Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
wystawa przed BCK
Autor Wiadomość
iero10 



Wiek: 38
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 96 / UP 42


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-07-02, 11:51   wystawa przed BCK

czy ktoś wie może coś o tej wystawię przed BCKiem??

kilkumetrowe rury, stylizujące kanały.
w środku jakieś plansze (widziałem z daleka, więc nie wiem czy są to tylko zdjęcia czy też jakieś opisy).

sądzę, że wystawa ta ma upamiętnić kolejną (66.) rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przypadającą 1 sierpnia.

jednak nigdzie na stronie urzędu miasta nie znalazłem o niej żadnych informacji.
ciekawi mnie kto jest autorem i dlaczego wyjątkowo w tym roku w ten sposób oddaje się hołd poległym warszawiakom.
0 UP 0 DOWN
 
Aranea 


Wiek: 29
Dołączył: 08 Mar 2010

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-07-02, 12:04   

iero10, a gdybyś podszedł i zobaczył?

W poniedziałek na tych "rurach" były powieszone zdjęcia Lecha Kaczyńskiego i jego pobytu w Brzegu bodajże.

Może coś się zmieniło.
0 UP 0 DOWN
 
iero10 



Wiek: 38
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 96 / UP 42


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-07-02, 15:21   

Aranea, jeżeli nie wiesz nic na ten temat to się nie wypowiadaj, dobrze.

zdjęcia z pobytu śp Lecha Kaczyńskiego wisiały na metalowych rusztowaniach.

a teraz na placu są zamontowane rury do których można wejść. także jest różnica.

swoją drogą co z Ciebie za fotoreporter skoro nie wiesz co się w mieście dzieje.


innym tematem jest to, że na forum można zadać pytanie o np. telebimy
ale już o wystawę nie.

i na koniec, tak pójdę i zobaczę tą wystawę... jak znajdę czas.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-07-02, 17:25   

Organizatorem wystawy nie jest ani UM ani Starostwo, z tego co wiem, natomiast zdaje się obie "firmy" wpierają przedsięwzięcie. Na pewno wystawa ma upamiętnić kolejną rocznicę, ale sama wystawa, to nie wszystko, co organizatorzy szykują Brzeżanom. Nie jestem upoważniony, więc za wiele nie piszę W każdym razie warto już dziś przygotować kawałki białego i czerwonego materiału. Być może centrum miasta, a może i całe miasto ożyje na patriotyczną nutę.

Czuwaj Wiara ! Więcej informacji już wkrótce!

Wystawa "płotowa" została zwinięta, a sam płot chyba wrócił do właściciela. "Kanałowe RURY", jak już ktoś zauważył w innym wątku, przyjechały do nas bodajże prosto z Wrocławia (chyba).
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-07-02, 17:51   

Pewnie będzie coś podobnego do wrocławskiej prezentacji tej wystawy:

Powstańcza barykada stanęła w sercu Wrocławia

O godzinie 17 zawyły syreny i minutą ciszy uczczono pamięć o Powstaniu Warszawskim. We Wrocławiu wiele osób zgromadziło się przy barykadzie na ul. Świdnickiej.

Jednym z wydarzeń obchodów 65. rocznicy największego powstania Polaków podczas okupacji niemieckiej było postawienie barykady w centrum Wrocławia. Umocnienie odtworzono z autentycznych rekwizytów.Śpiewano tam piosenki z czasów drugiej wojny światowej i prezentowano ubiór oraz uzbrojenie powstańców. Barykadę wzniosła Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau.

- Budowaliśmy barykadę ponad trzy godziny. Są tu stare stare rzeczy znalezione na strychach i w piwnicach. Działo to replika niemieckiego PAK-36 popularnej broni z początków wojny - mówi Krzysztof Zalewski z GRH Festung Breslau. - Nie mieliśmy dużych problemów z kompletowaniem uzbrojenia i umundurowania, bo należy pamiętać, że powstańcy często używali niemieckiego sprzętu. Myślę, że barykada się podoba, przyszło dużo ludzi - dodaje.

Około 20 osób bardzo wiernie wystąpiło jako powstańcy na barykadzie. Za umocnieniem postawiono imitację kanału, gdzie znajdują się historyczne materiały dotyczące walk w Warszawie w 1944 roku. Głównym organizatorem obchodów jest Dolnośląska Inicjatywa Historyczna. [więcej +zdjęcia]
Ostatnio zmieniony przez Krakonoš 2010-07-02, 17:51, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2010-07-02, 19:33   

Franco Zarrazzo napisał/a:
W każdym razie warto już dziś przygotować kawałki białego i czerwonego materiału.

Powstańcy to nie harcerzyki w świeżo wypranych mundurkach i z biało-czerwonymi opaskami na rękawkach. Żeby poczuć tamtą atmosferę należałoby zapełnić te rury do połowy fekaliami i jakoś odtworzyć "zapach" rozkładających się ludzkich szczątków. To byłby prawdziwy obraz powstania.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2010-07-02, 20:07   

W związku z wyborami godzinę W przesunięto na lipiec. Ciekawe, czy PIS zastrzegł już sobie prawa autorskie do powstania, bo zdaje się tu chodzić o imprezę „firmową”.
0 UP 0 DOWN
 
iero10 



Wiek: 38
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 96 / UP 42


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-07-02, 20:55   

Franco i Krakonos dziękuję za odpowiedź.
dobrze, że w tym roku w ten sposób Brzeg uczci powstańców, bo w zeszłym roku coś fatalnie wypadło wycie syren w godzinę W.
0 UP 0 DOWN
 
Krakonoš 



Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2010-07-02, 21:02   

iero10, z mojej strony raczej przypuszczenie, podparte przebiegiem tej wystawy we Wrcoławiu. Czy tak będzie w Brzegu pewnie niedługo sie przekonamy.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-07-03, 04:36   

O ile zrozumieć mogę okrągłe rocznice Powstania Warszawskiego, o tyle coroczne , huczne obchody zdają się być już przesadą. Zresztą, wokół tej akcji jest tyle kontrowersji ( np. zdaniem Andersa dowódców Powstania należałoby postawić przed sądem wojennym ) , że bezkrytyczne podejście jest naciągane. Znowu będzie oceniane , kto jest Polakiem , a kto nie , a wyznacznikiem patriotyzmu ma być stosunek do tego powstania.Nie zamierzam - to mówię do niektórych forumowych PPP, by uprzedzić ich atak - brać udziału w rekonstrukcji obrony Festung Breslau, co można zobaczyć na stronach grupy z Wrocka mieniącej się taką nazwą.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-07-03, 07:02   

mulder napisał/a:
brać udziału w rekonstrukcji obrony Festung Breslau


Sorki - czy ktoś z Forumowiczów już Cię zaprosił na rekonstrukcję obrony Festung Breslau? Jest w ogóle taka impreza?

mulder napisał/a:
O ile zrozumieć mogę okrągłe rocznice Powstania Warszawskiego, o tyle coroczne , huczne obchody zdają się być już przesadą


Hipokryta z Ciebie wyłazi, Mulder. A wszystkie inne huczne, albo i bardzo huczne obchody nieokrągłych rocznic bitew z XVIII i i XIX wieku?

A co Ty na to?:

http://www.kluszyn1610.pl/ :D :D :D Cieszysz się? Bo ja się waham, czy aby nie wsiąść w pociąg nocny do Wawy.

Tu akurat okrągłą rocznica.

EDIT:
Marcim B. napisał/a:
Żeby poczuć tamtą atmosferę należałoby zapełnić te rury do połowy fekaliami i jakoś odtworzyć "zapach" rozkładających się ludzkich szczątków. To byłby prawdziwy obraz powstania.


Dziwnie piszesz. To może jeszcze ściągnij jakieś grupy "rekonstrukcyjne" z miotaczami ognia, ładunkami wybuchowymi, kilka dywizjonów Messerschmitdtów, zbombardujcie Starówkę, wysadźcie kilka budynków, posadź na dachach "gołębiarzy" z prawdziwą bronią i amunicją - niech postrzelają trochę. I tak dalej. Może to będzie jeszcze prawdziwsze? Do rowów z fekaliami pewnikiem wycieczkę możesz zorganizować - chcesz być przewodnikiem?
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2010-07-03, 07:44, w całości zmieniany 3 razy  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-07-04, 05:29   

Franco, jest taka grupa rekonstrukcji z Wro, której filmy ( już pisałem o tym na Forum ) stylizowane na niemieckie kroniki wojenne można oglądać w necie.
Nasze rocznice obchodzimy w Regionie i nie robimy wystaw w Warszawce. Myślisz, że Mazowszan zainteresowałyby ilustrowane zdjęciami relacje walk z rekonstrukcji wojen śląskich?Zaraz krzykną , że tu Niemce same i zaczną " Rotę " śpiewać. A' propos , niezła jest reklama w TV rocznicy bitwy grunwaldzkiej.
Zaczyna być nieco denerwujący cały ten " patriotyzm historyczny" . Kto dziś kwestionuje słuszność tamtego warszawskiego zrywu ma szansę zostać zlinczowany. Rozumiem rocznicę " cudu nad Wisłą " , ale czcić stale porażki ? To jakaś nekrofilia.
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2010-07-04, 06:33   

Franco Zarrazzo napisał/a:
Dziwnie piszesz.

Nie, to DIH dziwnie realizuje swoje cele: (cytat) Celem Stowarzyszenia jest: szerzenie i propagowanie wiedzy z zakresu historii Dolnego Śląska, poprawa stanu świadomości historycznej społeczeństwa, działalność naukowa i oświatowa, ustanawianie stypendiów dla dzieci i młodzieży zainteresowanej wiedzy historyczną.


Chłopaki mają wypaczoną wizję patriotyzmu, a historii "uczą" w sposób wybiórczy.
0 UP 0 DOWN
 
iero10 



Wiek: 38
Dołączył: 11 Maj 2005

UP 96 / UP 42


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-07-04, 06:57   

mulder, wg mnie, osoby której dziadkowie brali udział w Powstaniu Warszawskim, nie czcimy porażki, tylko ludzi którzy brali w nim udział. tych poległych i tych co przeżyli. Czcimy je za to, że pomimo tego że z góry byli skazani na porażkę dali z siebie wszystko i pokazali czym jest miłość do ojczyzny, bo walcząc o Warszawę walczyli o Polskę.
wtedy nikt się nie zastanawiał czy to ma sens.

zastanówmy się tylko czy obecne pokolenia byłyby skłonne do takich poświeceń.

kończąc swoją wypowiedź nie chce byś odebrał to jako "lincz" (jak to nazwałeś), bo sam wielokrotnie analizowałem zebrane informację o organizacji tego Powstania i zastanawiałem się co by było gdyby...
Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że powinniśmy oddawać cześć tym którzy na to zasłużyli. Ale oczywiście nikogo do niczego nie zmuszam...
0 UP 0 DOWN
 
Piotro 
1312



Wiek: 33
Dołączył: 05 Sty 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-07-04, 10:26   

http://www.youtube.com/watch?v=EbF8OhBVnlY
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bck, przed, wystawa


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu