da. Ja już abstrahuję od faktu, że odtworzenie przemysłu to w ostateczności kwestia kupienia nowych maszyn za pieniądze z odszkodowania i trwa tyle, co ich dostawa i uruchomienie, ogród zaś to lata hodowli, szczepień, pielęgnacji i działania specyficznych dla każdego roku warunków pogodowych, czasami w ogóle nie do odtworzenia.
0 UP 0 DOWN
 
post mortem 


Wiek: 47
Dołączył: 03 Lis 2006

UP 12 / UP 1



  Wysłany: 2019-01-19, 10:48   

Jeszcze czytałem to :

"Po tym, co Pan napisał jestem już przekonany, że z tym całym ogrodem to jedynie taka chucpa, może nie po to, żeby wyłudzić środki z budżety, ale żeby trochę zaistnieć.
Pan jeszcze musi bardzo dużo uczyć się o skutkach powodzi dla roślin, o niedotlenieniu systemów korzeniowych, o zanieczyszczeniu gleby, o wypłukiwaniu przez powódź azotu, bo Pan, jak widać, nie masz o tym najmniejszego pojęcia, nawet na poziomie rolniczej zawodówki. Ja nie wiedzę przeciwwskazań, żeby ktoś założył sobie ogród, choćby i w miejscu ogrodu Abrahama, czyli na najgorszym do tego celu terenie, jaki ówcześni zgodzili się sprzedać Żydowi, ale, sorki, za własne pieniądze.

Najwidoczniej "Ogród" kojarzy się Panu z sałatą i pomidorami... ale nie, to nie tak.
Dziękuję za linki do Eogrodnika.pl polecam nadal poczytać choćby o lasach grądowych, gdzie drzewostan przez cały rok bytuje w wodzie.

Generalnie "Fabryka" za kanałem i mądrości o wypłukiwaniu azotu, ma się identycznie jak chęć wyłudzenia funduszy z budżetu miasta i "zaistnieniu"
( na forum jako post mortem by czuć dumę ) :censored2: :censored2: :censored2:
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu