Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Radio Opole - bez wolności słowa
Autor Wiadomość
Ironman 


Wiek: 48
Dołączył: 26 Lis 2009

UP 18 / UP 11



Wysłany: 2012-04-04, 08:05   Radio Opole - bez wolności słowa

Artykuł zaczerpnięty z "w Polityce.pl" - http://wpolityce.pl/wydar...pilnujmy-polski

SZOK! Radio Opole nie chce grać piosenki "Urodziłem się w Polsce". Zarzut:

"Dziennik Zachodni" informuje o niezwykle bulwersującej sprawie - o decyzji publicznego Radia Opole, które podjęło decyzję o niepuszczaniu piosenki "Urodziłem się w Polsce". Utwór nagrał Andrzej Nowak, lider legendarnego zespołu TSA, wraz ze swoją grupą Złe Psy.

Stacja uznała, że piosenka jest "szowinistyczna i niemedialna".

Jestem Opolaninem z krwi i kości. Tu się urodziłem, wychowałem, założyłem zespół TSA. Zawsze podkreślałem skąd jestem. Nowej płycie patronuje urząd miasta. Biorąc to wszystko pod uwagę, decyzja Radia Opole burzy mi krew - komentuje sprawę sam muzyk.

Tekst piosenki to m. in. słowa:

"Ojciec Polak, matka Polka, polskie miasto, polska łąka, piękna nasza Polska cała, by ta Polska ocalała".

Sprawa wybuchła, gdy - jak informuje "Dziennik Zachodni" - mieszkający od urodzenia w Opolu muzyk Andrzej Nowak zwrócił się do miejscowej stacji radiowej z prośbą o puszczanie utworu na antenie.

Musimy mieć na uwadze, że w tym czasie trzeba grać utwory wyważone i strawne dla szerokiego grona odbiorców. W mojej opinii ten utwór do nich nie należy - tłumaczy w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" Tomasz Bazan, kierownik muzyczny rozgłośni.

Inne zdanie ma menadżer zespołu Złe Psy Jacek Adamczyk; w jego relacji wynika, że rozgłośnia uznała utwór za "szowinistyczny i niemedialny".

- Przecież on nie niesie w sobie żadnych negatywnych emocji - mówi Adamczyk.

"Dziennik Zachodni" podkreśla jednocześnie, że utwór jest nadawany przez kaszubską stację Radio Kaszëbë.

Mamy nieodparte wrażenie, że Radio Opole z radością puściłoby piosenkę, gdyby w tekście zamiast słów "Polska" i "polski" znalazły się słowa "Niemcy" i "niemiecki".

Pilnujmy Polski. Coraz uważniej.
Ostatnio zmieniony przez Ironman 2012-04-04, 08:06, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
alterego 



Wiek: 34
Dołączył: 24 Wrz 2011

UP 1 / UP 1



Wysłany: 2012-04-04, 16:57   

Ciekawe czy to ma jakieś przełożenie na Brzeg i okolice? Jakiś brak wolności słowa czy nierównego traktowania w radiu oddział? :)
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-04-04, 20:18   

Ja bym raczej też nie puszczał tej śpiewki, ale nie dlatego że jest szowinistyczna, a po prostu kiepska - banalny tekst i częstochowskie rymy. "Artysta" chciał zapewne stworzyć polską wersję "born in the usa", a wyszedł kit. Trzeba było też przytoczyć cały tekst, a nie tylko jedną zwrotkę - w ten sposób tworzy się obraz niepełny i tendencyjny. Natomiast twierdzenie, że radio puściłoby piosenkę, "gdyby w tekście zamiast słów "Polska" i "polski" znalazły się słowa "Niemcy" i "niemiecki"" to zwykła insynuacja - tak się nakręca sprężynę nienawiści. Zamiast Niemiec można by też wstawić Monako, Kanadę albo Burkinę Faso. Lepiej pilnujmy starostów weselnych!
Ostatnio zmieniony przez Dziedzic_Pruski 2012-04-04, 20:19, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jezu880 



Wiek: 43
Dołączył: 14 Cze 2007

UP 108 / UP 84


Skąd: Ciemnogród

Wysłany: 2012-04-04, 20:25   

Cytat:
Musimy mieć na uwadze, że w tym czasie trzeba grać utwory wyważone i strawne dla szerokiego grona odbiorców. W mojej opinii ten utwór do nich nie należy - tłumaczy w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" Tomasz Bazan, kierownik muzyczny rozgłośni.

Tam gdzie temat niebezpiecznie lawiruje, tam pojawia się jak zawsze obiektywna gazeta i pokornie wysłuchuje..., a potem relacjonuje...
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2012-04-04, 22:02   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
tak się nakręca sprężynę nienawiści


Mam jednak wrażenie, że tę sprężynę zaczęło nakręcać Radio Opole. Nie sądzisz?

Na pierwszym koncercie TSA byłem bodajże w roku 1980... W Opolu ni mniej ni więcej. Wtedy było dużo ostrzej :D .

Tekst ok, muzycznie ok. Po prostu. A czego można oczekiwać po rockmanie? Poezji na miarę Eliota?
0 UP 0 DOWN
 
Bob 



Wiek: 40
Dołączył: 28 Gru 2009

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2012-04-04, 22:36   

Franco Zarrazzo napisał/a:
Poezji na miarę Eliota?


hmm, Eliot to w sumie dobrze gra studniówki..
0 UP 0 DOWN
 
Atylla 
illuminatus



Wiek: 38
Dołączył: 01 Kwi 2010

UP 12 / UP 16



Wysłany: 2012-04-05, 00:27   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Ja bym raczej też nie puszczał tej śpiewki, ale nie dlatego że jest szowinistyczna, a po prostu kiepska - banalny tekst i częstochowskie rymy. "Artysta" chciał zapewne stworzyć polską wersję "born in the usa", a wyszedł kit. Trzeba było też przytoczyć cały tekst, a nie tylko jedną zwrotkę - w ten sposób tworzy się obraz niepełny i tendencyjny. Natomiast twierdzenie, że radio puściłoby piosenkę, "gdyby w tekście zamiast słów "Polska" i "polski" znalazły się słowa "Niemcy" i "niemiecki"" to zwykła insynuacja - tak się nakręca sprężynę nienawiści. Zamiast Niemiec można by też wstawić Monako, Kanadę albo Burkinę Faso. Lepiej pilnujmy starostów weselnych!


"Poprawność polityczna" naszych "elit" trafia pod strzechy - jak za poprzedniej "unii" w której byliśmy (też głoszącej internacjonaliz).
Jak kiedyś tak i teraz wszelkie przejawy oddolnego, prostego patriotyzmu są piętnowane, tępione, sprowadzane do faszyzmu czy szowinizmu.
Dozwolony jest jedynie "kontrolowany patriotyzm", "zdrowy patriotyzm" - słowem wyzute z wszelkich wartości, pamięci i dumy bezkrytyczne poparcie rządzących i ich "wspaniałych" pomysłów.
Już to przerabialiśmy....
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 



Wiek: 109
Dołączył: 04 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2012-04-05, 00:47   

Atylla napisał/a:
Dozwolony jest jedynie "kontrolowany patriotyzm", "zdrowy patriotyzm" - słowem wyzute z wszelkich wartości, pamięci i dumy bezkrytyczne poparcie rządzących i ich "wspaniałych" pomysłów.
Już to przerabialiśmy....

Dokładnie. Piosenka omawiana w tym wątku nieodparcie kojarzy mi się z "Ukochanym krajem, umiłowanym krajem", czyli "hymnem" Polski socjalistycznej.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-04-05, 07:28   

Jak ktoś krzyczy „Polska”, to jeszcze nie jest patriotyzm, przed którym trzeba padać na kolana.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2012-04-05, 08:46   

Bob napisał/a:
Eliot to w sumie dobrze gra studniówki..


Nie znam. Zestaw słów "poezja" oraz "Eliot" przywołuje w mojej świadomości jednoznaczne skojarzenie z Thomasem Stearnsem Eliotem, noblistą. Nota bene za poemat rozpoczynający się od słów:

Najokrutniejszy miesiąc to kwiecień. Wywodzi z nieżywej ziemi łodygi bzu, miesza pamięć i pożądanie, podnieca gnuśne korzenie sypiąc ciepły deszcz.


Dziedzic_Pruski napisał/a:
Jak ktoś krzyczy „Polska”, to jeszcze nie jest patriotyzm, przed którym trzeba padać na kolana.


Nikt Ci nie każe padać. Gorzej, gdy ktoś krzyczy:
Dziedzic_Pruski napisał/a:
Jak ktoś krzyczy „Polska”, to jeszcze nie jest patriotyzm, przed którym trzeba padać na kolana.
, i jednocześnie żąda czołobitności wobec nieco innych zjawisk. :lol:
0 UP 0 DOWN
 
Ironman 


Wiek: 48
Dołączył: 26 Lis 2009

UP 18 / UP 11



Wysłany: 2012-04-05, 12:53   

Atylla napisał/a:
Dziedzic_Pruski napisał/a:
Ja bym raczej też nie puszczał tej śpiewki, ale nie dlatego że jest szowinistyczna, a po prostu kiepska - banalny tekst i częstochowskie rymy. "Artysta" chciał zapewne stworzyć polską wersję "born in the usa", a wyszedł kit. Trzeba było też przytoczyć cały tekst, a nie tylko jedną zwrotkę - w ten sposób tworzy się obraz niepełny i tendencyjny. Natomiast twierdzenie, że radio puściłoby piosenkę, "gdyby w tekście zamiast słów "Polska" i "polski" znalazły się słowa "Niemcy" i "niemiecki"" to zwykła insynuacja - tak się nakręca sprężynę nienawiści. Zamiast Niemiec można by też wstawić Monako, Kanadę albo Burkinę Faso. Lepiej pilnujmy starostów weselnych!


"Poprawność polityczna" naszych "elit" trafia pod strzechy - jak za poprzedniej "unii" w której byliśmy (też głoszącej internacjonaliz).
Jak kiedyś tak i teraz wszelkie przejawy oddolnego, prostego patriotyzmu są piętnowane, tępione, sprowadzane do faszyzmu czy szowinizmu.
Dozwolony jest jedynie "kontrolowany patriotyzm", "zdrowy patriotyzm" - słowem wyzute z wszelkich wartości, pamięci i dumy bezkrytyczne poparcie rządzących i ich "wspaniałych" pomysłów.
Już to przerabialiśmy....



Dobrze powiedziane !
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-04-05, 13:24   

Jeżeli ktoś przy wyrażaniu swego (zwykle siermiężnego) "patriotyzmu" narodowego czy rasowego nie może się obejść bez różnych "wrogów", którym "trzeba pokazać", to po prostu jest szowinistą i faszystą.
0 UP 0 DOWN
 
Ironman 


Wiek: 48
Dołączył: 26 Lis 2009

UP 18 / UP 11



Wysłany: 2012-04-05, 13:39   

I to jest piękne jak z miłością że niestety, ale tak naprawdę nie ma prawdziwej formuły patriotyzmu tak jak miłości :) Więc kochajmy się nawzajem i kochajmy nasz piękny kraj ;) PEACE
0 UP 0 DOWN
 
Atylla 
illuminatus



Wiek: 38
Dołączył: 01 Kwi 2010

UP 12 / UP 16



Wysłany: 2012-04-05, 13:58   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Jeżeli ktoś przy wyrażaniu swego (zwykle siermiężnego) "patriotyzmu" narodowego czy rasowego nie może się obejść bez różnych "wrogów", którym "trzeba pokazać", to po prostu jest szowinistą i faszystą.


Chyba kolega powinien sprawdzić definicję patriotyzmu. I czym się takowy od szowinizmu czy faszyzmu różni.
Patriota nie potrzebuje wrogów, wręcz się ich wystrzega - jednak gdy takowy się pojawia nie udaje, że go nie ma.

To jakby każdego socjalistę nazywć komunistą i bolszewikiem - i twierdzić że chce wszystkich bogatych zabić ;)

To raczej tacy jak Ty kolego potrzebują ciągle walczyć - czy to z księdzem, czy to z jakimś piosenkarzem śpiewającym o swoim kraju czy nawet z nieznajomym na forum któremu słowo Polska kojarzy się z domem i matką.
Bo bez ciągłej walki i syndromu osaczenia po chwili przemyśleń okazać się może, że to właściwie wy jesteście drapieżnikami a nie ofiarami....
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 



Wiek: 109
Dołączył: 04 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2012-04-05, 16:01   

Mam jedno pytanie - pomijajac tresci/wydzwieki patriotyczne, czy Wy uwazacie, ze ta piosenka jest rzeczywiscie tak dobra (muzycznie i tekstowo), ze powinna byc puszczana w radiu?
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bez, opole, radio, slowa, wolnosci


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 36
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu