Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Ewakuacja ludności Śląska w 1945 r.
Autor Wiadomość
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2014-06-21, 06:59   Ewakuacja ludności Śląska w 1945 r.

W przyszłym roku mija siedemdziesiąt lat od zakończenia II W. Ś. Czy po wielu latach potrafimy obiektywnie spojrzeć na "marsz śmierci", czyli spóźnioną ewakuację ludności cywilnej śląskich miast ? Podyktowana względami politycznymi doprowadziła do śmierci tysięcy cywilów. Dolnośląski Gauleiter NSDAP Hanke zignorował nalegania dowództwa armii niemieckiej planującej podobną operację późną jesienią 1944 r. Ludność uciekająca z Brzegu kierowała się w stronę Strzelina, zostawiając pod drodze setki zmarłych na dwudziestostopniowym mrozie. Czy jesteśmy w stanie wznieść się ponad zamierzchłe wydarzenia i pamiętać o tych ludziach ?

http://www.grh-oka.pl/bitwa_pod_olawa.html
www.namslau-schlesien.de/...r_Heimat_PL.doc
W czwartek w Radiu Wrocław emitowany był ciekawy reportaż :
http://www.prw.pl/article...rozkaz-REPORTAZ
Ciekawy tekst w temacie :
http://www.ngopole.pl/201...festung-oppeln/

Tragedia górnośląska miała swój dolnośląski odpowiednik.
Ostatnio zmieniony przez mulder 2014-06-21, 07:02, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2014-06-21, 10:00   

Cytat:
Czy jesteśmy w stanie wznieść się ponad zamierzchłe wydarzenia i pamiętać o tych ludziach ?

A co konkretnie rozumiesz przez "wznoszenie się ponad wydarzenia" czy też "wzoszenie się ponad pamięć" ? :shock:
Mamy zacząć lewitować z tego powodu, czy co?
0 UP 0 DOWN
 
waldemar_n 



Wiek: 66
Dołączył: 07 Paź 2005

UP 454 / UP 1604



Wysłany: 2014-06-21, 15:36   Re: Ewakuacja ludności Śląska w 1945 r.

mulder napisał/a:
....zostawiając pod drodze setki zmarłych na dwudziestostopniowym mrozie. Czy jesteśmy w stanie wznieść się ponad zamierzchłe wydarzenia i pamiętać o tych ludziach ?

Tragedia górnośląska miała swój dolnośląski odpowiednik.


marne szanse Mulder ... W Brzegu mozesz sie rozwodzic tylko na temat tragedii ludzi, ktorzy pozostawili swoje majatki i tereny na wschodzie bylej Polski sprzed 1939 , tyle lat po wojnie a temat utraty swoich domow i tzw. heimatu przez ludnosc niemiecka jest nadal tabu :-) oni nie cierpieli tracac heimat, ktory do nich nalezal wiele setek lat :D , poprostu ustepowali miejsca ludnosci polskiej ....

Zaraz odezwa sie synowie i wnuki zaburzanskie ....

Jeszcze pare pokolen i pare nowych modeli Apple Iphone i wtedy dopiero bedzie mozna o tym dyskutowc :D


___________________
1 UP 1 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2014-06-21, 17:42   

Gdyby można było stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, że ci ludzie byli antykomunistami, to IPN chętnie jakąś imprezę by zorganizował.
0 UP 1 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2014-06-21, 20:08   

Ponad wszelką wątpliwość można stwierdzić (w oparciu o wynik wyborów z 1933) że w większosci byli socjalistami, więc to wasze lewe święto. Jak dla mnie to Mulder może nawet z tej okazji psom kokardki powiązać. Tylko czekać, jak zacznie się litować nad okrutnym losem dobermanów służących (nie z własnej przecież woli) w obozach koncentracyjnych.
Ludność dolnośląską spotkał taki los, jaki sobie sama w demokratycznych i wolnych wyborach zgotowała - volenti non fit iniuria.
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2014-06-21, 20:21   

Gaderep napisał/a:
Ponad wszelką wątpliwość można stwierdzić (w oparciu o wynik wyborów z 1933) że w większosci byli socjalistami,

...narodowymi, Gradupciu, narodowymi. To cuś jak pis albo rodzina radia z ryjem. Ewentualnie młodzież wszechwolska. Lewaków tamci mieszkańcy Śląska tępili prawie jak IPN. Ino skuteczniej, bo we łbach nie mieli tylko styropianu.
2 UP 1 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2014-06-21, 20:44   

Nie ma najmniejszej różnicy czy lewak jest narodowy, czy międzynarodowy. Lewactwo to lewactwo, to zaraza cywilizacji, a że się wzajamnie wyniszczają jako konkurencja to już nie moja broszka, i to nawet lepiej. W najmniejszym stopniu nie będę litował się nad marszem niemieckiego lewactwa wiejacego przed lewactwem internacjonalistycznym. Wy sobie możecie czcić pamięć różnych nazistowskich trucheł w myśl zasady: kto się lubi ten się czubi. Mnie tam nic do tego, ja chciałem tylko wiedzieć co to jest to "wznoszenie się ponad wydarzenia" i "wznoszenie się ponad pamięć".
Ostatnio zmieniony przez Gaderep 2014-06-21, 20:52, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2014-06-21, 21:58   

Oczywiście, nie wszystko co niemieckie było złe i dlatego pozwolę sobie tym ofiarom własnej głupoty zadedykować piosenkę:
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2014-06-21, 22:03   

Chodziło o spojrzenie obiektywne, sine ira et studio (bez gniewu i upodobania). Wielu Polaków potrafi dziś spojrzeć na te sprawy w ten właśnie sposób, ale widocznie nie wszyscy.
0 UP 1 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2014-06-21, 22:21   

Oczywiście, że należy spojrzeć obiektywnie. Cóż nieobiektywnego jest w stwierdzeniu, że ci ludzie w zdecydowanej większości przez swój głos oddany w 1933 na socjalistyczną partię robotniczą doprowadzili do całkowitego upodlenia pół Europu i na końcu siebie samych? Wydaje mi się, że to jest właśnie obiektywizm, zaś to co prezentuje autor tematu to nic innego jak upodobanie właśnie, upodobanie w martyrologii, na dodatek martyrologii cudzej.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2014-06-21, 22:30   

Zapewne lepiej babrać się we własnej.
Gaderep napisał/a:
Wydaje mi się
Otóż to!
1 UP 1 DOWN
 
waldemar_n 



Wiek: 66
Dołączył: 07 Paź 2005

UP 454 / UP 1604



Wysłany: 2014-06-21, 23:14   

Gaderep napisał/a:
Oczywiście, że należy spojrzeć obiektywnie. Cóż nieobiektywnego jest w stwierdzeniu, że ci ludzie w zdecydowanej większości przez swój głos oddany w 1933 na socjalistyczną partię robotniczą doprowadzili do całkowitego upodlenia pół Europu i na końcu siebie samych? Wydaje mi się, że to jest właśnie obiektywizm, ....


Czy podobnie bedziesz rowniez "obiektywnie" ocenial kiedys, mozliwa tragedie narodu rosyjskiego, ktory w wiekszosci dzisiaj popiera nowego Adolfa -Putina, ktory jest na dobrej drodze do
"całkowitego upodlenia pół Europu i na końcu siebie" samego i calego narodu ?

______________________
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2014-06-22, 07:19   

Gaderep napisał/a:
Mnie tam nic do tego, ja chciałem tylko wiedzieć co to jest to "wznoszenie się ponad wydarzenia" i "wznoszenie się ponad pamięć".

Pierwszy cytat wyjaśnił już Dziedzic, a drugi to twój słowotwór ( w moim wpisie nie użyłem takiego sformułowania, zatem bądźmy rzetelni ). Wznieść się ponad zamierzchłe wydarzenia, czyli w intencji autora - spojrzeć na przeszłość bez obciążającej obiektwywizm traumy wojennych przeżyć i własnych tragedii. Wrocław to potrafi, ale wiadomo skąd wieje wiatr po wrocławskich ulicach. :wink: Może sięgnie do Brzegu. Żadna martyrologia. Wypełnienie pewnej pustki.
0 UP 0 DOWN
 
brzeżanin 


Wiek: 64
Dołączył: 02 Sie 2008

UP 512 / UP 297



Wysłany: 2014-06-22, 09:03   Re: Ewakuacja ludności Śląska w 1945 r.

mulder napisał/a:
W przyszłym roku mija siedemdziesiąt lat od zakończenia II W. Ś. Czy po wielu latach potrafimy obiektywnie spojrzeć na "marsz śmierci", czyli spóźnioną ewakuację ludności cywilnej śląskich miast ? Podyktowana względami politycznymi doprowadziła do śmierci tysięcy cywilów. Dolnośląski Gauleiter NSDAP Hanke zignorował nalegania dowództwa armii niemieckiej planującej podobną operację późną jesienią 1944 r. Ludność uciekająca z Brzegu kierowała się w stronę Strzelina, zostawiając pod drodze setki zmarłych na dwudziestostopniowym mrozie. Czy jesteśmy w stanie wznieść się ponad zamierzchłe wydarzenia i pamiętać o tych ludziach ?.
Winnymi tragedi tych ludzi sa sami Niemcy ,sam piszesz o ,,spoznionej ewakuacji'' jesli mamy pamietać o tragedi niemieckich uchodzców to pamietajmy o tragedi wrzesniowych uchodzców z 1939 i to że tragedia Niemców zaczeła sie nie w 1945 a w 1933 wyborem drogi podboju i grabieży .Ludzie ludziom zgotowali taki los .
0 UP 1 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2014-06-22, 09:35   

W r. 1933 Hitler obiecywał narodowe odrodzenie, czyli hasło, które i dziś jeszcze jest dość chwytliwe.
0 UP 1 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu