Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
odroczenie sześciolatka
Autor Wiadomość
Miko 


Wiek: 43
Dołączył: 18 Lut 2014

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2014-02-19, 16:33   

Już jedna pani z ministerstwa twierdziła, że rodzice są "niekompetentni" do podejmowania decyzji o edukacji swoich dzieci i powinno to zrobić za niego państwo.
Dla rodziców, którzy mają pytania dot. odroczenia dla sześciolatków podaję nr telefonu. Sama korzystałam i dlatego polecam. :wink:
Tel. 782 724 255
Dyżury:
Poniedziałki 10.00- 14.00
Wtorki 14.00-18.00
Czwartki 10.00-13.00
Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców

W tym roku do szkół idzie 550 tysięcy dzieci, o połowę więcej niż rok wcześniej. Będzie tłok. Współczuję nauczycielom. I do tego ten nowy podręcznik do szkoły, który faktycznie okazał się podręcznikiem dla 7 i 8 latków szkół poza Polską...
Ostatnio zmieniony przez Miko 2014-02-19, 16:35, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
HS-R 



Wiek: 41
Dołączyła: 10 Wrz 2006

UP 63 / UP 6


Skąd: Kraina Marzeń

Wysłany: 2014-02-19, 18:59   

Miko odnośnie podręczników to też nie do końca tak, że u nas podręcznik dla 6 latków a za granicą dla 7 i 8 latków jest taki sam. To znaczy treści mogą być na podobnym poziomie, lecz zauważ, że u nas już dzieci trzyletnie uczą się w przedszkolu. Uczą a nie tylko bawią. Kolory, liczby, globalne czytanie, pory roku, dni tygodnia, nazwy miesięcy, otaczający świat, przyroda, zmiany w przyrodzie, gdzie więcej, gdzie mniej itp itd. W niektórych krajach trzy i czterolatki w przedszkolach tylko się bawią. Przez bite pięć, osiem, dziesięć godzin się bawią, a to w chowanego, a to w ciuciubabkę, a to chodzi lisek koło drogi i tyle. Mam koleżankę, która pracuje za granicą w przedszkolu i jej podstawowym obowiązkiem jest "zapewnić dziecku swobodną, kierowaną przez DZIECKO zabawę i tak cały dzień. Dopiero pięciolatki mają podręczniki, uczą się wiedzy o otaczającym ich świecie.

Nie będę pisać czy to dobrze, że u nas dzieci się uczą już w najmłodszej grupie, czy to dobrze, że dzieci na granicą tylko się bawią. Napisze natomiast to, że skoro nasze się uczą, to podręcznik dla 6 latka musi być już na pewnym poziomie. Skoro dzieci za granicą dopiero uczą się jako 5-6 latki to ich podręcznik nie może być taki jak nasz polski.

Proszę odczytać moją wypowiedź jako suche fakty a nie odczytywać w tym mojej opinii o przedszkolach w Polsce. Bo to moja prywatna sprawa czy polski system oświaty mi się podoba czy nie.

......................................................................................................
Chciałabym tylko zaapelować w jednej sprawie. Teraz rocznik 2008 ma się podzielić i słyszy się już głosy, że rodzice są namawiani na posłanie dziecka urodzonego w drugiej połowie roku do szkoły bo za rok będzie booom w klasach. Otóż nowa ustawa/rozporządzenie mówi o tym, że klasy nie mogą być liczniejsze jak 25 osób. I o to walczcie drodzy rodzice!!!! Nie pozwólcie sobie wmówić, że nie ma pieniędzy. Skoro rząd ma kasę na podręczniki, wyprawki, dostosowanie klas to niech znajdzie kasę na dwie mniej liczne klasy zamiast jednej 36 osobowej. A i taką historię znam... (i jeszcze dwa roczniki w niej się znajdują....)
Ostatnio zmieniony przez HS-R 2014-02-19, 19:03, w całości zmieniany 1 raz  
2 UP 0 DOWN
 
sabina2 



Wiek: 44
Dołączyła: 17 Cze 2008

UP 20 / UP 6


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2014-02-19, 19:32   

HS-R napisał/a:
Otóż nowa ustawa/rozporządzenie mówi o tym, że klasy nie mogą być liczniejsze jak 25 osób. I o to walczcie drodzy rodzice!!!! Nie pozwólcie sobie wmówić, że nie ma pieniędzy. Skoro rząd ma kasę na podręczniki, wyprawki, dostosowanie klas to niech znajdzie kasę na dwie mniej liczne klasy zamiast jednej 36 osobowej. A i taką historię znam... (i jeszcze dwa roczniki w niej się znajdują....)


Dobrze że o tym wspomniałaś bo właśnie dostałam zaproszenie na spotkanie rodziców przyszłych pierwszoklasistów w jednej z podstawówek i teraz będę wiedziała na co m.in zwracać uwagę:)
Możesz napisać dokładnie nr Dz.U. w który, to rozporządzenie jest?
Ostatnio zmieniony przez sabina2 2014-02-19, 19:35, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
HS-R 



Wiek: 41
Dołączyła: 10 Wrz 2006

UP 63 / UP 6


Skąd: Kraina Marzeń

Wysłany: 2014-02-19, 19:56   

Odsyłam do artykułu z podanymi konkretnymi paragrafami :)
http://www.samorzad.lex.p...-mniejsze-klasy
1 UP 0 DOWN
 
Miko 


Wiek: 43
Dołączył: 18 Lut 2014

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2014-02-19, 21:31   

HS-R ponieważ posiadam dzieci wiem jak wygląda edukacja w przedszkolach i w szkole. Jak najbardziej się z tobą zgadzam, że dzieci w przedszkolu się uczą.
Dziecko, które idzie do I klasy powinno umieć pisać i czytać ponieważ już w listopadzie dziecko otrzymuje lektury do czytania. Jeśli wasz 6-latek nie umie pisać i czytac będzie musiał nauczyć się tego wciągu 2-3 miesięcy.
To co wzbudza mój sprzeciw i niepokój to jak szkoła jest przygotowana a raczej NIEPRZYGOTOWANA do przyjęcia w swoje mury 6-latka.
Jestem normalnym rodzicem i chcę aby moje dziecko się uczyło od najwcześniejszych lat, aby miało angielski w przedszkolu a w szkole dwa języki.

Jestem przeciwny temu, że państwo nie przygotowało szkół na przyjęcie tak małych dzieci a cały ciężar spycha na samorządy i pedagogów oraz rodziców.
Ze swoich doświadczeń mogę państwu napisać na co zwracać uwagę w szkołach:
-jak wyglądają sale, ile jest miejsca na tzw dywanik a ile na ławki, czy ławki stoją na dywaniku, pani minister obiecuje nam że maluchy nie będą siedzieć cały czas w ławkach więc ta przestrzeń jest konieczna (dyrektorzy są zobligowani do wyodrębnienia w salach miejsca do nauki poprzez zabawę)
-czy szkoła to tylko podstawówka czy zespół szkół, zespół szkół to podstawówka i gimnazjum w jednym budynku. Jeśli państwa dziecko ma chodzić do zespołu proszę sprawdzić czy przestrzeń dla I-III jest wyodrębniona w szkole, bo inaczej starsi uczniowie zadepczą wam dzieci
- czy dzieci na przerwach będą siedzieć w salach czy będą mogły wyjść na świerze powietrze (zimą to nie problem ale latem makabra)
- jak wygląda wejście do szkoły, czy jest wspólne dla gimnazjalistów i podstawówki? Taki gimnazjalny dryblas nawet nie poczuje jak zepchnie 6-latka ze schodów :(
- jak wygląda szatnia dla najmłodszych, w szkołach rośnie liczba aktów agresji, ważne jest więc by maluchy nie były narażone na zaczepki starszych
- świetlica, czy jest, jak jest duża, ile dzieci przebywa w tej świetlicy naraz, w jakich godzinach działa. Ile pań opiekuje się dziećmy w tym samym czasie (czasem jak jest tylko jedna pani w sali, dzieci 6-letnie nie mogą wychodzić do toalety bo nie ma drugiego wychowawcy który mógłby z nimi pójść) To jest szczególnie ważne dla rodziców pracujących, którzy odporowadzą dziecko rano do szkoły na popołudniowe zajęcia.
-czy w szkole jest kuchnia czy catering?
-zobaczcie jak wygląda plan zajęć w I klasie, czy jest dwuzmianowość czyli że dzieci kończą naukę po 16 albo i po 17 godzinie. Ponieważ będzie teraz kumulacja roczników będzie jeszcze gorzej. Moje dziecko nic nie wynosiło z lekcji o godzinie 16 kiedy za oknem już panowała noc a jemu chciało się tylko leżeć na ławce.
To tylko kilka spraw jakie w tej chwili wpadły mi do głowy.
..........................................................................................
Jako rodzic uważam, że dzieci powinny uczyć się w warunkach ku temu stworzonych np. w przedszkolach. Wychowawcy przedszkolny kończą dokładnie te same studia co nauczyciele nauczania początkowego. Właściewie nic nie stałoby na przeszkodzie by mogli zając się edukacją naszych 6-latków wg wytycznych MEN. W przedszkolach istnieje odpowiednia infrastruktura i nie trzeba już np obniżać umywalek tak jak w szkole czy marwić się placami zabaw, bo w przedszkolach one po prostu są.
Niestety pobyt dziecka w przedszkolu jest kilkakrtonie droższy niż w szkole. I naszemu państwu się to po prostu nie opłaca. Nie wspomne już nawet o tym, że obowiązek szkolny dzieki reformie skończy się o rok wcześniej. :evil:
1 UP 0 DOWN
 
auri-star 
częściej wredna niż miła



Wiek: 45
Dołączyła: 21 Paź 2007

UP 49 / UP 31



Wysłany: 2014-02-20, 12:06   

Biorąc pod uwagę wszystkie Twoje sugestie dotyczące szkoły niestety w Brzegu nie ma żadnej która by im choć w połowie odpowiadała i taka jest smutna prawda.
0 UP 0 DOWN
 
HS-R 



Wiek: 41
Dołączyła: 10 Wrz 2006

UP 63 / UP 6


Skąd: Kraina Marzeń

Wysłany: 2014-02-20, 17:04   

Miko - dokładnie jest tak jak piszesz. Dodam tylko, (i mam nadzieję, że mnie nikt nie zlinczuje) że skoro szkoła jest nieprzygotowana to często dyrektorzy i nauczyciele zwalają wszystko na rząd i sami nie robią nic więcej czasami niż by mogli. Znam placówkę, gdzie w klasie stoi 30 ławek a jest 18 uczniów. I na dywan już nie ma miejsca przecież, bo ławki stoją. Na nasze szczęście nie w naszym powiecie....
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2014-02-21, 06:04   

Od nowego roku szkolnego będzie istniała możliwość wycofania sześciolatka z kl. I do "zerówki" i to na wniosek rodzica, zatem proszę nie panikować. Wymienione przez Miko porady to myślenie życzeniowe w dużej części. Bądźmy rozsądni. Przy dużej liczbie uczniów nie da się uniknąć dwuzmianowości. Proszę przypomnieć sobie lata szkolne, gdy wyż lat siedemdziesiątych wchodził do szkół w roku '84. Dwuzmianowość była normą. Miko, jeszcze jedno. Panie w świetlicy to nie opiekunki, ale nauczycielki. By objąć taką posadę należy studiować, przynajmniej, pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą, ale też można być nauczycielem innego profilu. Rodzice myślą, zbyt często, że "świetlicowe" są po kursach przygotowawczych i stoją w szkolnej hierarchii tuż za woźnymi. Tak, gwoli ścisłości.
Ostatnio zmieniony przez mulder 2014-02-21, 06:05, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 1 DOWN
 
HS-R 



Wiek: 41
Dołączyła: 10 Wrz 2006

UP 63 / UP 6


Skąd: Kraina Marzeń

Wysłany: 2014-02-21, 09:01   

Owszem, Miko wpisał wiele życzeń, jednak dlaczego nie miałby domagać się ich spełnienia? Tym bardziej, że rząd przygotowując zmianę systemu oświaty zaznaczał wiele kwestii, które opisał Miko. Więc jednak pobożne życzenia zmieniają się w coś co rząd zapowiedział, że to się zmieni.
A dwuzmianowość? Cóż, czy nasze dzieci muszą tak samo jak my? I nikt mi nie powie, że dzieci jest tyle samo co w roczniku 83, 84 bo to nieprawda. Problem jest taki, że szkoły polikwidowali. Niech zrobią dwuzmianowość dla gimnazjalistów a nie maluchów z 1 klas SP.



..............................
ps. Miko masz całkiem fajny nick. Taki przypominający mojego synka :)
Ostatnio zmieniony przez HS-R 2014-02-21, 09:02, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 0 DOWN
 
auri-star 
częściej wredna niż miła



Wiek: 45
Dołączyła: 21 Paź 2007

UP 49 / UP 31



Wysłany: 2014-02-21, 12:52   

Gimnazjalista ma juz tyle zajęć, projektów unijnych i nauki, że druga zmiana musiałaby się kończyć o 20 więc to raczej nie mozliwe.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 29
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu