Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dawne odmiany winorośli.
Autor Wiadomość
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2016-07-17, 13:33   

Dziękuję Panom za zachętę i wsparcie. Nie czuję się jeszcze na siłach, ale niewątpliwie będę zmierzał do realizacji takiego pomysłu, ponieważ historia winnych upraw w Brzegu i okolicach jest nieznana. Jako kolejna ciekawostka warta wspomnienia to postać członka Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim z początku XIX w., niejakiego Wincentego, winiarza i właściciela winiarni. Vincent, jak już wspomniano, to patron francuskich winiarzy. Może zatem lewiński Wincenty był z rodziny o takich tradycjach rolniczych. Wszak tak mało jeszcze wiemy.
2 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2016-07-17, 18:52   

W wydanej ostatnio przez Starostwo Powiatowe książce znakomitego znawcy zagadnień naszego miasta dra Jana Majewskiego "Opowieści brzeskich ulic", część 1, przy okazji opisu ulicy Fabrycznej, str. 180-182, autor poświęca nieco uwagi tradycjom brzeskiego winiarstwa. Przytaczam w całości ten fragment:
"Do 1945 roku obowiązywała nazwa ulicy Weinbergstrasse. Przed polskimi ekipami administracyjnymi, które przybyły do Brzegu po ustaniu działań wojennych, stanęło m.in.zadanie ustalenia polskich nazw ulic. Kierowano się wówczas różnymi kryteriami, popełniając niekiedy błędy, funkcjonujące do dzisiaj. Tak też jest i w przypadku ulicy Weinbergstrasse. Prawdopodobnie uruchomienie już w początkach 1946 r. fabryki maszyn rolniczych, na bazie dawnego zakładu Güttlera, mogło wpłynąć na nadanie ulicy (przebiegającej od strony wschodniej zakładu) nazwy Fabryczna. Nazwa ta jest już na planie Brzegu z 1948 r. Nie ma ona nic wspólnego z niemiecką nazwą Weinbergstrasse, czyli ulicą Winnicy.
Niemiecka nazwa w pierwszej chwili może budzić zdumienie, które mogło się również udzielić pierwszym polskim urzędnikom, zajmującym się nazewnictwem ulic. Wydaje się, że wynika ona z niewystarczającej znajomości historii Brzegu.
Dokładniejsze badania wykazują, że w różnych okresach historycznych w Brzegu i okolicy uprawiano winną latorośl. Pierwsza wzmianka na ten temat pochodzi z 1366 r. Wspomina się w niej o winnicy położonej przed Bramą Opolską. Następne informacje o terenach zajętych pod uprawę winorośli, bez dokładniejszej ich lokalizacji, pochodzą z 1376 i 1378 r. Prawdopodobnie uprawą tej rośliny zajmowali się nie tylko mieszkańcy
przedmieść, ale również okolicznych wsi.
W 1382 r. winnica znajdowała się w Brzeskiej Wsi, której pola obejmowały teren dzisiejszej ulicy Fabrycznej. Produkcja tej winnicy, jak i innych, była stosunkowo niewielka.
Do upadku ich w znacznej mierze przyczyniła się wojna trzydziestoletnia. Próbę odtworzenia winnicy w Brzeskiej Wsi, odnotowujemy w drugiej połowie XVIII w. Między 1777 a 1796 r. dostarczała ona rocznie 60 do 80 wiader winogron.
Na odrębną uwagę w tym zakresie zasługuje działalność księcia Jerzego II, który
w 1582 r. założył na wzgórzu koło Myśliborzyc winnicę. Był to jeden z podobnych obiektów, jakie powstały w latach 1557-1588 (m.in. w Michałowicach, Ratajach). Książęca winnica w Myśliborzycach zapewne upadła wraz z wygaśnięciem dynastii Piastów brzeskich. Powrót do tradycji uprawy winorośli na tym wzgórzu nastąpił w drugiej połowie XVIII w. za sprawą nadleśniczego Süssenbacha z Szydłowic. Jemu to jego następca Leopold von Wedell poświęcił postawiony w południowej części wzgórza pomnik w postaci kamiennego bloku z odpowiednią inskrypcją, upamiętniającą winnicę i jej założyciela. Niestety pomnik nie przetrwał do naszych czasów. Leopold von Wedell poszerzył obszar uprawy winorośli, wprowadzając przy tym sprowadzone z zagranicy drzewa i krzewy.
Dzisiaj tradycje uprawy winorośli w Brzegu kontynuują jedynie niektórzy właściciele ogródków działkowych, w niewielkim wymiarze i ze skromnymi efektami, chociaż trzeba przyznać, że uzyskiwane z wyprodukowanych owoców wino jest zupełnie przyjemne w smaku i bukiecie"
Ostatnio zmieniony przez tadjurek 2016-07-17, 18:54, w całości zmieniany 1 raz  
3 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2016-07-18, 04:53   

Dziękuję za ten fragment z książki dr. Majewskiego. Zawiera ciekawą wzmiankę o uprawach w Michałowicach i Ratajach. Na mapach z XIX w. "weingarten" zaznaczony jest , mniej więcej, w miejscu obecnej ul. Ziemi Tarnowskiej. Polna droga, która stała się później "Weinbergstrasse", biegła przez Brzeską Wieś, w której okolicy istniało wzniesienie oznaczone nazwą "Weinberg" ( na mapach widać je na płd. od torów kolejowych, w rejonie dzisiejszej ulicy Starobrzeskiej - okolice cmentarza ). Wiele informacji zawierają teksty przetłumaczone przez Dziedzica i zamieszczone wątku o winnicy w Myśliborzycach. Sami widzimy, ile jest jeszcze do odkrycia i uznania w tym temacie. Brzeg miasto winiarzy i z winem związane.
1 UP 0 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2016-07-18, 07:54   

Zawsze będzie coś do uzupełnienia! I Pan to zrobi w drugim, może trzecim wydaniu swojej książki (po co są drugie i ente wydania? :) ) Jestem starszym szeregowym podchorążym rezerwy i wydaje Panu rozkaz: najpóźniej w ciągu roku wydać! :)
1 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2016-07-19, 05:35   

Jak mawiał Napoleon, podoficerowie rządza armią. :) Zdaje się, że nie mam wyjścia. :) Wczoraj rozmawiałem z p. Peszko z Wydziału Promocji i Kultury w UM ws. utworzenia małej uprawy przy Zamku Piastów Śląskich ( chodzi o skwer od strony południowej ). Okazuje się, że to nie jest teren miasta, a powiatu i należy rozmawiać z dyr. Kozerskim i p. Stefańskim. To nieco komplikuje zamierzenia, ale jeszcze nie wyklucza. Dostałem jedynie obietnicę umieszczenia starych upraw, wg tekstów tłumaczonych przez Dziedzica, na nowych mapach obejmujących ciekawostki historyczne Brzegu, które staną w mieście ( System Informacji Miejskiej ).
1 UP 0 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2016-07-19, 08:48   

Super! Tak trzymać!
1 UP 0 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2016-07-19, 09:20   

Pytanie nie tylko do Pana tadjurka. Czy w związku z przygotowywanymi, wspomnianymi przez Pana muldera, tablicami z mapami obejmującymi ciekawostki historyczne Brzegu, które staną w naszym mieście, nie można umieścić na nich informacji o domu narodzin Kurta Masura, miejscu z nagrobkiem poświęconym brzeskiemu nieszczęśliwemu konsulowi na Hokkaido Ludwigowi Haberowi, stadionu, gdzie Lina Radke w 1928 r. ustanowiła lekkoatletyczny rekord świata w biegu na 800 m kobiet. I pewnie najmniej kilku innych „ciekawostek” niewątpliwych!
2 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2016-07-20, 07:11   

Z tego, co wiem, SIM powinien zostać uruchomiony pod koniec miesiąca. Temat winnych upraw ma być rzucony na taśmę, zatem może nie być już czasu na opisanie innych ciekawostek. UM chce, by jedną z nich był balkon Fryderyka II, ale pamiętać należy o jego pomniku przed Ratuszem i kamiennej płycie z trójgraniastym kapeluszem króla, a także o inicjałach królewskich w starych koszarach. Ciekaw jestem, czy pamiętano i o tym. To drobiazgi, ale cenne. Niestety, działalność p. Haupta, którego szklarnie z uprawami winorośli ciągnęły się wzdłuż dzisiejszej ul. Robotniczej, jest całkowicie nieznana urzędnikom, a i ta postać nie została dotychczas upamiętniona. Na forum był cały wątek o szklarniach p. Haupta, które znalazły uznanie w uprawach ogrodniczych Czech, Niemiec i Austrii.
0 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2016-07-20, 08:45   

Fryderyk II, wielki pruski władca, był jakże skutecznym wrogiem niepodległej Polski. Troska o jego upamiętnienie przez współczesnych rządców Brzegu, choćby tylko jako „ciekawostki”, jest przejawem nierzadkich w Polsce kompleksów oraz braku wrażliwości historycznej (jest jeszcze inny Niemiec, który chyba czeka w tej masochistycznej dla niektórych moich rodaków kolejce…). A miejsce, gdzie w ciężkim więzieniu podczas II wojny światowej ginęli i cierpieli w Brzegu Czesi, Polacy, Żydzi, Cyganie, Rumuni, Rosjanie, Niemcy, Francuzi, Włosi, Anglicy, Węgrzy, Ukraińcy, chyba upamiętnione nie jest? Bo jakaż to „ciekawostka”? I tak się zwykłym ludziom robi śmietanę z mózgu :(


Na forum specjalistów i koneserów historii polsko-niemieckiej nie brakuje, więc tylko młodym najprostszy cytat z Wiki o „bohaterze” spod Małujowic:
«„Był głównym zainteresowanym w sprawie rozbiorów Rzeczypospolitej i to on starał się nakłonić carycę Katarzynę II do podziału Polski. W 1769 przedstawił w Sankt Petersburgu tzw. plan hrabiego Lynara, w którym proponował zabór części terytorium Rzeczypospolitej. W 1772 Fryderyk był głównym wnioskodawcą podpisania traktatu rozbiorowego. W wyniku rozbiorów Prusom przypadło Pomorze polskie – Warmia i Prusy Królewskie. Było to ziszczenie wieloletnich starań króla Prus. Ponadto, poza terytoriami przewidzianymi w traktacie rozbiorowym, Fryderyk zagarnął jeszcze, pod różnymi pretekstami i domniemanymi prawami 52 miasta i 1300 wsi, z czego Polska przed 1786 rokiem odzyskała zaledwie 20%. W książce „Historia mojego czasu” wydanej w 1779 roku w języku francuskim Fryderyk Wielki przyznawał otwarcie: „Prusy nie posiadały tytułu do zaboru polskiego Pomorza. Nie chciałbym udowadniać tęgości praw do tej ziemi”».
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2016-07-21, 08:31, w całości zmieniany 11 razy  
4 UP 0 DOWN
 
Leszek Ślusarczyk 


Wiek: 74
Dołączył: 22 Lip 2016

UP 8 / UP 0



Wysłany: 2016-07-24, 16:05   

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem wymianę zdań Panów na temat uprawy winorośli w Brzegu i pragnę podzielić się swoim skromnym doświadczeniem w tym zakresie. Mój tata uprawiał na ogródku od lat 60-tych odmianę winogron o kolorze granatowym o ciekawym, choć trochę cierpkim smaku, przypuszczam że z odmian rodzimych. W latach 80-tych przeniosłem się na Mazury wraz z kilkoma sadzonkami tej rośliny. Bardzo dobrze zaadoptowały się w mazurskim, a przecież surowszym klimacie. Owocują co roku, a w roku ubiegłym to już była klęska urodzaju, co skłoniło mnie do przerobienia na wino z całkiem niezłym rezultatem. Okazuje się, że brzeskie odmiany winorośli są w stanie poradzić sobie nawet na chłodnej północy.
/informacja dla Pana Juliana Mazura, kilka butelek wina jeszcze mi zostało/ :-P
4 UP 0 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2016-07-24, 20:22   

"Z mazurskiego brzegu", "Mazurski brzeg", "Brzeskie (importowane) z Mazur" itepe. Dla pana muldera to dopiero będzie ciekawostka! Serdecznie pozdrawiam :)
1 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2016-08-23, 06:24   

Wczoraj otrzymałem odpowiedź z UM ws. uprawy winorośli w Brzegu. Możliwość uprawy w miejscach należących do miasta i gminy zostanie rozpatrzona podczas pracach nad projektami rewitalizacji i urządzania terenów zielonych, a pomysł stworzenia uprawy na skwerze przed Zamkiem Piastów Śląskich znajdzie poparcie w rozmowach z dyrektorem Muzeum Piastów Śląskich, p. Pawłem Kozerskim. Jest postęp.
PS
Zwracam się do Pana Leszka Ślusarczyka z prośbą o zdjęcia koronek, liści i gron odmiany, która Pan posiada i wyrabia z niej własne wino. Może się okazać, że to cenny krzew.
1 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2016-09-24, 05:52   

W lutym zlokalizowałem stary krzew przy wiejskim domie, o czym wtedy donosiłem na forum. Jak planowałem, tak zrobiłem i we wrześniu odwiedziłem ponownie to miejsce. Niespodzianka była wielka. Stara , szlachetna odmiana winorośli, prawdopodobnie francuska Magdalenka Andegaweńska ( Magdalentraube ) każdego roku plonuje obficie, mimo trapiących ją chorób. Późną jesienią pobiorę z pewnością materiał dla skansenu w Bierkowicach i dla siebie, by już wiosną młode sadzonki z tego kultywaru rosły spokojnie i cieszyły pasjonatów. To unikatowy okaz.

DSC_0702.JPG
Plik ściągnięto 18 raz(y) 200,84 KB

DSC_0707.JPG
Plik ściągnięto 22 raz(y) 192,97 KB

DSC_0706.JPG
Plik ściągnięto 13 raz(y) 188,65 KB

DSC_0694.JPG
Plik ściągnięto 18 raz(y) 192,17 KB

DSC_0691.JPG
Plik ściągnięto 16 raz(y) 230,67 KB

Ostatnio zmieniony przez mulder 2016-09-24, 05:54, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2016-09-27, 03:29   

W moim ogrodzie winoroślowym kolejny udany sezon. CZęśc odmian, jak Tauberschwarz, Cabernet i Merlot już zjedzona , natomiast na krzewach wisi jeszcze Weissburgunder, Silvaner, Riesling. Wspaniałe , słodkie owoce cieszą i w tym roku.

DSC_0860.JPG
Plik ściągnięto 12 raz(y) 193,75 KB

DSC_0859.JPG
Riesling
Plik ściągnięto 13 raz(y) 171,3 KB

DSC_0863.JPG
Silvaner
Plik ściągnięto 20 raz(y) 224,17 KB

DSC_0854.JPG
Weissburgunder ( Biały Burgund, Pinot Blanc )
Plik ściągnięto 12 raz(y) 119,24 KB

DSC_0851.JPG
Weissburgunder ( Biały Burgund, Pinot Blanc )
Plik ściągnięto 15 raz(y) 168,75 KB

Ostatnio zmieniony przez mulder 2016-09-27, 03:30, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Leszek Ślusarczyk 


Wiek: 74
Dołączył: 22 Lip 2016

UP 8 / UP 0



Wysłany: 2016-09-28, 18:55   

Odpowiadając na prośbę pana muldera, z radością przesyłam zdjęcia winogron mazurskich pochodzenia brzeskiego. Mam nadzieję , że jakość zdjęć będzie wystarczająca.

20160923_172355.jpg
Plik ściągnięto 24 raz(y) 211,01 KB

wino5.jpg
Plik ściągnięto 18 raz(y) 215,83 KB

wino 3.jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 180,46 KB

wino 2.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 217,57 KB

wino1.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 140,57 KB

3 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: dawne, odmiany, winorosli.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu