Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
ul. Reja a wybory samorządowe.
Autor Wiadomość
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2010-07-09, 15:30   ul. Reja a wybory samorządowe.

Związek niejako bezpośredni. Aby nie było niedomówień, każdy wykonawca może robotę zrobić byle jak, ale w tym wypadku zachodzi kilka podstawowych pytań:
1. Kto był inwestorem?
2. Kto imiennie zawierał umowę i co z niej wynika jeśli jest tak jak jest?
3. Kto był inspektorem nadzoru i jakie konsekwencje poniósł?
4. Kto imiennie z ramienia inwestora nadzorował wykonanie prac i czy jeszcze pracuje u inwestora?
Chyba należy się te kilka wyjaśnień mieszkańcom Brzegu, szczególnie przed wyborami samorządowymi?
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-07-10, 01:04   

Już gdzieś tu na forum o tym pisałem, ale napisze raz jeszcze. Uprzedzam, że nie jestem budowlańcem z wykształcenia a prostym elektrykiem :)
Usterki wyszły po jakimś czasie więc nie doszukiwał bym się winy w odbiorze. Ponieważ usterki "nabrzmiewały", tzn niemal w oczach rosły, ktoś wpadł na pomysł: poczekajmy jeszcze i zgłośmy to pod koniec okresu gwarancji.
Tak też uczyniono. Jednak wykonawca nie uznał gwarancji, uważając że po stronie miasta (podobno) leżało wykonanie ew. badań jakości podłoża (gruntu pod drogą).
w tej chwili sprawa jest w sądzie: wykonawca linię obrony ma taką jak wyżej, a miasto ma gwarancję.
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2010-07-10, 06:57   

Pan Radny przedstawia jakiś dziwny punkt widzenia. Ja również budowlańcem nie jestem, ale były nimi z pewnością wszystkie osoby funkcyjne zatrudnione przez inwestora. Skoro inwestor zorganizował wykonanie prac w ten sposób, że przyniosły widoczny rezultat (nawierzchnia ulicy Reja) to chyba lepiej, żeby w przyszłości po wyborach samorządowych inwestorem został kto inny, bo w końcu to nasze wspólne pieniądze. Czy pan Radny podziela mój punkt widzenia?
0 UP 0 DOWN
 
KtOŚ 
<--(x_x)-<<



Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2006

UP 18 / UP 25


Skąd: a domyśl się :P

Wysłany: 2010-07-10, 08:55   

Bartek T. napisał/a:
poczekajmy jeszcze i zgłośmy to pod koniec okresu gwarancji.


no i tu może być problem z długością czasu jaka minęła od wystąpienia usterki, do jej zgłoszenia ;)
0 UP 0 DOWN
 
butter 
Powodzonka i szerokości :)



Wiek: 36
Dołączył: 13 Gru 2005

UP 61 / UP 15


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-07-10, 10:32   

Kiedyś ktoś tu napisał ze to wina aotobusów bo za cieżkie, droga nie przystosowana itd... to w takiem razie dlaczego jezdnia sie sypie także na rozjazdach, dojazdach do/z Reja??? tam autobusy nie jeżdzą.

Kostka była ułożona na piasku a miejscami na ziemię wiec nie ma co sie dziwić. miejscami podsypane czarnym grysikiem który ni jak nie mógł utrzymać takiego nacisku.
Ostatnio zmieniony przez butter 2010-07-10, 10:33, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2010-07-10, 13:23   

I do tego zmierzam. Ktoś te roboty cząstkowe, które później uległy zakryciu od wykonawcy odbierał i to wcale nie bezpłatnie. Jakie konsekwencje ten ktoś poniósł? Nie chodzi tu o nazwisko tylko o reakcję inwestora.
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-07-10, 13:31   

Roztropek napisał/a:
Pan Radny przedstawia jakiś dziwny punkt widzenia. Ja również budowlańcem nie jestem, ale były nimi z pewnością wszystkie osoby funkcyjne zatrudnione przez inwestora. Skoro inwestor zorganizował wykonanie prac w ten sposób, że przyniosły widoczny rezultat (nawierzchnia ulicy Reja) to chyba lepiej, żeby w przyszłości po wyborach samorządowych inwestorem został kto inny, bo w końcu to nasze wspólne pieniądze. Czy pan Radny podziela mój punkt widzenia?

Ja nie przedstawiam "dziwnego punktu widzenia" tylko mówię ile wiem. Wiem też że sprawa jest w sądzie. Być może było tak, że wada była ukryta i wyszła dopiero później - to także ma rozstrzygnąć sąd.
Dopóki sąd nie wyda wyroku nie wiemy kto jest winny. I taki jest mój punkt widzenia. Nic w tym dziwnego moim zdaniem nie ma.
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-07-10, 13:43   

Ostatnio można zauważyć ciekawe zjawisko mitologizowania tej sprawy. Wszyscy zaczynają powoływać się na "świętą gwarancję". Rozumiem, że wiara w urzędzie miasta jest silna, ale moim zdaniem może okazać się gorzką pigułka do przełknięcia. Założenie, bowiem jest bardzo optymistyczne. Znaczy takie, że przebudowa drogi istniała w próżni. Nikt nie ustalał zapisów specyfikacji, nikt nie kontrolował prac i nikt ich nie odbierał. Znaczy dostaliśmy gotowy produkt, który okazał się bublem i chcemy go reklamować.
Tylko w sądzie takie rozumowanie może szybko rozbić się o argument: "widziały (odebrały) gały co brały". Inwestor mocą podpisów swoich urzędników (zdaje się że z BIMlub BBiI?) stwierdzał prawidłowość wykonania prac. Pytanie w świetle, jakich przesłanek to czynił?

Krótki wtręt: na ostatniej budowie, w której uczestniczyłem. Z ramienia inwestora inspekcja co kilka dni sprawdzała np. prawidłowość wymiany a następnie zagęszczenia piasku w miejscu kanalizacji burzowej. Przyjeżdżało trzech smutnych panów z maszynką i sprawdzali sumiennie. Kilka razy trzeba było odkopać kawałek rury żeby na nowo wykonać zagęszczenie.

Pytanie: Jak sprawdzali jakość prac brzescy urzędnicy?

Także Roztropek postawił chyba najważniejsze pytania. Co nam z gwarancji, kiedy sami nie wiemy co kupujemy?

PS. Co do obecnego stanu Reja. Myślę, że niedługo trzeba będzie zamknąć przynajmniej część koło banku (naprzeciw parkingu). Wybrzuszenia na części udostępnionej dla ruchu są coraz większe. Poruszać się można tylko w obrębię kolein :twisted:
Ostatnio zmieniony przez Krakonoš 2010-07-10, 13:56, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Trifonas 
twoja stara


Wiek: 40
Dołączył: 24 Lut 2008

UP 31 / UP 12



Wysłany: 2010-07-11, 17:24   

Krakonos napisał/a:
Pytanie: Jak sprawdzali jakość prac brzescy urzędnicy?


Pytanie rozszerzyłbym jeszcze bardziej - jak sprawdzają jakość POLSCY urzędnicy?

Każdy prywaciarz wiedząc, że pańskie oko konia tuczy i że robotników się pilnuje choćby byli najlepsi. A jak się nie podoba to wy.. i jeszcze za materiał potrąci. Ale publiczne pieniądze dużo łatwiej się wydaje niż swoje - coś odpadnie, pokrzywi się, trudno - za 5 lat będzie znowu modernizacja to się zrobi... tak samo. Cały ten kraj tak działa - drogi, koleje, budowy, tylko to co prywatne w miarę dobrze jest zrobione. W miarę, bo nie każdy kontroluje swoich wykonawców, ba.. nie każdy umie, do tego trzeba mieć wiedzę, żeby ci budowlaniec nie powiedział "panie szefie to tak ma być, potem położymy tynki, wtedy równe będzie itp, itd ;) I tu wchodzimy w zagadnienie wiedzy i kompetencji - należy zadać dwa pytania:
1) czy urzędnik ma dysponować fachową wiedzą techniczną na temat sposobu wykonania inwestycji? (moim zdaniem nie)
2) jacy pracownicy, za czyje pieniądze i komu podlegający powinni prowadzić nadzór techniczny? Nie dopuszczalna powinna być sytuacja, że kierownik budowy mówi "No i tu jeszcze jest taka pierdoła z tym tym... ale to drobiazg, Zbyszek puścisz to?"

No właśnie..
Ostatnio zmieniony przez Trifonas 2010-07-11, 17:33, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2010-07-11, 18:28   

Trifonas napisał/a:
1) czy urzędnik ma dysponować fachową wiedzą techniczną na temat sposobu wykonania inwestycji? (moim zdaniem nie)
Słuszna uwaga oczywiście, że nie chyba, że jest urzędnikiem na stanowisku gdzie tą wiedzę posiadać należy - i tu następny cytat
Krakonos napisał/a:
Inwestor mocą podpisów swoich urzędników (zdaje się że z BIMlub BBiI?) stwierdzał prawidłowość wykonania prac.
I następne pytanie
Trifonas napisał/a:
2) jacy pracownicy, za czyje pieniądze i komu podlegający powinni prowadzić nadzór techniczny?
To wynika z drugiego w kolejności cytatu. Może się oczywiście zdarzyć sytuacja, że za proponowane wynagrodzenie nie znajdziemy kandydata na urzędnika z wymaganą wiedzą techniczną, ale wtedy można zatrudnić inspektora nadzoru lub inwestora zastępczego tylko na określone zadanie i tak skonstruować umowę, aby to on bezpośrednio odpowiadał za niedokładne wykonanie prac. Gwarancja jest wtedy niejako dodatkowym zabezpieczeniem.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2010-07-11, 18:31, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2010-07-17, 21:10   

Ale o czym ta mowa trawa.
Idę sobie chodnikiem na ulicy Reja w czasie układania kostki na drodze i widzę jak gość wali piasek który następny pracownik wyrównuje łatą a za nim następny układa już kostkę. Gdy ja wykonuje podjazd pod garaż , czy wjazd na posesje ( a nie ulicę) wybieram 50-60 cm ziemi – sypie dwa rodzaje podkładu ( tłuczeń i niesort ) który ubijam 400 kg zagęszczarką po czym sypie na to ok. 2 cm piachu wymieszanego z cementem. Na tym układam kosteczkę i na koniec znów zacieram piachem z cementem. Ja to robie na podjeździe – a tu na ULICY facet wali tyle piachu że dzieci w piaskownicy o takiej ilości mogą pomarzyć i wy się dziwicie że to się rozleciało !!!! – winny moim zdaniem jest TYLKO I WYŁĄCZNIE NADZUR INWETORSKI – bo pewnie go wcale nie było , albo miał go ktoś kto nie ma o tym zielonego pojęcia.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: reja, samorzadowe., ul., wybory


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 31
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu