Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Ogród Abrachama.
Autor Wiadomość
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2019-01-19, 10:57   

Pomyliłem adres - ten ogródek z obrazka to nie Grobli 15, ale Grobli 12, gdzie teraz jest "SOMAR" s.c. Przeciągnięcie prostej od rogu św. Mikołaja przez róg wysokiego młyna (obecnie ruiny elektrowni) wskazuje dokładnie na to miejsce.


abraham-min.png
Plik ściągnięto 36 raz(y) 546,18 KB

0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2019-01-19, 11:18   

post mortem napisał/a:
Jeszcze czytałem to :

"Po tym, co Pan napisał jestem już przekonany, że z tym całym ogrodem to jedynie taka chucpa, może nie po to, żeby wyłudzić środki z budżety, ale żeby trochę zaistnieć.
Pan jeszcze musi bardzo dużo uczyć się o skutkach powodzi dla roślin, o niedotlenieniu systemów korzeniowych, o zanieczyszczeniu gleby, o wypłukiwaniu przez powódź azotu, bo Pan, jak widać, nie masz o tym najmniejszego pojęcia, nawet na poziomie rolniczej zawodówki. Ja nie wiedzę przeciwwskazań, żeby ktoś założył sobie ogród, choćby i w miejscu ogrodu Abrahama, czyli na najgorszym do tego celu terenie, jaki ówcześni zgodzili się sprzedać Żydowi, ale, sorki, za własne pieniądze.

Najwidoczniej "Ogród" kojarzy się Panu z sałatą i pomidorami... ale nie, to nie tak.
Dziękuję za linki do Eogrodnika.pl polecam nadal poczytać choćby o lasach grądowych, gdzie drzewostan przez cały rok bytuje w wodzie.

Generalnie "Fabryka" za kanałem i mądrości o wypłukiwaniu azotu, ma się identycznie jak chęć wyłudzenia funduszy z budżetu miasta i "zaistnieniu"
( na forum jako post mortem by czuć dumę ) :censored2: :censored2: :censored2:


Dziękuje Pan za link? To Pan se nie umiesz nawet sam linków wygóglić? Bidnyś Pan. :o
Z tych rzeczy, które mogę jeszcze w tym temacie polecić to:
  1. Kozlowski T., Kramer P. J., Pallardy G. 1991. The physiological ecology of woody plants. Academic Press Inc., San Diego-Toronto
  2. Anderwald D. (red.) (2008): Woda dla lasu las dla wody. Studia i Materiały Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej R.10, Zeszyt 2 (18), Rogów;
  3. Kopcewicz J., Lewak S. (2002): Fizjologia roślin. PWN, Warszawa;
  4. Puchniarski T.H. (2003): Klęski żywiołowe w lasach. Poradnik leśniczego. Metody zapobiegania i likwidacji. PWRiL, Warszawa;


Gdyby to były zbyt trudne pozycje proszę zacząć od jakiejś literatury dla absolwentów gimnazjów, np. sciaga.pl
https://sciaga.pl/tekst/68503-69-stres_roslin_wywolany_niedoborem_tlenu

Żeby sobie Pan nie myślał, że to głupie pieprzenie botaników i dotyczy jedynie sałaty i pomidorów załączam też link do wyroku sądu w procesie, w którym "Powodowie K. i A. K. (1) pozwem z dnia 28.11.2011 r. skierowanym do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju domagali się zapłaty odszkodowania tytułem strat poniesionych plonowaniu w sadzie jabłoniowym za 2011 rok w kwocie 75 000 zł. Wskazali, iż szkody polegają na niewydanie kwiatostanu przez jabłonie na 4/5 powierzchni sadu co pozbawiło ich całkowicie plonu. Przyczyną było podtopienie które spowodowało niedotlenienie korzeni drzew."
https://www.saos.org.pl/judgments/248980
0 UP 0 DOWN
 
post mortem 


Wiek: 47
Dołączył: 03 Lis 2006

UP 12 / UP 1



Wysłany: 2019-01-19, 11:50   

"Dziękuję za link do Eogrodu.pl " to była ironia, której Pan nie zrozumiał.
Pańskie wszystkie argumenty są żenujące i mijające się z prawdą.
Ponadto nie posiada Pan wiedzy na temat mojego wykształcenia ( adekwatne do tematu) dlatego odsyłanie mnie do gimnazjum uważam za pozwalanie sobie za dużo.
Rozmowa z Panem nic nie wnosi jeśli chodzi o sens, więc pozwolę sobie na zakończenie tej rozmowy o co proszę i Pana.
PS.
Życzę Panu aby dożył Pan kolejnej powodzi stulecia jak tej w 1997 i napisał "a nie mówiłem?"
1 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-01-19, 12:06   

Ogród Abrahama to dawna nazwa lokalna o nieznanym pochodzeniu. Świadczy o tym opis zmieszczony w wydanych w 1689 r. „Niezwykłych osobliwościach Śląska albo zupełnej kronice Śląska Górnego i Dolnego” – autorem tej pracy był Fryderyk Lucae, urodzony i działający w Brzegu duchowny kalwiński i historyk śląski.

Po prawej ręce, groblą nad Odrą mimo szop bielarskich (pralni) idąc, przez most do ogrodu, nie wiedzieć czemu ogrodem Abrahama zwanym, się wchodzi, który właściwie ostrowem jest, na ćwierć mili się rozciągającym, krzewami gęstymi porośniętym i nadobnym wielce, który Odra opływa i gdzie szkutnictwo się uprawia i tartaki stoją. Nieco bliżej w bramy (Odrzańskiej) stronę książęcy dwór myśliwski się mija, skład wielki budowlany i ciesielnię, cegielnię sporą, owczarnię wraz z rzeźnią, takoż z różnymi drugimi mieszkaniami, zabaw domy i ogrody, gdzie miejscowi i obcy ponad miarę zabawić się mogą. Gdzie Odra tuż mimo miasta i pod wałami jego przepływa, z miasta wychodząc, ponad nią długim, wysokim i mocnym mostem drewnianym się idzie, który od przodu hornwerk osłania, z przeciwskarpą i fosą odrębną, zaś u dołu palisadą silną otoczony, w którym żołnierzy strażnica i wielka rzeźnia się znajduje, gdzie codziennie bydło na targ prowadzone, przez rzeźników jest bite (..).

Nazwę ogrodu tłumaczy brzeska legenda.

http://www.forumbrzeg.pl/...opic.php?t=9344

Być może tkwi w niej jakieś „ziarnko prawdy“, ale równie dobrze mogła po prostu zostać zmyślona.

Niektóre obiekty wymienione w opisie Lucaego można odnaleźć na planie twierdzy z 1766 r., obejmującym całe przedmieście Odrzańskie.

Blonie.JPG
Plik ściągnięto 39 raz(y) 115,75 KB

Ogrod Abrahama 2.JPG
Plik ściągnięto 43 raz(y) 111,95 KB

1 UP 0 DOWN
 
post mortem 


Wiek: 47
Dołączył: 03 Lis 2006

UP 12 / UP 1



Wysłany: 2019-01-19, 12:22   

Ciekawe te mapki ... mówią wprost - kilka wieków "tam" więcej się działo niż obecnie.

Kiedyś mogło być, istniało i rosło, gdzie Odra wylewała dwa razy do roku, a dziś niektórzy twierdzą, że "nie da rady"
( w dobie zbiorników retencyjnych, monitoringu poziomu wód i ogólnie w czasach deficytu wody)
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2019-01-19, 13:15   

Chyba nikt nie twierdzi, że "nie da rady", natomiast niewątpliwie pozostaje pytanie o sens tworzenia jakiegokolwiek ogrodu poza miastem, skoro w mieście mamy tyle całkowicie pod względem szaty roślinnej niezagospodarowanych parków, a skoro z jakiś powodów (np. nocne huczne imprezy) ten ogród miałby być poza miastem, to czemu nie wykorzystać terenu Parku Wolności?

Kilka wieków temu ten teren, jak widać z mapek zamieszczonych przez Dziedzica, był mniej zagospodarowany, niż dzisiaj, kiedy mamy zagospodarowaną w zasadzie całą ulicę Grobli.

Natomiast za kanałem, po przejściu przez nieistniejącą kładkę, z lewej strony, do drogi na Pisarzowice, był plac treningowy dla wojska, a na wprost kładki była strzelnica. Może właśnie strzelnicę z prawdziwego zdarzenia warto by było w tym miejscu wybudować, taką strzelnicę, żeby i osoby nie mające pozwolenia na posiadanie własnej broni mogły sobie pociągnąć z AKMu krótkimi seriami do pancerzownic. I to jest sens za miastem lokować, a nie ogrody, do których zarówno matki z berbeciami, jak i emeryci z laskami będą mieli za daleko na codzienne spacerki.
Ostatnio zmieniony przez Gaderep 2019-01-19, 13:16, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
post mortem 


Wiek: 47
Dołączył: 03 Lis 2006

UP 12 / UP 1



Wysłany: 2019-01-19, 13:57   

Mam czasami wątpliwości czy rzeczywiście rozmawiamy w zakładce forumowej "Historia"
czy w " rozwój miasta" i " przedsiębiorstwa"

Dlaczego wcześniej oni mogli, a my nie widzimy sensu?
Istniejące brzeskie parki centralny i ptasi są, ale czy są tak atrakcyjne?
Czy do parku Wolności jest tak blisko?
Kiedy ktoś z Was ostatnio był na spacerku w parku Centralnym ale szczerze?
Czy mamy miejsca na rozłożenie kocyka, rozpalenie grilla czy takie tam?
Czy w końcu lepiej może pozostawić to miejsce i niech będzie tam można pozbyć się śmieci czy w drodze do Namysłowa zatrzymać się i narżnąć jak przyciśnie?

Przydało by się więcej osób, które wyraziły by swoją opinię, bo póki co marudzimy w 3 osoby.
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2019-01-19, 14:26   

Odnoszę wrażenie, że do parków w ogóle nikt na spacerki nie chodzi, bo zwyczajnie nie ma po co tam chodzić. Park to powinien być obszar, który cechuje ilość i rodzaj ciekawej roślinności, a nie ilość ławek, poręczy i schodków, bo ktoś tam ma znajomego, który robi ławki, poręcze i schodki. Może właśnie w tą stronę pójść i tu położyć nacisk, zamiast tworzyć następny park/ogród, do którego, jak i do pozostałych, nikt pewnie chadzał nie będzie, bo z kolei będzie za daleko. Istniejące już parki brzeskie mają aż nadto miejsca na pikniki, grille i kocyki, wystarczy chcieć. Nawet można się pokusić o wyznaczenie stref, gdzie byłoby dozwolone spożywanie alkoholu, niechby i płatne, można w parku ulokować wypożyczalnię przenośnych palenisk i rożnów, sprzedaż "rozrywkowego" opału, można w parku stworzyć miejsca na ogniska, to wszystko da się zrobić na istniejącym już terenie ku uciesze i wygodzie wszystkich mieszkańców.
1 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2019-01-19, 14:38   

Wiecej na forumbrzeg juz nie uraczysz. Czasami mam wrazenie, ze tylko GNOM, Gaderep, Dziedzic Pruski, od jakiegos czasu Ty, oraz moja skromna osoba, jestesmy jedynymi uzytkownikami. Byc moze (mam taka nadzieje) sa osoby postronne przegladajace watki, ale nie udzielajace sie.

Wracajac do tematu: widzisz, powoli do czegos dochodzimy, a GNOM wykonal kawal dobrej roboty rozpoznawczej (jak zwykle z reszta). Co do samego parku (ogrodu), to zalezy ktora czesc Brzegu zamieszkuja matki i emeryci, bo np. z centrum blizej bedzie "za kanal" niz do Parku Wolnosci. Ponadto takie miejsce moze sie okazac atrakcyjne dla rowerzystow, spacerowiczow, biegaczy czy rolkowcow (oczywiscie przy odpowiedniej adaptacji).
To, ze mamy w Brzegu parki (jakie by one nie byly), to takze nie koliduje z Ogrodem Abrahama. Uwazam tak dlatego, ze sa one wciaz zywa czescia naszej historii, cos o czym mozemy przeczytac w kronikach, a potem zobaczyc na wlasne oczy. Niestety o ww ogrodzie, mozemy tylko poczytac, a skoro w miescie, jak twierdzimy, czegos brakuje w naszych parkach, to nawet lepiej, bo stanowi to doskonala okazje do odtworzenia Ogrodu Abrahama.

Pomysl Gaderepa ze strzelnica tez nie jest zly, jednak mysle, ze zbyt bliska lokalizacja wspomnianego ogorodu mogla by z nia kolidowac.
Ostatnio zmieniony przez kwm 2019-01-20, 09:42, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-01-19, 14:47   

Obawiam się, że rozpalenie ogniska czy grila będzie skutkowało tym, że komuś nie będzie się znów chciało zabrać ze sobą śmieci - folii do grilowania, pustych butelek i opakowań po sokach itp. Takie nastawienie do wspólnej własności jest niestety głęboko zakorzenione w narodzie.
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2019-01-19, 14:51   

Problem w tym, że miejsce dawnego tak zwanego ogrodu Abrahama jest obecnie niedostępne, bo to jest ulica Grobli wraz z całą jej zabudową, a gdzie konkretnie Gnom chce obecnie ten ogród ulokować dla mnie pozostaje zagadką :(

Jasne, że nic się nie stanie, jak będziemy mieli jeden park/ogród więcej, ale ja się pytam po co nam jeden park więcej, skoro do obecnych nikt nie chadza? Czy nie lepiej stracić czas i pieniądze na doprowadzenie obecnych parków do takiego stanu, żeby było tam po co chodzić? Cała ta dyskusja przypomina mi znany dowcip o brudnych dzieciach, kiedy mąż pytał żony:
- To co, kąpiemy te, czy zrobimy sobie nowe? :-P
Ostatnio zmieniony przez Gaderep 2019-01-19, 15:42, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
post mortem 


Wiek: 47
Dołączył: 03 Lis 2006

UP 12 / UP 1



Wysłany: 2019-01-19, 14:53   

w ubiegłym roku odwiedziłem dziesiątki takich miejsc gdzie ludzie w ten sposób wypoczywają i muszę stwierdzić, że kolejne pokolenia tzn. te po PRLowskie potrafią zadbać genialnie o porządek co mnie bardzo cieszyło.
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2019-01-19, 14:54   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Obawiam się, że rozpalenie ogniska czy grila będzie skutkowało tym, że komuś nie będzie się znów chciało zabrać ze sobą śmieci - folii do grilowania, pustych butelek i opakowań po sokach itp. Takie nastawienie do wspólnej własności jest niestety głęboko zakorzenione w narodzie.


Jasne, tak bywa na całym świecie, z tym że w krajach cywilizowanych są od tego odpowiednie służby, które to później sprzątają.
A może chciałeś nam zasugerować, że w ogrodach samego Abrahama ludzie będą od razu porządniejsi i zaczną sprzątać po sobie pod groźbą kary niebieskiej?
Ostatnio zmieniony przez Gaderep 2019-01-19, 14:55, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-01-19, 15:22   

Nie, niczego nie chciałem sugerować, ale wystarczy obejrzeć miejsca, gdzie się np. wędkuje.
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2019-01-19, 15:40   

Czyli jeszcze jeden argument za tym, by nie robić ogrodu za miastem - w mieście większa jest szansa na posprzątanie terenu przez odnośne służby :-P
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu