Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Skanowanie portów, bezpieczeństwo w sieci
Autor Wiadomość
Cyborg 


Wiek: 53
Dołączył: 10 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

  Wysłany: 2006-09-05, 18:25   Skanowanie portów, bezpieczeństwo w sieci

Co sądzicie o skanowaniu portów :?: Czy sam fakt skanowania portów jest już atakiem z internetu czy jeszcze nie :?: Jakie znacie sposoby na zabezpieczenie się przed atakami z internetu?
0 UP 0 DOWN
 
Kaspersky 


Wiek: 36
Dołączył: 10 Cze 2005

UP 15 / UP 2


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-09-05, 20:26   

Cyborg napisał/a:
Co sądzicie o skanowaniu portów Czy sam fakt skanowania portów jest już atakiem z internetu czy jeszcze nie

O ile skanujesz właśne porty, to o takim ataku nie ma mowy :)

Osobiście polecam taki sposób zapobiegania wirusom czy innym zagrożeniom pochodzącym z Internetu. Nie sądze jednak, czy potrzeba podejmować ku temu jakieś wielkie kroki; wystraczy dobry program, który zrobi to za nas. Polecam Norton AntyVirus; oprócz czynnego wykrywania niebezpiecznych plików ma także pod kontrolą najczęściej używane porty, przez które nie mogą się już wtedy przecisnąć żadne robaki (WormProtect).

Oprócz tego FireWall (ściana ogniowa); tu nie potrafie polecic jakiejś aplikacji, ale zapewniam, że użytkownikom WinXP z Serwice Packiem 2 wystarczy systemowy firewall.
0 UP 0 DOWN
 
Cyborg 


Wiek: 53
Dołączył: 10 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2006-09-05, 20:42   

Kaspersky napisał/a:
O ile skanujesz właśne porty, to o takim ataku nie ma mowy
Nie chodzi o to, że ty skanujesz tylko, że tobie uporczywie ktoś skanuje (ja osobiście odbieram to jako atak bo czego szuka nie u siebie?)
Kaspersky napisał/a:
Polecam Norton AntyVirus
tu pozwolę sobie mieć odmienne zdanie - ostatnie edycje NAV niesamowicie spowalniają system. W pracy mamy BitDefender ( w skład pakietu wchodzi skaner, monitor, skaner poczty oczywiście, filtr antyspamowy ) do tego należałoby jeszcze dołożyć jakieś narzędzie przeciw spywar-owi.
Kaspersky napisał/a:
zapewniam, że użytkownikom WinXP z Serwice Packiem 2 wystarczy systemowy firewall.
Nie jestem aż takim optymistą co do produktów MS :wink:
0 UP 0 DOWN
 
KtOŚ 
<--(x_x)-<<



Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2006

UP 18 / UP 25


Skąd: a domyśl się :P

Wysłany: 2006-09-05, 20:50   

ja tam uzywam Avasta :) i nie jest źle :) ......zresztą, nie mam na komputerze ściśle tajnych danych :) ........wiec po co stawiać 30 tyś blokad :P .......no i serfing po internecie tylko przez firefoxa :D
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-09-05, 21:27   

Ja równiez używam Avasta, ale mam równiez Firewalla Kerio Personal Firewall.

Cenie sobie prywatność i nie lubię wścibskich i dlatego mam ustawiony tryb pracy "DENY UNKNOWN". Z jednej strony taki TPF blokuje nieautoryzowane (przeze mnie) próby wyjścia na świat nichcianych programów (gdyby się jakić trojan chciał z kimś z zewnątrz połączyć i otworzyć backdoor) jak i chcianych (np Adobe Reader). Z drugiej określone programy mogą się lączyc z zewnętrzym światem tylko na określonych portach lub czasami nawet tylko z określonymi IP.
Przykładowo klient FTP ma określone serwery z którymi może się łączyć. Czasami sam się blokuję gdy chcę się połączyć z serwerem jeszcze niezdefiniowanym.

Trochę pracy trzeba włożyć w zdefiniowanie reguł połączeń, ale efekt jest taki, że nikt nieautoryzowany nie wejdzie ani nie wyjdzie z mego kompa.

Nawet nie wiem czy ktoś próbuje skanować moje porty, bo i tak są blogowane (oprócz wybranych na wybrane IP).

Niech sobie ktoś skanuje moje porty GG i WWW (bo tu mam otwarte gla wszystkich), niewiele z tego skorzysta. :-P
Ostatnio zmieniony przez alferx 2006-09-05, 21:29, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2006-09-06, 08:44   

Ja używam podobnie jak sporo znajomych mi osób Avasta, ale mam też Outpost Firewall i ogólnie nie narzekam. Chociaż też dał mi popalić, jak mi pamięć DNS poblokował i nie mogłam wejść na forum po zmianie serwera, ale dałam sobie radę :wink: Z tymi definicjami to mam niezłe jazdy chwilami, nawet jak próbuję dostać się na własny serwer (wcześniej nie zdefiniowałam reguły) to firewall od razu podnosi raban :D

Na dysku nie mam nic, co stanowiłoby jakąś niesamowitą wartość, za którą ludzie by się zabijali, więc luzik. Jak na razie tylko 2 razy próbowano mi szperać, ale dostali buta nim udalo im się wejść :P
0 UP 0 DOWN
 
Grześ@K 



Wiek: 42
Dołączył: 24 Mar 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2006-09-06, 11:27   

Inez napisał/a:
Jak na razie tylko 2 razy próbowano mi szperać, ale dostali buta nim udalo im się wejść

Tylko 2 razy udało ci się rozpoznać że ktoś chciał się dostać. A co z tymi którym się udało a Ty o tym nie wiesz. Sam mam dziennie około 40- 70 ataków na mój komputer. Polecam Kaspersky Anti- Hacker - bardzo dobry program + Kaspersky Anti Virus. Do tego mam dodatkowo Ad-aware działający w tle i jest ok. :-P
Ostatnio zmieniony przez Grześ@K 2006-09-06, 11:28, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2006-09-06, 11:51   

G@K napisał/a:
Tylko 2 razy udało ci się rozpoznać że ktoś chciał się dostać. A co z tymi którym się udało a Ty o tym nie wiesz.

Ci sprytniejsi sobie pobuszują i pójdą, bo nie mam na dysku nic ciekawego :P Dopóki mnie któryś nie wnerwi i nie będzie rozrabiał to niech se łazi, szybko się znudzi biorąc pod uwagę zawartość mojego dysku :wink:
Jeśli byłby to ktoś z mojej sieci (mam wew IP) to mogę namolniaka zgłosić do dostawcy internetu -> dostanie bana na neta na jakiś czas, może wtedy się uspokoi :evil:
Ostatnio zmieniony przez Inez 2006-09-06, 11:54, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Cyborg 


Wiek: 53
Dołączył: 10 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2006-09-06, 11:56   

Inez napisał/a:
Ci sprytniejsi sobie pobuszują i pójdą, bo nie mam na dysku nic ciekawego :P Dopóki mnie któryś nie wnerwi i nie będzie rozrabiał to niech se łazi, szybko się znudzi biorąc pod uwagę zawartość mojego dysku
To nie jest tylko kwestia tego co ma się na dysku ale np wykorzystywania cudzego komputera do rozyłania spamu, niejawne wykorzystywanie jego przestrzeni dyskowej itp (tzw zombi).
0 UP 0 DOWN
 
Grześ@K 



Wiek: 42
Dołączył: 24 Mar 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2006-09-06, 12:14   

Nikt z nas nie może (tak uważam) powiedzieć że nie ma nic ważnego na dysku. Zawsze się coś znajdzie. A jeżeli to nawet nie jest przydatne to osoba która buszuje sobie po kompie może wpaść na idiotyczny pomysł i sobie pokasować to i owo.
0 UP 0 DOWN
 
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2006-09-06, 12:30   

G@K napisał/a:
A jeżeli to nawet nie jest przydatne to osoba która buszuje sobie po kompie może wpaść na idiotyczny pomysł i sobie pokasować to i owo.

No to na idiotów trzeba będzie zareagować i wykopać :x

Cyborg napisał/a:
niejawne wykorzystywanie jego przestrzeni dyskowej itp (tzw zombi).

Słonko, jakiej przestrzeni :?: Jak znajdzie na moim dysku (mam zaledwie 18Gb) trochę wolnego miejsca to mu pogratuluję :D Jest tam tyle pierdół, że aż wstyd się przyznać. Jednak nie ma sensu sprzątać, bo w najbliższym czasie dostanę nowego kompa, więc chwilowo pełny luzik :P
0 UP 0 DOWN
 
KtOŚ 
<--(x_x)-<<



Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2006

UP 18 / UP 25


Skąd: a domyśl się :P

Wysłany: 2006-09-06, 13:04   

G@K napisał/a:
A jeżeli to nawet nie jest przydatne to osoba która buszuje sobie po kompie może wpaść na idiotyczny pomysł i sobie pokasować to i owo.


to by się przydało :P .....bo samemu, tak szkoda kasować :P
0 UP 0 DOWN
 
steve 
w.w.j.d??



Zaproszone osoby: 4
Wiek: 38
Dołączył: 25 Kwi 2005

UP 6 / UP 2


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-09-06, 13:08   

A tak zapytam ?? Skad można wiedzieć, że ktoś buszuje na Twoim kompie ?? Ja mam Nortona Anti VIrusa i Adaware no i nic po za tym... ale nie moge skapowac jak np. Ktoś może wejść do mojego kompa ? :>
0 UP 0 DOWN
 
Cyborg 


Wiek: 53
Dołączył: 10 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Skarbimierz Osiedle

Wysłany: 2006-09-06, 13:38   

steve napisał/a:
A tak zapytam ?? Skad można wiedzieć, że ktoś buszuje na Twoim kompie ?? Ja mam Nortona Anti VIrusa i Adaware no i nic po za tym... ale nie moge skapowac jak np. Ktoś może wejść do mojego kompa ? :>
Wiadomo stąd, że istnieje odpowiednie oprogramowanie mówiące nam o tym, że nasz komp jest atakowany (różnego rodzaju zapory sieciowe). A intruz może wejść do naszego kompa na różne sposoby ( konie trojańskie, adware, spyware, wirusy, robaki itd ), najogólniej rzecz ujmując - wykorzystywane są do tego celu (włamań) luki w zabezpieczeniach systemów operacyjnych czy oprogramowania. Luki takie pozwalają przejąć kontrolę nad kompem a wtedy to tak jak gdyby siedzieli przed twoim monitorem. :mrgreen:
0 UP 0 DOWN
 
Kaspersky 


Wiek: 36
Dołączył: 10 Cze 2005

UP 15 / UP 2


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-09-06, 14:28   

Cyborg napisał/a:
Kaspersky napisał/a:
O ile skanujesz właśne porty, to o takim ataku nie ma mowy
Nie chodzi o to, że ty skanujesz tylko, że tobie uporczywie ktoś skanuje (ja osobiście odbieram to jako atak bo czego szuka nie u siebie?)

Pomyłeczka... w takim razie to faktycznie moze byc odebrane jako atak. Samo pingowanie jakiegoś adresu w sieci jest obecnie używane jako jedno z narzędzi ataku; zabezpieczenie przed atakami "Ping" w dostatecznie rozwinietej formie pojawiły sie w SmallBusiness Server

Cyborg napisał/a:
ostatnie edycje NAV niesamowicie spowalniają system.

Zgadzam się co do wersji 2004 i 2005 - to były chyba najmniej udane produkty Symantec'u. Ale 2006 :mrgreen: cud, nie antywirus ;) nawet, kiedy podczas grania uruchomi sie skanowanie, zauważam tylko małe przycięcie... po wyłaczeniu gry okazuje sie, że cały system przeskanowany :) Nie wiem NAV 2006 ma mniejsze wymagania od wersji 2005, ale u siebie na komputerze zauważyłem znaczącą poprawę :) No i ma blokadę zmin strony startowej ;)

Cyborg napisał/a:
Kaspersky napisał/a:
zapewniam, że użytkownikom WinXP z Serwice Packiem 2 wystarczy systemowy firewall.
Nie jestem aż takim optymistą co do produktów MS

Ja w sumie też :P ale jeszcze nie miałem z nim większych problemów, więc nie szukam czegoś lepszego. Próbowałem Keiro, ale nie przypadł mi do gustu :/
Ostatnio zmieniony przez Kaspersky 2006-09-06, 14:29, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bezpieczenstwo, portow, sieci, skanowanie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu