Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Cyborg
2006-10-19, 19:22
Krwi wciąż za mało!
Autor Wiadomość
steve 
w.w.j.d??



Zaproszone osoby: 4
Wiek: 38
Dołączył: 25 Kwi 2005

UP 6 / UP 2


Skąd: Brzeg

  Wysłany: 2006-07-21, 11:43   Krwi wciąż za mało!

Krwi wciąż za mało!

Przyjdź do brzeskiego punktu krwiodawstwa raz na dwa miesiące. Oddanie krwi zajmie Ci kilka minut, a dzięki Tobie ktoś będzie żył.

Ważne
> W Brzegu punkt krwiodawstwa znajduje się w szpitalu na ul. Mossora 1 (I piętro), jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 11.30

> W Lewinie Brzeskim ambulans RCKiK będzie w najbliższą środę 26 lipca na Rynku.


Poniedziałek, 9.00 rano. Punkt krwiodawstwa w Brzegu jest już czynny od ponad dwóch godzin. W wykafelkowanym na biało pokoju puste stoliki. Na każdym kwestionariusz, na wypadek gdyby ktoś chciał zostać dawcą. W ciągu roku nie ma tu gdzie usiąść. Dziś jest tylko Leszek Bieliński.

- Jestem tu pierwszy raz. Słyszałem apele, że brakuje krwi. Widziałem też reklamy w telewizji. Przyszedłem, bo nic mnie to nie kosztuje - uśmiecha się ciemnowłosy, szczupły 19-latek w granatowej koszulce i dżinsach. Chociaż mieszka w Stobrawie, prawie 30 kilometrów stąd, zapewnia, że przyjazd do Brzegu to dla niego żaden kłopot.

- Zwracamy koszty dojazdów, a w pracy przysługuje w stu procentach płatny dzień, jakby się było na urlopie - zachęca doktor Katarzyna Weiner-Szokalska, kierowniczka brzeskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. - To nieprawda, że organizm się od tego uzależnia - zapewnia.
W wakacje chętnych ubywa jednak z każdym dniem. Wyjeżdżają na urlopy, a krew jest teraz najbardziej potrzebna. Efekt?

- Zdarza się, że szukamy jej po całym województwie - mówi doktor Joanna Maciaszek z oddziału chirurgii Brzeskiego Centrum Medycznego. - Dziś mamy spokój, ale nie wiadomo, czy wieczorem nie trafi tu ktoś po wypadku z pękniętą śledzioną, i nie trzeba mu będzie przetoczyć krwi. Czasem tylko na jedną osobę trzeba osiem litrów. To krew od prawie dwudziestu krwiodawców!

W Brzegu krew oddaje dziennie średnio kilka osób.
- A jeszcze w czerwcu było ich dwieście na miesiąc - załamują ręce w punkcie krwiodawstwa.
Krew z Brzegu trafia też do szpitala w Opolu, m.in. na kardiochirurgię. - To prawdziwy żłopacz - dodaje doktor Weiner. - Żaden lekarz nie zacznie operacji, jeśli nie będzie miał odpowiedniej ilości krwi w zapasie. A my nie jesteśmy w stanie zasilić szpitali honorowymi dawcami.

Halina Kaciłowicz z działu pobierania krwi RCKiK w Opolu:
- Lekarze proszą o oddawanie krwi rodziny i znajomych ludzi, którzy znaleźli się w szpitalu. Tylko dzięki krwiodawstwu rodzinnemu udaje się utrzymać około 60 % zapasów z ilości, którą mamy normalnie w ciągu roku.

- Jeździmy nawet po kilka woreczków krwi tam, gdzie nie ma punktów krwiodawstwa - dodaje Kaciło-wicz. - Honorowi dawcy to głównie młodzi ludzie, którzy korzystają z wakacji. Przed kryzysem ratują nas tylko dawcy rodzinni, a i tak operacje bywają przekładane.
Leszek, który przyjechał do Brzegu oddać krew pierwszy raz, najbardziej się bał, czy z jego zdrowiem jest wszystko w porządku. - Jak już się okazało, że moja krew się nadaje, to była jednocześnie ulga i radość, że zaraz komuś pomogę - mówi. - Aż szkoda, że oddaje się ją tylko raz na dwa miesiące, bo jestem pewien, że dałoby się ze mnie jeszcze więcej wycisnąć.

- Krwi nie można wyprodukować. Mamy ją tylko dzięki dawcom - apelują lekarze. - Bez niej człowiek umiera. Nie róbcie sobie wakacji od ratowania życia.


Anna Józyk
nto
0 UP 0 DOWN
 
bzyku 



Wiek: 37
Dołączył: 02 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-07-21, 14:14   

wszytskimi siłami popieram tę akcję. zapraszam wszystkich do oddawania krwi. jesli ktos ma obawy i lęk przed igła to niech o tym zapomni i ratuje zycie. Jesli ktoś czuje się niepewnie to zapraszam w poniedziałek do brzeskiego punktu krwiodawstwa, a będe go wspierał i zachęcał. wiem że wielu ludzi lubi iśc po raz pierwszy z kimś dlatego służę radą i towarzystwem:)

pozdrawiam Krwiodawców :)
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2006-07-21, 14:49   

bzyku, Jabym z wielką chęcią oddał ale moja wątroba produkuje za dużo żółci przez co moje wyniki raczej nie pozwolą na pobranie krwi. ( wszyscy mówią że to żółtaczka) ale HBS jest ujemny więc to nie ona ale....... niewiadomo dlaczego tak jest :wink:
0 UP 0 DOWN
 
bzyku 



Wiek: 37
Dołączył: 02 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-07-21, 16:42   

yasiu zawsze można pójśc , ukłuje Cie miła pani Kasia, a druga miła Pani dr Kasia powie czy możesz podejśc do oddawania. Dla mnie to jest świetna sprawa. Już nie byłem kilka miesięcy, ale w lecie zawsze jest ogromne zapotrzebowanie. Jakiś czas temu miałem jakąś alergię i wolałem nie oddawać, ale już jest wszystko dobrze i oddam jutro dwa litry
:D

450ml+4 strzykawki za pierwszym razem sie oddaje. Ale dostaniesz w rekompensacie 9 czekolad :) i ogromną satysfakcję, bo to że moge komuś pomóc napawa mnie ogromną radością :)

wg. mnie każdy kierowca powinien spróbować oddać krew, bo nie wiadomo czy za jakiś czas sam nie będzie jej potrzebował.

jeszcze raz zapraszam :wink:
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 41
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2006-07-21, 17:31   

ja oddaje co jakiś czas i naprawde warto............

musze znowu się wybrać tylko nie wiem kiedy moze poniedzieli jakoś........
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2006-07-21, 18:10   

A może wszyscy razem się wybierzemy?
0 UP 0 DOWN
 
gosiaczek86 
Male wredne i pyskate:P



Wiek: 37
Dołączyła: 19 Lip 2005

UP 2 / UP 1



Wysłany: 2006-07-21, 18:11   

ja sie moze wybiore .. hm moze wkoncu dowiem sie jaka mam grupe krwi .. chociaz nie wiem czy nie mam anemii :( co u mnie jest rodzinne:( w roku szkolnym jest najwiecej osob bo jak ktos oddaje krew to ma zwolnienie ze szkoly .. praktyki moich znajomych :)
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 41
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2006-07-21, 18:21   

ok książeczke znalazłem napiszcie termin i jak bede miał jak to się zjawie jestem za grupowym oddaniem krwi.............można z tego ładną akcje zrobić i pokazać że młodzi (mamy tyle na ile się czujemy) ludzie z forum potrafią pomagać innym :evil:
0 UP 0 DOWN
 
slimak 
Rower to jest świat!



Wiek: 49
Dołączyła: 26 Cze 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-07-21, 18:25   

Ja ma właśnie ten sam problem, za niską hemoglobinę. Miesiąc temu poszłam oddać krew i niestety zostałam odesłana, żeby się "dożelazić" :D . Teraz łykam codziennie Biofer i jadam raz w tygodniu szpinak mniam. Za miesiąc znowu się wybiorę, może będzie już wszystko w porządku, tym bardziej, że mam dobrą krew 0 "Rh-", którą można przetaczać osobom z wszystkimi grupami krwi.
Ostatnio zmieniony przez slimak 2006-07-21, 18:26, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2006-07-21, 18:26   

Jestem za. Oddawałem honorowo w wojsku w Centrum Zdrowia Dziecka. Potem to raczej już byłem biorcą niż dawcą i nie wiem, czy mnie zechcą /wątpię.../. Ale przejdę się z Wami. Kolejna akcja pomocy integracyjnej. Faktycznie przy okazji można sprawdzić grupę i czy nie ma jakiś ... zarazków ... feee :/ :roll:
0 UP 0 DOWN
 
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2006-07-21, 18:27   

Ja jestem za, ale prosiłabym o termin po 10 sierpnia, bo wtedy mam urlopik :) Chociaż jeśli innym nie pasuje to nie patrzcie na mnie i tak nie mam pewności, czy będę mogła oddać krew :roll:

Mam 'A (Rh+)' chyba zdatna do użytku, przynajmniej ja jakoś na takiej ciągnę :wink:
Ostatnio zmieniony przez Inez 2006-07-21, 18:30, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 41
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2006-07-21, 18:29   

Inez, jak oddasz krew to przysługuje tobie 1dzień wolnego w dniu oddania tej krwii
0 UP 0 DOWN
 
gosiaczek86 
Male wredne i pyskate:P



Wiek: 37
Dołączyła: 19 Lip 2005

UP 2 / UP 1



Wysłany: 2006-07-21, 18:31   

i czekoladka z tego co pamietam :) .. to ludziska pisac kiedy wam pasuje puki jeszcze siedze w domku spokojnie pojde :)
0 UP 0 DOWN
 
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2006-07-21, 18:34   

warlike napisał/a:
Inez, jak oddasz krew to przysługuje tobie 1dzień wolnego w dniu oddania tej krwii


Na papierze :-P Ja pracuję we Wrocku i niestety mam teraz taki czas, że nie ma mowy o wolnym chyba, że w planowanym terminie urlopowym (sezon i wszyscy wybyli, kisnę sama w firmie) :cry: Ale już odliczam do zmiany :D
0 UP 0 DOWN
 
slimak 
Rower to jest świat!



Wiek: 49
Dołączyła: 26 Cze 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-07-21, 18:38   

Polecam stronę http://www.krewniacy.pl/ można się dowiedziec duzo rzeczy o krwi i oddawaniu krwi honorowo.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: krwi, malo, wciaz, za


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 36
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu