Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Rower w mieście
Autor Wiadomość
Rzecznik Na Przełaj 


Wiek: 21
Dołączył: 09 Gru 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-02-24, 18:39   Rower w mieście

Pozwalam sobie zamieścić zaproszenie, które skierowaliśmy także do władz lokalnych.

Pan Olivier Schnaider - Francuz znający Polskę, współpracujący z polską siecią Miasta dla Rowerów, zaprasza na konferencję:

O rewolucji francuskiej

Witam na mini stronce poświęconej cyklowi konferencji, ktore odbędą sie na początku marca 2011 w 6 polskich miastach.

(We Wrocławiu: 2 marca 2011 - 11:00, Rynek 13)

Ogólnie rzecz biorąc, nie zależy nam jedynie na wypromowaniu samych spotkań w celu wypełnienia sobie sal konferencyjnych, ale chcielibyśmy, nawet jeżeli to ambitne, żeby w Polsce ruszyła debata na temat transportu nie tylko w kontekście budowy obwodnic i autostrad (czy /ostatnio/ anomalii w PKP).

Chciałbym żeby choć trochę wzrosła świadomość społeczna tego jakie są wady rozwoju tego typu infrastruktur, jeżeli rozwój ten nie odbywa sie w ramach odpowiedniej /spójnej i kompleksowej/ polityki transportowej.

Chciałbym wytłumaczyć, dlaczego w miastach nie powinno chodzić o "likwidowanie korków" (co sugeruje, ze uwzględnia sie tylko samochód jako ważny środek transportu) tylko o "poprawę mobilności w mieście" w ramach intermodalności.

Chciałbym pokazać ze rozwój rowerów w mieście się po prostu opłaca, zarówno czysto finansowo jak i pod względem poprawy jakości życia mieszkańców.

Chciałbym zademonstrować na kilku przykładach jak zgubne dla urbanizacji sie okazało promowanie samochodów w latach 60-80 we Francji; jak przewidziana (w dobrej wierze) infrastruktura drogowa zamiast służyć do poprawy przemieszczeń zaindukowala bardzo negatywne fenomeny takie jak rozciąganie się aglomeracji ("étalement urbain"), które de facto skazuje z jednej strony grupę ludzi na codzienną jazdę samochodem, a z drugiej jeszcze większą grupę ludzi na znoszenie negatywnych konsekwencji tych przemieszczeń.

Olivier Schneider

Więcej na stronie organizatora.
https://sites.google.com/site/rowerolucja/
0 UP 0 DOWN
 
Rzecznik Na Przełaj 


Wiek: 21
Dołączył: 09 Gru 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-06-09, 18:01   

Święto Cykliczne w Polsce

W zeszłą niedzielę w Europie odbyły się dwie megaimprezy rowerowe. W Berlinie Sternfart, gdzie było także ok. 100 Polaków , w tym czwórka brzeżan, oraz w Gdańsku, gdzie na Wielkim Przejździe Rowerowym pojawiło się ok. 4 tysiące ludzi.

W najbliższy weekend szykują się następne imprezy w Polsce, kilkanaście miast
www.swietocykliczne.pl organizuje Święto Cykliczne.


My, w Brzegu, zaczynamy już w piątek, w Herbaciarni o 19.00 szykujemy pokaz z rowerowej podróży po Afryce. O Afryce Nowaka pisaliśmy już w innym watku:
www.forumbrzeg.pl


W sobotę, o godzinie 10.00 rusza Rajd Przedszkolaka. W towarzystwie starszego rodzeństwa, pod opieką rodziców i w asyście kolarzy z Na Przełaj barwny korowód przedszkolaków przejadzie przez całe miasto od Przedszkola nr 5 na Monte Cassino przez Rynek na boisko Sp nr 5.
Po drodze: konkursy, zabawy i spotkanie z orkiestrami.

Przy okazji kontynuujemy akcję NOWE PRAWO - ROWERZYSTA z PRAWEJ, która będzie kierowana bardziej do dorosłych i kierowców.


Wszystkich ciekawych zapraszamy:
brzeg.swietocykliczne.pl
0 UP 0 DOWN
 
Rzecznik Na Przełaj 


Wiek: 21
Dołączył: 09 Gru 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-11-05, 15:48   

Na prośbę zespołu rowerowego przy GDDKiA, który przygotowuje podręcznik budowy infrastruktury rowerowej, przekazuję apel do aktywnych rowerzystów.

Co Wam, rowerzystom, najbardziej przeszkadza!

Napiszcie pięć czy sześć zdań o tym, o czym projektanci, urzędnicy i wykonawcy infrastruktury rowerowej Waszym zdaniem nie robią, robią źle i co Waszym zdaniem jest ważne, żeby poprawili.
Ważne są szczegóły, upierdliwości, rzeczy które Was wkurzają, nawet drobne, ale to mogą być też oczywistości.

Może być w punktach, może być jak Wam wygodnie. Przykładowo to może być pięć rzeczy, które spieprzono przy trzech ostatnio wybudowanych w Waszym mieście drogach dla rowerów, kontrapasach, stojakach itp. itd. albo pięć rzeczy, które Was wkurza w infrastrukturze podczas jazdy do pracy.


P.S.
Ponieważ autorzy proszą, by nie podawać na publicznych forach ich adresów, dlatego proszę słać odpowiedzi na maila brzeskiej Sekcji Rowerzystów Miejskich, czyli: srm.brzeg@wp.pl , ew. na priv.
Ew. uwagi i dyskusje na ten temat można ew. znaleźć http://www.forum.ekspedyc...?showtopic=2321
Nie należy odpowiadać tutaj, by uniknąć sugerowania odpowiedzi.
0 UP 0 DOWN
 
Bratek 


Wiek: 33
Dołączył: 09 Lis 2011

UP 0 / UP 0Wysłany: 2011-11-09, 15:17   

Przy takich cenach paliwa to za niedługo wszyscy będziemy jeździć na rowerze.
0 UP 0 DOWN
 
RowerowyBrzeg Wiek: 60
Dołączył: 05 Kwi 2012

UP 26 / UP 4Wysłany: 2012-04-10, 20:43   Pod prąd? Czemu nie, ale tylko rowerem

Na kolejnej jednokierunkowej ulicy w Brzegu rowerem można już jeździć w obie strony.

Zmiany w oznakowaniu ulicy Andersa pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. Koszty ograniczyły się do zamontowania dwóch tabliczek z treścią „nie dotyczy rowerów”. Uliczka jest wąska, nie mieszczą się tu dwa samochody. Natomiast rower z samochodem wyminą się bez kłopotu.

Przypomnijmy, że to czwarta ulica w naszym powiecie z taką organizacją ruchu. Tym samym dogoniliśmy w tej kwestii Warszawę. Pierwsze, w 2008 r. były ulice Spacerowa oraz Głowackiego w Brzegu. W ubiegłym powstała taka uliczka w Skorogoszczy, o czym pisałem w artykule: "W Skorogoszczy pod prąd." A wkrótce po Skorogoszczy dołączyła ul. Andersa, o czym powiadomił inspektor Marek Augustyn ze Starostwa Powiatowego.

Nieuzasadniony strach...
Przydałyby się kolejne...

Ciąg dalszy na blogu
Rowerowy Brzeg

Blogi w serwisie Polska na Rowery
0 UP 0 DOWN
 
RowerowyBrzeg Wiek: 60
Dołączył: 05 Kwi 2012

UP 26 / UP 4Wysłany: 2012-04-12, 20:26   

Kalendarz wycieczek
Najbliższy weekend wolny, ale jeszcze nie wiesz jak go spędzić? To pora zaglądnąć do kalendarza wycieczek (pdf) "Na Przełaj". Brzeski Klub Miłośników Aktywnego Wypoczynku opublikował na swoim forum aktualny kalendarz imprez rowerowych na najbliższy sezon.

Zaplanowana jest każda sobota i każda niedziela aż do 10 listopada. Wycieczki oznaczono symbolami A, B, C, które pomogą dopasować trudność wycieczki do swoich możliwości. "A: to łatwe trasy dla początkujących liczące do 50 kilometrów. Dla najbardziej zaawansowanych wycieczki liczą sobie nawet 150 km lub prowadzą po górach.

Niemal wszystkie wycieczki brzeskiego stowarzyszenia zaczynają się pod ratuszem w Brzegu, o godzinie 10:00, a szczegółowe informacje można znaleźć na klubowym forum.

Artykuł z linkami dostępny na blogu Rowerowy Brzeg

Na innych blogach w tym serwisie polecam artykuł o tym, ile punktów moga dostać rowerzyści za jazdę po zebrach http://polskanarowery.sport.pl/blogi/ibikekrakow
0 UP 0 DOWN
 
RowerowyBrzeg Wiek: 60
Dołączył: 05 Kwi 2012

UP 26 / UP 4Wysłany: 2012-04-22, 23:04   

Rowerowy Brzeg zaprasza na blog, tym razem Drugi odcinek serii
Czy / Nie Bezpieczny Brzeg, w którym kilka plansz przedstawiających rowerzystów i kierowców, winnych i ofiary, którzy uczestniczyli w wypadkach drogowychCytat:
Dlaczego w Brzegu istnieje tak wyraźna nadreprezentacja seniorów? W statystykach ogólnokrajowych najbardziej „aktywna” okazuje się młodzież (10-19 lat), następnie są grupy dwudziestolatków i 50-latków. A w Brzegu wyróżniają się grupy 50-latków, następnie 60-latków i 40-latków.

C.d.
na blogu Rowerowy Brzeg
0 UP 0 DOWN
 
RowerowyBrzeg Wiek: 60
Dołączył: 05 Kwi 2012

UP 26 / UP 4Wysłany: 2012-05-07, 06:37   

Usłyszawszy o "Odjazdowym Bibliotekarzu" pierwsze moje skojarzenia dotyczyły mobilnej wypożyczalni książek. Ale nijak nie mogłem powiązać jej z rowerami. Do akcji przystąpiło ponad 90 bibliotek w całej Polsce. Także biblioteka im. Ludwika I w Brzegu.

W Brzegu zbiórkę chętnych do rowerowej wycieczki wyznaczono przy głównej bibliotece na ulicy Jana Pawła II 5, o godzinie 10:30, w sobotę 12 maja 2012 roku.


Pierwsza część trasy ma prowadzić ulicami miasta, szlakiem – jak napisali organizatorzy – bibliotek publicznych aż na plac Zamkowy, gdzie będzie pierwszy postój. Ciąg dalszy to już typowa wycieczka zamiejska, przez most na Odrze i dalej przez Pisarzowice, Piastowiczki i Lubszę do Lasu Lubszańskiego. Tam przewidziany jest piknik na parkingu szkółki leśnej w Barucicach. Będą zabawy, konkursy, ognisko z pieczeniem kiełbasy. Powrót do Brzegu planowany jest ok. godz. 17.00.

Kto może wziąć udział?

Wszyscy chętni - nie ma wpisowego, ani zapisów. Gwarantujemy kiełbaski i dobrą zabawę. Jedziemy bez względu ma pogodę, nawet w deszcz. Jedziemy wolnym, "niezaprawionym w boju tempem bibliotecznym", tak aby każdy dojechał i miał jeszcze siły wrócić do domu. Mogą z nami jechać dzieci, ale tylko pod opieką dorosłych - odpowiada pani Katarzyna Grądziel - i dodaje: załóż koniecznie pomarańczową koszulkę.

Ponieważ pomarańczowych koszulek mam pełną szafę to i ja się muszę wybrać: Rowerowy Brzeg.


Artykuł opublikowany na blogu:
http://polskanarowery.spo..._bibliotekarz/1
0 UP 0 DOWN
 
RowerowyBrzeg Wiek: 60
Dołączył: 05 Kwi 2012

UP 26 / UP 4Wysłany: 2012-05-10, 11:55   

Zapraszam na trzeci odcinek cyklu "Czy bezpieczny Brzeg?" Tym razem o wpływie prędkości na ilość wypadków.

Poszukując przyczyn wypadków z rowerzystami sprawdzimy dziś korelacje między prędkością a liczbą wypadków. Do tego celu dokonałem podziału brzeskich ulic na dwie kategorie. Niebieskim kolorem (plansza 11) oznaczyłem ulice, gdzie ograniczenia prędkości - formalnie na to patrząc - wynoszą 40, 50 lub 60 km/h.

Do drugiej grupy - zaznaczonej na zielono - zaliczyłem wszystkie ulice, na których obowiązuje formalne ograniczenie do 20 km/h (strefy zamieszkania) lub do 30 km/h (tzw. strefy tempo 30 lub ograniczenia miejscowe) ...

Ciąg dalszy na blogu: Rowerowy Brzeg

0 UP 0 DOWN
 
RowerowyBrzeg Wiek: 60
Dołączył: 05 Kwi 2012

UP 26 / UP 4Wysłany: 2012-06-15, 21:04   

Obowiązkowe wyposażenie roweru

W ministerstwie transportu trwają pracę nad nowelizacją przepisów dotyczących obowiązkowego i nadobowiązkowego oświetlania i wyposażenia rowerów.

Warto przypomnieć sobie obecne przepisy, które wraz z obrazkami przedstawiam na stronie
Rowerowy Brzeg - światła
a także z ciekawości zobaczyć, co będzie obowiązywało niedługo:
Rowerowy Brzeg - Projekt zmianJak widać, proponowane zmiany idą w dobrym kierunku. Z jednej strony jest liberalizacja obowiązków (w biały dzień światła nie będą wymagane) a z drugiej dopuszczenie całej gamy nadobowiązkowych świateł (także migających), które poprawią widoczność i widzialność.
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason Wiek: 105
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2012-06-15, 23:26   

Zaciekawiła mnie jedna rzecz:
"Miłośnicy robienia z roweru choinki na pewno nie będą jeszcze usatysfakcjonowani. Brakło bowiem dopuszczenia kolorowych odblasków na bocznych płaszczyznach pojazdu, w innym miejscu niż koła (a w ciężarówkach lub autobusach są nawet obowiązkowe). Nie znalazły się też w katalogu modne odblaskowe szprychy albo neonowe gadżety :-) "

Do zwolenników "rowerowych choinek" nie należę, ale chciałbym się dowiedzieć, z czego wynika (domniemany przeze mnie na podstawie powyższego cytatu) zakaz używania odblaskowych szprych itp.?
0 UP 0 DOWN
 
RowerowyBrzeg Wiek: 60
Dołączył: 05 Kwi 2012

UP 26 / UP 4Wysłany: 2012-06-26, 05:26   

A.Mason napisał/a:
Do zwolenników "rowerowych choinek" nie należę, ale chciałbym się dowiedzieć, z czego wynika (domniemany przeze mnie na podstawie powyższego cytatu) zakaz używania odblaskowych szprych itp.?


Bardzo celna uwaga. Szukałem odpowiedzi, ale nawet prawnicy na to nie potrafią odpowiedzieć przekonująco. :-)

Z jednej strony: zapisy punktują najmniejszy szczegół oświetlenia (np. co do milimetra podają kąt montażu światełek odblaskowych). Z drugiej: nigdzie nie znalazłem najmniejszej wzmianki o zakazie używania oświetlenia innego niż ustawa/rozporządzenia/konwencja przewidują. I to dotyczy zarówno pojazdów silnikowych jak i rowerów. Z trzeciej strony wiadomo skądinąd, że na stacjach kontroli dodatkowe światła w samochodach nie przechodzą, a wykładowcy i WORDy interpretują to podobnie. Z czwartej: wiadomo, że umowy międzynarodowy dopuściły ten symboliczny pasek na oponie - więc coś w tym musi być...

Na szczęście to tylko akademickie rozważania, bo nie słyszałem, by ktoś w Polsce musiał się tłumaczyć z odblaskowych elementów. A nawet bardzo zły policjant nie potrafiłby wskazać odpowiedniego paragrafu na odblaskową szprychę. W dodatku coraz trudniej o złych policjantów.


A dzisiaj zapraszam do poczytania o... rowerach na bezludnej wyspie na Zangowie
Zapraszam też do artykułu z cyklu Nie/Bezpieczny Brzeg, w którym polecam zapoznać się rankingiem zarządców dróg: który wygrały drogi powiatowe.
0 UP 0 DOWN
 
RowerowyBrzeg Wiek: 60
Dołączył: 05 Kwi 2012

UP 26 / UP 4Wysłany: 2012-09-12, 18:15   

Kontynuując temat "obowiązkowego wyposażenia roweru" chcę donieść o nowelizacji rozporządzenia.
Większość zmian wchodzi w życie od 8 października. Inne od 1 stycznia 2013.

Najważniejsze, to dopuszczenie więcej niż 1 lampy, dopuszczenie dowolnej ilości odblasków. Teraz także przednie światła będą mogły migać. Poprawi to z pewnością bezpieczeństwo nocnych podróży.

W biały dzień posiadanie lampek nie będzie obowiązkowe, a więc mandatów za "niemanie" lampy nikt już nie dostanie. Dopiero za "niemanie" światła w nocy można dostać :)

Wszystkie zmiany na kolorowo na stronie:
http://rgtk.republika.pl/swiatla3.htm Tam też można znaleźć tekst jednolity nowych przepisów o obowiązkowym wyposażeniu rowerów i wózków rowerowych.
0 UP 0 DOWN
 
RowerowyBrzeg Wiek: 60
Dołączył: 05 Kwi 2012

UP 26 / UP 4Wysłany: 2012-09-23, 14:53   

Przed wakacjami w prasie brzescy urzędnicy zapowiadali, że kolejne ulice zostaną dopuszczone do jazdy rowerami w obu kierunkach...

Po wakacjach na trzech kolejnych ulicach pojawiły się zakazy wjazdu, także dla rowerzystów.

O tym co kto obiecywał i co z tego wynikło na blogu:
http://polskanarowery.spo...ch_urzednikow/1
0 UP 0 DOWN
 
RowerowyBrzeg Wiek: 60
Dołączył: 05 Kwi 2012

UP 26 / UP 4Wysłany: 2012-10-08, 17:42   

Od dzisiaj wchodzą nowe przepisy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów.
Szczegóły są na stronie Rowerowego Brzegu.

Co się zmieniło od dziś?

Od dziś światła pozycyjne (i z przodu i z tyłu) mogą migać.O dziś obowiązkowe co najmniej jedno światło światło pozycyjne z przodu. Można więc montować po dwa, w tym jedno migające. (Kiedyś obowiązywało tylko jedno).Analogicznie z tyłu: obowiązuje co najmniej jedno światło czerwone (kiedyś tylko jedno).
Mogą ale nie musza migać.Od dzisiaj w pogodny dzień światła pozycyjne nie muszą być zamontowane, można je zostawić w domu lub schować do kieszeni. (To jednak nie zwalnia z obowiązku posiadania i używania świateł w deszczu lub w tunelu - trzeba przewidzieć takie sytuacje.)Od dziś dozwolone są odblaskowe paski na oponach lub inne odblaski na szprychach w kształcie pierścienia.

Dozwolona jest także dowolna liczba odblaskowych pomarańczowych światełek odblaskowych na szprychach. Jeśli jednak już są, to co najmniej po jednym na kole. (Kiedyś prawo dopuszczało tylko po jednym).Od dziś dopuszcza się także światła odblaskowe z przodu, oczywiście w kolorze białym. (Kiedyś nie były dopuszczone).Także z tyłu dopuszczono dowolną liczbę czerwonych światełek odblaskowych (kiedyś tylko jedno) w kształcie innym niż trójkąt.Analogiczne przepisy dotyczą przyczepek rowerowych - można je wyposażyć w dowolną ilość świateł czerwonych z tyłu, białych z przodu, światełek odblaskowych z tyłu i na kołach. Lampy można także zdemontować.

Zainteresowani szczegółami mogą poczytał pełny tekst zmian albo zapoznać się z niuansami w serwisie Miast dla Rowerów.


Zmiany powyższe wieńczą wieloletnie starania stowarzyszenia Miasta Dla Rowerów, które zidentyfikowało problemy wynikające z dotychczasowych przepisów, sformułowało postulaty pod adresem ministra, brało udział w pracach ministerstwa a następnie konsultowało ogłoszony publicznie projekt. Swój udział w konsultacjach ma też Brzeski Klub NA PRZEŁAJ i niżej podpisany. Cieszmy się, że nam się udało.
2 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: miescie, rower


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:

Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu