Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Operacja "Lawina"
Autor Wiadomość
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2012-12-09, 19:38   Operacja "Lawina"

Operacja „Lawina”. Przemilczana zbrodnia UB

część I - http://podziemiezbrojne.b...precedensu.html
część II - http://podziemiezbrojne.b...ecedensu-1.html


24 sierpnia br. wprowadzono do obiegu książkę autorstwa Macieja T. Nowaka pt. Operacja „Lawina”. Przemilczana zbrodnia UB.
Krótki opis publikacji znaleziony w Internecie:
Cytat:
Książka Operacja `Lawina`. Dzieje przemilczanej zbrodni UB to solidnie udokumentowana, napisana żywo i przekonująco, próba rekonstrukcji zdarzeń, które miały miejsce we wrześniu 1946 roku. To wtedy co najmniej 158 osób, partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia, z okolic Baraniej Góry, znalazło się na Opolszczyźnie, gdzie miał być ich pierwszy przystanek w drodze na Zachód - i gdzie zostali bestialsko zamordowani, bo cała akcja okazała się intrygą Urzędu Bezpieczeństwa. Jest to historia ostatnich dni legendarnego oddziału Henryka Flamego, ps. `Bartek`, dowódcy znanego ze swej iście ułańskiej fantazji. To właśnie on zasłynął patriotyzmem, ale i wielką brawurą, kiedy nie bacząc na milicję i ubeków, przedefilował w Wiśle ze swoim oddziałem, 3 maja 1946 roku, dla uczczenia zakazanego przez władzę narodowego święta.
Książka, wysoko oceniona przez historyków, mówi także o wieloletnich poszukiwaniach mogił partyzantów i dokumentacji wyjaśniającej okoliczności tych wydarzeń. Lektura książki przypomina, jak wyglądało `umacnianie władzy ludowej`, czasy, gdy prawda była niebezpieczna - mówi o `Śląskim Katyniu`, wiosce Barut pod Strzelcami Opolskimi, miejscu zbrodni. Cynizm siepaczy UB i NKWD starannie zacierających ślady dokonanych czynów przerasta wszelkie wyobrażenia - dlatego tym cenniejsze są książki ocalające od zapomnienia `Żołnierzy Wyklętych`, hołd złożony ich pamięci.



Nowe ustalenia w/s Operacji "Lawina":
http://www.radio.opole.pl...alu-bartka.html
http://www.radio.opole.pl...alu-bartka.html


Jeśli byli zwykłymi „bandytami”, to dlaczego nie zostali postawieni przed niezawisłym sądem?
Jeśli byli tylko „zaplutymi karłami reakcji”, to dlaczego zadano sobie taki trud, aby Ich wyeliminować?

Czy dlatego, że nie potrafiono Ich pokonać w otwartej bitwie, strzelano Im w tył głowy?
Czy bano się Ich zmartwychwstania, że odmówiono Im prawa do godnego pochówku?

Skoro mordowano „bandytów”, to dlaczego zastraszono ludność miejscową, zakazując jej mówić o wydarzeniach z września '46?
Dlaczego też nie zrobiono pokazowego procesu przed miejscowa ludnością, której ponoć tak szkodzili? To z pewnością byłby wielki sukces władzy ludowej...


Na koniec jeszcze coś dla miłośników poezji śpiewanej o tych, co mordowali Członków Polskiego Podziemia Niepodległościowego po II wojnie światowej:

http://www.youtube.com/wa...l&v=KV4Rg2UFN0o

Cytat:
Jacek Kaczmarski – „Opowieść pewnego emigranta”

- Nie bój się, nie zabraknie. To krajowa czysta.
Ja, widzisz, przed wojną byłem komunista,

Bo ja chciałem być kimś, bo ja byłem Żyd,
A jak Żyd nie był kimś, to ten Żyd był nikt.

Może stąd dla świata tyle z nas pożytku,
Że bankierom i skrzypkom nie mówią - ty żydku!

Ja bankierem nie byłem, ani wirtuozem,
Wojnę w Rosji przeżyłem, oswoiłem się z mrozem

I na własnych nogach przekroczyłem Bug
Razem z Armią Czerwoną, jako Politruk.

Ja byłem jak Mojżesz, niosłem Prawa Nowe,
Na których się miało oprzeć Odbudowę.

A potem mnie - lojalnego komunistę
Przekwalifikowali na manikiurzystę.

Ja kocham Mozarta, Bóg - to dla mnie Bach,
A tam, gdzie pracowałem - tylko krew i strach.

Spałem dobrze - przez ścianę słysząc ludzkie krzyki
A usnąć nie mogłem przy dźwiękach muzyki.

W następstwie Października tak zwanych "wydarzeń"
Już nie byłem w Urzędzie, byłem dziennikarzem.

Ja znałem języki, nie mnie uczyć jak
Pisać wprost, to, co łatwiej można pisać wspak.

Wtedy myśl się zrodziła - niechcący być może,
Żem się z krajem tym związał - jak mogłem najgorzej.

Za tę hańbę zasługi - Warszawa czy Kraków -
Gomułka nam powiedział - Polska dla Polaków.

Już nie dla przybłędów Pospolita Rzecz -
Wiesław, jak Faraon, popędził nas precz.

I szli profesorowie, uczeni, pisarze,
Pracownicy Urzędu, szli i dziennikarze.

W Tel-Awiwie właśnie, zza rogu, z rozpędu
Wpadłem na byłego kolegę z Urzędu,

I pod Ścianę Płaczu iść mi było wstyd -
Czy ja komunista, czy Polak, czy Żyd?

Nie umiałem jak on, chwały czerpać teraz,
Z tego, że się z bankruta robi bohatera.

Wyjechałem. Przeniosłem się tutaj, do Stanów.
Mówią - czym jest komunizm - ucz Amerykanów.

Powiedz im co wiesz, co na sumieniu masz,
A odkupisz grzechy i odzyskasz twarz.

A ja przecież nie umiem nawet ująć w słowa
Jak wygląda to, com - niszcząc - budował.

I tak sam sobie zgotowałem zgubę:
Meloman - nie skrzypek, nie bankier - a ubek,

Oficer polityczny - nie russkij gieroj.
Ani Syjonista, ani też i goj!

Jak ja powiem Jehowie - Za mną, Jahwe stań
Z tą Polską związanym pępowiną hańb!
2 UP 1 DOWN
 
jezu880 



Wiek: 43
Dołączył: 14 Cze 2007

UP 108 / UP 84


Skąd: Ciemnogród

Wysłany: 2012-12-10, 18:25   

Poniżej link do części historii oddziału Henryka Flame .
http://www.nto.pl/apps/pb...PORTAZ/71005012
Ostatnio zmieniony przez jezu880 2012-12-10, 18:26, w całości zmieniany 1 raz  
2 UP 1 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-12-10, 20:12   

Temat niezwiązany z Brzegiem!
1 UP 4 DOWN
 
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2012-12-11, 16:56   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Temat niezwiązany z Brzegiem!

Czy związany z Brzegiem czy nie, to się jeszcze wyjaśni... :D

Post użytkownika „youngmen” napisany 8 VI 2009 r. na Forum.Nysa.PL:
Cytat:
Dotarliśmy do nieznanych do dzisiaj dokumentów wewnętrznych UB i SB świadczących, że część oddziału Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania „Bartka” mogła zostać rozbita w czasie strzelaniny w Malerzowicach niedaleko Grodkowa w lipcu 1947 z przeważającymi siłami Urzędu Bezpieczeństwa z Niemodlina, którego ówczesnym komendantem był Józef Bedlewski.
Nie wiadomo jednak, czy dokument ten, który opisuje działania UB i SB na Opolszczyźnie mówi prawdę. A może to właśnie w tej miejscowości znajduje się miejsce, gdzie odbyła się druga po Barucie masowa egzekucja, przy której mogli być wykorzystani także sowieccy żołnierze (bliskość brzeskiego garnizonu).
(…)
Bezpieka nie próżnowała i już w lutym 1946 nastąpiły aresztowania członków NSZ-u w Opolu, według bezpieki organizacja miała działać na terenie cementowni „Groszowice”. Miesiąc później doszło do potyczki zbrojnej z zgrupowaniem Panka ps. „Rudy” liczącym ok.70 ludzi. W tej akcji brali też udział funkcjonariusze MO i UB z Brzegu.

więcej: http://forum.nysa.pl/view...er=asc&start=15
3 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-12-11, 18:54   

Temat niezwiązany z Brzegiem!
1 UP 4 DOWN
 
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2012-12-11, 20:57   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Temat niezwiązany z Brzegiem!

Temat: Operacja "Lawina". Przemilczana zbrodnia UB
Dział: Brzeg. Historia miasta i okolic

Dziękuję i d-noc :)
2 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-12-11, 20:58   

Ani miasto, ani okolice!
1 UP 4 DOWN
 
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2012-12-11, 21:03   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Ani miasto, ani okolice!

Jak podano wyżej, w likwidacji Oddziału "Bartka" brali także udział funkcjonariusze MO i UB z Brzegu. Część z nich może jeszcze żyje... Więc jak najbardziej historia Brzegu i Jego okolic.

D-noc :)
3 UP 1 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-12-11, 21:21   

Bzdura! Może ktoś stał na jakimś brzegu. Zresztą nie chodzi tu wcale o historię Brzegu, tylko natrętne lansowanie modnego ostatnio wśród narodowej ekstremy tematu tzw. "żołnierzy wyklętych". Jednak w tym wypadku "bohaterowie" po prostu chcieli dać dyla, tylko że po drodze schlali się gdzieś bimbrem i dali wyłapać jak ślepe koty.
2 UP 5 DOWN
 
jstaszek 



Wiek: 62
Dołączył: 30 Cze 2005

UP 22 / UP 18



Wysłany: 2012-12-12, 05:31   

brawo Dziedzicu
Pan Michał tylko próbuje nakręcać
jakieś geny braci K...
1 UP 3 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2012-12-12, 07:04   

Dziedzicu, de facto ciebie też możemy uznać za nie związanego z Brzegiem. Poza tym skąd taka panika? Czyżby szanowny tatuś maczał w tej zbrodni paluszki?
4 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2012-12-12, 08:24   

Ciekawa historia. Trzeba młodzieży pokazać, jak to w trudnych powojennych czasach młodzi chłopcy z KBW zamiast uczyć się lub pracować przy odbudowie ruin musieli się po lasach za bandytami uganiać. Nie ma się co pieklić, że to nie z Brzegiem związane. A może któryś z tych bandytów z NSZ, gdyby go wcześniej karząca ręka sprawiedliwości nie dopadła, zamieszkałby w Brzegu i w parku centralnym albo wolności na staruszki napadał? Wzór do naśladowania jak nic :wink:
0 UP 5 DOWN
 
jstaszek 



Wiek: 62
Dołączył: 30 Cze 2005

UP 22 / UP 18



  Wysłany: 2012-12-12, 09:29   

Gaderep napisał/a:
Dziedzicu, de facto ciebie też możemy uznać za nie związanego z Brzegiem. Poza tym skąd taka panika? Czyżby szanowny tatuś maczał w tej zbrodni paluszki?


nazywanie Dziedzica nie związanego z Brzegiem to lekka przesada
FORUMOWICZ 2010
Gaderep
poważam twoje wpisy ale atak na Dziedzica????
ps
nie znam tego Pana ani brat ani swat
2 UP 2 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-12-12, 18:37   

Dziękuję za wsparcie, nawet jeśli takie "ataki" spływają po mnie jak po kaczce. Gorzej, że garstka szkodników usiłuje znów wykorzystać dział historyczny do szerzenia swojej tępej demagogii, tym bardziej, że już od paru lat nikt się o ten dział nie troszczy i nie wyrzuca śmieci.
2 UP 3 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2012-12-12, 19:21   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Gorzej, że garstka szkodników usiłuje znów wykorzystać dział historyczny do szerzenia swojej tępej demagogii, tym bardziej, że już od paru lat nikt się o ten dział nie troszczy i nie wyrzuca śmieci
Dziedicu to nie tak. Ludzi Bartka wprowadzono wbłąd. To była wredna prowokacja. Obiecano im przerzut w okolice Jeleniej Góry gdzie mieli walczyć z Wehrwolfem. Były trzy transporty. Pierwszy został dostarczony na stare lotnisko w Starym Grodkowie. Ludzi ugoszczono wódką z luminalem, umieszczono w barakach, gdzie o trzeciej nad ranem zbudzono ich granatami i pognano nad rów i tam roztrzelano. Innymi miejscami byłu Łambinowice, Wierzbie k. Łambinowic, i Barut. Bodaj w Wierzbie i w Barucie, ludzi Bartka również ugoszczono jadłem i wódką z luminalem, a gdy ludzie posneli baraki wysadzono w powietrze. Czwartego transportu nie było, bo Bartek zorientował się, ze te transporty to ubecka prowokacja, a ubecką wtyką jest por. Lawina. Jakieś półtora miesiąca wstecz oglądałem na kanale Historia film o tej akcji. Wspominał jeden z milicjantów, który brał udział w egzekucji w Łambinowicach. Jego wspomnienia były okropne. Najgorsze to to, że w tych akcjach brali udział rosjanie (NKWD), którzy pojawiali się na miejscach egzekucji w granatowych garniturach. Wywiad z tym byłym milichantem był zrobiony w jakimś hospicjum. Ten pan był już na 'odlocie'. Na koniec filmy podano datę jego zejścia.
Jeżeleli chodzi o nasze podwórko, to warto by się zająć ofiarami brzeskiej bezpieki, które likwidowano w budynkach przejętych w 1947 przez UB (obecnie komisariat policji). W 1977 podczas budowy kojców dla psów i garaży odkryto dużą ilość ludzkich kości, co wskazywało, że ludzi tych chowano pod murem dzielącym ówczesny komisariat UB od parku. Kości zostały w tymże roku załadowane do wielkich skrzyń i wywiezione w niewiadomym kierunku. Ciekawa też jest 'próba odbicia' 10 akowców przewożonych w 1952 roku (gdzieś w okolicach maja-czewrca) z Wrocławia do Opola. Akcja miała miejsce wcześnie rano na zakręcie z pl. Bramy Wrocławskiej w ul. Chrobrego. W wyniku tej akcji więżniarka wywróciła się z stanęła w ogniu. Milicja Obywatelska obstawiła teren akcji i nie dopuściła do prób ratowania tych akowców. Z pełną premedytacją pozwoloni im tam zginąć.
Ostatnio zmieniony przez Brieger 2012-12-12, 19:31, w całości zmieniany 3 razy  
4 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu