Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Idą wybory-zapytania mieszkańców
Autor Wiadomość
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-10-02, 10:59   

Aby było wiadomo kto z drugiej strony klawiatury siedzi :

A5 1 mini.jpg
Plik ściągnięto 30 raz(y) 197,81 KB

A5 2mini.jpg
Plik ściągnięto 41 raz(y) 285,65 KB

Ostatnio zmieniony przez GNOM 2018-10-02, 11:01, w całości zmieniany 1 raz  
2 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-10-02, 22:20   

A jam se tak przestudiował kandydatów i żem doszedł do paradoksalnego wniosku - wybory niby są, a wyboru nie ma :(
0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-10-04, 14:51   

4. Współpraca z organizacjami non profit i mieszkańcami Brzegu.

Z własnego doświadczenia wiem że jest z tym kiepsko.

1. Projekt wieża - zagospodarowanie wieży na rybackiej jako atrakcji turystycznej - min. wieża widokowa. Projekt Fundacji SmoczyWeb i mieszkańców Brzegu (prowadzony między innymi tu na forum)
2. Projekt wertepownia- zagospodarowanie nieużytków nad Odrą przy zbiegu Rybackiej i Kombatantów (wjazd między garażami- miejsce przy poniemieckiej stoczni rzecznej) jako miejsca do wyścigów rowerów MTB dla dzieciaków, młodzieży i dorosłych.
Możliwość utworzenia w tym miejscu toru wyścigów kosiarek - to może być atrakcja ‼ Projekt Fundacji, młodzieży i mieszkańców z ul. Rybackiej.
Projekt można wzbogacić o mały mostek do pobliskiej wysepki- budowa murowanego miejsca na ognisko, zabudowa ławek, miejsc dla wędkarzy. Może to być wspaniałe miejsce do rozpoczęcia promenady wzdłuż brzegów Odry w kierunku placu młynów.
3. Projekt Skarbonka- biorąc za wzór legendę o Psie Książęcym, padła propozycja wykonania odlewu i umieszczeniu go na kamiennej (piaskowej) skarbonce na placu przed zamkiem jako atrakcję turystyczną (potrzesz ucho- będziesz miał szczęście, potrzesz nos wrócisz do Brzegu- a jak do tego wrzucisz zeta do skarbonki to spełni się na 100% :)
4. Projekt- Pancerniaki - w związku z tym że w Brzegu był kręcony 19 odcinek "Czterech Pancernych" jest propozycja ustawienia postaci Janka i Szarika tuż przy Schronie na Krzyszowica , lub bardziej reprezentacyjnie przy schronie na zbiegu ulic Kamienna, Reja,Dzierżonia, z możliwością dodania pozostałych członków załogi rudego. Ten projekt łączy się z..
5. Projekt schrony w Brzegu- udostępnienie Brzeskich schronów do zwiedzania w sezonie maj-wrzesień jako atrakcji turystycznej.

A to tylko klika projektów- mamy ich dużo więcej, i każdy nastawiony na przyciągnięcie turysty, co więcej nie są horrendalnie drogie w realizacji i w przypadku Zgodnej Współpracy z "non profit" miasto praktycznie nie ponosi żadnych kosztów. Większość z nich można zgłosić również do marszałkowskiego budżetu obywatelskiego.
Ostatnio zmieniony przez GNOM 2018-10-04, 14:56, w całości zmieniany 1 raz  
3 UP 1 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-10-05, 10:36   

4. cd. Współpraca z mieszkańcami.

1. Pomysły mieszkańców powinny być wysłuchane, przeanalizowane pod kontem atrakcyjności (ile osób będzie korzystać z danego projektu), oraz kosztów wdrożenia. Bardzo często koszty te można zmniejszyć poprzez wykonanie części projektu przez samych pomysłodawców, często mają oni też pomysł na finansowanie swoich projektów- należy tylko dać im szansę i ich wysłuchać. A nie zachowywać się w myśl zasady tylko mój pomysł jest najlepszy.
Przykład- projekt "Społeczna Pszczela Pasieka w Brzegu"- pomysł mieszkańców, realizacja moja z fundacją i mieszkańcami. Efekt- miasto za darmo będzie miało atrakcje, mieszkańcy miejsce do realizacji swoich pasji, nauczyciele przyrody, dzieci i młodzież miejsce do nauki i poznawania życia tych pożytecznych owadów.

2. Od wielu lat nieodpłatnie świadczę drobne usługi elektryczne (i nie tylko) dla ludzi starszych w Brzegu, udało mi się w to włączyć jeszcze kilaka osób - głównie emerytów. Jest to pomysł rodem z Japonii gdzie emeryci (fachowcy w różnych dziedzinach) świadczą usługi innym emerytom, dzięki temu mają zajęcie, nie starzeją się bezczynnie w domach, spotykają się z ludźmi przy okazji pogawędzą i ponarzekają wspólnie na swoje zdrowie :) , a w zamian za swoją prace dostają od miasta bony do realizacji w wybranych sklepach. Dziś ten pomysł ma szansę wejść w życie dzięki włączeniu go do programu Jacka Niesłuchowskiego pt .hasłem 'Złota Rączka dla seniora".

3. Projekt "Brzeg miasto parków i ogrodów" - pomimo rzezi drzew i zieleni w naszym mieście, padła propozycja aby poszczególne miejsca, które można obsadzić kwiatami, oddać pod opiekę ludziom którzy chcieli by to robić, tak aby mieli zajęcie od wiosny do jesieni przy opiece, pieleniu i dbaniu o te miejsca. Jest to bardzo dobra inicjatywa, angażująca naszych brzeskich seniorów, dająca im zajęcie i szanse wykazania się (jakieś zawody czyj ogródek ładniejszy z nagrodą o złotą haczkę :) ) . Myślę że ta inicjatywa jest do przemyślenia i nic nie kosztuje władz Brzegu tylko chęci. Część organizacyjną mogła by wziąć na siebie Brzeska Rada Seniorów.

Pomysły projektów które mają Brzescy mieszkańcy jest wiele, ale ponieważ nie mają ich gdzie przedstawić, albo jeśli już o nich mówią to nikt ich nie słucha jest wiele.
Czas to zmienić, tym między innymi chciał bym się zająć w radzie miasta.
0 UP 0 DOWN
 
brzeżanin 


Wiek: 64
Dołączył: 02 Sie 2008

UP 512 / UP 297



Wysłany: 2018-10-05, 13:13   

Słuchając wypowiedzi liderów PO odnoszę wrażenie że nic ich nie nauczyły przerżnięte wybory parlamentarne .Dając ich przedstawicielom władze w samorządach dzisiaj ,jutro damy resztę .Pani Kidawa-Błońska w swojej wypowiedzi stwierdza że Polacy żyją po trzydzieści lat na emeryturze i sprawa wieku powróci gdy oni dojdą do władzy ,a ilu to zwykłych zjadaczy chleba żyje po te trzydzieści lat?
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-10-05, 15:18   

Czemu zaraz nie nauczyły? Taż propozycje coraz to zabawniejsze - wertepowisko z pomnikiem Gajosa jako zaczątek alei w świetlaną przyszłość города Зад, oops, przepraszam, miasta Brzeg, to nie jakaś tam prymitywna zakonnica w ciąży na pasach, to już jest wyższa szkoła żartu. Przecież Roman doskonale rozumie, że choćby i samego Rokossowskiego w krzakach hinter der alten Kaserne postaił, to pies z kulawą nogą nie przyjedzie go oglądać, ale łowe z budżetu się wydoi, i o to tylko im chodzi.
Głosujcie na PO, a "придём мы в зад извилистым, особенным путём"...

Link
0 UP 2 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-10-05, 19:50   

Gaderep napisał/a:
wertepowisko z pomnikiem Gajosa jako zaczątek alei w świetlaną przyszłość .... miasta Brzeg. .... Przecież Roman doskonale rozumie, że.... pies z kulawą nogą nie przyjedzie go oglądać, ale łowe z budżetu się wydoi, i o to tylko im chodzi.
Głosujcie na PO....


Gaderepie - wertepowisko to bardzo fajny pomysł, który wymyślili młodzi ludzie z rejonu ulicy Rybackiej, Ofiar Katynia i Bohaterów Monte Cassino, którzy nie mają się gdzie podziać popołudniami i przesiadują na cmentarzu Komunalnym przy Ofiar Katynia, a którzy w tamtym roku jako wolontariusze pracowali przy sprzątaniu cmentarza na ul. Ofiar Katynia.
Prace przy tworzeniu wertepów mają być wykonane przez lokalną młodzież, ich rodziców i wolontariuszy z fundacji, sprzęt (koparko-spycharka, piły do wycięcia krzaków itd.) daje fundacja na swój koszt. Miasto tutaj nic nie dokłada poza zgodą na wykorzystanie i użytkowanie terenu który i tak jest nieużytkiem, a dodatkowo od czasu do czasu zalewanym przez Odrę.

Pomnik Gajosa?- pomnik Janka Kosa- to wiem o co chodzi. Co do Pana Gajosa nic mi o tym nie wiadomo. Choć jeśli tak Pan uważa to może powinniśmy postawić coś temu znanemu i cenionemu aktorowi? masz fajny pomysł- może powinieneś wystąpić z nim do władz miasta? Na pomnik Janka i Szarika będzie zbiórka, do skarbonek i na necie (min.na stronach Polak Potrafi)- miasto musi wydać tylko zgodę na postawienie go w konkretnej lokalizacji - więc też nic nie dokłada.
Co do przyjezdnych chętnych go obejrzeć- wolałbym turystów niż psa z kulawą nogą. A że przyjadą to jestem pewny- rozgłos w mediach zrobi swoje.
W tym roku byłem w sierpniu w Dobrzykowicach i Lubomierzu w muzeum Pawlaka i Kargula tak jak i kilka tysięcy innych polaków i jakoś nikomu, nie przeszkadza że film ukazuje w prześmiewczy sposób polskie wiejskie przywary (kłótliwość o miedze, zarozumialstwo itd.) i był kręcony w głębokim PRL-u (choć pewnie gdzieś ktoś by się znalazł?). Dla miasta i gminy liczy się promocja, turyści, pieniądze zostawione w restauracjach, kawiarniach, sklepach i stoiskach z pamiątkami, a co za tym idzie podatki z których władza remontuje chodniki, drogi i budynki. Może u Nas też tak by się dało, wówczas na remonty nie trzeba by brać kredytów?

I na koniec grzecznie Pana zapytam gdzie tu widzi pan dojenie kasy z miasta???
I choć sam nie należę do PO, to w imieniu tych którzy należą dziękuję za apel aby głosować na PO.
Ostatnio zmieniony przez GNOM 2018-10-05, 19:56, w całości zmieniany 1 raz  
3 UP 0 DOWN
 
oldstaszek 


Wiek: 24
Dołączyła: 23 Mar 2010

UP 240 / UP 666


Skąd: z jutra

Wysłany: 2018-10-05, 20:05   

Gaderep napisał/a:
Głosujcie na PO, a "придём мы в зад извилистым, особенным путём"...

Link


Nieźle ale i tak nie dorównuje nie tylko obietnicom ale i czynom sekty zwanej PiS. Inwestorzy nawiewają z polszy że ino kurz! Dlaczego? Ano dlatego że "jutro" doktor praw komunizmu będzie otwierać szampanskoje z waszym tow. Putinom..a filmik pięknie oddaje WASZE klimaty za jakimi tęsknicie od czasu gdy pogoniono waszych druzjej na RODINU.
0 UP 1 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-10-05, 20:09   

Gajosa z betonu, czy z czego tam zamierzacie ulepić mu ten pomnik, przyjadą oglądać takie same tłumy, jakie najechały z Vaterlandu spędzić resztę swojego życia w przytułku na Piastenstrasse. Przeznaczyć teren w środku miasta na wertepowisko to nie tylko fajny pomysł, ale i wybitnie wzniosły - miś na skalę naszych możliwości. Oddanie miejsca pod plomby handlarzom nieruchomości, zamiast zagospodarowanie ich z korzyścią dla mieszkańców miasta, to też pomysł godny mentalnych spadkobierców Balcerowicza.
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-10-05, 20:18   

oldstaszek napisał/a:
Nieźle ale i tak nie dorównuje nie tylko obietnicom ale i czynom sekty zwanej PiS. Inwestorzy nawiewają z polszy że ino kurz! Dlaczego? Ano dlatego że "jutro" doktor praw komunizmu będzie otwierać szampanskoje z waszym tow. Putinom..a filmik pięknie oddaje WASZE klimaty za jakimi tęsknicie od czasu gdy pogoniono waszych druzjej na RODINU.

Oj, marzyciel z Waści :D
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-10-05, 22:19   

A to nie dziadek Tuska? Niedobre ludzie mówili, że służył w Wermachcie, a on prosto Gorod-Zad stroił.

dt.png
Plik ściągnięto 14 raz(y) 515,51 KB

1 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-10-07, 22:43   

A tutaj w kontekście wyborów zdjęcie z wioski w gminie Skarbimierz. No to chyba tyle w kwestii zgodnego połączenia gmin forsowanego przez pana Surdykę i pana Chrzanowskiego i jakichkolwiek pieniędzy z bonusu ministerialnego na rozwój.

Może jakiś komentarz w tej sprawie? Tylko, Panowie, merytorycznie proszę.

sprzeciw mini.jpg
No i po zgodnym połączeniu :)
Plik ściągnięto 23 raz(y) 210,45 KB

0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-10-08, 09:41   

Ja też nie zagłosuję na ugrupowanie, które jest "za łączeniem gmin", nie zagłosuję głównie dlatego, że "w temacie" mają też "nie dla więzienia". Oczywiście, ja jak najbardziej jestem przeciwny marnowaniu terenów miejskich na stawianie pierdli, o czym już na tym forum pisałem, ale takie pierdoły nie mogą stanowić clou programu wyborczego, no bo nie będzie więzienia, ok, ale co w zamian? Brak wizji całościowej. Połączymy gminy i co? Co dalej? Jaka koncepcja rozwoju? Żadna. Tak, jestem za "nie dla więzienia", ale jeśli, przypuśćmy, lubię bezy, to przecież nie ożenię się z kobietą akurat dlatego, że że umie piec bezy.

Co to Twoich, Romanie, pomysłów, to całkowicie merytorycznie wyjaśniam - turyści nie przyjadą ani na wertepownię, ani oglądać Janka siedzącego na schronie. Nie dlatego turyści jadą do Wenecji, że tam jest Most Westchnień, ale dlatego, że to Wenecja, nie dlatego turyści jadą do Pizy, że tam stoi krzywa wieża, ale dlatego, że to jest perła architektury, a nie Janek srający w krzakach, i ta perła wybudowana była w XII wieku. Przestrzeń miejską należy planować z myślą o mieszkańcach, nie o turystach, których nie ma i nie wiadomo czy będą. Nawet ideę miasta-ogrodu na samym początku kładziesz bzdurnym pomysłem oparcia projektu o jakąś grupę Tobie jedynie znanych emerytów, którzy mieli już swój czas na przekształcenie przestrzeni miejskiej i sami widzimy, wystarczy rozglądnąć się dookoła, jak go wykorzystali - na starość mogą zrobić to samo, tylko gorzej. Ja nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby przyszłość miasta opierać na emerytach, którzy na trzecim zebraniu pokłócą się, czy w kwiatkach ma stać kapliczka, czy siedzieć Szarik, a po czwartym zaczną wymierać, bo taka jest kolej rzeczy.
Na prawdę merytorycznie to nie bardzo do Twoich punktów mogę się odnieść, bo nie mam bladego pojęcia, gdzie żartujesz, a gdzie piszesz na serio. Z zagospodarowaniem nieużytków nad Odrą u zbiegu Rybackiej i Kombatantów to był żart? Przyznaj się, że robiłeś sobie jaja. Nie wierzę, żeby facet na Twoim poziomie nie wiedział, że tereny brzegowe do wału lub naturalnego podwyższenia terenu nie są w posiadaniu samorządów lokalnych, a Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, więc i wertepowisko, czy mostek, które znikną wraz w pierwszą ruszającą krą przy podniesionym stanie wód, może dzieciom obiecywać pisowski minister, a nie nowoczesny ubywatel, i właśnie dlatego, że minister jest pisowski trzeba, w imię lokalnego dobrobytu, głosować na tę partię, która będzie miała bliżej do koryta, a Wam to, póki co, raczej nie grozi.
0 UP 2 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-10-10, 10:07   

5. Co Brzeg oferuje dla młodych ludzi?

Dziś prawie nic. Jak mi powiedzieli sami zainteresowani „Nawet porządnej dyskoteki w tej dziurze nie ma”.

Co prawda tworzenie takich miejsc nie jest w gestii władz miasta, ale… to władze miasta tworzą klimat do inwestowania poprzez odpowiednią politykę podatkową, a tej w Brzegu brak.

Moja dawna propozycja zamiany zrujnowanych budynków po dawnym WUKO na tor kartingowy, plac walki do Paintballa, ścianki wspinaczkowe- wiąże się z dużymi powierzchniami biznesowymi.
Dla przykładu 500 m2 powierzchni pod działalność biznesową to 11 tyś. zł samego podatku należnego miastu.
Stąd moja propozycja 0 25 50 % podatku dla nowych biznesów w Brzegu przedstawiona tutaj już wcześniej.
Bez tego żaden biznes rozrywkowy, dający miejsce zabaw dla starszych dzieci i młodzieży w Brzegu nie powstanie. Nadal będziemy jeździć na ścianki wspinaczkowe do Opola, a do Bobolandi, Aquaparku i na karting do Wrocławia.

W Brzegu nie ma gdzie organizować zwodów (wyścigów) na rolkach i wrotkach, a jest to bardzo popularny sport mający już nawet swoją federację (najbliższy jest w Wrocławiu).
A skoro nie ma nic dla młodzieży to czemu dziwimy się że ta młodzież po zakończeniu edukacji z Brzegu ucieka.
Nie mamy basenu, ale zaściankowe myślenie władz powoduje że zamiast pomyśleć przyszłościowo, z rozmachem i zainwestować w porządny basen pływacki wraz z basenem do skoków z wieży do wody, myślimy o pływackiej rynnie dla 6 osób.
Basenów do skoków w Polsce jest tylko kilka, ale tylko jeden (na poznańskiej Malcie) spełnia wymogi przepisów federacji światowej i można na nim organizować zwody o randze europejskiej, dlaczego zawodów o randze światowej nie organizować w Brzegu?
Bo takie myślenie przerasta a może przeraża ludzi u władzy? Dlaczego nie dać szansy Brzeskiej młodzieży na rozwój talentów tu na miejscu.

Odpowiedź na moje pytanie początkowe jest proste Brzeg nic nie oferuje młodym , lub ściślej- bardzo niewiele. I to jest zadanie dla nowych władz miejskich, tym powinni się zająć radni i nowy Burmistrz. Zatrzymajmy młodych w Brzegu.
0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-10-10, 10:09   

5. cd.

O atrakcjach dla młodych trzeba myśleć w kilku kategoriach
Dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym podstawowym i to z podziałem na dwie, a nawet trzy grupy, szkoła średnia i studenci.

Co chciała by młodzież mieć w Brzegu? Nie wiem, nie jestem omnibusem i umiem się do tego przyznać (może dlatego że nie jestem politykiem? :) ), więc w tej materii potrzebne były by konsultacje z samymi zainteresowanymi.
To jest do zrobienia- przejść się po szkołach i poprosić o propozycję w tej materii, po co dumać i wymyślać coś na siłę jeśli możemy dostać gotowca, można też zorganizować wielką ankietę internetową na ten temat.

Z fundacją byliśmy zainteresowani otwarciem w Brzegu społecznej kawiarenki serwującej zdrowe soki, przekąski, ciasta pieczone przez zainteresowane Brzeskie mamy, z placem zabaw, parkiem linowym dla najmłodszych, minigolfem, dmuchańcami do skakania, małą strzelnicą łuczniczą dla dzieci i małą ścianką wspinaczkową. Niestety do takiej inwestycji jest potrzebny duży teren i tu klops bo oprócz horrendalnej ceny za dzierżawę musieliśmy doliczyć 22 zł podatku co przy wielkości rzędu 1500 m2 daje 33tyś zł. Pomyślcie ile musiał by kosztować miesięczny karnet na takie atrakcje?

Dlatego bez programu podatkowego dla nowych przedsięwzięć , w Brzegu nic się nie zmieni, obecny system uniemożliwia jakikolwiek rozwój przedsiębiorczości w Brzegu. A taki biznes nie jest biznesem nastawionym na kolosalne zyski. Fundacja jako organizacja non profit i mająca status OPP nie musi przynosić zysków, dlatego ceny karnetów miały być niskie- tylko tyle aby pokryć koszty działalności.

To jest też przyczyną braku rozrywki dla młodzieży, dyskoteki które były- padły bo zabiły je podatki i opłaty za wynajem lokalu. Spójrzmy co stał się z flagową Brzeską restauracją Ratuszową. Zamiast pomóc w działalności, obniżając obciążenia finansowe, zostawiono ją samą sobie , myśląc że może znajdzie się ktoś inny i zapłaci- nie znajduje się- lokal stoi pusty i nie daje ŻADNYCH podatków.

Stara maksyma jedz małą łyżeczką to się najesz, a jedząc chochelką się udławisz, tutaj widoczna jest jak na dłoni.
Dzieci i młodzież jest bardzo ważna, jest przyszłością miasta. Bez niej nie będzie nowych pomysłów i inicjatyw. Bez nich miasto się zestarzeje i umrze.
1 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu