Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Watykan: Beatyfikacja Jana Pawła II - 1 maja
Autor Wiadomość
bialutki20 
Wiecznie ŻywyZaproszone osoby: 4
Wiek: 32
Dołączył: 28 Lip 2009

UP 0 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-01-14, 15:32   Watykan: Beatyfikacja Jana Pawła II - 1 maja

Dekret opublikowało w południe biuro prasowe Stolicy Apostolskiej po audiencji, na której papież przyjął prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Amato.


Benedykt XVI zgodził się na promulgację, czyli ogłoszenie dekretu, uznającego niewytłumaczalny z medycznego punktu widzenia cud wyzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona.
czytaj dalej


Uroczystość wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze przypadnie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święta ustanowionego przez papieża Polaka. Zmarł on 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię tej uroczystości.


Ten wybór daty jest, jak nieoficjalnie wiadomo, spełnieniem prośby strony polskiej. Według niektórych doniesień taki termin zasugerował Benedyktowi XVI w liście metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

Dwa ułatwienia

Kardynał Angelo Amato oświadczył w Radiu Watykańskim: "Powiem od razu, że sprawa ta korzystała z dwóch ułatwień".

- Pierwsze ułatwienie - przypomniał - dotyczy zwolnienia z pięcioletniego oczekiwania na rozpoczęcie procesu od śmierci kandydata na ołtarze, drugie zaś - to uprzywilejowana ścieżka, dzięki której sprawa ta uniknęła listy oczekujących.

- Jeżeli jednak chodzi o rygorystyczność i staranność proceduralną, to nie było żadnej taryfy ulgowej - zapewnił kardynał Amato.

Dodał następnie: "Sprawa potraktowana została tak, jak inne, uwzględniając wszystkie etapy przewidziane przez przepisy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych".

- Więcej nawet, jeśli mogę wyrazić własną opinię, właśnie dlatego, by godnie uczcić pamięć tego wielkiego papieża, sprawa ta poddana została szczególnie skrupulatnej ocenie, ażeby rozwiać wszelkie wątpliwości i przezwyciężyć każdą trudność - stwierdził prefekt.

Benedykt XVI będzie przewodniczył beatyfikacji Jana Pawła II

Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył beatyfikacji Jana Pawła II 1 maja na Placu świętego Piotra - poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

nformacja ta ma bardzo istotne znaczenie i stanowi odstępstwo od zasady, wprowadzonej przez obecnego papieża na początku jego pontyfikatu. Benedykt XVI zrezygnował z przewodniczenia uroczystościom beatyfikacyjnym powierzając to zadanie swym delegatom i dokonuje wyłącznie kanonizacji.

Będzie to pierwsza beatyfikacja, jakiej dokona Benedykt XVI.

Ksiądz Lombardi powiedział dziennikarzom, że trumna ze szczątkami Jana Pawła II zostanie po beatyfikacji przeniesiona, zgodnie z przepisami kanonicznymi, z Grot Watykańskich do bazyliki świętego Piotra. Nie będzie ekshumacji - podkreślił.

Ciało papieża "nie zostanie wystawione" - wyjaśnił ks. Lombardi. Na marmurowej płycie nagrobnej pojawi się napis: "Beatus Ioannes Paulus II".

Czekamy na cud

Postulator zakończonego procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, ksiądz Sławomir Oder powiedział, że już teraz można zacząć czekać na cud, wymagany do następnego kroku, jakim byłaby kanonizacja polskiego papieża.

Tłumacząc aspekty proceduralne procesu beatyfikacyjnego ksiądz Oder podkreślił: "Zakończył się właściwie drugi z procesów. Pierwszy proces został zamknięty 19 grudnia 2009 roku wraz z aprobatą ze strony Ojca Świętego dla publikacji dekretu o heroiczności cnót Jana Pawła II. Teraz natomiast cieszymy się z tego, że papież zaaprobował publikację dekretu uznającego cud za wstawiennictwem Jana Pawła II".

- To oznacza, że rzeczywiście mamy do czynienia z zakończeniem procesu z punktu widzenia kanonicznego. Ostatni etap, jaki pozostaje to jest akt liturgiczny, czyli sama beatyfikacja, która jest ukoronowaniem tych przeszło pięciu lat intensywnej pracy, by udzielić odpowiedzi na wołanie ludu: "Santo subito" (natychmiast święty) - dodał polski ksiądz, pracujący w wikariacie Rzymu.

Radość i satysfakcja

Podsumowując swoją pracę, rozpoczętą wraz z otwarciem procesu w czerwcu 2005 roku ksiądz Oder stwierdził: "Patrząc na to z punktu widzenia dnia dzisiejszego pozostaje przeogromna radość i satysfakcja. Niemniej jednak było to pięć lat bardzo intensywnej pracy, często niełatwej, w każdym razie pracy, która z całą pewnością mocno wpisze się w moje osobiste życie i pozostawi na nim znamię niezatarte".

Postulator odrzucił zarazem jako nieprawdziwe pogłoski o tym, że w ostatnim roku doszło do spowolnienia prac nad przypadkiem cudu. - Przede wszystkim nie można mówić o jakimś spowolnieniu procesu. Każdy proces ma swoje życie, które tworzy określone problemy. Pamiętajmy, że raptem rok minął od uznania dekretu o heroiczności cnót. To nie jest dużo w perspektywie średniej długości procesów beatyfikacyjnych - zauważył ks. Oder.

Ocenił następnie: "Wydaje mi się, że nasze oczekiwania były z całą pewnością na dziś, na jutro, a raczej na wczoraj. Bardzo często te głosy o rzekomym spowolnieniu były - to nie jest oskarżenie - budowane przez opinię dziennikarską".

Kościół ma swoje wymagania

- Kościół nigdy nie idzie pod dyktando, ma swój rytm, swoje wymagania. Z całą pewnością to, co się stało w ciągu tego roku było w całości, od samego początku aż do dnia dzisiejszego zorientowane na przeprowadzenie procesu w sposób jak najbardziej rzetelny, poprawny i nie pozwalający na jakiekolwiek wątpliwości i jego zakończenie - oświadczył postulator.

Pytany zaś o "oczekiwania na jutro", czyli o to, kiedy mógłby rozpocząć się proces kanonizacyjny Jana Pawła II, odpowiedział: "Zgodnie z praktyką i tradycją Kościoła dla dokonania kolejnego kroku potrzeby jest kolejny cud, a więc jedyne, co mogę powiedzieć to to, aby modlić się i czuwać, aby ten cud dokonał się jak najprędzej".

Właściwie - wyjaśnił polski ksiądz - "do tego cudu mogłoby dojść już teraz". - Po uznaniu cudu i opublikowaniu dekretu następny cud liczy się już do następnego etapu - wyjaśnił. - Trzeba modlić się i czuwać, bo to może nastąpić zaraz - dodał ksiądz Oder.

Zapytany o to, czy są szanse na to, że będzie postulatorem także w ewentualnym procesie kanonizacyjnym odparł, że zależy to od diecezji rzymskiej i jego przełożonych.

Uczestnicy_pogrzebu_byli_4914539.jpg
Plik ściągnięto 156 raz(y) 91,07 KB

Jan_Pawel_zostanie_Papiez_4913859.jpg
Plik ściągnięto 160 raz(y) 30,16 KB

Grob_Jana_Pawla_zostanie_4914585.jpg
Plik ściągnięto 164 raz(y) 43,87 KB

0 UP 0 DOWN
 
gerrykuper Wiek: 46
Dołączyła: 19 Paź 2010

UP 1 / UP 3Wysłany: 2011-01-14, 18:29   

Bardzo się cieszę, że ten wspaniały CZŁOWIEK będzie mógł być nazywany ŚWIĘTYM. Dla mnie i pewnie dla wielu osób On wciąż żyje i jest przykładem postępowania.
0 UP 0 DOWN
 
brzeżanin 


Wiek: 60
Dołączył: 02 Sie 2008

UP 512 / UP 297Wysłany: 2011-01-14, 20:46   

gerrykuper napisał/a:
Bardzo się cieszę, że ten wspaniały CZŁOWIEK będzie mógł być nazywany ŚWIĘTYM. Dla mnie i pewnie dla wielu osób On wciąż żyje i jest przykładem postępowania.
A ja zapytam co znaczy świety i gdzie w Bibli jest zapisane że ludzie maja robic z ludzi świetych ,a co do przykładu w postępowaniu to przypomne że za Jana Pawła afery z pedofilstwem tez byly zamiatane pod dywan ,koscioł jest grzeszny i pazerny ,pieniadz rzadzi .
0 UP 0 DOWN
 
iero10 Wiek: 33
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 96 / UP 42


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-01-14, 21:22   

gerrykuper: 1 maja Papież zostanie Błogosławionym.

By został Świętym, musi zostać przeprowadzony proces kanonizacji.

brzeżanin: a co te afery mają wspólnego z tym jak Jan Paweł II żył i jaki dawał przykład przez całe swoje życie???
0 UP 0 DOWN
 
brzeżanin 


Wiek: 60
Dołączył: 02 Sie 2008

UP 512 / UP 297Wysłany: 2011-01-14, 21:51   

Przy całym szacunku jaki co niektórzy maja do postaci Jana Pawła to kościół pod jego przywodctwem byl targany tymi aferami które teraz się odkrywa a swego czasu były skrywane a ofiary księży pedofilii zastraszane . I proszę mi nie wmawiać że nic nie wiedział ,nic nie słyszał itp.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 42
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2365 / UP 3897Wysłany: 2011-01-15, 06:53   

Patrząc na polskie społeczeństwo to polski papież poniósł pedagogiczną porażkę. Rozanielone oczy i westchnienia zachwytu, kult jednostki ( ale nie myśli ) zastąpiły refleksję nad tym, co chciał Wam przekazać Wasz pasterz.
0 UP 0 DOWN
 
mad23 


Wiek: 72
Dołączył: 25 Lis 2006

UP 9 / UP 4Wysłany: 2011-01-15, 10:23   

Poczytajcie o tym człowieku i zastanówcie się, kto więcej zrobił dla ludzi. http://pl.wikipedia.org/wiki/Albert_Schweitzer
i kto powinien być wzorem dla współczesnego człowieka.
0 UP 0 DOWN
 
sikork Wiek: 40
Dołączył: 12 Maj 2008

UP 315 / UP 772Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-01-15, 10:38   

... a ja się cieszę, że będzie wśród tak zacnych jak Pius XII czy Alojzije Stepinac. Czekam teraz tylko na wyświęcenie Augusto Pinocheta.

Nie można zapomnieć zasług Karola Wielkiego jak np. zwiększenie populacji w Afryce, czyli maniakalne i obsesyjne głoszenie szalonych andronów "miejcie tyle dzieci ile Bóg Wam da". Można to zrozumieć "mnóżcie się na potęgę i zdychajcie w nędzy".

Teraz zamiast Pochodów Pierwszomajowych będziemy mieć Procesje Pierwszomajowe. Jak donosi Fronda „Komuchy i wszelkiej maści lewactwo dostało w pysk”, ot zwycięstwo nad myślą Engelsa czy Marksa. A może data ta ma nam się kojarzyć z wstąpieniem do UE??

Tak sobie myślę, wszyscy mają swojego patrona... a pedofile?? Jakby nie było "nasz Papież" ma wielkie zasługi w ukrywaniu pedofilii w kRK
Ostatnio zmieniony przez sikork 2011-01-15, 10:49, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
przem Wiek: 28
Dołączył: 19 Paź 2007

UP 158 / UP 235


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-01-15, 14:40   

brzeżanin napisał/a:
ludzie maja robic z ludzi świetych

Jest napisane, aby dążyć do świętości.

sikork napisał/a:
Nie można zapomnieć zasług Karola Wielkiego jak np. zwiększenie populacji w Afryce, czyli maniakalne i obsesyjne głoszenie szalonych andronów "miejcie tyle dzieci ile Bóg Wam da". Można to zrozumieć "mnóżcie się na potęgę i zdychajcie w nędzy".

Myślę, że chyba słyszałeś o NPR?
0 UP 0 DOWN
 
gerrykuper Wiek: 46
Dołączyła: 19 Paź 2010

UP 1 / UP 3Wysłany: 2011-01-16, 00:03   

brzeżanin napisał/a:
A ja zapytam co znaczy świety i gdzie w Bibli jest zapisane że ludzie maja robic z ludzi świetych ,a co do przykładu w postępowaniu to przypomne że za Jana Pawła afery z pedofilstwem tez byly zamiatane pod dywan ,koscioł jest grzeszny i pazerny ,pieniadz rzadzi .


Biedny, maleńki człowieku. Ja nie piszę o Kościele, ale o wspaniałym człowieku, któremu mało kto może sięgnąć do pięt. Poczytaj historię jego życia i poznaj Go, może wtedy napiszesz coś ciekawego.
0 UP 0 DOWN
 
brzeżanin 


Wiek: 60
Dołączył: 02 Sie 2008

UP 512 / UP 297Wysłany: 2011-01-16, 00:15   

gerrykuper napisał/a:
brzeżanin napisał/a:
A ja zapytam co znaczy świety i gdzie w Bibli jest zapisane że ludzie maja robic z ludzi świetych ,a co do przykładu w postępowaniu to przypomne że za Jana Pawła afery z pedofilstwem tez byly zamiatane pod dywan ,koscioł jest grzeszny i pazerny ,pieniadz rzadzi .


Biedny, maleńki człowieku. Ja nie piszę o Kościele, ale o wspaniałym człowieku, któremu mało kto może sięgnąć do pięt. Poczytaj historię jego życia i poznaj Go, może wtedy napiszesz coś ciekawego.
Biedny to Ty maly człowieczku jestes i do tego żałosny w swych bzdurnych wizjach .
0 UP 0 DOWN
 
sikork Wiek: 40
Dołączył: 12 Maj 2008

UP 315 / UP 772Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-01-16, 01:25   

przem napisał/a:
Myślę, że chyba słyszałeś o NPR?
Chodzi Ci o Narodową Partię Robotniczą czy może o Narodowy Plan Rozwoju?? Może o Naturalne planowanie rodziny, które jest kompletnie bzdurne i nie ma nic związanego z tym tematem.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 42
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2365 / UP 3897Wysłany: 2011-01-16, 06:31   

mad23 napisał/a:
Poczytajcie o tym człowieku i zastanówcie się, kto więcej zrobił dla ludzi. http://pl.wikipedia.org/wiki/Albert_Schweitzer
i kto powinien być wzorem dla współczesnego człowieka.


Zgadzam się. Albert Schweitzer określany jest często jako "świecki święty". Łatwo jest działać na rzecz ludzi, gdy ma się wpływ na umysły milinów. Ale pomagać, gdy jest się jednym z maluczkich i poświęcać się temu całkowicie, to jest dzieło.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski Wiek: 58
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4310 / UP 6921Wysłany: 2011-01-16, 10:07   

Cały ten kult jednostki to w rzeczywistości leczenie kompleksów narodowych.
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. Wiek: 47
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2011-01-16, 11:04   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Cały ten kult jednostki to w rzeczywistości leczenie kompleksów narodowych.

Zbyt emocjonalnie wszyscy do tego podchodzą. Lepiej fakt potraktować pragmatycznie i racjonalnie - JPII to znak towarowy kojarzony z Polską. Dodatek "święty" podniesie jego wartość i prestiż.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: beatyfikacja, ii, jana, maja, pawla, watykan


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:

Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu