Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Obróbka zdjęć cyfrowych.
Autor Wiadomość
modelik 



Wiek: 53
Dołączył: 23 Sty 2011

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2012-03-25, 22:06   Obróbka zdjęć cyfrowych.

Mam pytanie. Czy w każdym programie graficznym obrócenie zdjęcia w formacie .jpg o dowolny kąt różny niż 90, 180, 270 stopni, wiąże się z drastycznym obniżeniem jakości zdjęcia?
Jeżeli nie, to w którym?
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-03-25, 22:36   

Każde obrócenie zdjęcia (oprócz tych, które wypisałeś) wiąże się z obniżeniem jakości. Jednak może nie aż tak drastycznym. Wydaje mi się, że to głównie zależy od jakości samego zdjęcia...
Ja używam Photoshopa cs5 i nie narzekam na drastyczny spadek jakości zdjęcia po obróceniu. ;)
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2012-03-26, 09:03   

Samo obrócenie zdjęcia powinno mieć minimalny (praktycznie niedostrzegalny) wpływ na jakość (i to tylko w przypadku, kiedy jpg ma inne proporcje niż, chyba 3:2, albo 3:4). Podejrzewam, że używasz do obracania jakiegoś programu, który automatycznie zapisuje plik jpg w locie. Sprawdź, czy w ustawieniach tego programu nie masz wybranego niskiej jakości zapisu jpg (dużej kompresji).
Ja od jakiegoś czasu jpgi obracam przy pomocy windowsowego podglądu obrazów.
0 UP 0 DOWN
 
Yvvone 



Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lut 2007

UP 66 / UP 12


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-03-26, 15:34   

A.Mason, ale tu chodzi o obrócenie o kąt
modelik napisał/a:
różny niż 90, 180, 270 stopni

Tego chyba nie da się zrobić w podglądzie obrazów windows?
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-03-26, 15:42   

Może inaczej.
Jeśli dokonasz obrócenia jednorazowo, to w praktyce niewielkie są szanse, by ktokolwiek zauważył stratę jakości.
Natomiast jak zaczniesz kręcić tym zdjęciem np. kilkanaście razy w te i wefte (w międzyczasie zapisując) to wówczas z pewnością strata jakości będzie widoczna.

Jeśli masz jakiś prymitywny program, to nie obracaj "po trochu", tylko spróbuj np. obrócić o 20 stopni, jeśli to cię nie zadowoli, zrób "undo/cofnij", czyli wróć do 0 stopni i ponownie obróć o docelowe np. 21, albo znowu cofnij do zera i obróć o 22.
0 UP 0 DOWN
 
modelik 



Wiek: 53
Dołączył: 23 Sty 2011

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2012-03-26, 18:01   

Cytat:
nie obracaj "po trochu", tylko spróbuj np. obrócić o 20 stopni, jeśli to cię nie zadowoli, zrób "undo/cofnij", czyli wróć do 0 stopni i ponownie obróć o docelowe np. 21, albo znowu cofnij do zera i obróć o 22.

Zawsze w ten sposób postępuję. Próbowałem Gimp, PS cs2 i inne pomniejsze i wyniki porównywalne.

Brzeski napisał/a:
niewielkie są szanse, by ktokolwiek zauważył stratę jakości.

Wystarczy, że ja to widzę. :D

Yvvone napisał/a:
Każde obrócenie zdjęcia (oprócz tych, które wypisałeś) wiąże się z obniżeniem jakości.

I to jest dla mnie najważniejsza informacja. Dzięki wszystkim :!:
Teraz już wiem po co mam w aparacie poziomicę. :D
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2012-03-26, 18:51   

Yvvone napisał/a:
Tego chyba nie da się zrobić w podglądzie obrazów windows?

W podglądzie można o 90 stopni, wielokrotnie.

Naprawdę, nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy obrót o 90 stopni i wielokrotność mógłby powodować dostrzegalny spadek jakości. A już nie w GIMPie. Zmiana o inne kąty mogłaby, ale chyba tylko przy bardzo małej rozdzielczości zdjęcia, kiedy w kadrze znajdują się linie, które później mogłyby się "poschodkować".

Wielokrotnie drukowałem zdjęcia obracane w GIMPie o różne stopnie, a odbitki miały po 30x45cm i naprawdę nie zauważyłem problemów.
0 UP 0 DOWN
 
modelik 



Wiek: 53
Dołączył: 23 Sty 2011

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2012-03-26, 19:19   

A.Mason napisał/a:
Naprawdę, nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy obrót o 90 stopni i wielokrotność mógłby powodować dostrzegalny spadek jakości

No przecież to wynika z mojego postu. A.Mason, czytaj uważnie. Tam jest napisane "różne" a nie "równe". :)
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2012-03-26, 21:50   

modelik napisał/a:
czytaj uważnie

Także przeczytaj uważnie mój post, piszę tam także o różnych kątach :-)
0 UP 0 DOWN
 
modelik 



Wiek: 53
Dołączył: 23 Sty 2011

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2012-03-27, 08:38   

A.Mason napisał/a:
Naprawdę, nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy obrót o 90 stopni i wielokrotność mógłby powodować dostrzegalny spadek jakości

Nie mogę więc zrozumieć, po co w tak pretensjonalnym tonie opisujesz sytuację, o którą tutaj nikt nie zapytał. Postaw się w mojej sytuacji, jak mogłem to odebrać? Bez urazy. :)
A.Mason napisał/a:
Zmiana o inne kąty mogłaby, ale chyba tylko przy bardzo małej rozdzielczości zdjęcia, kiedy w kadrze znajdują się linie, które później mogłyby się "poschodkować".

Nie chodzi mi o "pschodkowanie". Zauważyłem, mi osobiście przeszkadzający, spadek ostrości i rozmywanie się szczegółów. Masz rację. Dzieje się tak tylko przy małych rozdzielczościach. Przy dużych rozdzielczościach różnica jest praktycznie niezauważalna.
A.Mason napisał/a:
Wielokrotnie drukowałem zdjęcia obracane w GIMPie o różne stopnie, a odbitki miały po 30x45cm i naprawdę nie zauważyłem problemów.

Moje największe odbitki to 20x30 i ja różnicę zauważam. Od dzisiaj natomiast, przestaję uważać "to" za problem bo jak napisała Yvvone, nic na to nie można poradzić. :D
Ostatnio zmieniony przez modelik 2012-03-27, 11:06, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 


Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2012-03-28, 10:06   

modelik napisał/a:
Nie mogę więc zrozumieć, po co w tak pretensjonalnym tonie opisujesz sytuację,

To nie miał być pretensjonalny ton. Natomiast co do opisywanej sytuacji, zafiksowałem się w wyjaśnieniach, odpowiadałem chyba sam sobie :)

modelik napisał/a:
Moje największe odbitki to 20x30 i ja różnicę zauważam.

Grafika rastrowa ma swoje wady, ale przy odbitkach z plików tak wysokiej rozdzielczości (oczywiście przyjmując wydruk w rozdzielczości maszyny, bez skalowania), wyraźnie dostrzegalny spadek jakości wydaje mi się dziwny.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: cyfrowych., obrobka, zdjec


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 30
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu