Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Legenda Małej Floty - ORP ''Orzeł'' - odnaleziony?
Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2013-06-01, 13:38   Legenda Małej Floty - ORP ''Orzeł'' - odnaleziony?

Jak donoszą serwisy informacyjne, najprawdopodobniej odnaleziono wrak legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł.
Linkowany materiał filmowy zawiera również kilka ciekawostek na temat polityki i gospodarki II RP:

http://www.youtube.com/watch?v=IrG4vmtSv8Q

Okręt zbudowany został ze składek społeczeństwa !

Legenda "Orła" dla wielu ludzi mojego pokolenia jest elementem tożsamości, a to za sprawą filmu Leonarda Buczkowskiego z 1959 roku:

http://www.youtube.com/watch?v=DYEpZ1UvPxA
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2013-06-01, 13:40, w całości zmieniany 3 razy  
1 UP 0 DOWN
 
Grzech 


Wiek: 47
Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 20 / UP 9



Wysłany: 2013-06-01, 16:19   

Tenże film ostatnio dość często "leci" na Kino Polska, warto obejrzeć, szczególnie scena, w któej kapitan decyduje, przy sprzeciwie części załogi, o pozostawieniu swego żołnierza na pewną śmierć, gdy - realnie - można go było uratować, choć zagrażałoby to bezpieczeństwu załogi i okrętu, jest mocna.
Jeśli pozwolisz, drogi Jacku, polecę ten film wraz Tobą.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2013-06-01, 16:28   

Grzech napisał/a:
jeśli pozwolisz, drogi Jacku, polecę ten film wraz Tobą.


Cieszę się, bowiem autorzy filmu pozmieniali nieco nazwisk, w tym jedno na dość charakterystyczne dla nas dziś, a wtedy zakazane i wyklęte - Pilecki.

Śledząc drogę reżysera możemy trafić na informacje o znienawidzonym przez bolszewików filmie:

Cytat:
Była to najdroższa polska superprodukcja filmowa z dwudziestolecia międzywojennego. Była to opowieść o grupie amerykańskich pilotów, którzy walczyli w szeregach armii polskiej w latach 1918-1920, podczas wojny polsko-bolszewickiej w Eskadrze Kościuszkowskiej. Fabuła zawierała wątek miłosny o uczuciu amerykańskiego pilota do polskiej dziewczyny, inspirowany prawdziwymi losami znanego amerykańskiego reżysera, ochotniczo walczącego w polskich barwach – Meriana Coopera. Film miał premierę polską (10 kwietnia 1930) oraz światową i był szeroko dystrybuowany w kraju. Wszystkie jego kopie zostały wywiezione lub zniszczone przez Rosjan po 1945 roku.


O filmie Gwiaździsta Eskadra

Pewnikiem bolszewikom nie podobał się ten film podobnie jak Cristiada i dlatego dla dobra bolszewickiej sztuki postanowili go zniszczyć ;) . Wygląda na to, że już nigdy nie obejrzymy tej starej wersji. No chyba że może gdzieś w podziemiach Moskwy...


Bohaterem tegoż filmu był:

Cytat:
Merian Caldwell Cooper (ur. 24 października 1893 w Jacksonville, zm. 21 kwietnia 1973 w San Diego) – amerykański filmowiec, reżyser i scenarzysta, a także generał brygadier Armii Stanów Zjednoczonych oraz podpułkownik pilot Wojska Polskiego, służący w lotnictwie polskim w latach 1919–1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej, organizator Eskadry Kościuszkowskiej, ojciec Macieja Słomczyńskiego. Jego najsławniejszym filmem był King Kong z 1933.


Nikt nie zna ścieżek gwiazd...
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2013-06-01, 16:50, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Grzech 


Wiek: 47
Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 20 / UP 9



Wysłany: 2013-06-01, 16:45   

Jacek Horęzga zgadza się z Grześkiem Omelanem!! Nie-praw-do-po-dob-ne!
Sierożnie - tego filmu z Międzywojnia nie znam, poszukam o nim informacji.
Dwa lata temu odwiedziłem dość niedostępny geograficznie pomnik ku pamieci brytyjskich pilotów na wyspie Karsibór w Świnoujściu, którzy się tam śmiertelnie rozbili w 1945 roku. A losami Orła interesuję się od dziecka, gdyż od dziecka interesuję się fenomenem bojowych łodzi podwodnych:-), zatem nasze przesłanki są - chyba - różne, ale ważne, ze dochodzimy do tego samego miejsca.
Mam inne pytanie - czy wszyscy, którym Cristiada się nie podoba - czyli np ponad 80% zawodowych krytyków filmowych - są "bolszewikami" w JackowoZarrazzowej definicji tego pojęcia?
0 UP 1 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2013-06-01, 16:56   

Grzech napisał/a:
Jacek Horęzga zgadza się z Grześkiem Omelanem!!


Nie schlebiaj sobie - nigdzie nie napisałem, że się zgadzam. Kręcisz i mataczysz, jak to zwykle bywa ;) .

Napisałem jedynie, że się cieszę. Nie napisałem również, że film polecam, jeno zwróciłem uwagę, że dla mojego pokolenia (przynajmniej dla tych ludzi, których znam), legenda Orła za sprawą filmu jest "częścią tożsamości".

Co do pytań - naucz się najpierw odpowiadać na zadane Tobie :) .

A co do krytyków - zawodowych czy też nie... Jeśli krytykują oni tak jak Ty (vide krytyka "Words", w której zamiast o "Words" piszę się o innym filmie i daje upust swoim fobiom :P ), to myślę, że ich zdanie mogę mieć w daleko idącym, głębokim poważaniu. Zwłaszcza, gdy nie potrafią odróżnić epickiego fresku od dramatu psychologicznego czy też thrillera ;) .
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2013-06-01, 16:57, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
brzeżanin 


Wiek: 64
Dołączył: 02 Sie 2008

UP 512 / UP 297



Wysłany: 2013-06-01, 20:12   

Jeżeli to faktycznie wrak ORP Orła co potwierdzi wyprawa w czerwcu to wyjdzie byc moze nastepne matactwo brytyjskie ,natomiast samo miejsce powinno być uznane za cmentarzysko i prawnie chronione przed szabrownikami .
1 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2013-06-06, 21:11   

Grzech napisał/a:
Mam inne pytanie - czy wszyscy, którym Cristiada się nie podoba - czyli np ponad 80% zawodowych krytyków filmowych - są "bolszewikami" w JackowoZarrazzowej definicji tego pojęcia?
A czy nie prościej byłoby zapytać, kto nie jest bolszewikiem - i to nie tylko w podzbiorze zawodowych krytyków filmowych. Jestem przekonany, że pozwoliłoby to tym dokładniej i treściwiej (poprzez negację) określić globalny zbiór bolszewików. W tym kontekście niezwykle interesująco jawi się zagadnienie zbioru nieprzeliczalnego. :D

Co się zaś tyczy "wielkich dni małej floty", to jest to kolejny mit historyczny "ku pokrzepieniu serc". Udział Polaków w zmaganiach II wojny św. na morzu był marginalny, zaś wyśrubowany program budowy floty, odpowiadający polskim aspiracjom "mocarstwowym" i "kolonialnym", świadczył jedynie o megalomanii i braku realizmu. Polska była na to zbyt biedna, a jej sytuacja geopolityczna (symboliczny dostęp do morza i korytarz) z góry wykluczała taką opcję. Świadczy o tym zresztą przeprowadzenie operacji "Pekin". Tylko po jakiego grzyba utopiono tyle forsy? Zgromadzone fundusze należało przeznaczyć na rozwój lotnictwa i broni pancernej. Niestety górę wzięła "ułańska fantazja".
Ostatnio zmieniony przez Dziedzic_Pruski 2013-06-06, 21:13, w całości zmieniany 2 razy  
2 UP 2 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2013-06-07, 05:13   

A co do "Orła", moja babcia, jako młoda dziewczyna z Galicji austriackiej, miała chłopaka, marynarza na tym okręcie. :) Nie wiem niestety, jakie były jego dalsze losy. Było to tuż przed wybuchem wojny.
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2013-06-07, 08:26   

Dziedzic ma rację, że takie podwodne krążowniki to bardziej do obrony Madagaskaru się nadawały niż na taką kałużę jak Bałtyk, ale nie jest prawdą, że IIRP nie myślała o rozwoju broni pancernej. Czasu i pieniędzy zabrakło. Warto relanie policzyć osiągnięcia w odbudowie kraju w czasie trwania IIRP i porównać je z odbudową, a może rujnowaniem, kraju po roku 1989, żeby mieć faktyczny obraz jakości sprawowanej onegdaj i obecnie władzy.
1 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2013-06-07, 08:58   

Wcale nie napisałem, że nie myślano o rozwoju broni pancernej, a pieniędzy zabrakło m.in. dlatego, że zmarnowano je na zupełnie niepotrzebne projekty.
0 UP 3 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2013-06-07, 09:24   

Cytat:
Co się zaś tyczy "wielkich dni małej floty", to jest to kolejny mit historyczny "ku pokrzepieniu serc".


Naprawdę? A o czym pisano wyżej? :lol: :D
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2013-06-07, 09:24   

Racja, jednak na tle innych osiągnięć IIRP fakt nietrafności jakiejś inwestycji, wśród wielu innych trafnych, wydaje się być jednak do wybaczenia.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2013-06-07, 09:56   

Trzy koła są dobre.
1 UP 3 DOWN
 
brzeżanin 


Wiek: 64
Dołączył: 02 Sie 2008

UP 512 / UP 297



Wysłany: 2013-06-08, 12:20   

Jak podaje dowództwo MW po zbadaniu wraku jest jasne że to nie ORP. Orzeł .Poszukiwania bedą trwały dalej .
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2013-06-09, 07:12   

brzeżanin napisał/a:
Jak podaje dowództwo MW po zbadaniu wraku jest jasne że to nie ORP. Orzeł


No niestety. Natomiast przy okazji (np. we wczorajszym Główny Wydaniu Wiadomości) przypomniano i podkreślono, dlaczego "Orzeł" i jego załoga stała się legendą i dlaczego należy ją nadal pielęgnować. Chociażby poprzez podkreślenie umiejętności tamtejszych nawigatorów.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu