Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Fundacja "Tara" prosi o pomoc.
Autor Wiadomość
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2012-05-27, 06:55   Fundacja "Tara" prosi o pomoc.

Fundacja "Tara" prowadząca schronisko dla koni wykupionych z transportów do rzeźni, i nie tylko, prosi o pomoc. Przydadzą się każde ręce do pracy. Wakacje wkrótce, zatem może warto zaplanować krótki pobyt w schronisku, gdzie czeka satysfakcjonująca, bo charytatywna praca ?
http://fundacjatara.info/sub,pl,wolontariat.html
http://fundacjatara.info/index,pl.html
1 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2013-01-17, 06:30   

Tym razem "Tara" prosi o wsparcie finansowe, ponieważ jest w tragicznej sytuacji :
http://fundacjatara.info/
1 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2013-01-18, 04:52   

Szkoły ! Zbierajcie makulaturę i pieniądze wysyłajcie na konto. Moja szkoła prowadzi taką akcję do czerwca.
1 UP 1 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2013-02-24, 07:27   

Można przekazać 1% w ramach projektu "Feniks", o czym poniżej:
http://www.fundacjatara.info/index,pl.html
0 UP 0 DOWN
 
AnthroposSofos 


Wiek: 53
Dołączył: 06 Mar 2013

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2013-03-06, 15:51   

8 lutego 2013 roku zamieściłem na Facebooku Tary pytanie – prośbę o kilka informacji związanych z finansami Fundacji. Niestety nie mogę zamieścić linka, bo wątek został z Facebooka usunięty. Powiedzmy, że z powodu ‘zestarzenia się’. Mogę za to zamieścić mail otrzymany od Tary w tym samym dniu: „Szanowny Panie, Odpowiedź na zadane pytania otrzyma Pan drogą mailową w trakcie tygodnia roboczego. Fundacja Tara”

Kika godzin później na Facebooku wypowiedziała się sama Scarlett. Powiedziała, że Tara jest otwartą księgą, nie ma niczego do ukrycia, wszystko jest jawne, wystarczy przyjechać. Otwarta księga – to zresztą dość często stosowane określenie w odpowiedzi na pytania o finanse – „przyjedźcie, zobaczcie, nie mamy nic do ukrycia”. Obawiam się, że Scarlett zapomniała w jakich czasach żyjemy. Nie ujmując niczego – w szczególności nie podważając zaangażowania – osobom pracującym w Tarze – jeżeli prosi się o pieniądze, udzielanie podstawowych informacji np. mailem lub – najlepiej – opublikowanie ich w sieci – powinno być rozumiane jako wręcz obowiązek. Zaproszenie do przyjazdu i samodzielnego zapoznania się z dokumentami budzi natomiast wątpliwości, czy przypadkiem nie chodzi o to, żeby wszystkiego nie pokazać, nie powiedzieć, coś ukryć. Przecież pieniądze mają przekazywać tysiące ludzi. Czy nikt w Tarze nie uważa, że należy im się jasna informacja, co z ich pieniędzmi się dzieje – poza dość jednak ogólnym stwierdzeniem – „wszystko idzie na potrzeby zwierząt” ? Opisy prac wykonywanych w Tarze czyta się dobrze, natomiast to jest jednak – bez możliwości zajrzenia do dokumentów – tylko beletrystyka. Nie wiadomo, ile co kosztuje, jak jest finansowane – niby drobiazgi, ale jednak wydające się być istotnymi.

W tym roku Tara straciła możliwość pozyskiwania środków finansowych pochodzących z odpisów 1% PIT na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Przyczyna okazała się (po krótkim poszukiwaniu w Internecie) dość prozaiczna. Otóż OPP zobowiązane są do składania sprawozdań finansowych w terminie 15 dni od daty zatwierdzenia, które musi nastąpić nie później, niż w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego – czyli mówiąc prosto – do 15 lipca każdego roku. Sprawozdanie musi być sporządzone do 31 marca. Tymczasem sprawozdanie Tary za rok 2011 zostało złożone (opublikowane) na stosownej stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 22 grudnia 2012. No ale Tara jest jak otwarta księga, więc to zapewne dlatego.
Aktualny stan można sprawdzić tu: http://bopp.pozytek.gov.p....do?oppId=41567

Ad rem, czyli do rzeczy.

Ponieważ nie doczekałem się odpowiedzi, pozwolę sobie powtórzyć pytania bardziej publicznie. Może ktoś posiada jakieś informacje, może ktoś dał się namówić i już do Tary pojechał i zapoznał się z tymi dokumentami, które nie są ukryte. Jeszcze tylko jedna uwaga – wszystkie dane pochodzą z publicznie dostępnych (w Internecie) dokumentów. Na stronie Tary zamieszczone są sprawozdania z lat 2005 – 2009. Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (link wyżej) dostępne są wszystkie złożone sprawozdania: od 2005 do 2011 roku. Chętni do szczegółowej analizy mogą obejrzeć i przeanalizować całe dostępne dokumenty.

Pytania, o których wspominałem dotyczyły przyrostu zobowiązań:
W roku 2010 w sprawozdaniu możemy znaleźć następujące dane:
- „Kredyty i zobowiązania” : 300.000,00 PLN
- „Inne zobowiązania ” : 338,787.61 PLN
W roku 2011 było dość głośne zamieszanie w sprawie spłaty kredytu – bank domagał się zwrotu pieniędzy (dziwne samo w sobie, ale niech tam). Wreszcie kredyt został spłacony – część pieniędzy pochodziła ze zbiórki prowadzonej na ten cel. Tymczasem w sprawozdaniu za rok 2011 można znaleźć następujące dane:

- „Kredyty i zobowiązania” : 430,959.27 PLN
- „Inne zobowiązania” : 385,289.13 PLN

Pytałem więc, jaka jest przyczyna takiej zmiany, skoro pieniądze zostały zebrane i kredyt udało się spłacić.

Kolejne pytanie także dotyczyło dużej różnicy między kwotami wykazanymi w roku 2010 i 2011 – tym razem w rachunku wyników. Pozycja „Usługi obce” – w 2010 roku kwota wynosiła 16,498.34 PLN, w roku 2011 – 153,431.39 PLN.

Widać nie byłem godny uzyskania odpowiedzi, skąd takie różnice. Cóż – nie będę jeździł do Tary, żeby zapoznać się z dokumentami, co ponoć jest możliwe. Po prostu przekażę pieniądze gdzie indziej.

Teraz Tara nawołuje za pośrednictwem strony do przekazywania odpisów 1% na rzecz „Fundacji Karuna – ludzie dla zwierząt”, z przeznaczeniem na projekt „Feniks”.
Będzie jeszcze bardziej przejrzyście i jeszcze bardziej otwarcie niż dotąd. Jeśli ktoś ufa – życzę powodzenia („Błogosławieni, którzy nie widzieli i uwierzyli”). Ja jestem jednak niedowiarkiem.
Jeśli ktoś nie chce odpowiedzieć na pytanie, co się dzieje z kasą, oczywiście nie musi. Tak samo, jak nie musi oczekiwać, że dostanie ode mnie i mi podobnych cokolwiek.
Szczęśliwie dla osób chcących przekazać ‘swój 1%’ na rzecz organizacji pro-zwierzęcych jest jeszcze kilka możliwości. Np. Fundacja „Centaurus” (KRS 0000257551), której udało się złożyć sprawozdania wymagane prawem już w lipcu.

Na zakończenie

Do Pana Piotra Szyłogalis wysłałem dzisiaj (6 marca 2013) maila zawierającego ten sam tekst, który można przeczytać wyżej. Dostałem następującą odpowiedź:

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami odnośnie OPP, do kontroli OPP w poszczególnych zakresach wyznaczone są odpowiednie organy kontrolne, na 12 marca wyznaczoną mamy poradę u prawnika i do tej pory zmuszony będzie Pan poczekać na odpowiedź gdyż porada ta jest związana z zadanymi przez Pana pytaniami i ich zasadnością."

Nie do końca rozumiem, czy mam się tego prawnika przestraszyć?
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2013-03-07, 05:47   

Każdej fundacji zarzucana jest nierzetelność. "Centaurus" też obrywa. Taka przypadłość ludzka. Wiadomo, to pieniądze podatników i , jeżeli coś budzi nasz niepokój, warto poprosić o pomoc stosowne organa państwowe.
0 UP 0 DOWN
 
AnthroposSofos 


Wiek: 53
Dołączył: 06 Mar 2013

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2013-03-07, 12:52   

mulder napisał/a:
Każdej fundacji zarzucana jest nierzetelność. "Centaurus" też obrywa. Taka przypadłość ludzka. Wiadomo, to pieniądze podatników i , jeżeli coś budzi nasz niepokój, warto poprosić o pomoc stosowne organa państwowe.

Ja nie chcę zarzucać nierzetelności. Ja pytam, skąd wzięły się kwoty podane w publicznie dostępnym sprawozdaniu. Nie mam na celu sprowadzenia do Tary kontroli finansowej (czy jakiejkolwiek innej) - próbuję tylko zweryfikować, czy jest to fundacja, której można podarować pewną sumę pieniędzy z przekonaniem, że będą wykorzystane właściwie, że wszystko jest przejrzyste. Tyle - nic więcej. Niestety - póki co zachowanie osób związanych z Tarą mogłoby raczej sugerować cos zupełnie przeciwnego. Oczywiście nikt nie ma obowiązku mi odpowiadać. Tak jak ja nie mam obowiązku przekazyuwać na rzecz Tary swoich pieniędzy.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2013-03-08, 07:33   

Masz rację, jednak swoją pewność opieram też na tym, kto współpracuje z daną fundacją. Jeżeli "Przystań Ocalenie", do której nigdy nie było żadnych zarzutów i jest ceniona w Polsce, wspiera i pomaga "Centaurosowi" czy "Tarze", to wiem, że i ja mogę pomóc.
Moja szkoła pomaga poprzez zbiórkę makulatury, powstanie wkrótce kącik adopcyjny ze zdjęciem jednego z koni będącego pod opieką szkoły i mam nadzieję, że uda się wkrótce przedłużyć współpracę poprzez realizacje"Zielonej Szkoły" na terenie schroniska. Fundacja remontuje z tą myślą pałac. Myślę, że warto.
Ostatnio zmieniony przez mulder 2013-03-08, 07:34, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 1 DOWN
 
AnthroposSofos 


Wiek: 53
Dołączył: 06 Mar 2013

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2013-03-13, 09:55   

13 marca. Po konsultacjach z prawnikiem głucha cisza. Widać zamówiony specjalista powiedział, że należy zignorować pytania, bo nie ma prawnego obowiązku udzielania odpowiedzi. I pewnie nie ma...
Jedyna reakcja Tary na moje prośby to zablokowanie możliwości wstawiania komentarzy na FB z mojego konta. Niechże i tak będzie. Niech każdy zainteresowany sam sie zastanowi, jakie mogą być przyczyny, czemu Tara w tej sprawie milczy, a potem niech zdecyduje, co dalej będzie robił, czy i jak wspierał, komu przekazać 1% itd.
Jeśli ktoś ma ochotę na zapoznanie się z opiniami innych - można sobie poczytac forum:
http://re-volta.pl/forum/...,72727.540.html

Wycinek z tegoż forum:
"Mnie zrazili już sporo lat temu, jeszcze byli w tym czasie w okolicach Wrocławia. Było lato, mieli spory problem z wodą, coś tam powysychało. Potrzebowali kasy na zakup wody całymi beczkowozami (koni już wtedy sporo + woda dla ludzi także). Znajomy, właściciel firmy płacił im za tą wodę. W międzyczasie okazało się jednak, że jego znajomy może im dostarczać tą wodę za free - nawet nie po kosztach benzyny. Więc się dogadali i zamiast kasy pojechały beczkowozy. I tu odbyło się najciekawsze - odmówiono przyjęcia beczkowozów twierdząc, że sytuacja opanowana. Dwie tylko dziwne rzeczy były - jeszcze dzień wcześniej pani S. błagała o kasę na beczkowóz, bo musi zamówić, bo woda się kończy a temp. na dworze wysokie. A żadnej ulewy w między czasie nie było...
Drugą ciekawą rzeczą był fakt, że w przeciągu dwóch dni zwróciła się jeszcze do dwóch firm w tej samej miejscowości z prośbą o kasę na wodę dla koni - a miejscowość mała i wszyscy się na poczcie po południu spotykali przy wysyłce firmowych listów..."
Ostatnio zmieniony przez AnthroposSofos 2013-03-13, 10:43, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2013-03-14, 05:54   

Na linkowanym portalu podobnie krytyczna dyskusja toczyła się w styczniu nt. fundacji "Centaurus". Jeżeli zastrzeżeń nie ma organ nadzorujący działalność stowarzyszeń, fundacji z danego terenu, czyli starosta, to opieranie się na subiektywnych odczuciach szkodzi organizacjom. Czy głosy z forum mają decydować o celowości i rzetelności danej organizacji ? Mam wszakże nadal nadzieję, że to o czym piszesz to jedynie nieporozumienie.
0 UP 0 DOWN
 
AnthroposSofos 


Wiek: 53
Dołączył: 06 Mar 2013

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2013-03-14, 07:51   

mulder napisał/a:
Mam wszakże nadal nadzieję, że to o czym piszesz to jedynie nieporozumienie.

Chcialbym, zeby tak bylo. Czemu jednak Tara milczy? Poki co nikt z Fundacji nie udzielil jakiejkolwiek odpowiedzi - ani slowa wyjasnienia, ani pol zdania co sie stalo...
Ostatnio zmieniony przez AnthroposSofos 2013-03-14, 07:53, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2013-03-15, 07:00   

Zadzwoń do nich. Gdy mam pytanie to dzwonię i prezes Fundacji zawsze odbiera.
0 UP 0 DOWN
 
AnthroposSofos 


Wiek: 53
Dołączył: 06 Mar 2013

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2013-03-15, 10:53   

mulder napisał/a:
Zadzwoń do nich. Gdy mam pytanie to dzwonię i prezes Fundacji zawsze odbiera.

Wiesz - wolę odpowiedź na piśmie. Mailem. Proste, nieabsorbujące specjalnie, publiczne - więc why not?
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2013-03-16, 07:09   

Wczoraj rozmawiałem z Panią Scarlett odnośnie prowadzonej akcji zbiórki makulatury na rzecz jej fundacji. Mają niezły mętlik, bo prowadzona jest u nich jakaś kontrola, zatem będziesz musiał nieco poczekać. Po Skaryszewie zaczęła się akcja przeciwko Fundacji.
0 UP 1 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2013-12-26, 09:00   

Można pomóc kupując kalendarz :
http://www.fundacjatara.info/
https://www.facebook.com/taraschroniskodlakoni
Ostatnio zmieniony przez mulder 2013-12-26, 09:02, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu