Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Czy nasze miasto się rozwija?
Autor Wiadomość
Bizon 
Wojtek W.


Wiek: 26
Dołączył: 22 Sty 2010

UP 87 / UP 16


Skąd: Brzeg

  Wysłany: 2017-05-01, 15:00   Czy nasze miasto się rozwija?

Ostatnio na portalu można zauważyć wzmożoną aktywność profilu, który najwidoczniej jest prowadzony przez kogoś z urzędu miasta, a nazywa się Brzeg w budowie. Nie o profilu jednak chciałem pisać.

Widać gołym okiem że nasze staje miasto się ładniejsze, głównie dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków unijnych; wybudowano marine, wyremontowano stadion, wyremontowano/wybudowano most na kanale Odry, wybudowano rondo na obwodnicy, trwają remonty ulic, kamienic, wykupiono i przystosowano do inwestycji tereny "Zielonki", zrewitalizowany został park Wolności, a o pozostałe też widać że miasto jako tako dba. Wszystkie te inwestycje na pewno zostaną nam przypomniane przed wyborami, które jak wiadomo zbliżają się do nas wielkimi krokami. Jak widać miejscowi radni chwalą się tymi wszystkimi inwestycjami (nawet mieszkaniowymi, na które wpływu wielkiego nie mają, poza wydawaniem zgód), chwalą się przyszłymi inwestycjami, które dopiero są w planie, jak np. rewitalizacja zbiornika przy ul. Korfantego.

Brzeg, nie oszukujmy się, jest średniej wielkości miastem, bo 40 tysięcy mieszkańców i taki rozmiar przemysłu pokazuje tylko tyle że lata świetności i szybki rozwój mamy już za sobą. Poza tym nie ma miejsca, poza Zielonką, gdzie można by było postawić jakiekolwiek nowe fabryki, a istniejące, jak chociażby Odra są wykupywane i po wykorzystaniu możliwości, zamykane (albo wystawiane na sprzedaż, tak jak to właśnie ma miejsce z zakładem Odry który Otmuchów chce sprzedać - plakat na Wrocławskiej). Pytanie brzmi czy nasze miasto się rozwija, co radni zrobili żeby nasze miasto powiększyło się o nowe tereny? Przecież Brzeg mógłby być już większy o Pawłów, Żłobizne, Pisarzowice i jak by się ktoś uparł to może i nawet o Michałowice i Skarbimierz. Co do Skarbimierza to wiadomo że sprawa nie była by łatwa, ze względu to jakim budżetem operuje Skarbimierz w związku z przemysłem jaki mieści się na jego terenie. Nasze miasto powinno wziąć przykład z Opola, w którym radni spostrzegli że ich miasto stoi w miejscu i będąc stolicą województwa może i rozbudowuje się, ale jego granice nijak się mają do miasta jakiego mianem Opole się szczyci. Brzeg jest miastem powiatowym, a jego granice nie zmieniły się, choć powinny.

Jakie jest wasze zdanie, czy nasze miasto rozwija się jakoś, w jaką stronę zmierza, czy dalej dąży do tego żeby stać w miejscu i być noclegownią dla miast wojewódzkich oddalonych o 40 km? Co sądzicie ogólnie o zmianach jakie dzieją się u nas w mieście, czy mają one wpływ na uatrakcyjnienie naszego miasta dla nowych mieszkańców/inwestorów?
2 UP 4 DOWN
 
Emill 
Neutral GoodWiek: 36
Dołączył: 13 Maj 2006

UP 195 / UP 148


Skąd: Stąd

Wysłany: 2017-05-01, 17:47   

Bizon napisał/a:
co radni zrobili żeby nasze miasto powiększyło się o nowe tereny?

nic... są zbyt zajęci wojowaniem pomiędzy sobą, aby coś zrobić dla miasta..
ich rola kończy się na zgłaszaniu śmieci na chodniku i przyjmowaniu sprawozdań burmistrza..

O Skarbimierzu zapomnij.. kto by oddał taką maszynkę do robienia pieniędzy?

Co do terenów inwestycyjnych - to mamy już Zielonkę i co się z nią dzieje? Od prawie roku nic.
Stoi odłogiem, wycięto trochę drzew i co dalej? Czeka na kolejne wybory podczas których kandydaci na radnych i burmistrza będą obiecywać, że coś się w tym kierunku ruszy?
Chyba tak..

Moim zdaniem miasto się nie rozwija.
Stawiane są ławki, łatane są ulice, itd... fakt miasto robi się ładne, ale tak długo jak największymi pracodawcami będą urzędy, a młodzi po studiach nie będą mogli zarobić tu godnych pieniędzy nie można mówić o rozwoju.
5 UP 1 DOWN
 
lucifer Wiek: 31
Dołączył: 08 Wrz 2012

UP 645 / UP 516Wysłany: 2017-05-01, 19:28   

Bizon napisał/a:
Jak widać miejscowi radni chwalą się tymi wszystkimi inwestycjami (nawet mieszkaniowymi, na które wpływu wielkiego nie mają, poza wydawaniem zgód), chwalą się przyszłymi inwestycjami, które dopiero są w planie, jak np. rewitalizacja zbiornika przy ul. Korfantego
Radni się chwalą? Którzy i gdzie, a zwłaszcza który się chwali inwestycjami mieszkaniowymi.

Właściwie o 90% radnych praktycznie nie słychać. Watpię czy ktoś spytany na ulicy, z pamięcia wymieni więcej nie trzech.

Emill napisał/a:
Stawiane są ławki, łatane są ulice, itd... fakt miasto robi się ładne, ale tak długo jak największymi pracodawcami będą urzędy, a młodzi po studiach nie będą mogli zarobić tu godnych pieniędzy nie można mówić o rozwoju.
Przyjmijmy na chwilę że tereny inwestycyjne w ten czy inny sposób się pojawią. Nawet powstanie na nich jakiś zakłady pracy. Najczęściej są to centra logistyczne, pakownie lub montownie. Czy to zmieni coś w dzisiejszej sytuacji Brzegu, ze Skarbimierzem i jego zakładami? Oczywiście poza podatkami, ale tu mówimy przecież o atrakcyjnej, dobrze płatnej pracy dla młodych.
1 UP 0 DOWN
 
Ivonn 


Wiek: 109
Dołączyła: 05 Lut 2007

UP 35 / UP 9Wysłany: 2017-05-01, 20:31   

W naszym mieście rozwijają się jedynie banki i apteki. Dosłownie na każdym rogu w centrum. Połowa lokali stoi pusta. Pozostałe sklepy, to porażka. Ja rozwoju nie widzę.
5 UP 1 DOWN
 
GNOM 
ROMEKWiek: 46
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 695 / UP 75Wysłany: 2017-05-01, 23:39   

Rozwój miasta to nie pacykowanie ścian kamienic czy wymiana ich dachów, to nie przekładki chodników i ustawianie ławek, to nawet nie remonty dróg, ani budowa galerii handlowej.

Dynamika i wzrost konkurencyjności otaczających Brzeg miast i gmin powinna wymusić na naszych władzach zastosowanie strategicznego podejścia w zarządzaniu miastem. Tereny inwestycyjne w Skarbimierzu, rozwój Oławy pod względem budownictwa mieszkaniowego i przyciągania ludzi z Wrocławia, budowa obwodnicy Nysy i związane z tym przygotowanie terenów inwestycyjnych powinny zmusić władze Brzegu do myślenia CO JEST ATUTEM BRZEGU, i na czym oprzeć rozwój miasta na najbliższe dekady – tak dekady - a nie lata, od wyborów do wyborów.

Brzeg w swoich obecnych granicach (notabene są takie same jak w 1939 roku)nie może przecież konkurować ze Skarbimierzem pod względem terenów inwestycyjnych i posiadanie zielonki nic tu nie zmieni. Budowa obwodnicy Brzegu jest potrzebna, ale poza pozbyciem się ciężkich pojazdów z centrum które pozwoli odetchnąć mieszkańcom nie da nam pieniędzy. Budowa pojedynczych kamienic na 12 rodzin czy nawet szeregowców 10 rodzinnych nadal nic nam nie daje. Powoduje jedynie problemy z dojazdem na nowe osiedla (temat zmiany organizacji ruchu …….) bo nikt nie pomyślał aby najpierw wybudować drogę dojazdową do nowego osiedla a dopiero potem osiedle. Wydać kilkaset tysięcy z naszych pieniędzy na rezonator aby oczyścić bajoro po czym stwierdzić że nic z tego nie będzie i jednak zostawimy to jako staw dla wędkarzy. I to jest kwintesencja brzeskiego rządzenia.

Miastu potrzeba ludzi z wizją, którzy podejdą do miasta z sercem i zaangażowaniem, oraz z pomysłem na jego rozwój w dłuższej perspektywie czasu niż trwa kadencja danej ekipy rządzącej. I tu następuje zderzenie z rzeczywistością układy i układziki, jesteś z nami czy też przeciw itd. czyli polityka. Nikt normalny nie chce się w to pchać więc mamy to co mamy, przeciętność i marazm, brak perspektyw i widoków na polepszenie sytuacji.


Rozwój miasta to nowe miejsca pracy, spadek bezrobocia i wzrost zamożności mieszkańców. To miejsca dla wszystkich dzieci w żłobkach i przedszkolach oraz brak ludzi na liście czekających na przydział mieszkań komunalnych/socjalnych. To brak strachu rodziców o przyszłość swoich pociech w tym mieście. To bezpieczeństwo i czystość na ulicach i w parkach. To brak patologii, rozwój kultury, sztuki i sportu. To artykuły w prasie ogólnokrajowej o nowych ciekawych inicjatywach władz miasta, to zwiększona liczba turystów chcąca zobaczyć na własne oczy zabytki, muzea, galerie sztuki i to wszystko co ma TO miasto najlepszego do pokazania na zewnątrz.
5 UP 0 DOWN
 
Bizon 
Wojtek W.


Wiek: 26
Dołączył: 22 Sty 2010

UP 87 / UP 16


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2017-05-02, 00:38   

Emill napisał/a:

O Skarbimierzu zapomnij.. kto by oddał taką maszynkę do robienia pieniędzy?

Co do terenów inwestycyjnych - to mamy już Zielonkę i co się z nią dzieje? Od prawie roku nic.
Stoi odłogiem, wycięto trochę drzew i co dalej? Czeka na kolejne wybory podczas których kandydaci na radnych i burmistrza będą obiecywać, że coś się w tym kierunku ruszy?
Chyba tak..

Co do Skarbimierza, to chyba każdy wie że nie ma takiej możliwości aby połączył się z Brzegiem. Właśnie chciałem nawiązać do Zielonki, czy coś się z nią dzieje, czy są jacyś potencjalni inwestorzy? Nic nie słychać na ten temat, teren kupiony, drzewa wycięte i sprzedane, teren przygotowany i nie wiadomo czy miasto w jakiś sposób stara się aby znaleźć inwestorów.

Lucifer słusznie napisał w związku z pracą dla młodych, do których sam się zaliczam. Polska jest w głównym stopniu montownią zachodnich firm i nasz rodzimy przemysł jest wypierany przez ten obcy, zagraniczny, z większym kapitałem. Nie ma miejsc pracy, w których młode osoby po szkołach zawodowych, technikach i studiach mogłyby nabywać doświadczenia i tym samym się rozwijać.

Temat który poruszyłem związany jest po części ze zbudowaniem drugiej przeprawy na Odrze. Czy państwo/województwo wesprze taki projekt w mieście w którym nic się nie dzieje. Brzeg leży nad Odrą, na skrzyżowaniu 2 dróg krajowych i nieopodal autostrady, a raczej w niskim stopniu wykorzystuje swój potencjał i stoi w miejscu.

Dziękuje GNOM za rzeczową odpowiedź, takiej dyskusji na forum nam potrzeba i właśnie ludzi z wizją. Szkoda tylko że do polityki idą ludzie którzy piosenkami o prezydencie chcą się wybić dalej, albo aktywują się głównie przed wyborami.
Ostatnio zmieniony przez Bizon 2017-05-02, 00:43, w całości zmieniany 1 raz  
3 UP 0 DOWN
 
lucifer Wiek: 31
Dołączył: 08 Wrz 2012

UP 645 / UP 516Wysłany: 2017-05-02, 09:37   

Dyskusja trochę akademicka, głównie przez skomplikowanie sprawy i nałożenie się demokratyczno-populistycznego procesu wyborów, merytorycznego przygotowania decydentów, kontroli władzy itp.
Z tego względu trudno o jej duży wpływ na zmiany np. poprzez przyszłe wybory samorzadowe.

GNOM, w jednym akapicie piszesz:
Cytat:
Rozwój miasta to nie pacykowanie ścian kamienic czy wymiana ich dachów, to nie przekładki chodników i ustawianie ławek, to nawet nie remonty dróg, ani budowa galerii handlowej.

a potem to:
Cytat:
Rozwój miasta to nowe miejsca pracy, spadek bezrobocia i wzrost zamożności mieszkańców. To miejsca dla wszystkich dzieci w żłobkach i przedszkolach oraz brak ludzi na liście czekających na przydział mieszkań komunalnych/socjalnych. To brak strachu rodziców o przyszłość swoich pociech w tym mieście. To bezpieczeństwo i czystość na ulicach i w parkach. To brak patologii, rozwój kultury, sztuki i sportu. To artykuły w prasie ogólnokrajowej o nowych ciekawych inicjatywach władz miasta, to zwiększona liczba turystów chcąca zobaczyć na własne oczy zabytki, muzea, galerie sztuki i to wszystko co ma TO miasto najlepszego do pokazania na zewnątrz


Wydaje mi się, że druga wypowiedź to rozwinięcie pierwszej, uzpełnione o inne elementy, które powinna zawierać strategia zrównoważonego rozwoju miasta. Pacykowanie ścian czy przekładanie chodników wpisuje się w rozwój potencjału turystycznego. Tylko trzeba to powiązać z następnymi działaniami.

Strategię rozwoju przedstawia osoba, która uzyskała demokratyczny mandat sprawowania władzy. Faktem jest natomiast brak przełożenie tej wizji na niektóre działania. Moim zdaniem spowodowane jest to brakiem odpowiednich współpracowników i jakością funkcjonowania drugiego organu uchwałodawczo-kontrolnego.

GNOM napisał/a:
Miastu potrzeba ludzi z wizją, którzy podejdą do miasta z sercem i zaangażowaniem, oraz z pomysłem na jego rozwój w dłuższej perspektywie czasu niż trwa kadencja danej ekipy rządzącej. I tu następuje zderzenie z rzeczywistością układy i układziki, jesteś z nami czy też przeciw itd. czyli polityka. Nikt normalny nie chce się w to pchać więc mamy to co mamy, przeciętność i marazm, brak perspektyw i widoków na polepszenie sytuacji.
Trzeba zawsze probować. Nawet małymi krokami próbować zmieniać ten stan. Wybory są jednak w okręgach jednomandatowych. Zazwyczaj kandydatów jest przynajmniej kilku. Trzeba wybierać tego z najwieszym potencjałem, może już z jakimś dorobkiem i dobrymi pomysłami na przyszłość. Jeżeli nawet nie trafimy idealnie to zrobimy jakiś krok ku wybraniu następnego, lepszego. Największym grzechem jest wybieranie radnych tylko ze względu na ich tytuły czy profesję.
1 UP 1 DOWN
 
kwm Wiek: 45
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 410 / UP 33Wysłany: 2017-05-02, 13:07   

Bizon napisał/a:

Ostatnio na portalu można zauważyć wzmożoną aktywność profilu, który najwidoczniej jest prowadzony przez kogoś z urzędu miasta, a nazywa się Brzeg w budowie.


Jesli tak jest, to moim zdaniem jest bardzo trafna decyjza. Po pierwsze mamy rzetelne zrodlo informacji, po drugie, byc moze, jesli osoba ta nie wystepuje prywatnie, a w imieniu UM, moze to oznaczac, ze niektore nasze sugestie, propozycje zostana wziete pod uwage i rozpatrzone.

Czy miasto sie rozwija? Moim zdaniem nie. Co prawda ja przynajmniej zauwazam wiele zmian dokonanych za kadencji obecnego burmistrza, dzieje sie naprawde wiele w porownaniu do ostatnich kilkudziesieciu lat, kiedy to (po za budowa stadionu i mariny) nie dzialo sie nic.
Ciesza mnie remontowane chodniki, ploty, elewacje, drogi, promenady, cieszy mnie to, ze ktos w koncu postanowil cos zrobic z pieknymi ale zrujnowanymi budynkami w miescie. Co by tez nie mowic, widac, ze burmistrzowi sie chce, i ciagle wyplywaja jakies nowy pomysly (byc moze nie zawsze odpowiadaja one wszystkim, ale trzeba docenic checi).

To wszystko jednak w nieznacznym stopniu stanowi o rozwoju miasta. Co prawda sprzyja to np. turystom, mieszkancom (w sensie estetyki), ale rozwoj nie powinien byc postrzegany tylko pod katem turystow i tworzenia sobie milego gniazdka tu i teraz, ale to tez myslenie przyszlosciowe, czyli co zrobic zeby zatrzymac ludzi po studiach, mlodych, co zrobic, zeby powstawaly nowe miejsca pracy (nawet montownie), zeby nie tylko zahamowac spadek liczby ludnosci, ale moze pomyslec o jego przyroscie.
Tutaj zaczynaja sie schody. Dlaczego? Dlatego ,ze kisimy 36 tys ludzi na zaledwie 14 km kawdratowych. Jestesmy na 25 miejscu w kraju pod wzgledem gestosci zaludnienia (na 923 miasta!), ale jak pisal GNOM, praktycznie "za ostatniej polskiej kadencji" w tych samych granicach (nie liczac anshlussu wsi Rataje - defacto kilku domow przy jednej ulicy). To na pewno nie ma dobrego wplywu na rozwoj miasta. Niemodlin z 6 tys mieszkancow, ma porownywalna powierzchnie do Brzegu, Grodkow jest mniejszy zaledwie o 4km2. Do Olawy, Nysy, Namyslowa nie mamy sie nawet co porownywac, bo sa prawie dwukrotnie wieksze.
Nie sposob nie wspomniec w tym miejscu o skandalicznej decyzji wladz z polowy lat 90, ktore to wspanialomyslnie pozbyli sie gminy wiejskiej Brzeg (kury znoszacej zlote jajka), na rzecz utworzenia nowej gminy Skarbimierz, odgradzajac sie w ten sposob od swiata (od strony polnocnej oddzielaja nas tereny zalewowe, cala reszta to osaczenie przez gmine Skarbimierz).

Czas pomyslec o powiekszeniu obszaru miasta, czas pomyslec o wcieleniu Pawlowa, Zlobizny, byc moze miejscowosci za Odra, ktore praktycznie juz sa czescia miasta. Przyklad Opola zapodany przez Bizona, jest tu jak najbardziej na miejscu. Moze byc trudniej, z samym Skarbimierzem, ale dlaczego nie sprobowac, co roku powstaja nowe miasta, MSW zmienia granice miast na wnioski wojtow i burmistrzow, a my stoimy w miejscu, tak naprawde cofajac sie.

Nie ludzilbym sie tez tym, ze Zielonka wiele zmieni. Przeciez to zaledwie kawaleczek ziemi. Co prawda lepszy rydz niz nic, ale myslac w szerszych kategoriach powinnismy juz myslec o przyszlych inwestycjach (terenach pod inwestycje), tak aby planowana obwodnica miala sens, aby stworzyc mozliwosc na nowe miesjca pracy, nie tylko montownie, ale tez takie, ktore zacheca mlodych, wyksztalconych, ambitnych ludzi do pozostania w Brzegu, lub do osiedlenia sie w Brzegu. Jesli sie to nie uda, to stworzmy chociaz odpowiednie warunki abysmy sie stali noclegownia, oaza spokoju i relaksu, mam tu na mysli odpowiednie inwestycje w rekreacje (baseny, promenady, wykorzystanie Odry, parki), kulture (nie mamy nawet kina(!) podczas gdy w Olawie kino swietnie funkcjonuje od lat).

Kilka dni temu czytalem artykul o Nysie, ktora w zastraszajacym tempie wyludnia sie i marginalizuje sie. Nysa miala jednak plan, ktory realizuja, aby zachecic ludzi do osiedlania sie tam (ogromne znizki przy zakupie terenu, tereny inwestycyjne i przepiekna, potezna obwodnica). Po raz kolejny zachecam zo zapaznania sie ze szczegolami nowej obwodnicy zmarginalizowanej Nysy - kilka wiaduktow, mnostwo rond, po dwa pasy w kazda strone, podaczas kiedy my bedziemy stawiac swiatla zamiast ronda, na skrzyzowaniu kolo Zlobizny, bo tak jest taniej. My walczymy nieudolnie od lat o naprawde potrzebna kolejna obwodnice z nowa przeprawa mostowa, a przeciez w porownaniu do Nysy mamy bajeczne polozenie: skrzyzowanie dwoch drog krajowych, w tym bardzo waznej DK94, bedacej alternatywa do austostrady, mamy blisko autostrade, zaledwie 40 km od dwoch duzych osrodkow, mamy Odre, kanal Odry, mamy jedna z najwaznejszych linii kolejowych w kraju, z wezlem kolejowym...
Cos musimy robic nie tak jak trzeba skoro Nysa moze, Olawa moze, a Brzeg od kilkudziesieciu lat nic nie moze.
Ostatnio zmieniony przez kwm 2017-05-02, 13:47, w całości zmieniany 2 razy  
5 UP 1 DOWN
 
Pawel99 Wiek: 37
Dołączył: 31 Paź 2014

UP 47 / UP 16Wysłany: 2017-05-04, 09:56   

Nie rozwija się a wręcz niszczeje. Przykład zaniedbanego bagna zwanego placem zabaw w małpim gaju. Nic dla dzieci w tym mieście nie jest robione. O basenie można zapomnieć wygląda jak bajoro o nowych placach zabaw lub remontach starych również. Wystarczy porównać sie z Oławą i wszystko jasne jak Brzeg się rozwija.
1 UP 1 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2017-05-04, 18:59   

kwm napisał/a:
Jesli tak jest, to moim zdaniem jest bardzo trafna decyjza. Po pierwsze mamy rzetelne zrodlo informacji, po drugie, byc moze, jesli osoba ta nie wystepuje prywatnie, a w imieniu UM, moze to oznaczac, ze niektore nasze sugestie, propozycje zostana wziete pod uwage i rozpatrzone.

Z tym bym polemizował. Istnienie tego portal, moim zdaniem, to pewna patologia. Nie chodzi mi o autorów. Ale patologia sytuacji. Jeśli portal tworzą pracownicy urzędu/starostwa, anonimowo, to chyba jest coś nie tak. Jeśli tworzą osoby spoza urzędu, to są niezwykle dobrze poinformowani. Nieprawdaż?
Policz sobie ilość słówek na tym portalu i sprawdź jaki udział ma słowo "Wrębiak" odmieniane na wszelkie przypadki. Gdzie jest jawność władzy?

kwm napisał/a:
Tutaj zaczynaja sie schody. Dlaczego? Dlatego ,ze kisimy 36 tys ludzi na zaledwie 14 km kawdratowych. Jestesmy na 25 miejscu w kraju pod wzgledem gestosci zaludnienia
Skąd przekonanie, że to negatyw?
0 UP 3 DOWN
 
kwm Wiek: 45
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 410 / UP 33Wysłany: 2017-05-04, 19:48   

Pawel99 napisał/a:

Pawel99 napisał/a:
Przykład zaniedbanego bagna zwanego placem zabaw w małpim gaju. Nic dla dzieci w tym mieście nie jest robione.Nie jest to prawda. Zchecam do przeczytania sprawozdania z posiedzenia rady miejskiej, jest tam mowa o placach zabaw (rowniez o placu zabaw w malpim gaju).

Brzeski napisał/a:

kwm napisał/a:
Jesli tak jest, to moim zdaniem jest bardzo trafna decyjza. Po pierwsze mamy rzetelne zrodlo informacji, po drugie, byc moze, jesli osoba ta nie wystepuje prywatnie, a w imieniu UM, moze to oznaczac, ze niektore nasze sugestie, propozycje zostana wziete pod uwage i rozpatrzone.

Z tym bym polemizował. Istnienie tego portal, moim zdaniem, to pewna patologia. Nie chodzi mi o autorów. Ale patologia sytuacji. Jeśli portal tworzą pracownicy urzędu/starostwa, anonimowo, to chyba jest coś nie tak. Jeśli tworzą osoby spoza urzędu, to są niezwykle dobrze poinformowani. Nieprawdaż?
Policz sobie ilość słówek na tym portalu i sprawdź jaki udział ma słowo "Wrębiak" odmieniane na wszelkie przypadki. Gdzie jest jawność władzy?


Przyznam, ze nie rozumiem w czym problem. Czy piszac o portalu masz na mysli cale forumbrzeg, czy tylko posty uzytkownika brzegwbudowie? Jak uwazasz. Ja wole byc dobrze poinformowany, niz nie doinformowany. Z tego co pamietam kazdy post wspomnianego uzytkownika byl obiektywny i mial jedynie charakter informacyjny Co do tego ma odmiana nazwiska burmistrza? Prosze Cie... Nie dostrzegam tez zadnej patologii, ale mozesz miec inne zdanie.

Brzeski napisał/a:

kwm napisał/a:
Tutaj zaczynaja sie schody. Dlaczego? Dlatego ,ze kisimy 36 tys ludzi na zaledwie 14 km kawdratowych. Jestesmy na 25 miejscu w kraju pod wzgledem gestosci zaludnienia
Skąd przekonanie, że to negatyw?


Odpowiedz zawarlem w moim obszernym poscie powyzej, ale tak na szybko prosze o wskazanie terenow inwestycyjnych w Brzegu (oczywiscie oprocz kwalka ziemi zwanego Zielonka).
Ostatnio zmieniony przez kwm 2017-05-04, 19:59, w całości zmieniany 2 razy  
3 UP 1 DOWN
 
Bizon 
Wojtek W.


Wiek: 26
Dołączył: 22 Sty 2010

UP 87 / UP 16


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2017-05-05, 18:10   

Co do tego że osoba zajmująca się kontem i informowaniem użytkowników forum (oraz osoby mające konto na facebook-u) na temat wszystkich planowanych, wykonywanych i skończonych inwestycji, robi kawał dobrej roboty, nie podlega dyskusji. Trochę szkoda że robi to anonimowo, bo właśnie nie do końca wiadomo czy jest to jakiś urzędnik, czy osoba prywatna. Anonimowość przynajmniej pozwala na pominięcie politycznych komentarzy.

Nie o działalności użytkownika brzegwbudowie chciałem toczyć z wami dyskusję. Może nie do końca poprawnie sformułowałem pytanie, na które chciałem żeby chociaż użytkownicy forum się wypowiedzieli (a przydałoby się też popytać mieszkańców). Czy nasze miasto rozwija się pod względem ekonomicznym, czy powstają nowe miejsca pracy, czy są miejsca w których można budować domy i osiedla bloków takie jak powstały w Oławie? Nasze miasto liczące około 36-38 tysięcy mieszkańców z takim położeniem, nie powiększa swoich granic od wielu lat, brak jest miejsc dla inwestorów i nie mówię tu o sklepach, galeriach bankach i aptekach, bo ich liczba jest wystarczająca. Większość budynków mieszkalnych wielokondygnacyjnych upychana jest tak, że nie ma przy nich miejsc parkingowych, nie mówiąc o miejscu na drzewa i trawniki.
W telewizji się słyszy jak miasta się łączą, "wsysają" wsie, dobrym przykładem jest Opole, które powiększyło swoje granice. Tereny inwestycyjne się przydają, widać to po tym jak prężnie rozwija się Skarbimierz. Brzeg do niedawna nie miał żadnych terenów, którymi mógłby zachęcić przedsiębiorców do otworzenia firmy właśnie na naszym terenie. Sama Zielonka choć o dość dobrym położeniu czeka obecnie na inwestora i miejmy nadzieje że takowy się znajdzie.

Co do drugiej przeprawy, tutaj zachodzi pytanie dlaczego jeszcze nie została wybudowana i dlaczego miałaby zostać wybudowana w Brzegu a nie na przykład w Oławie? Brzeg jak już wcześniej wspominaliśmy leży na skrzyżowaniu dróg krajowych, a nadal trwają rozmowy, ustalenia w sprawie drogi i mostu, które według tego co wrzucił kwm byłyby bardziej przeznaczone dla Skarbimierza niż dla Brzegu (chodzi o wariant A i B). To są chyba najbardziej prawdopodobne warianty, z którymi Brzeg powinien wiązać przyszłość, a tym samym powinien w tą stronę rozwijać granice (oprócz poszerzenia ich o Pawłów, Żłobiznę i Pisarzowice+Michałowice) i odpowiednio wcześniej pomyśleć o zjazdach, np dla mogącej tam powstać strefy ekonomiczno-przemysłowej.
3 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEKWiek: 46
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 695 / UP 75Wysłany: 2017-05-06, 23:38   

Dlaczego Brzeg się nie rozwija tak jak inne miasta w regionie? Może dlatego ?

Według danych departamentu koordynacji programów operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Nysa pozyskała w sumie ok. 166 mln zł środków europejskich . Jest to druga wartość po Opolu- i to bez kasy na obwodnice. Z drugiej strony jest Oława z podobnym do Nysy wynikiem.
A tutaj Brzeg - całkowita wartość środków pozyskanych z Unii Europejskiej przez gminę Brzeg i jej spółki w latach 2008-2015 wyniosła 35 243 253,31 zł, natomiast wartość dotacji z pozostałych środków zewnętrznych 8 114 147,19 zł. czyli razem około 44 mln zł (dane z http://bip.brzeg.pl/zalac...16_11-50-28.pdf ) daje to chyba do myślenia nawet jak dodamy dotacje za 2016 rok.

Ale tamte miasta mają wieloletnie plany rozwoju i to rozwoju gospodarczego, a nie remontu chodników i skwerów. Wystarczy wejść na odpowiednie strony i … włos się jeży na głowie- bo jeśli zrealizują tylko połowę tego co zamierzają to my staniemy się dla nich zaściankiem.

Wiem że i takie remonty są potrzebne bo upiększają miasto i je uatrakcyjniają zarówno dla mieszkańców jak i turystów, ale taka polityka to OBRAZOWO: remont domu z zewnątrz na pokaz dla przechodniów podczas gdy w środku stropy kołkami się podpiera. Bez rozwoju gospodarczego nie ma to sensu, bez dodatkowych wpływów do kasy miasta staniemy w końcu pod ścianą- gdy nie będzie już mienia komunalnego na sprzedaż, ceny kwater na cmentarzu wywindujemy na maxa, opłaty za media i śmieci też TO CO? Burmistrz powiesi karteczkę” zamknięte do odwołania”?

Plan rozwoju dla Brzegu powinien zakładać powiększenie terenów miasta po obrysie obecnej obwodnicy (1), a od przejazdu kolejowego na Brzezinie powinny być przyłączone do miasta tereny do samej wioski (2)- (tak jak to przewidywał plan z lat 70). W następnej kolejności miasto powinno wystąpić o przyłączenie terenów między Żłobizną, a Pawłowem aż do drogi na Kruszynę i je przeznaczyć pod inwestycje przemysłowe (3). Nie trzeba robić tego na raz można to zrobić metodą małych kroków najpierw 1 potem 2 itd.

Aby zwiększyć wpływy z podatków należy jak najszybciej uzbroić teren pod osiedle Tivoli i to zarówno po jednej jak i po drugiej stronie ulicy Wrocławskiej, a sprzedając działki zastosować zniżkę do 50 tyś zł za sztukę pod warunkiem że dom będzie gotowy w 3 lata. Po przekroczeniu tego terminu kupujący będzie musiał dopłacić pozostałe 50 tyś zł. to odstraszy handlarzy ziemią, a młodych zachęci do osiedlania się w Brzegu. Podatek od 10 arowej działki rolnej to około 30 zł a za działkę z domem to już 400 zł.

Co do terenu „Zielonki” to od kilku lat próbuję przeforsować projekt wykorzystania tych gruntów pod przemysł „rozrywkowy”. Przykładem niech będzie Energylandia w Zatorze, mieście które liczy 4 tyś mieszkańców. Żadna inna gałąź „przemysłu” nie daje tyle miejsc pracy co rozrywka. Bo to nie tylko sam park, ale i restauracje, bary, kawiarnie, cukiernie, budki z jedzeniem, hotele, hostele, mieszkania na wynajem , pokoje na nocleg, usługi transportowe np. typu riksze itd. turysta który przyjechał by do Brzegu mógł by skorzystać też z zwiedzania Brzegu, przejażdżką łodzią po odrze (marina w końcu by ożyła).
Taka inwestycja wymogła by rozwój ścieżek rowerowych np. ścieżki po dawnej linii kolejowej w kierunku Wiązowa i dalej do Strzelina, remont parków, budowę w parku toru dla rolkowców oraz pewnie cały szereg innych atrakcji – już przedsiębiorcy znaleźli by dla siebie kolejne nisze umożliwiające zarobek.

Jeden odważny krok włodarza miasta może zmienić oblicze naszego Brzegu. Jednak jak dotąd ani były ani obecny takiej odwagi chyba nie ma. Bo to już trzeba trochę pracy włożyć, wniosek o powiększenie miasta napisać, firmy chcącej zainwestować poszukać. A tak można liczyć że biznesmen sam się znajdzie, montownie postawi i ze 30 osób zatrudni. Odtrąbi się sukces i do kolejnych wyborów można stawać z nadzieją na sukces.

Brzeg projekt nowych granic.PNG
Plik ściągnięto 139 raz(y) 91,13 KB

Ostatnio zmieniony przez GNOM 2017-05-06, 23:41, w całości zmieniany 1 raz  
6 UP 0 DOWN
 
kasienka 


Wiek: 36
Dołączyła: 28 Wrz 2016

UP 0 / UP 1Wysłany: 2017-05-08, 12:39   

Miasto się rozwija i jest piękne :)
0 UP 1 DOWN
 
kwm Wiek: 45
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 410 / UP 33Wysłany: 2017-05-08, 12:40   

To co napisal GNOM to czysta prawda. Sam sie zastanawialem, jak wyglada sprawa pozyskiwania srodkow z UE w naszym miescie i powiecie. Czy mamy bardzo kompetentna osobe w tej kwestii, ktora wie gdzie te pieniadze znalezc. Jesli nie, a wszystko wskazuje na to, ze tak jest, to moze warto byloby pomyslec o takim etacie w UM, ktory przeciez przynioslby wylacznie korzysci wszystkim.
Tak rozbieznosc w pozyskiwaniu srodkow przez Brzeg w porownaniu do innych miast wymienionych przez GNOMA, jest przerazajaca. Jak to mozliwe ze Nysa dostaje dotacje na budowe poteznej obwodnicy, chociaz lezy na uboczu, a my zlokalizowani przy glownym szklaku, mamy problem z budowa ronda, nie mowiac juz o nowej obwodnicy i przeprawie mostowej. W ogole mamy problemy ze wszystkim: basen, plywalnia, kladka przez Odre, wszystko tlumaczone jest brakiem pieniedzy, a ciekaw jestem czy sprawdzono wszystkie zrodla, czy zapukano do wszyskich drzwi...

GNOM, masz swietny pomysl na powiekszenie granic miasta bez "wchlaniania" okolicznych miejscowosci (ktore moim zdaniem powinny zostac wchloniete przez miasto, na sprawiedliwych zasadach). Dlaczego nic sie nie robi w tym kierunku?? To jest zadzwiajace.
1 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:

Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu