Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Wieża ciśnień
Autor Wiadomość
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-02, 21:33   Wieża ciśnień

W Brzegu jest budowla, którą jakoś się nikt nie zachwyca. Jest to wieża wodna przy ul. Rybackiej. Dzisiaj stoi opuszczona i jakby trochę niepotrzebna, ale gdyby znikła, brakowałoby czegoś w sylwecie miasta patrząc od północy. Wiem tylko, że wybudowano ją w 1876 roku. Szukałem materiałów na temat autora projektu, samego projektu, jak również jak również informacji na temat podobnych lub bliżniaczyh wież wodnych. Niestety bez skutku. Czy ma ktoś jakieś informacje, zdjęcia lub inne materiały dotyczące tej wieży? Tak swoją drogą, można by było pomyśleć o wykorzystaniu tej budowli. W Niemczech, na przykład, w budowlach tego typu urządza się lokale rozrywkowe (wielopoziomowe), lub hotele.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-02, 21:39   

we Wrocławiu tak właśnie zrobiono - zamieniono dawną wieże ciśnień w restauracje. a czy są jakieś informacje czy ta nasza była uszkodzona w czasie walk w mieście?

[ Dodano: 2007-02-02, 21:45 ]
Brieger napisał/a:
Tak swoją drogą, można by było pomyśleć o wykorzystaniu tej budowli.

a pod czyim władaniem jest wieża? podlega pod miasto czy którąś ze wspólnot?
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-02, 21:47   

Właśnie tego nie wiem, ale mogę się dowiedzieć.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-02, 21:48   

chodzi o tą wieże oczywiście:



[ Dodano: 2007-02-02, 21:51 ]
a co z tymi terenami wokół wieży, co tam było dawniej?....tuż za hurtownią SEGA jest brama i wjazd pochyły z "kocich łbów"
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 74
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2007-02-02, 21:58   

Miałem kiedyś okazję zwiedzić wieżę ciśnień, niesłychane wnętrze,z klatką schodową pośrodku, jeszcze do niedawna były tam mieszkania i to chyba ostatni lokatorzy zostawili je w stanie poważnej dewastacji. Na szczycie olbrzymi metalowy zbiornik na wodę i fantastyczny widok na miasto z góry.
Wieża należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (przy ul. Wolności), tam można załatwić sobie możliwość zwiedzenia wieży. Nie wiem jakie plany ma firma w sprawie przyszłości wieży. Znam zagospodarowaną wieżę wrocławską przy ul. Sudeckiej, jest znacznie większa, jest w niej elegancki lokal gastronomiczny i siłownia. Ale czy w Brzegu byłaby szansa na jakieś sensowne zagospodarowanie takiej wieży?
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-02, 22:06   

raczej nie, napewno nie, nie wiem czy byłaby szansa nawet na udostępnienie jej zwiedzającym <koszty remontu> i poza tym jej lokalizacja .... gdyby była np. tu gdzie jest wieża na ul. 1-Maja można by otworzyć kolejną restaurację ale przepisy przeciwpożarowe - chyba tego by nie przeszła. A co do widoku to rzeczywiście jest wspaniały :



[ Dodano: 2007-02-02, 22:08 ]
może Pan Panie Tadjurek ma w swoim zbiorze książek o Brzegu jakieś info na ten temat? a może zdjęcia?

[ Dodano: 2007-02-02, 22:10 ]
możw i pomijana nie przez wszystkich zauważana ale chcąc nie chcąc jest wizytówką naszego miasta. proszę spojrzeć na dawne zdjęcia fotografie - zawsze jest w tle ( oczywiście w zależności którą stronę miasta fotografowano)

[ Dodano: 2007-02-02, 22:12 ]
tadjurek napisał/a:
Wieża należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (przy ul. Wolności), tam można załatwić sobie możliwość zwiedzenia wieży


może by się tak do nich przejść, napewno mają plany i opis wieży tylko czy udostępnią?
0 UP 0 DOWN
 
Rich Kramer 


Wiek: 41
Dołączył: 10 Wrz 2005

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2007-02-02, 22:13   

aktualnie czesc wiezy wynajmowana jest przez firme uslugowa, jednak nie znam profilu jej dzialalnosci.
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-02, 22:27   

Jeżeli chodzi o tereny koło wieży ciśnień, to wg. książki adresowej z 1934 r. przed wieżą, z numerem Fischerstr. 1 był urząd miar i wag (Eichamt), za wieżą, Fischerstr 3/4 była fabryka kafli, której właścicielką była Erika Berger. Tak 'kaflarnia' działała jeszcze w latach 70-tych. Strasznie dymiła. Sam chodziłem po tej wieży, całkiem nielegalnie, bo z dwoma kumplami w 1968 roku w czerwcu (było strasznie ciepło) weszliśmy do tej wieży przez uchylone drzwi. Pamiętam, że wtedy tam były spruchniałe schody, latały szerszenie, a u szczytu był umieszczony wielki zbiornik. Ze zbiornika odchodziły w dół jakieś rury. Najciekawsze w tym wszystkim były pomiesczenia. Mieszkania były wokół tej wieży, a poszczególne pomieszczenia miały dość nietypowy kształt. W latach 70-ych zakwaterowani byli tam Romowie. A teraz... Jeżeli chodi o losy wieży podczas oblężenie, nic mi nie wiadomo o jakiś uszkodzeniach tej budowli.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-02, 22:34   

Brieger napisał/a:
Jeżeli chodi o losy wieży podczas oblężenie, nic mi nie wiadomo o jakiś uszkodzeniach tej budowli.

aż trudno w to uwierzyć, że nie została uszkodzona
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2007-02-02, 22:51   

To prawda. Z tego co się orientuję, to uszkodzone były w tej okolicy następujące budynki na Rybackiej za wieżą ciśnień (Fischerstr. 4) - wypalone, budynki na ul Mickiewicza (Gartenstr.) między parterowym ceglanym budyneczkiem, którego dziś nie ma, a istniejącą kamienicą (po stronie gdzie stoi ADM) oraz po drugiej stronie, aż do parterowgo budynku przy końcu ul. Mickiewicza (również dziś nie istnieje), w początkowej części ul Ofiar Katynia, budynek, w którym mieszkałem był trafony pociskiem, była dość spora dziura i ubytki w stropie pomiędzy parterem a 1-wszym pięterem, wypalona połowa oficyny w podwórku, spalony budynek obecnego przedszkola za "Malibu" (przed wojną szkoła muzyczna), budynek na miejscu obecnego budynku, gdzie stoi 'Malibu', budynek należący do kupca Raschke, całkowicie wypalony. Ten budynek stał prawie na rogu ul. Ofiar Katynia i Powstańców Śląskich. Nie mówiąc juź o budynku dawnego sierocinca przy ul. Powstańców Śląskich (tam gdzie teraz jest szkoła nr 7) i budynek tam gdzie teraz stoi nowo wybudowana hala sportowa.
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-02, 23:20   

Wieża ciśnień znalazła sie w kolekcjonerskiej edycji kart telefonicznych TP S.A., bodaj wyszlo 500 czy 600 sztuk.
0 UP 0 DOWN
 
Manic 


Wiek: 35
Dołączył: 04 Kwi 2006

UP 103 / UP 85


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-02, 23:23   

Teraz wszystkich zaskocze :P 13-naście lat temu tam mieszkalem dokladnie w tej wieży pierwsze okna nad tymi jakże wielkimi drzwiami wejsciowymi.
0 UP 0 DOWN
 
Lotnik 


Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2006

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-03, 11:37   

0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-03, 11:57   

A i ja dorzucę współczesną fotkę (10.2005) do kolekcji :

0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-02-03, 21:43   

Dj Manic napisał/a:
Teraz wszystkich zaskocze :P 13-naście lat temu tam mieszkalem dokladnie w tej wieży pierwsze okna nad tymi jakże wielkimi drzwiami wejsciowymi.


A oto fotka z wnętrza wieży. Ciekawe czy Dj Manic rozpozna swój pokój ;-) albo może pokój sąsiadów? Niestety nie pamiętam z którego piętra to wnętrze. Ciekawe były te mieszkania, rozplanowane dookoła klatki schodowej.


Ostatnio zmieniony przez Brzeski 2007-02-03, 22:33, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: cisnien, wieza


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu