Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Pamięci pilota Stanisława Bilskiego
Autor Wiadomość
robert00 


Wiek: 51
Dołączył: 19 Paź 2010

UP 5 / UP 0



Wysłany: 2011-09-26, 08:31   Pamięci pilota Stanisława Bilskiego

Chciałbym przestawić ostatni lot podporucznika Stanisława Bilskiego, pochowanego na cmentarzu w Brzegu.
Podporucznik pilot inżynier Stanisław Bilski ur. 15.08.1950 w Brzegu, absolwent WOSL. Pilot 28plm w Słupsku. Pilot 3 klasy
Nalot 254 godzin na samolotach SBLim-2, Lim-1, Lim-2, Lim-5.
Zdanie: Lot do strefy nad chmurami w celu wykonania średniego pilotażu.

Okoliczności katastrofy: Katastrofa wydarzyła się w dniu 25 września 1974 roku, godz 13:05 w czasie kursu przeszkalania na samolotach Lim-5 w 62. plm OPK w Krzesinach. Lot odbywał się w DTWA. W czasie lotu nastąpiło oderwanie lewego skrzydła samolotu. Spowodowało to natychmiastowy gwałtowny obrót samolotu wzdłuż osi podłużnej samolotu w lewo. Doszło do zderzenia prawego skrzydła z oderwanym lewym skrzydłem. W wyniku uderzenia oderwało się również skrzydło prawe. Gwałtowny obrót kadłuba, przy jednoczesnym wystąpieniu dużych sił bezwładnościowych i aerodynamicznych, spowodował złamanie dźwigara statecznika pionowego i oderwanie usterzenia ogonowego samolotu. Samolot zderzył się z ziemią, pilot zginał.

Przyczyną katastrofy było złamanie się w powietrzu głównej belki lewego skrzydła w pobliżu węzła mocowania do kadłuba samolotu. Charakter złamania belki świadczy, ze nastąpiło ono wskutek zmniejszonej wytrzymałości materiału na zginanie. Ustalenie to komisja oparła na stwierdzeniu braku jakichkolwiek śladów przekroczenia przez pilota dopuszczalnych warunków eksploatacji samolotu w powietrzu 9dopuszczalnej prędkości i przeciążeń0 oraz braku występowania jakichkolwiek odkształceń na powierzchniach nośnych samolotu.

Spoczywa na cmentarzu w Brzegu.
http://www.polskie-cmenta...&inni=0&cinki=2

źródło: "Polskie Lotnictwo Wojskowe 1945-2010"
Ostatnio zmieniony przez robert00 2011-09-26, 09:07, w całości zmieniany 3 razy  
1 UP 0 DOWN
 
robert00 


Wiek: 51
Dołączył: 19 Paź 2010

UP 5 / UP 0



Wysłany: 2011-09-26, 09:10   

Coś nie mogę dołożyć zdjęć do poprzedniego posta (niby spam)
Zdjęcie pilota

i miejsca katastrofy
1 UP 0 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2018-02-17, 13:18   

Bylem w szpitalu zapewne z ojcem tego pilota. To drobiazg, ale opowiadal, ze koledzy piloci uczcili jego pogrzeb samolotami startujacymi z Wroclawia, lecieli nisko wzdluz torow i nad cmentarzem, w trakcie pogrzebu, odbili, jakos to sie pewnie inaczej nazywa, do gory, chyba ojciec o trzech samolotach mowil (takze o samolocie, w ktorym zginal syn, ktorego kadlub gleboko byl wbity w ziemie i o zegarku syna, ktory mial na rece w chwili smierci i ktory ojciec otrzymal).
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2018-02-17, 15:50, w całości zmieniany 5 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Satkor 


Wiek: 61
Dołączył: 23 Wrz 2018

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2018-09-23, 22:37   

Witam serdecznie.
Ja w 1974 25 września byłem właśnie na "wykopkach" z naszą szkołą w Wierzonce koło Karłowic i na własne oczy widziałem rozpadający się właśnie ten samolot w powietrzu i właśnie teraz dowiedziałem się dokładnie co się stało.
Jako dzieci pojechaliśmy do Karłowic zobaczyć co się stało ale wojsko bardzo pilnowało terenu.
Zbierali wszystkie szczątki z wielkiego terenu.
Osobiście mieszkałem na terenie jednostki wojskowej niedaleko szkoły (byłe centrum łączności DWL a tata był wojskowym) ale też nie uzyskałem żadnych informacji. A miałem wtedy 12 lat i do dziś dokładnie to pamiętam. Takie moje wspomnienia.
1 UP 0 DOWN
 
bocian1901 


Wiek: 61
Dołączył: 27 Mar 2017

UP 8 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2018-12-09, 16:20   

Jako 11 letni chłopak byłem na pogrzebie .byłem ich sąsiadem z naprzeciwka znałem Andrzeja i siostrę Basie w tym czasie kontakt żałobne były piesze z kaplicy na obrońców na cmentarz na starobrzeskiej
1 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bilskiego, pamieci, pilota, stanislawa


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 23
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu