Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
SPAM od firmy PROMIBO sp. z o.o.
Autor Wiadomość
DG-PRO 


Wiek: 33
Dołączył: 06 Kwi 2010

UP 0 / UP 0


Skąd: Łosiów

Wysłany: 2010-11-30, 17:15   SPAM od firmy PROMIBO sp. z o.o.

Witam, jestem właścicielem firmy, której prezentację zawarłem na ogólnodostępnej stronie www. Jest tam również dostępny e-mail , co jasne. Od pewnego czasu, mimo braku mojej zgody otrzymuję identyczne informacje handlowe od firmy PROMIBO sp. z o.o., przedstawiciela Meritum Banku w Brzegu (pracówka gdzieś na ul. Długiej). Prosiłem o zaprzestanie wysyłania mi tego typu informacji na e-mail firmowy jednak prośby nic nie przyniosły. Dlatego zwracam się do was z zapytaniem, drodzy forumowicze, czy ktoś również spotkał się z tego typu zachowaniem?Mało tego, w otrzymanym mailu mam również wgląd do innych adresów na które zostały wysłane te informacje, co w moim rozumieniu jest już złamaniem ustawy o ochronie danych osobowych.
Dla uściślenia dodam jeszcze raz , że nie wyrażałem zgody na otrzymywanie informacji drogą mailową a otrzymałem dokładnie 6 maili w ciągu miesiąca, mimo że mailowo zwracałem się z prośbą o zaprzestanie ich wysyłania.
Proszę o odpowiedzi ,
pozdrawiam
Damian Guzikowski
DG-PRO
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-11-30, 18:17   

DG-PRO napisał/a:
co w moim rozumieniu jest już złamaniem ustawy o ochronie danych osobowych.


...no przede wszystkim kłania się ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną i przesyłanie informacji handlowej (patrz art. 9 (def. informacji handlowek) + art. 10 ust. 1 "Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej " + art. 24 ("Kto przesyła za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówione informacje
handlowe, podlega karze grzywny.
" = odpowiedzialność cywilna = grzywna (tj. od 20 - 5000 zł)

Forum chyba nie pomoże, możesz spróbować pisać do UOKiK, ale oni z tego co się orientuje nie reprezentują indywidualnych klientów.
Policja tego nie ściga, więc pozostaje wyżej wspomniana odpowiedzialność cywilna zgodnie z art. 18 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Możesz najpierw zwrócić się jeszcze raz to tej namolnej firmy i powołać się napowyższe przepisy.

Potem zostają sądy, uokiki, rzecznicy praw (coś mi się obiło o uszy, że w Urzędzie Miasta jakieś dyżury kiedyś były).
Ostatnio zmieniony przez smooth 2010-11-30, 18:20, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Trifonas 
twoja stara


Wiek: 40
Dołączył: 24 Lut 2008

UP 31 / UP 12



Wysłany: 2010-11-30, 18:48   

smooth napisał/a:
Forum chyba nie pomoże, możesz spróbować pisać do UOKiK, ale oni z tego co się orientuje nie reprezentują indywidualnych klientów.


i tu sie mylisz ;) oni i URT są bardzo wporządku. obsługują indywidualnych i chętynie pomogą w takich prawach. tylko nie wiem do których lepiej pisać.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-11-30, 19:07   

Trifonas napisał/a:
i tu sie mylisz


No nie wiem... podszedłem do sprawy teoretycznie, zachęcając jednak do kontaktu z UOKiK, jako organu, który może wesprzeć..
..a to teoretyczne podejście odnosi się np. do ustaw w tym ww.
art. 18 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
"1. W razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać:
......."
..no a UOKiK, nie jest tu przedsiębiorcą pokrzywdzonym w myśl tego art.

PLUS

Art. 24. ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną
"1. Kto przesyła za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówione informacje handlowe, podlega karze grzywny.
2. Ściganie wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, następuje na wniosek pokrzywdzonego."


Także żebyśmy się źle nie zrozumieli, nie twierdziłem, że UOKiK nie doradzi, co raczej wnioskowałem, że nie poprowadzi sprawy za pokrzywdzonego (musi to zrobić sam), przynajmniej sugerując się ustawami :) ....ach i nie twierdziłem, że UOKiK jest nie w porządku, zatem mylne wnioski wyciągnąłeś :wink:

Z przyjemnością jednak się dowiem, jak wygląda w praktyce kontakt z UOKiK, także czekam na newsy, poszkodowanego ;)
Ostatnio zmieniony przez smooth 2010-11-30, 19:09, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
DG-PRO 


Wiek: 33
Dołączył: 06 Kwi 2010

UP 0 / UP 0


Skąd: Łosiów

Wysłany: 2010-11-30, 20:03   

Generalnie nie chodzi o to, że czuję się jakoś specjalnie ,realnie poszkodowany. Nie jest dla mnie problem usunąć 6, czy 16 maili, ale tu chodzi o sam fakt. Dlaczego ja (jak i inni przedsiębiorcy) muszą najpierw wysłać maila z prośbą o wyrażenie zgody na wysłanie informacji, a ktoś inny może tak po prostu nachalnie to ignorować. Myślałem raczej że ktoś z Państwa również został znieważony takim sposobem traktowania klienta i wspólnie moglibyśmy napisać oficjalne pismo do w/w firmy (szczególnie że zostałem obdarowany pokaźną bazą adresów e-mail, podejrzewam że również części z Państwa). Na razie spróbuję, jeszcze drogą polubowną napisać maila do w/w firmy z prośbą o zaprzestanie tych działań. Jeśli to nie zadziała , zwrócę się z prośbą o pomoc do UOKiK.
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 



Wiek: 109
Dołączył: 04 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2010-11-30, 22:53   

DG-PRO napisał/a:
Dlaczego ja (jak i inni przedsiębiorcy) muszą najpierw wysłać maila z prośbą o wyrażenie zgody na wysłanie informacji, a ktoś inny może tak po prostu nachalnie to ignorować.

Moze dlatego, ze owo wysylanie maila z prosba o wyrazenie zgody jest takim samym spamem, tyle ze dzieki niedokladnym przepisom traktowanym jako legalny?
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-11-30, 23:03   

A.Mason napisał/a:
tyle ze dzieki niedokladnym przepisom traktowanym jako legalny?


No chyba, że ktoś (to częsta praktyka) w zapytaniu o przesyłaniu informacji handlowej tak naprawdę przemyca informację handlową... - to jest be!

Ponadto projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego z 25 listopada 2008 r uwzględnia cały dział (VIIa) – „Zwalczanie przesyłania spamu”, ale mimo, że w międzyczasie ustawa 2 razy była "aktualizowana" w kwestii tego rozdziału nie ruszyło nic....no i dyskutuje się m.in o powołaniu specjalnej komórki przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej właściwej do ścigania spamu
0 UP 0 DOWN
 
KtOŚ 
<--(x_x)-<<



Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2006

UP 18 / UP 25


Skąd: a domyśl się :P

Wysłany: 2010-11-30, 23:27   

DG-PRO napisał/a:
Jest tam również dostępny e-mail , co jasne



dużo zależy jakI masz ten adres mailowy, i co się na niego składa ;].....
0 UP 0 DOWN
 
DG-PRO 


Wiek: 33
Dołączył: 06 Kwi 2010

UP 0 / UP 0


Skąd: Łosiów

Wysłany: 2010-11-30, 23:32   

Adres to biuro@dg-pro.pl . Zwykły firmowy mail na domenie tej samej strony www.
0 UP 0 DOWN
 
KtOŚ 
<--(x_x)-<<



Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2006

UP 18 / UP 25


Skąd: a domyśl się :P

Wysłany: 2010-11-30, 23:45   

no to w tym wypadku to nie jest złamanie ustawy o ochronie danych osobowych. Bo adres nie wskazuje jednej i konkretnej osoby, przez co na ustalenie dokładnego właściciela adresu trzeba włożyć jakąś ilość czasu i pracy ;)


polecam artykuł :) -> http://prawo.gazetaprawna...ne_osobowe.html
0 UP 0 DOWN
 
DG-PRO 


Wiek: 33
Dołączył: 06 Kwi 2010

UP 0 / UP 0


Skąd: Łosiów

Wysłany: 2010-12-01, 00:02   

Nie zrozumieliśmy się. Ze złamaniem ustawy o ochronie danych osobowych chodziło mi o to , że nadawca wysyłając informacje handlowe do wielu adresatów, udostępnia im wszystkim listę adresów na które ta informacja została wysłana. W tych mailach dostałem listę około 610 adresatów (dokładnych adresów e-mail),głównie firm, z Brzegu i okolic. To już chyba nie jest legalne.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-12-01, 00:12   

KtOŚ napisał/a:
no to w tym wypadku to nie jest złamanie ustawy o ochronie danych osobowych


no, ale sugerując się tematem mi się wydaję, że jednak autorowi chodziło o SPAM tj. przesyłanie niechcianej informacji handlowej, a na tym gruncie wedle specjalistów, czy chociażby Ministerstwa Infrastruktury nie ma znaczenia czy jest udostępniany mail wskazujący osobę, czy mail wskazujący podmiot gospodarczy... udostępnienie jakiegokolwiek adresu na stronie podmiotu, nie stanowi w żadnym wypadku zgody na przesyłanie informacji handlowej.

Pytanie tylko czy autorowi tematu chodzi o SPAM (tak wnioskuję i z tematu, i treści) czy ochronę danych osobowych?


Edit:

DG-PRO napisał/a:
W tych mailach dostałem listę około 610 adresatów (dokładnych adresów e-mail),głównie firm, z Brzegu i okolic. To już chyba nie jest legalne.


O! to teraz to i SPAM, no i wygląda na to, że ochrona danych osobowych.
Ostatnio zmieniony przez smooth 2010-12-01, 00:14, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
DG-PRO 


Wiek: 33
Dołączył: 06 Kwi 2010

UP 0 / UP 0


Skąd: Łosiów

Wysłany: 2010-12-01, 00:21   

Zastanawiałem się właśnie czy tylko mnie to tak poirytowało, że pomimo braku mojej zgody , po 1. kilka razy pod rząd, mimo próśb wysyłane są IDENTYCZNE informacje handlowe po 2. mój adres rozsyłany jest to ponad pół tysiąca osób , z jasną informacją że jest to adres firmowy, w dodatku w kontekście innych adresów na tamtej liście - BRZESKIEJ firmy. Co tym samym napędza kolejne tryby w machinie spamu, gdzie nieuczciwi handlowcy podchwycą taką surową listę i będę otrzymywał kolejne, kolejne "informacje".
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-12-01, 00:29   

tak jeszcze rzuciłem okiem...i chyba nawet strony nie mają .. w sensie aktywnej.. nie wiem...spróbuj może jednak do tego UOKiKu... jeżeli nie widzisz sensu swoich interwencji!
0 UP 0 DOWN
 
DG-PRO 


Wiek: 33
Dołączył: 06 Kwi 2010

UP 0 / UP 0


Skąd: Łosiów

Wysłany: 2010-12-01, 13:55   

Jeśli nie mają strony, to ku przestrodze podam dane innym użytkownikom forum.
Partner Meritum Banku ICB SA

PROMIBO Sp. z o.o.

Ul. Horoszkiewicza 6

45-301 Opole



Placówka Partnerska

Ul. Staromiejska 12C

49-300 Brzeg


Napisałem po raz kolejny do nich mail, tym razem zarzuciłem też że udostępniają adresy e-mail, na razie czekam na odpowiedź.
W międzyczasie, skontaktuję się z prawnikiem , jak wygląda kwestia pozwania w/w firmy o bezprawne udostępnianie moich danych osobowych.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: firmy, o.o., od, promibo, sp., spam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu