Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Pendolino zatrzyma się w Brzegu?
Autor Wiadomość
brzegwbudowie 



Wiek: 40
Dołączył: 08 Lip 2016

UP 137 / UP 51



Wysłany: 2017-04-21, 20:33   Pendolino zatrzyma się w Brzegu?

Wniosek o wyznaczenie dodatkowego postoju dla pociągów Expres InterCity Premium (EIP) Pendolino na stacji Brzeg złożył do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański.

Starosta Brzeski, którego działania poparli włodarze powiatów namysłowskiego i nyskiego, zwrócił uwagę na duży potencjał stacji w Brzegu, także w kontekście rozwoju skarbimieskiej strefy ekonomicznej.

Pociągi EIP kursują w relacji Jelenia Góra/Wrocław - Warszawa Wschodnia. Na dzień dzisiejszy brzeżanie chcący skorzystać z połączenia Pendolino, muszą udać się na stacje we Wrocławiu lub Opolu. Podróż z Opola do Warszawy trwa ok. 3 godzin.

Z uwagi na komercyjny charakter pociągów EIP, zatrzymanie na danej stacji musi mieć uzasadnienie ekonomiczne w postaci sprzedanych biletów, pokrywających koszty. Te ostatnie wynikają głównie z potrzeby wyhamowania składu Pendolino oraz jego ponownego rozpędzenia. Dodatkowe zatrzymanie to także wydłużenie podróży o kilka minut, jednakże ma to znaczenie drugorzędne.

Naszym zdaniem istnieje szansa na handlową opłacalność jednego lub dwóch połączeń porannych do Warszawy oraz taką samą ilość połączeń popołudniowych z Warszawy. Umożliwiłyby one dotarcie do stolicy (np. na spotkanie biznesowe) we wczesnych godzinach porannych i szybką podróż powrotną. Równie ważnymi czynnikami są dostępność stacji w Brzegu dla podróżnych z okolicznych miejscowości (Namysłowa, Grodkowa, Nysy, Oławy, Niemodlina a nawet Strzelina) oraz zwiększająca się aktywność biznesowa pobliskiej strefy ekonomicznej.

Brzeski eksperyment z pewnością mógłby powtórzyć komercyjny sukces przystanku we Włoszczowie.

Fot. spidersweb

Zapraszamy na stronę fb "Brzeg w budowie"

Pendolino-Express-InterCity-Premium.jpg
Plik ściągnięto 63 raz(y) 192,94 KB

Ostatnio zmieniony przez brzegwbudowie 2017-04-21, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  
3 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2017-05-08, 15:43   

Czy Brzegowi jest potrzebne pendolino- Nie. Wystarczy jeśli będzie się w Brzegu zatrzymywać kilka expresów i IC-eków (intercity).
Już wyjaśniam - obecnie w Brzegu zatrzymują się DWA pociągi bezpośrednie do Warszawy:
1. 9.06 - przyjazd do Warszawy 13.01
2. 18.54 - przyjazd do Warszawy 22.52

a z powrotem
1. 11.20 - 15.22 w Brzegu
2. 18.10 - 21.52 w Brzegu

Spróbujcie pojechać rano do Warszawy pozałatwiać sprawy i wrócić w jeden dzień. Figa z makiem. Chyba że pojedziecie osobowym do Opola i złapiecie IC do Warszawy z godziny 6.52. (Sam korzystam z tego wariantu, jak i zauważyłem że również wielu innych Brzeżan)

Do niedawna były inne warianty, pociąg po północy z przyjazdem około 7 rano oraz rewelacyjny pociąg o 6 z minutami i przyjazdem do Warszawy tuż przed 10 rano. Niestety przestały w Brzegu się zatrzymywać.

Bardzo często podróżuje do Warszawy,czy to służbowo, czy też z dzieckiem do lekarza i jadąc porannym pociągiem jestem w Warszawie przed 10, jestem w stanie pozałatwiać wszystkie swoje sprawy i o 18 wsiąść do pociągu powrotnego bez konieczności szukania hotelu.
Wiele razy jeździłem też tak ze swoimi dziećmi turystycznie - wyjazd, zwiedzanie Zamku Królewskiego/Muzeum Powstania Warszawskiego/Muzeum Chopina, obiad i powrót. Dziś się nie da, trzeba wziąć nocleg w Hotelu czyli co najmniej 250 zł poszło.
Co do pendolino - nim też jechałem- z Opola- drożej niż w IC i mniej wygodnie- wolę jechać w drugiej klasie w wagonie z przedziałami (po remoncie jest w nich tylko 6 miejsc) niż po raz kolejny w pendolino.
Co do czasu jazdy, czyli najważniejszy i najczęściej podnoszony argument, trasa Opole - Warszawa
pendolino -2 h 57 min
IC -3 h 01 min
czyli różnica wynosi 4 minuty słownie CZTERY MINUTY. Czy warto przepłacać dla czterech minut?

Jestem za tym aby Starosta powalczył o postój kilku pociągów IC bądż Expresów w rozsądnych godzinach zamiast pendolino. Więcej mieszkańców by z tego skorzystało, ale ....... pewnie prestiż załatwianej sprawy byłby mniejszy, a pewnie głównie o to chodzi. W końcu przed wyborami "załatwiłem pendolino" brzmi dumniej.
4 UP 0 DOWN
 
yoorek 


Wiek: 66
Dołączył: 13 Paź 2008

UP 477 / UP 1011



Wysłany: 2017-05-09, 16:20   

A ile czasu potrzebuje pasażer ,by dostać się do Warszawy:a)z przesiadką b)bez przesiadki. Czy to jest też kwestia 4 min.?Za komfort płaci się sporą kasę,za darmo nikt nie jeżdzi.Chcę przypomnieć,że koleje utrzymywane są z naszych podatków i argumentacja ze zatrzymanie pendolino w Brzegu jest ekonomicznie nieuzasadnione do mnie nie przemawia.Płacenie podatków jest także nieuzasadnione dla mojego budżetu.
1 UP 1 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2017-05-10, 22:24   

yoorek napisał/a:
A ile czasu potrzebuje pasażer ,by dostać się do Warszawy:a)z przesiadką b)bez przesiadki. Czy to jest też kwestia 4 min.?


Między pendolino a expresem jadącym z Brzegu do Warszawy czas przejazdu będzie wynosił tyle samo czyli 4 minuty.
Wynika to z tego że oba pociągi całą trasę pokonują z tą samo prędkością czyli 160 km/h. Pendolino straciło przewagę prędkości w związku z pracami na CMK i obniżenia prędkość z 200 km na 160 km a miejscami nawet 140 km. Poniżej link do informacji na ten temat.

http://www.rynek-kolejowy...-lat-80871.html

Czterominutowa różnica wynika z tego że expres zatrzymuje się na dwóch dodatkowych przystankach na których pendolino nie zatrzymuje się.
1 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2017-05-11, 11:51   

Moim zdaniem tutaj nie ma o czym dyskutowac. GNOM ma racje. Przeciez nie chodzi o przejazdke Pendolino, ktora mialaby byc atrakcja, tylko o dogodne polaczenie z najwiekszymi miastami, bez przesiadek.
Przeciez to jest chore, zeby jechac do Opola tylko po to, by wsciasc w paciag, ktory przed chwila przejezdzal przez nasze miasto. Jakas paranoja...
1 UP 0 DOWN
 
galos 


Wiek: 36
Dołączył: 24 Lut 2015

UP 2 / UP 2



Wysłany: 2017-05-11, 11:55   

moim zdaniem Brzeg jest zbyt małym miastem żeby miały się zatrzymywać pociągi ekspresowe, to nie ma sensu
0 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2017-05-11, 14:13   

galos napisał/a:
moim zdaniem Brzeg jest zbyt małym miastem żeby miały się zatrzymywać pociągi ekspresowe, to nie ma sensu


Moim zdaniem ma sens, bo tutaj nie chodzi tylko o Brzeg czy powiat brzeski, ale praktycznie caly obszar miedzy Wroclawiem a Opolem (wlaczajac Olawe, Grodkow, Nyse, Namyslow).
2 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2017-05-14, 21:20   

galos napisał/a:
moim zdaniem Brzeg jest zbyt małym miastem żeby miały się zatrzymywać pociągi ekspresowe, to nie ma sensu


Przepraszam ale nie zgodzę się z Tobą. Sam często jeżdżę do Warszawy i widzę ilu Brzeżan przesiada się w opolu z osoboszczaka na expres. I chyba bardziej nie ma sensu aby w Brzegu zatrzymywało się pendolino- po pierwsze jest droższe, po drugie mniej wygodne - i to nie tylko moje zdanie. Jeśli pendolino nie będzie miało frekwencji to za pół roku zostanie z Brzegu zabrane i znów nic na to miejsce nie będzie. Dlatego uważam że expres będzie lepszy bo z racji cen biletów będzie miał większą frekwencje (ja w każdym razie z pendolino nie zamierzam korzystać).
1 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 29
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu