Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Bitwa Warszawsa 1920 - r. Jerzy Hoffman
Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-05-27, 00:14   Bitwa Warszawsa 1920 - r. Jerzy Hoffman

Powoli zbliża się premiera kolejnej "superprodukcji" Jerzego Hoffmana. Zwiastun imho "wymiata": http://www.youtube.com/watch?v=rbx5-uGGH0I

Strona filmu: http://www.youtube.com/watch?v=rbx5-uGGH0I

Do zdjęć zaangażowano grupy rekonstrukcyjne, co od dawna jest dobrą praktyką np. w USA (vide np. Gettysburg).

Już jesienią - w 3-D!
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-05-27, 01:10, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 1 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2011-05-27, 07:36   

Oglądając z musu ( wytrzymałem jedynie sesję w wymiarze jednego odcinka :mrgreen: ) serialową wersję filmu o wojnie roku 1920 ( w której brał udział mój pradziadek ) nie oczekuję niczego poza uznaniem polskiego środowiska filmowego, które nagradza się wzajemnie. :mrgreen: Jedyny polski film po roku 1989 , który budził uznanie, ale nie odbił się szerszym echem w świecie polskiego filmu to "Szwadron".
0 UP 1 DOWN
 
jezu880 



Wiek: 43
Dołączył: 14 Cze 2007

UP 108 / UP 84


Skąd: Ciemnogród

Wysłany: 2011-05-28, 23:27   

Cytat:
Oglądając z musu ( wytrzymałem jedynie sesję w wymiarze jednego odcinka :mrgreen: )

No to pochwal się Ślonzoku po której stronie walczył twój pradziadek...
0 UP 0 DOWN
 
Michal-Lemberg 
W. Studnicki (1867-1953)



Wiek: 41
Dołączył: 01 Maj 2007

UP 317 / UP 362


Skąd: z Wolnej Polski

Wysłany: 2011-05-30, 09:39   

jezu880 napisał/a:
Cytat:
Oglądając z musu ( wytrzymałem jedynie sesję w wymiarze jednego odcinka :mrgreen: )

No to pochwal się Ślonzoku po której stronie walczył twój pradziadek...

Podbijam. Śmiało, "Dolnoślonzoku" z Podola, nie ma się czego krępować. :D :D :D
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-10-24, 06:53   

Wczoraj zaliczyłem wersję standardową (czyli NIE 3-D). Jak dla mnie całkiem przyzwoity film. Prosta historia miłosna, wpisana w machinę okrutnej wojny. W szybkim montażu twórcy wysyłają szereg komunikatów do odbiorcy, próbując naszkicować rzeczywistość tamtego czasu. Społeczne rozdarcie, ruchy robotnicze, kontrast pomiędzy romantycznymi piosenkami o wojence, a brutalnym życiem na pierwszej linii frontu. Dialogi nie rozbudowane, Linda jako Wieniawa całkiem ok. Pomnikowy Marszałek w wykonaniu Olbrychskiego też ok. Co prawda role zarysowane schematycznie, ale ileż można było zmieścić w 120 minutach. Myślę, że twórcy na siłę skracali metraż, aby nie nudzić młodego odbiorcy, wychowanego na hollywoodzkich 90 minutówkach. Co (oczywiście w moim mniemaniu) nie wyszło filmowi na plus.

Sceny batalistyczne nawiązują wyraźnie do niektórych amerykańskich produkcji - przypomina się czy to "Chwała" Edwarda Zwicksa (Ksiądz Skorupka podrywający do boju żołnierzy - chyba najbardziej chwytająca za serce scena), czy to "Pluton", czy też "Szeregowiec Ryan".

Na tle kilku innych "superprodukcji" ostatniego 20 lecia (typu "Stara Baśń", "Złoto Dezerterów") film prezentuje się całkiem przyzwoicie.

Myślę, że można było wątek amerykańskich ochotników nieco bardziej zarysować, aby dotrzeć do Amerykanów, chociaż tam establishment jednak raczej żydowski i wychowany na narracji o "polskich obozach zagłady", więc na wyróżnienie nie ma co liczyć. Chociaż Żydów w tej mozaice też pokazano.

Bardzo odważna rola Ferencego (gratulacje!).

W jednej ze scen, artystki teatru rewiowego parodiują codzienność bolszewicką, operując znanymi stereotypami. Gdzieś już po wyjściu z kina, nasunęła mi się refleksja, że niestety takie bolszewiczki widuję coraz częściej na ulicach mojego miasta. Zwłaszcza w weekendowe noce.

Obraz momentami bardzo brutalny (chociaż widywałem bardziej), wyjście z klasą ryzykowne, ale chyba warto skłonić młode pokolenie do refleksji i dyskusji.

Zarzucono filmowi (w NTO), że buduje rzeczywistość na sfałszowanym micie. Myślę, że film jest zbudowany przede wszystkim na micie i jego rolą jest pozostawienie śladu w pamięci. Odbudowanie fundamentów naszego mitu i przeciwstawienie się narracjom o "Zmierzchach", "Kapitanach Amerykach" i innych Iksmenach. My nie musimy produkować bohaterów fikcyjnych. Wystarczy odgarnąć liście, których płaszczem bolszewicy próbują pokryć tętniący życiem świat emocji, konfliktów, bohaterów i szui, czarnych i białych charakterów. Hoffman postawił pierwszy krok.

W skali do 10 - dla mnie 8 (za krótki).

Powtórka, mam nadzieję, w 3d,
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-10-24, 07:04, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-11-05, 21:34   

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Wpadł mi jakiś inny trailer. Imho też niezły.
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2011-11-05, 21:42   

Mi generalnie film się podobał, lecz za dużo "współczesnych twarzy" w starym filmie.
0 UP 0 DOWN
 
Malwinaa 



Wiek: 30
Dołączyła: 07 Lut 2010

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2011-11-20, 19:20   

A według mnie film dobry. Może byłby lepszy, gdyby nie wsadzili do niego Urbańskiej, która ma niestety "naleciałości" typowej aktorki musicalowej. Jej emocje były dla mnie niesamowicie sztuczne.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2012-07-12, 06:28   

Wczoraj, zmusiłem się, by go oglądnąć do końca. Niestety, stety chałtura. Scena z ks. Skorupką wzruszająca ? Podobnie, jak cały film, pod koniec którego widz płacze nad zmarnowanym czasem :mrgreen:
0 UP 1 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: 1920, bitwa, hoffman, jerzy, r., warszawsa


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 27
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu