Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Relikwia Brzeska - ważne.
Autor Wiadomość
hormon1131 


Wiek: 32
Dołączył: 15 Lis 2016

UP 0 / UP 0



  Wysłany: 2016-11-15, 23:43   Relikwia Brzeska - ważne.

Dzień dobry.
Mam pytanie dotyczące relikwii św. Benedykta męczennika, które znajdują się w kościele św. Krzyża w Brzegu. Ulokowane są po obu stronach ołtarza i są to spore relikwie. Szukałem troszkę w internecie na ich temat i nie znalazłem nic konkretnego oprócz tego, ze one tam są. Śmiem podejrzewać, że jeśli do
Mista sprowadzono tak okazałą ilość relikwii to musiało to być przyjęte z fetą i klimatem świętowania. W związku z tym mam dwa pytania.
1. Czy zna ktoś okoliczności sprowadzenia relikwii ego męczennika?
2. Jakiego konkretnie Benedykta są to relikwie? Wszak Benedyktow męczenników było kilkudziesięciu.
Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2016-11-16, 08:24   

http://forumbrzeg.pl/ppad...er=asc&start=75
0 UP 1 DOWN
 
hormon1131 


Wiek: 32
Dołączył: 15 Lis 2016

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2016-11-16, 09:26   

Dziedzic_Pruski nie znalazłem na podanej stronie informacji na temat tego skąd samte relikwie i jakiego Benedykta meczennika. Jeśli Pan wie coś na ten temat to proszę i informacje. ;)
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 74
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2016-11-16, 10:12   

Naprawdę nietrudno można odpowiedzieć na pytania postawione przez hormona1131. W przewodniku (bardzo łatwo dostępnym w Brzegu) po kościele autorstwa Romualda Nowaka "Kościół podwyższenia Krzyża św. w Brzegu", Wrocław 2011 znajdziemy na str. 32 informację, że są to relikwie rzymskiego męczennika św. Benedykta z Pereum a przywiózł je do Brzegu z Rzymu kanonik i kustosz katedry wrocławskiej hrabia Ceslaus Schaffgotsch pod koniec lat 40. XVIII w.
A o samym Benedykcie, jednym z pięciu Braci Męczenników zamordowanych w napadzie rabunkowym można dowiedzieć się sporo np. z Wikipedi: "Pochodził z Benewentu i przybył do Polski na zaproszenie Bolesława Chrobrego najwcześniej w 1001 lub w początkach 1002 roku. Przed złożeniem ślubów zakonnych piastował godność kanonika w Neapolu. Życie zakonne rozpoczynał w opactwie Monte Cassino w 999 r. Kierował się regułą wypracowaną przez św. Romualda, z którym w Pereum koło Rawenny osiadł w początkach 1001 r. Kiedy cesarz Otton III chciał mu nadać godność opata, odmówił i dobrowolnie przybył na misję do Polski. Wcześniej podróżował do Rzymu, aby wystarać się o licencję kaznodziejską. Jego droga wiodła z Pereum poprzez Alpy do Ratyzbony, następnie do Pragi, skąd poprzez Wrocław dotarł do Wielkopolski. Wraz z nim przybył jego współbrat zakonny, Włoch, Jan i – zapewne – Barnaba.
Uznawany za przełożonego eremitów w polskim klasztorze, na co wskazuje nazwanie go dowódcą Boskiej Kohorty. Pogrzeb jego i braci odbył się – być może już – 13 listopada 1003 r., a najpewniej po kilku dniach w obecności biskupa poznańskiego Ungera. Czczony w klasztorach, wraz z towarzyszami szczególnym kultem otaczany na terenie Czech, Moraw, Niemiec, Włoch.
Po śmierci jego głowę w srebrnym relikwiarzu wysłano do Włoch do Ascoli, gdzie znajduje się do chwili obecnej".
1 UP 0 DOWN
 
hormon1131 


Wiek: 32
Dołączył: 15 Lis 2016

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2016-11-16, 10:36   

Czyli jest to Benedykt jeden z pięciu braci męczenników? Czy jakiś inny? Są informacje na jego temat w internecie?:)
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 74
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2016-11-16, 10:46   

Tak, ponieważ było wielu świetych o tym imieniu: Benedykt, ten "brzeski" akurat występuje jako Benedykt z Pereum. A informacje o nim są w Internecie, przecież podałem wyżej obszerny cytat z internetowej Wikipedii!
Ostatnio zmieniony przez tadjurek 2016-11-16, 10:49, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
hormon1131 


Wiek: 32
Dołączył: 15 Lis 2016

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2016-11-16, 11:40   

Dziękuję bardzo. Jedno mnie trochę frapuje. Czemu nie jest oddawany kult tym relikwiom?
I czemu tak mało jest informacji o nich. Na wikipedii znalazłem coś takiego o relikwiach Braci Męczenników: "Część z nich przekazano w 1525 do kościoła parafialnego św. Marcina w Kazimierzu Biskupim. Pozostałe relikwie z katedry poznańskiej trafiły w XVII wieku do kościołów na Mazowszu (Mniszewo) i w zachodniej Wielkopolsce (Jasień, Rokitno, Dalewo, Obra) oraz w pierwszej połowie XVIII wieku do klasztoru Kamedułów w Bieniszewie. Relikwie znajdujące się w kazimierskim kościele św. Marcina rozdzielono i złożono w kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu (1966), klasztorze w Bieniszewie (1966) oraz kościele Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim (1977)". Czemu w różnych łatwo dostępnych źródłach nie jest wymieniany Brzeg, tym bardziej iż znajduje się tam znaczna część relikwii św. Benedykta.
0 UP 0 DOWN
 
hormon1131 


Wiek: 32
Dołączył: 15 Lis 2016

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2016-11-16, 11:44   

Dziękuję bardzo. :) Mam jednak jezscze pewne pytanie, czemu tak mało jest informacji o nich? Na wikipedii znalazłem coś takiego o relikwiach Braci Męczenników: "Część z nich przekazano w 1525 do kościoła parafialnego św. Marcina w Kazimierzu Biskupim. Pozostałe relikwie z katedry poznańskiej trafiły w XVII wieku do kościołów na Mazowszu (Mniszewo) i w zachodniej Wielkopolsce (Jasień, Rokitno, Dalewo, Obra) oraz w pierwszej połowie XVIII wieku do klasztoru Kamedułów w Bieniszewie. Relikwie znajdujące się w kazimierskim kościele św. Marcina rozdzielono i złożono w kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu (1966), klasztorze w Bieniszewie (1966) oraz kościele Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim (1977)". Czemu w różnych łatwo dostępnych źródłach nie jest wymieniany Brzeg, tym bardziej iż znajduje się tam znaczna część relikwii św. Benedykta. . Jeszcze jedno mnie frapuje. Mianowicie, czemu nie jest oddawany kult tym relikwiom?
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 74
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2016-11-16, 12:31   

A to już nieco trudniejsze pytania: dlaczego inne łatwo dostępne źródła internetowe nie podają informacji o relikwiach św. Benedykta z Pereum znajdujących się w Brzegu. Może odpowiedź powinna brzmieć: trzeba poszukac trudniej dostępnych źródeł, także tych poza Internetem. Nie można myśłeć, że to czego nie ma w Internecie, to to tak naprawdę nie istnieje.
Co do braku kultu - przecież relikwie są w ołtarzu kościoła - czyż to nie najlepszy przykład "kultowego" podejścia do nich instytucji jaką jest Kościół katolicki?
0 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2016-11-17, 13:55   

Znany również jako Benedykt z Benevento http://www.encyclopedia.c...ct-benevento-st
1 UP 0 DOWN
 
hormon1131 


Wiek: 32
Dołączył: 15 Lis 2016

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2016-11-18, 16:00   

A czy są jeszcze jakieś inne informacje o tych relikwiach i w innych źródłach niż w przewodniku Pana Romualda Nowaka? I czy są gdzieś zdjęcia tych relikwii i głowy św. Benedykta, która jest we Włoszech?
0 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2016-11-20, 02:39   

Relikwie Pięciu Braci były złożone w Gnieźnie, skąd w 1038 r. zrabował je i wywiózł do Pragi czeski książę Brzetysław, umieszczając je w katedrze św. Wita. Biskup Jan Lubrański w 1508 r. uzyskał u papieża Juliusza II urzędowe zatwierdzenie kultu Pięciu Braci i w 1520 r. sprowadził część relikwii z Pragi. W 1522 r. umieszczono je uroczyście w jednej z kaplic katedry poznańskiej. 11 listopada 1536 r. relikwie męczenników w metalowej trumience sprowadzono z Poznania do Kazimierza Biskupiego i umieszczono je w ołtarzu św. Anny. Kult Pięciu Braci Męczenników żywiej rozwijali sprowadzeni w 1603 r. do Bielan po Krakowem kameduli. Później kameduli osiedli w założonym w 1640 r. przez Zygmunta Kadzidłowskiego klasztorze w Bieniszewie pod Kazimierzem Biskupim.
1 UP 0 DOWN
 
hormon1131 


Wiek: 32
Dołączył: 15 Lis 2016

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2016-11-21, 09:37   

athropos - znam te informacje, chodzi mi o jakieś informacje dotyczące bezpośrednio relikwii św. Benedykta, które są w Brzegu. Bo oprócz przewodnika autorstwa p. Nowaka, nie znalazłem w żadnych opracowaniach niczego na temat tych relikwii. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
0 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2016-11-21, 19:56   

Wygląda na to, że musisz się zadowolić wskazaną przez Dziedzica publikacją Hermanna Hoffmanna z 1931 z lakoniczną wzmianką (może jest tam i inny fragment dotyczący pochodzenia relikwii). Polecam też opracowanie: Zdzisław Lec, Działalność jezuitów w Brzegu w latach 1681–1776, Wrocław 1990.
1 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 32
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu