Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy w Polsce pies sygnalizujący dźwięki
Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-07-03, 11:52   Pierwszy w Polsce pies sygnalizujący dźwięki

Pierwszy w Polsce pies sygnalizujący dźwięki
Autor: oprac. Natalia Łyczko, Źródło: inf. prasowa, fot.: mat. prasowe

Biszkoptowy labrador Pefo to pierwszy w Polsce pies, który będzie pomagał osobie z niepełnosprawnością narządu słuchu. W konkursie o przyznanie czworonożnego pomocnika wygrała pani Monika Rykaczewska z Warszawy, która od urodzenia jest osobą niedosłyszącą.

Psi asystent został wyszkolony przez Fundację DOGIQ z Katowic. Było to możliwe dzięki zawiązaniu partnerstwa pomiędzy Grupą Kapitałową VECTRA, Urzędem Miasta Gdyni oraz Fundacją DOGIQ.

Monika Rykaczewska, zwyciężczyni konkursu, na co dzień pracuje w komendzie policji jako referendarz, a jej aktywność nie ogranicza się do życia zawodowego – korzysta także z siłowni oraz chętnie spędza czas poza domem. Pies pomoże jej więc nie tylko w pracy, ale i podczas czasu wolnego. W jaki sposób? Będzie sygnalizował określone dźwięki, takie jak pukanie, dzwonek do drzwi, budzik czy sygnały alarmowe. Poinformuje też panią Monikę, gdy ktoś ją zawoła.

Oprócz powyższych umiejętności, Pefo potrafi wezwać pomoc w sytuacji kryzysowej, kiedy jego opiekunka źle się poczuje, a także przyniesie telefon, gdy usłyszy dźwięk przychodzącego SMS-a.

- Byłam zaskoczona, gdy dowiedziałam się, że są psy szkolone dla takich osób, jak ja. Zazdrościłam tym, którzy mieli psy asystujące, nie podejrzewając, że niedługo sama takiego otrzymam - mówiła pani Monika podczas uroczystości przekazania czworonoga.

Na uroczystości obecny był prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek, który wspomniał, że oprócz psich umiejętności ważna jest przyjaźń, jaka łączy ten wyjątkowy duet. O nawiązanej ze zwierzęciem relacji świadczy podziękowanie, które pani Monika skierowała do Anety Graboś, prezes Fundacji DOGIQ, oraz Tomasza Żurańskiego, prezesa firmy VECTRA, będącej fundatorem już trzeciego psa asystującego.
Data opublikowania dokumentu: 2011-06-10, 12.38

Skopiowano w całości z: http://www.niepelnosprawn...aign=16.06.2011
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-07-03, 11:55, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: dzwieki, pierwszy, pies, polsce, sygnalizujacy


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 20
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu