Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Kamienica przy ul. Ofiar Katynia nr 5
Autor Wiadomość
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2012-01-24, 21:55   

Wśród Żydów niemieckich (konktretnie łukowskich ale to nie daleko), w bazie luckauer-juden.de nie spotkałem nazwiska Koppe - przytaczam spis nazwiska na K:
Kalb, Kalitzky, Kann, Kantorowicz, Kaplan, Katschinsky, Katzenstein, Katzky, Kaufmann, Kayser, Keil, Keilson, Kempner, Kiewe, Kind, Kirschbaum, Klajn, Klaß, Klein, Kleissner, Knapp, Knopf, Koch, Kochmann, Köben, Königheit, Königsberger, Königstein, Koenigstein, Kohn, Koler, Konschewski, Konsens, Korpulus, Kosterlitz, Koyns (Koinitz), Kramer, Kroner, Kronheim, Krüger, Kuba, Kühnauer, Kühnel, Kugelmann, Kurnitzky, Kurz, Kutner.

Nazwisko Koppe występuje tam jedynie dwa czy trzy razy ale zawsze jako panieńskie żony.

Natomiast w drugim tomie wydanej w Brzegu w 1782r. Presbyterologie des Evangelischen Schlesiens na stronie 314 jest akapit zatytułowany Johann Gottfried Koppe a zaczynający się od "Er war auch von Brieg...."

Poza tym, jak popatrzymy na inne osobistości o tym nazwisku (http://de.wikipedia.org/wiki/Koppe) to wersję luterańskiego wyznania Knoppego możesz w zasadzie przyjąć za pewnik jak i to, że nie była to byle jaka rodzina i nie na byle kogo Kierownictwo Polski Podziemnej wydawało wyroki śmierci ;)
Akcja Koppe
Ostatnio zmieniony przez Gaderep 2012-01-24, 22:12, w całości zmieniany 4 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2012-01-24, 23:08   

Nie sądzę, aby Wilhelm Koppe był spokrewniony z bankierską rodziną Koppe z Brzegu. Być może to tylko zbieżność nazwisk, chociaż nie można tego do końca wykluczyć. A tak na marginesie, nazistowska definicja żyda w odróżnieniu do aryjczyka, była dość płynna. Generał Luftwaffe Erich Milch był żydem. Gubernator Hans Frank był biologicznie pół-żydem, gdyż jego ojciec był żydem (adwokat z Bambergu, fakt skrzętnie przemilczany w oficjalnych publikacjach), a matka aryjką, podobnie jak Herbert Hubka, który dosłużył się w Wehrmachcie stopnia porucznika. Eichman pochodził z zasymilowanej żydowskiej rodziny z Solingen. Zresztą, takie nazwiska jak Rosenberg, czy też Eichman, które są złożeniami, w odróznieniu od takich nazwisk jak Himmler, Hitler, Goering, Schmidt, czy też Wagner, czy też przywoływany już wcześniej Falkenhausen, które też jest złożeniem, ale wskazuje na arystokratyczne powiązania, czy Larish (pol. Larysz), wskazywałyby na jakieś żydowskie powinowactwo. Te pierwsze zdają się wskazywać na żydowskie korzenie, wziąwszy pod uwagę fakt, że w wieku 18-tym przy spisie ludności w Królestwie Pruskim tłumaczono żydowskie nazwiska dosłownie z hebrajskiego. Stąd pochodzą takie twory jak Appfelbaum, Rosenkranz, które przypisywano żydom przy tym spisie. Inne twory wskazywały na miejsce pochodzenia, np. Berliner, Krakauer, czy też Danzinger (Brieger też się mieści w tej kategorii, ale to jest przypadek). Heindrichowi też przypisywano żydowskie pochodzenie. Dlatego też przynależność do SS nie jest do końca probierzem aryjskości. Goebelsowi też przypisuje się genealogiczne związki z żydowstwem hiszpańskim. Z braku innych informacji, zakładam, że śmierć Ernsta Koppe mogła mieć jakiś związek, choć niekoniecznie, z 'krzystałową nocą' - to jest tylko moje przypuszczenie niczym nie poparte. Chodzi o wykluczenie jednej z możliwości. Może Ernst Koppe opuścił ten łezpadół w 1938 z przyczyn całkowicie naturalnych, związanych z procesami chorobowymi, a może jego zejście było spowodowanie problemami, jakie stawiały mu ówczesne władze, zakładając, że był persona non-grata w III Rzeszy. Dość wspomnieć, że po 1938 roku willa została podzielona na dwa mieszkania, tzn. to co na parterze miało charakter reprezentacyjny, tj. pokój gościnny, salon, gabinet, jadalnia, kuchnia, i spiżarnia, zostały zaadoptowane na potrzeby wdowy po Ernscie. Natomiast pierwsze piętro, gdzie wcześniej znajdowały się garderoba, pokój przedwcześnie zmarłej Anneliese, dużego pokoju Adalberta, pokoju Ernsta Joachima, sypialni państwa Koppe, i łazenki, zostały przebudowane na potrzeby mieszkania Adalberta. Z sypialni państwa Koppe zrobiono kuchnię, a Ernst Joachim w tamtym czasie musiał był wybyć z domu. Być może ta przebudowa miała charakter praktyczny, co jest dość prawodopodobne. Może to był tylko jakiś wybieg. A może faktycznie była to znacząca rodzina aryjska (proszę nie posądzać mnie o rasizm, ale terminu aryjski używam tutaj w kontraście do żydowski, kwestia czysto terminologiczna), która doszła do fortuny poprzez swoją zaradność, konsekwencję, i pracowitość. Jest jedna małe 'ale' w tym wszystkim. Sektor bankowy, a w szczególności domy bankowe należały do niearyjczyków (w tym miejscu byłbym wdzięczny za przykłady rodzin aryjskich, tj. niemieckich, bo nie chodzi tu o polskie rodziny parające się bankowością), które posiadały domy bankowe, względnie były właścicieliami banków. Nie wątpię, że takie istniały. Chodzi o poszerzenie mojej wiedzy. Dużo znaków zapytania.
Ostatnio zmieniony przez Brieger 2012-01-24, 23:34, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2012-01-25, 07:20   

Przy okazji brzeskiego pleneru:
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2012-01-25, 09:26   

Etymologię żydowskich nazwisk ogólnie znam - i nie jest to tak, że ktoś tłumaczył "żydowskie nazwiska" z tej prostej przyczyny, że Żydzi nazwisk jako takich nie mieli. Izaak syn Salomona mógł się nazywać Izaak ben Salomon, Izaak ibn Salomon albo "po polsku" Izaak Salomonowicz, jeśli on był z rodu brata mojżeszowego Aarona to on mógł też się nazywać Izaak Kohen, a jeśli był z rodu Lewiego syna Jakuba to on mógł być Izaak Lewicki albo Izaak Levin. A jest przecież 12 plemion Israela - potomkowie Rubena, Symeona, Lewiego, Judy, Zabulona, ​​Issachara, Dana, Gada, Asera, Neftalego, Józefa i Beniamina i od każdego z tych rodów może pochodzić i nazwisko.

Co się zaś tyczy żydowskich neofitów to jeśli Żyd się chrzcił i stawał się dla chrześcijan nowym człowiekiem to on zostawał wtedy Neumann albo Nowak czy Nowicki, a jak chrzest był w piątek to on mógł być Piątek, Piątkowski albo Freitag, a jak w środę to on był Środa albo Mittwoch, jeśli chrzest był we wrześniu to on był Wrzesień albo September, a jak w Maju to Maj.

Kiedy słynący ze specyficznego dowcipu urzędnicy cesarscy zaczęli nadawać Żydom nazwiska to jak Żyd był bogaty (albo urzędnik mniej "dowcipny") to on mógł się nazywać Berliner, Pozner, Danzieger, Krakauer, Sandomierski, Goldmann albo nawet Stolzmann, a jak Żyd był biedny to on był Rosenbeiger, Apfelbaum, Łabędź albo nawet Süsser.

Takie łamigłówki nazwiskowe są specyfiką nie tylko żydowską - Poniatowski może być czystej krwi księciem albo też chłopem należącym do Poniatowskich czy Żydem z Poniatowa.

Jeśli przeciętny Polak usłyszy dwa nazwiska: Dzikowicki i Dzik to którego uzna za szlachcica? Zdecydowana większość pewnie Dzikowickiego a tymczasem jest bardzo prawdopodobne, że drzewiej Dzik h. Doliwa, pan na Dzikowicach, na konia wchodził po przodku Dzikowickiego - swoim dzikowickim chłopie.

Absolutnie złożoności nazwisk w języku niemieckim nie można w żaden sposób wiązać z nazwiskami żydowskimi bo to jest tylko i wyłącznie specyfika języka. Holstinghausen, Grotthuss, Soldenhoff, Offenberg, Manteuffel, Pfaffenhoffen - to wszystko rody baronowskie, a jeszcze "dziwniejsze" nazwiska można spotkać śród Edelleute bo to nie złożoność nazwiska, która jest niemiecką specyfiką, a jego sens jedynie może wskazywać pochodzenie. A i tu można się pomylić - spotykane w Imperium Romanowów "ptasie" nazwiska żydowskie wcale nie oznaczają, że Taube herbu własnego to Żyd, bo to też akurat baron (chyba austriacki).

Ale cały ten wywód był całkowicie zbyteczny w odniesieniu do nazwiska Koppe z tej prostej przyczyny, że nazwisko to pochodzi, jak twierdzi niemiecka wikipedia, od staro-wysoko-niemieckiego słowa "choph" co znaczyło mniej-więcej "czerep", a że w średniowieczu Żydom nazwisk nie nadawano to gdyby to był Żyd to nie nazywałby się Koppe a jakiś Hirnschalemann, Schädelmann czy może po prostu Kopfschale, a gdyby urzędnik miał dobry niemiecki humor to nawet Farbenfroheschädel :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2012-01-25, 09:57   

Oczywiście, że Koppe to popularne nazwisko i wcale te osoby nie muszą być spokrewnione - napisałem to tylko jako ciekawostkę.

Odnośnie Żydów w SS i NSDAP - nie wykluczam ale radziłbym nie wierzyć we wszystko co w internecie podają - wielokrotnie brano mnie za Żyda, nadal pewne osoby za Żyda mnie uważają i wcale nie zamierzam wyprowadzać ich z błędu bo mnie to bawi :wink:
Osobiście do Żydów nic nie mam, no może jedno pytanie: skoro jakiś Żyd ma pretensje do Polaków (i nie tylko) o to, że tak mało ich ocalili z rąk Gestapo to niech najpierw sam policzy ilu oni ocalili Polaków z rąk NKWD - a możliwości mieli dużo większe.

P.S.
Nigdy słowa "Żyd" nie uważałem za pejoratywne ale teraz sam się zastanawiam bo ... jak przeczytałem to co sam napisałem to fraza "wielokrotnie brano mnie za Żyda" zabrzmiała mi jakoś dziwnie :lol:
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2012-01-25, 09:59   

Dzięki za bardzo ciekawy wywód. To co napisałem o nadawaniu żydom nazwisk przeczytałem w jakimś opracowaniu. Nigdny szczególnie nie interesowałem się pochodzeniem nazwisk żydowskich. Twoje informacje na temat etymologii nazwiska Koppe wskazuje jednak na nieżydowskie pochodzenie tej rodziny, a więc wszelkie elementy prześladowań w stosunku do tej rodziny ze strony władz nazistowskich należy wykluczyć.
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2012-01-25, 10:15   

Myślę, że też nie do końca - część niemieckiego społeczeństwa wcale nie była zadowolona z przejęcia władzy przez socjalistów. Bankier zdecydowanie się, choćby i z racji stanu, w taką grupę wpasowuje. Nawet, jeśli nie był jakimś specjalnym bohaterem to mogło być i tak, że bezpośrednio po wyborach publicznie wyraził swoją dezaprobatę i mu to zapamiętano. Poza tym w ustroju totalitarnym ogromną rolę odgrywają porachunki osobiste i zwykła ludzka zawiść.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2012-01-25, 19:02   

Zdaje się, że nazwisko Eckersdorff nosiło wielu Żydów.
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2012-01-26, 12:19   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Zdaje się, że nazwisko Eckersdorff nosiło wielu Żydów.


Czy nosiło wielu - nie wiem, byłoby fein, gdybyś przytoczył choć jednego. Natomiast absolutnie nie jest to nazwisko żydowskie. Żydowskie nazwiska, jeśli pochodziły od miejsca, nadawane były jedynie w postaci przymiotnikowej a to z tej prostej przyczyny, że rzeczownikowa postać nazwiska sugeruje użycie (domyślne) formy "von", tak więc Johann (von) Eckersdorf(f) jest nazwiskiem typowo niemieckim zaś Johann Eckersdorfer może sugerować żydowskie pochodzenie. Nie spotkamy więc wśród nazwisk żydowskich takich, które kończą się na -dorff, -hoff, -burg, -stadt, i.t.p.
Tak więc należy przypuszczać, że piętnastowieczny burmistrz Kłodzka, Wentzel Eckersdorff, raczej na pewno Żydem nie był :wink:

P.S.
Wydawać się może, że takie nazwisko jak Samenhof nie pasuje do powyższej teorii ale, jak pisałem wcześniej, należy w pierwszej kolejności rozpatrywać sens nazwiska - w tym przypadku, w połączeniu z nasionami hof to bardziej dziedziniec, obejście, podwórze, zagroda niż dwór. Szlachcic raczej nie szczyciłby się nazwiskiem "Nasienne podwórze" :lol:
Ostatnio zmieniony przez Gaderep 2012-01-26, 18:16, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
flutuando 


Wiek: 46
Dołączył: 16 Sie 2015

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2015-08-16, 06:42   Eckersdorff Family

Partyzant napisał/a:
Niestety nie są to zdjęcia willi:(, ale listy związane z właścicielem Banku i Panem Alfedem Baerem dawnym właścicielem domu mojej Teściowej:) w Dobrzyniu.


(od portugalskiego przy użyciu Google Translator przykro ; . o) Witam ! Nazywam się Roberto Eckersdorff , wnuk Gunther Eckersdorff , syn Max z Eckersdorff Bankhaus . Jestem zdumiony tym dokumentów . Pierwsze prawdziwe zdjęcia widzę z nim . Jest jakaś szansa , aby mieć więcej informacji na ten temat? Dziękuję!

(from portuguese/brasil using google translator. sorry ;o) Hello! My name is Roberto Eckersdorff, grandson of Gunther Eckersdorff, son of Max from the Eckersdorff Bankhaus. I am amazed by this documents. The first real pictures I see from it. Any chance to have more informations about it? Thank you!
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: kamienica, katynia, nr, ofiar, przy, ul.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 29
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu