Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Remont kąpieliska na Korfantego w przyszłym roku?
Autor Wiadomość
brzegwbudowie Wiek: 37
Dołączył: 08 Lip 2016

UP 137 / UP 51Wysłany: 2016-07-09, 18:50   Remont kąpieliska na Korfantego w przyszłym roku?

W sprawie ważnego dla brzeżan remontu kąpieliska przy Korfantego znamy już kilka szczegółów.
Obecnie rezonator ma tylko poprawić jakość wody. Jego praca kosztuje ok. 20 tys. zł miesięcznie i ma działać do końca roku.
Na przyszły rok planowana jest modernizacja kąpieliska z wydzieleniem stref do pływania, budową pomostów, infrastruktury sanitarnej i biologicznej oczyszczalni wody. Plus podłączenie do potoku w celu udrożnienia przepływu wody. Wszystko kosztować ma 5 mln. złotych.
Jest tylko jeden warunek realizacji stawiany przez Burmistrza Wrębiaka: muszą się znaleść programy unijne lub krajowe z których będzie można pozyskać pieniądze na prowadzenie prac. Bez nich oczyszczanie nie będzie kontynuowane

254.jpg
Obecny stan kąpieliska.
Plik ściągnięto 57 raz(y) 172,61 KB

256.jpg
Na brzegu.
Plik ściągnięto 32 raz(y) 209,48 KB

258.jpg
Trzy metry od brzegu.
Plik ściągnięto 22 raz(y) 146,89 KB

0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 43
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2373 / UP 3897Wysłany: 2016-07-10, 07:51   

Unia wstrzymuje dotacje z powodu nierealizowania zaleceń ws. TK. Niech PiS wojuje dalej, to będzie Grecja i nie będą potrzebne nam już kąpieliska, wszak wiadomo, jakie plaże ma ta kraina. No, może będzie to jedynie Balaton.
1 UP 4 DOWN
 
noe1965 


Wiek: 55
Dołączył: 27 Cze 2016

UP 27 / UP 6Wysłany: 2016-07-21, 21:20   

Prawdziwi radni którzy chcieliby patrzeć na ręce Burmistrzowi i kontrolować racjonalność wydatków gminy powinii zadać dwa pytania Jerzemu Wrębiakowi.
Po pierwsze czy jakość wody po użyciu magicznego rezonatora i bakterii w granulkach (koszt 20 tys. miesięcznie) nie będzie się pogarszać? Ta kweatia jest ważna w momencie braku dalszych prac. Jeżeli powróci do stanu sprzed to będzie to ponad 200 tys.zł. wyrzucone w błoto a raczej glony.

Po drugie, czy racjonalne jest wydawanie pieniędzy na rezonator bez pewności kontynuowania prac remontowych i uruchomienie kąpieliska?
2 UP 0 DOWN
 
brzegwbudowie Wiek: 37
Dołączył: 08 Lip 2016

UP 137 / UP 51Wysłany: 2017-04-16, 19:20   

Jak dziś wygląda kąpielisko miejskie przy Korfantego.

Wrzucamy kilka zdjęć obecnego stanu kąpieliska. Na pozostałościach pomostu nie ma już słynnego rezonatora. W wodzie nie pływa zawiesina i nie czuć nieprzyjemnego zapachu, choć widać że dno pokrywa warstewka martwej substancji organicznej. Innych zmian brak.

Już niedługo powinny być znane wyniki konkursu, z którego władze miasta mają zamiar pozyskać środki na remont. Dlatego wkrótce przypomnimy, jakie są założenia projektu rewitalizacji i postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy zbiornik wodny przy Korfantego będzie można nadal nazwać kąpieliskiem miejskim.

Więcej zdjęć na "Brzeg w budowie"

485.jpg
Plik ściągnięto 43 raz(y) 237,28 KB

1 UP 0 DOWN
 
brzegwbudowie Wiek: 37
Dołączył: 08 Lip 2016

UP 137 / UP 51Wysłany: 2017-04-30, 21:32   

Kąpielisko czy zbiornik naturalny przy Korfantego?

Już niedługo powinniśmy poznać wyniki konkursu dotyczącego rewitalizacji zbiornika wodnego przy ulicy Korfantego. Brzeg chce pozyskać dofinansowanie z jednego z programów unijnych, dotyczącego ochrony bioróżnorodności.

Wielu brzeżan zadaje pytanie czy po ewentualnej rewitalizacji przy Korfantego powróci miejskie kąpielisko.

Projekt, ze względu na wytyczne programu ochrony bioróżnorodności, zakłada przed wszystkim powrót do naturalnego stanu zbiornika (łącznie z linią brzegową). Rozebrana zostanie cała zdegradowana infrastruktura. Na jej miejsce nie zostaną wybudowane nowe niecki. Powstaną jedynie schody betonowe, prowadzące do wody oraz drewniany pomost.

Na terenie przyległym do zbiornika powstaną ścieżki spacerowe, pole namiotowe, plac zabaw, zewnętrzna siłownia, skatepark, wodny plac zabawa dla dzieci, boisko do siatkówki, sanitariaty i mała architektura.

Obecny stan wody zdaniem miejskich urzędników jest dobry - nadaje się do kąpieli. Jednakże na dnie zalega spora warstwa martwej substancji organicznej i śmieci. Z pewnością utrudni to jeżeli nie uniemożliwi rekreacyjne wykorzystanie zbiornika. Rewitalizacja przywróci więc zapewne naturalny stan zbiornika oraz zbudowana zostanie infrastruktura towarzysząca.

Wydaje się że funkcja kąpieliska miejskiego będzie bardzo ograniczona i realizowana przez każdego mieszkańca na własną odpowiedzialność.

Slajdy: UM Brzeg

485.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 237,28 KB

projekt-basenu-w-Brzegu-8.jpg
Plik ściągnięto 81 raz(y) 93,38 KB

0 UP 0 DOWN
 
Bizon 
Wojtek W.


Wiek: 26
Dołączył: 22 Sty 2010

UP 87 / UP 16


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2017-05-01, 13:12   

Dobrze rozumiem że miasto dopiero szuka funduszy, z których będzie rewitalizowany zbiornik przy ul.Korfantego? Co więcej, jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie, to te pieniądze pozwolą na zachowanie naturalnego wyglądu/funkcji tego zbiornika, tj. funkcji stawu/bajorka. Wyżej zostało napisane że mieszkańcy będą się tam kąpać na własną odpowiedzialność, czyli nie będzie przewidziana plaża z ratownikiem/-kami?

W dalszej części nie jestem też pewien czy dobrze zrozumiałem, bo tekst nie zawiera wszystkich informacji, czy dno tego zbiornika będzie jakoś oczyszczane z pozostałości roślinnych i śmieci? Jeżeli ten zbiornik będzie zwykłym stawem ze ścieżkami wokół i kilkoma atrakcjami, to lepsze niż żeby wyglądał jak wygląda, ale pytanie czy w takim razie nie było innego sposobu na oczyszczenie wody, jak używanie rezonatora (czy jak to urządzenie się nazywało) i wydawaniem pieniędzy na jego funkcjonowanie bez pewności że modernizacja będzie miała miejsce?

Staw w parku Wolności po modernizacji wcale tak dobrze nie wygląda, a woda jak śmierdziała tak śmierdzi, najlepiej czuć jak się przejdzie po mostku od strony spływu. Teraz pytanie czy woda stojąca (jaką jest ta w zbiorniku przy Korfantego) nie wróci do stanu sprzed oczyszczenia zbiornika. Za czasów niemieckich zbiorniki w Brzegu lepiej funkcjonowały, ale to chyba ze względu na to że infrastruktura wodna związana z ich istnieniem była w dobrym stanie (bądź po prostu istniała), miasto ma jakieś plany z utworzeniem/funkcjonowaniem takiej infrastruktury? Czy będą przewidziane pieniądze związane z pracą przepompowni która już się znajduje na terenie kąpieliska i związane z oczyszczeniem w dalszym czasie zbiornika?
2 UP 1 DOWN
 
brzegwbudowie Wiek: 37
Dołączył: 08 Lip 2016

UP 137 / UP 51Wysłany: 2017-05-01, 20:58   

Bizon napisał/a:
Dobrze rozumiem że miasto dopiero szuka funduszy, z których będzie rewitalizowany zbiornik przy ul.Korfantego?
Miasto wystąpiło z wnioskiem o dofinasowanie. Zabezpieczony jest tylko wkład własny w projekt. W przypadku nie przyznania środków być może pojawi się jakaś inna opcja remontu. Na dziś jest to jedyny scenariusz przewidziany przez władze miejskie.

Bizon napisał/a:
Co więcej, jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie, to te pieniądze pozwolą na zachowanie naturalnego wyglądu/funkcji tego zbiornika, tj. funkcji stawu/bajorka.
Po rewitalizacji zbiornika ma jak najbardziej przypominać ten naturalny. Jedyna ingerencja nastąpi w miejscach gdzie mamy zdegradowane konstrukcje betonowe. Zapewne przy ich usuwaniu zniknie też część mułu i śmieci.

Bizon napisał/a:
Wyżej zostało napisane że mieszkańcy będą się tam kąpać na własną odpowiedzialność, czyli nie będzie przewidziana plaża z ratownikiem/-kami?
Chodziło o decyzję o wejściu do wody. Nie ma na razie informacji czy będzie zapewniona obsada ratownicza.

Bizon napisał/a:
W dalszej części nie jestem też pewien czy dobrze zrozumiałem, bo tekst nie zawiera wszystkich informacji, czy dno tego zbiornika będzie jakoś oczyszczane z pozostałości roślinnych i śmieci?
Nie jest przewidziane mechaniczne oczyszczenie zbiornika z osadów. Rezonator miał podobno oczyścić tylko wodę. Wszystko na dnie pozostało.

Bizon napisał/a:
Czy będą przewidziane pieniądze związane z pracą przepompowni która już się znajduje na terenie kąpieliska i związane z oczyszczeniem w dalszym czasie zbiornika?
Ma powstać nowa przepompownia. Pytanie o jej skuteczność pozostaje otwarte.
2 UP 1 DOWN
 
GNOM 
ROMEKWiek: 46
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 695 / UP 75Wysłany: 2017-05-01, 21:32   

Uporządkujmy sprawę.

Burmistrz wydał blisko pół miliona złotych na oczyszczenie bajora z którego nic nie wyszło, i teraz za te pieniądze mieszkańcy Brzegu zamiast basenu będą mieli sadzawkę w której będą mogli łapać ryby i karmić kaczki oraz ewentualnie łabędzie. Czy to nie jest marnotrawieniem NASZYCH pieniędzy?

Czy zamiast oczyszczać tę breje nie trzeba było wydać tych pieniędzy na zakończenie inwestycji przy krytym basenie i wybudować tam basen odkryty tak jak to było planowane?
Gdy wypłynęła sprawa rezonatora były informacje że to się nie uda. Wystarczyło posłuchać tych ludzi którzy się na tym znają i którzy ostrzegali o tym chybionym pomyśle.

Dlaczego chybionym? Odpowiem:
Basen (bajoro) jest powiązany z tzw. drugim i trzecim stawem, a te są zlewiskami wód z okolicznych pól na których rolnicy używają nawozów i pestycydów. Powoduje to że wszystko to w sposób naturalny ląduje w końcu w basenie i „nawozi” go powodując rozrost glonów i zielska. Nie każdy wie że lata wstecz na trzecim stawie biło źródło które naturalnie „nawadniało” ten system. Niemcy sprytnie to wykorzystali i poprzez podziemną sieć skierowali tę wodę przez pół miasta aż do fosy miejskiej przy obecnej szkole nr 1. Miało to ten pozytywny skutek że woda w stawach była czysta, a biorąc pod uwagę że wówczas nikt nie używał na polach nawozów (poza naturalnym obornikiem) można było jeden z tych stawów zamienić na basen i to właśnie zrobili.

Dziś taka forma basenu jest niemożliwa. I to jest fakt którego nikt nie chce przyjąć do wiadomości czarując mieszkańców przy każdych wyborach basenem przy ulicy Korfantego. ZAPOMNIJMY o basenie w takiej formie, chcecie basenu to niestety trzeba go wymurować i tyle.
Szkoda tylko że władze znów nie posłuchały głosu rozsądku i wywaliły lekką ręką nasze pieniądze na mrzonkę.
6 UP 1 DOWN
 
Bizon 
Wojtek W.


Wiek: 26
Dołączył: 22 Sty 2010

UP 87 / UP 16


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2017-05-01, 23:57   

brzegwbudowie napisał/a:
Ma powstać nowa przepompownia. Pytanie o jej skuteczność pozostaje otwarte.


Nie wiem czy to jeszcze brak informacji, ze względu na to iż projekt jest wstępny, czy na to iż takimi projektami widocznie zajmują się osoby, które nie do końca się na nich znają(bez żadnych konsultacji ze specjalistami z uczelni wyższych). Nie chodziło mi o skuteczność przepompowni, tylko o jej sprawność i o to czy powstanie jakaś oczyszczalnia i czy przewidziane będą pieniądze na utrzymanie takich obiektów.

Już wszystko wiadomo, akcja z rezonatorem okazała się jedną wielką klapą, bo miasto włożyło pieniądze w bajoro jeszcze nie wiedząc czy uda się z tego zrobić kąpielisko. Jestem jeszcze młody, ale słyszałem już wcześniej o tych połączeniach zbiorników o których napisał GNOM. Ciekawe że nasza miejscowa władza nie pomyślała o tym. Pieniądze zostały wydane lekką ręką, bo w końcu należały do mieszkańców, a nie do radnych/burmistrza.
0 UP 0 DOWN
 
kwm Wiek: 46
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 410 / UP 33Wysłany: 2017-05-02, 06:46   

Zacytuje siebie samego z innego watku :)

"O otwartym basenie, to w ogole szkoda wspominac. Od poczatku bylem zwolennikiem budowy zupelnie nowego obiektu i pozostawienia stawu wedkarzom, biwakowiczom i spacerowiczom. Zazwyczaj remont ruiny jest kilkukrotnie wyzszy niz budowa od podstaw, i tak od razu trzeba bylo zrobic w przypadku odkrytego basenu, a nie bawic sie w zgaduj zgadule z rezonatorem, ktory za darmo nie pracowal. Znalezc lokalizacje dla nowego basenu i zaczac dzialac w tym kierunku. Tylko znowu w tym przypadku mamy problem z beznadziejnym ograniczeniem terytorialnym, co wiaze sie z brakiem terenow pod wszelakie inwestycje (mieszkaniowe, rekreacyjne, przemyslowe...), dlatego kisimy sie na 14km kwadratowych, bedac jednym z najmniejszych miast w regionie pod wzgledem powierzchni, z jedna z najwyzszych gestosci zaludnienia. "
Ostatnio zmieniony przez kwm 2017-05-02, 18:34, w całości zmieniany 1 raz  
4 UP 0 DOWN
 
brzegwbudowie Wiek: 37
Dołączył: 08 Lip 2016

UP 137 / UP 51Wysłany: 2017-07-05, 12:36   

Brzeg uzyskał dofinansowanie na rewaloryzację zbiorników wodnych przy ul. Korfantego i w Parku Wolności.

Jak poinformował Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak gmina z RPO Województwa Opolskiego uzyskała dofinasowanie dwóch projektów związanych z ochroną bioróżnorodności.

Remont obejmie popularną "Kwadratówkę" w Parku Wolności m.in. w zakresie oczyszczenia zbiornika, przebudowy systemu zasilania i odprowadzenia wody czy aranżacji przestrzeni. Wartość dofinasowania wyniesie 1.871.685,92 zł (na ogólną kwotę 2.247.225,44 zł).

Remont zbiornika przy Korfantego zakłada przede wszystkim powrót do naturalnego stanu zbiornika (łącznie z linią brzegową). Rozebrana zostanie cała zdegradowana infrastruktura kąpieliska. Zbudowane zostaną schody betonowe, prowadzące do wody oraz drewniany pomost. Na terenie przyległym do zbiornika powstaną ścieżki spacerowe.
Wartość projektu wynosi ponad 2 mln. 300 tys. zł.

W kolejnym etapie Gmina Brzeg planuję budowę pola namiotowego, plac zabawa, zewnętrznej siłowni, skateparku, wodnego placu zabaw dla dzieci oraz boiska do siatkówki.
1 UP 2 DOWN
 
mulder 


Wiek: 43
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2373 / UP 3897Wysłany: 2017-07-06, 07:25   

Brzeg tak wiele traci na niewykorzystaniu lokalizacji kąpieliska przy ul. Korfantego. Wiele razy o tym pisaliśmy. Na otwarty basen w Niemodlinie dojeżdża wielu brzeżan i mieszkańców Lewina, mimo kąpieliska po dawnej żwirowni. Brzeg musi pomyśleć o inwestycji w basen. Parking w pobliżu "Rybiorza" ( o ile teren nie jest już prywatny ), odnowa pola kempingowego z domami letniskowymi. Trzeba pomyśleć, czym basen mógłby kusić w razie niepogody, by klient jednak był i chciał wrócić. Gdy byliśmy dzieciakami, w latach 80., basen tętnił życiem, a lata mamy teraz bardziej upalne niż wtedy.
Ostatnio zmieniony przez mulder 2017-07-06, 07:26, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 1 DOWN
 
kwm Wiek: 46
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 410 / UP 33Wysłany: 2017-07-06, 09:13   

Dotacja bardzo cieszy. Brawo! Jest to niewatpliwie ogromny sukces. Musimy jednak koniecznie zwrocic uwage, ze w planach nie ma mowy o reaktywacji kapieliska na Korfantego. Plany dotycza reaktywacji okolic, nabrzezy, pomostow, budowy placow zabaw i silowni... nie samego basenu.
Moim zdaniem to nawet lepiej. Tamten atrakcyjny teren na pewno przyciagnie biwakowiczow i spacerowiczow, a miejskie kapielisko powinno zostac wybudowane od podstaw w innym miejscu. Byc moze wyjdzie to taniej, niz proba reaktywacji trupa.

Bardzo sie ciesze, ze w koncu wyremontowane zostana alejki w parkach (zwlaszcza w Parku Wolnosci). Moze przybedzie w koncu miejsc do jazdy na rolkach.
Mam tylko jeszcze jedna mala uwage, mianowicie przydalaby sie alejka laczaca glowna, okalajacaca Park z wejsciem od strony Osiedla Zachodniego (pod wiaduktem). W deszczowe dni, lub po nich, nie sposob przejsc tamtedy sucha stopa, aby dostac sie do glownej alejki, a szkoda. Przeciez korzysta z tamtego wejscia wiele osob, a jest to odcinek zaledwie 100-200 metrow.
1 UP 0 DOWN
 
antychryst 


Wiek: 39
Dołączył: 23 Sty 2017

UP 15 / UP 36Ostrzeżeń:
 6/4/6
  Wysłany: 2017-07-06, 17:51   

Szum wokół remontu i rewitalizacji brzeskiego kąpieliska jest spowodowany przez tylko dosłownie paru wpływowych osób w Brzegu którym się wydaje że ich publiczne udzielanie się i czynienie dobra pomoże na robienie szumu w sprawie prywatnych zachciewajek w postaci otwartego basenu gdzie miasto nie ma obowiązku się w weń plan i koszty angażować.Referendum w tej sprawie nie zostało przecież przeprowadzone wśród wszystkich mieszkańców co daje do myślenia że parę osób sobie "wymyśliło" wymuszenie na władzach środków na brzeskie kąpielisko.Słusznie przedmówca zauważył iż pieniądz którym ja rządzę od początku stworzenia świata przyda się gdzie indziej.Są ważniejsze wydatki w mieście niż prywatne animozje osób związanych z urzędem miasta którym się wydaje że złapali Boga za nogi i mogą wszystko tymczasem oni nawet nie dotknęli nawet jego ciżemek.W ostateczności basenu nie będzie bowiem to nie najpilniejsza potrzeba w potrzebach miasta.Jest pomysł Antychrysta czyli mój na rozwiązanie tego banalnego problemu.Niechaj ci co są za publicznym obiektem kąpielowym zorganizują i wykupią cegiełki np.po 50 zł. I będziecie gdzie mieli moczyć swoje ....
Ostatnio zmieniony przez antychryst 2017-07-06, 18:01, w całości zmieniany 2 razy  
1 UP 1 DOWN
 
Bizon 
Wojtek W.


Wiek: 26
Dołączył: 22 Sty 2010

UP 87 / UP 16


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2017-07-06, 21:14   

Pieniędzy jest mało w budżecie, to fakt, ale nie mogę pojąć skąd bierzesz swoje informacje antychryst że to tylko kilka osób jest za tym żeby inwestować w miejskie kąpielisko "pod chmurka". Coś jest nie tak, jeżeli mieszkańcy Brzegu jeżdżą nad wodę w lecie do Grodkowa/Oławy/Lewina itd.
Co do inwestycji wokół zbiornika przy Korfantego obawiam się tylko jednego, a mianowicie żeby nie doszło do sytuacji ponownego zanieczyszczenia zbiornika i jego zakwitania, gdzie podobna sytuacja ma miejsce ze zbiornikiem w Parku Wolności, który już powoli zmienia swój kolor na zielony. Zresztą wszystkie zbiorniki w Brzegu i woków Brzegu zmieniają się w zielone, śmierdzące bajora, które będą antyreklamą dla miasta. Zapewne przy składaniu wniosku o dotacje nikt nie pomyślał, że w zbiorniku przy Korfantego przydałby się wydajny system filtracji, niezależnie czy będzie to kąpielisko czy zbiornik o naturalnym charakterze.
Co do kwadratówki, to oprócz jej remontu przydałoby się, żeby wyremontowano wszelkie ścieżki wokół, uporządkowano teren po dawnym pomniku i także w przypadku tego zbiornika dobrze by było żeby zadbano o filtracje/oczyszczanie wody. Fajnym pomysłem byłoby zrobienie w tym miejscu czegoś na wzór fontanny z muzyką (ale jest to mało prawdopodobny pomysł ze względu na duże koszty, możliwe do pokrycia głównie dla dużych ośrodków). Sądzę że dobrze by było także zrobić właśnie w tym (a nie jak burmistrz wymyślił nad Odrą) zrobić plażę, na której ludzie mogliby spokojnie wypocząć i pozwolić się kąpać dzieciom w małym zbiorniku, gdzie ratownik nie martwiłby się że kogoś wessie wir wodny. Ciekawym rozwiązaniem byłoby także ustawienie w tym miejscu bramki z mgiełką wodną, żeby ludzie którzy chodzą po parku z psami nie kąpali ich na kwadratówce.
Ostatnio zmieniony przez Bizon 2017-07-06, 21:15, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:

Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu