Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Co Brzeg może zaoferować turystom?
Autor Wiadomość
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2006-05-03, 20:03   Co Brzeg może zaoferować turystom?

Temat ten jest troszke podobny do tematu "czego brakuje w Brzegu", aczkolwiek chcialbym zebysmy podawali przyklady tego, co moze rozreklamowac nasze miasto, stworzyc Brzeg bardziej atrakcyjny, ale nie dla mieszkancow, tylko dla turystow.
Dzisiaj w Radiowej Trojce rozpatrywano temat " najatrakcyjniejsze miejsca w Polsce", dzwonilo mnostwo sluchaczy, ja zwrocilem uwage na telefon dziennikarki z Radia Opole, ktora zadzownila by zareklamowac Opolszczyzne. Tak szczerze, to czekalem czy pani wspomni slowko o Brzegu. Oczywiscie nie wspomniala. Powiedziala o Opolu, Malejpanwii, Gorach Opawskich i Nysie (o dziwo). Ale mniejsza z tym.
Po tym telefonie, zadalem sobie pytanie: czy Brzeg jest (moze byc) naprawde miastem turystycznym? Jestem patriota lokalnym, dla mnie Brzeg jest najwspanialszym miastem, ale potrzeba spojrzec prawdzie w oczy i OBIEKTYWNIE odpowiedziec na to pytanie.
Czym sie mozemy pochwalic oprocz Starowki, zeby zatrzymac u nas turystow dluzej?
Czy Parki, Szlak Polichromii, niewykorzystana Odra czy lotnisko mogly by byc naszymi asami w rekawie? Patrzac z punktu widzenia turysty nie kazdy bylby tym zainteresowany.
Co wg Was mozemy zaoferowac turystom, pretendujac do rangi miasta turystycznego, nie majac nawet hotelu, restauracji, pubu z prawdziwego zdarzenia?
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-05-03, 23:22   

Najpierw i najsamprzód - kupa kasy i plan zagospodarowania, startegia rozowju miasta w oparciu o turystykę. Nie wyobrażam sobie reklamowania np. parku na obrzeżach którego strasza rudery - tzw. pałacyk i tzw. dom po arabie przy ul. Chrobrego, rudera za amfiteatrem, obok dawnej bursy na Lechickiej, rozgrzebany remont d. bursy przy ul. Robotniczej.
Straszy stare kino słońce. Strasza w gruncie rzeczy rozpadające sie w rekach prywatnej inicjatywy niektóre budynki w koszarach czerwonych a cały teren jest przerażający. Plac Młynów po odpicowaniu i restauracji ciągu do Rynku mógłby byc fajnym miejscem ale póki co jest miejscem ponurym.
Niemniej jednak gdybym zastanawiał się nad strategicznymi decyzjami to bym spojrzał włąsnie na te tereny w rejonie centrum (dośc to oczywiste) i zadbał o nie - o ciagi od Rynku w stronę Odry, wraz z kępa młyńską. O Gimnazjum Piastowskie - był sprzeciw wobec pomysłu wiezienia ale co tam ma być skoro nie więxienie, kolejna rudera za 15 lat? O budynki na tyłach kościoła św. Mikołaja. Restauracja a także rewitalizacja tych terenów zrobiłyby z Brzegu miłe miejsce.

Dobrze oznaczone i utrzymane trasy rowerowe wokół miasta, np. na drugą stronę Odry przez jaz pod Lipkami, na Ryczyn z jednej strony z drugiej wokół Polichromii Brzeskich.

Sadze że jako obiekt turystyczny jest w duzym stopniu niezagospodarowany Ratusz. Np. Dziedziniec Ratusza jest wyamrzonym miejscem na imprezy kameralne czego dowodem te fotki




Niestety od lat jest sukcesywnie zapuszczany i obecnie sprawa przedstawia sie dosc żałośnie. Centrum miasta a tu psze pana suszenie prania z knajpy, kupa kup, pryzma piachu i wozy zaopatrzeniowe.

Wieża Rtusza to osobna historia, dostep troche utrudniony ale z wykwalifikowanym przewodnikiem powienien byc tam wstęp bo widok jest że ech a atrakcja przeciskania sie przez belkowania, mechanizm zegara, czytsa poezja!
No ale od jakiegos czasu jest zamknięta na ament.

Pewnie zreszta dałoby sie połączyć w jedno zwiedzanie Galeria - przejście z małej sali na Salę Wielką - Sala Rajców i Wieża, całosc 40-50 minut, opłata 10 zeta, kasa w obecnej portierce, gdzie siedza pracownicy ochorny (mopgą przecież miec swoje miejsce na górze ratusza a tutaj może być kasa i biuro obsługi Galerii a nie z tyłu, za wszystkimi salami!).
No i ammy druga atrakcję obok zamku! A co.

Taka chwilka myslenia na żywo wieczorkiem
0 UP 0 DOWN
 
barmanik 


Wiek: 49
Dołączył: 22 Kwi 2005

UP 1624 / UP 147


Skąd: OB/GSL

Wysłany: 2006-05-04, 07:53   

Ten temat to dobry pomysł.
W porówaniu do miast podobnej wielkości nasze miasto wygląda żałośnie. Zaniedbane i jakby zapomniane przez władze i mieszkańców. Może ci, którzy widza Brzeg na codzień tego nie dostrzegaja ale turyści wszystko widzą. Zobaczcie jak postrzegaja nasze miasto:
http://skyscrapercity.com...p/t-315453.html
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-05-04, 09:57   

zniedbane bo zaniedbane, ale gdzie szukac atutów?
ja swoje napisałem.
0 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2006-05-04, 15:35   

Własnie. Co z tego, ze mamy mnostwo kamienic, kiedy sa one w oplakanym stanie i zamiast przyciagac wzrok odrazaja. Co z tego ze mamy piekne parki z ktorych kiedys slynelismy, skoro sa one zaniedbane, i wsrod nich sa "prelki" w postaci ruin i smietnisk.
Co z tego ze cieszymy sie z naszego ocalalego po wojnie ratusza, czy odbudowanych zabytkow: gimnazjum, kosciol mikolaja... skoro nie potrafimy ich do konca wykorzystac.
Zgadzam sie w 100% z Radkiem W. (o ruderach pisalem pod tematem "Inne oblicze Brzegu" w dziale Zdjecia). Dla nas ratusz np. to tylko widok od strony parkingu. Dlaczego nie wykorzystac dziedzinca, malutkiego, klimatowego (ps. swietne zdjecia)? Tam wisza sobie scierki restauracji, zamiast jakichs pieknych stylowych donc z roslinami, stoja auta albo leza odpadki. Dlaczego nie udostepnic ratusza zwiedzajacym z najwieksza atrakcja jaka newatpliwie byloby wejscie na wieze i podziwianie miasta z gory??? (Opole wlasnie oddalo do uzytku wieze piastowska). Podobnie mozna by bylo wykorzystac wieze w kosciele sw. Mikolaja.Dlaczego nie potrafimy wykorzystac tego co mamy??
Kepa mlynska moglaby byc tak swietnym miejscem po wywaleniu tych ruder, zasianiu trawy, posadzeniu paru drzewek, postawieniu kilku stylowych latarni i laweczek.
Ponoc zostal zatwierdzony projek utworzenia parku kulturowego w Brzegu, ktory obejmowalby rejony Pl. Mlynow, Mlynaskiej, Reja i najprawdopodoniej podejdzie pod to Ratusz.

Ja tak sobie myslalem o tzw. "brzeskiej marce". Czy moglibysmy zaoferowac takze cos typowego tylko dla Brzegu? czy w ogole mamy cos takiego? Popatrzmy ze nie mamy nawet sklepu z informacja turystyczna, gdzie turysci mogliby nabyc mape, lub pamiatki dotyczace Brzegu.
0 UP 0 DOWN
 
egejta 
coffee person



Wiek: 41
Dołączyła: 18 Paź 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Put-In-Bay

Wysłany: 2006-05-04, 16:07   

Jezeli chodzi o jakis produkt markowy to mysle, ze moglby nim byc nasz zamek i parki, to sa chyba najbardziej charakterystyczne i wyrozniajace nas obiekty. juz byla mowa o tym w jakim sa stanie wiec nie bede sie powtarzac. oczywiscie dobrym pomyslem byloby utworzenie PIT-u gdzies w okolicach zamku. Zeby przyciagnac turystow, oprocz zabytków i atrakcji turystycznych potrzebna nam jest zdecydowanie szersza baza materialna turystyki, czyli: baza noclegowa i gastronomiczna, ktore pozostawiaja wiele do zyczenie, a takze baza towarzyszaca, nie wspominajac juz o komunikacyjnej, bo jezeli chodzi o jakosc naszych drog to szkoda gadac. dlatego tez brzeg potrzebuje bardzo duzej modernizacji, jednak mysle ze ma duzy potencjal. jak wiadomo rozwoj turystyki w dzisiejszych czasach jest bardzo intensywny i dobrym pomyslem byloby nastawienie sie na nia. dodatkowa atrakcja zarowno dla turystow, jak i mieszkancow sa riksze, ktore ostatnio pojawily sie na ulicy dlugiej. oczywiscie jest to kropla w morzu potrzeb, ale fajny pomysl, mi osobiscie bardzo sie podoba. to taki maly plus ode mnie. :D
0 UP 0 DOWN
 
Rich Kramer 


Wiek: 41
Dołączył: 10 Wrz 2005

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2006-05-04, 16:16   

egejta napisał/a:
dodatkowa atrakcja zarowno dla turystow, jak i mieszkancow sa riksze, ktore ostatnio pojawily sie na ulicy dlugiej. oczywiscie jest to kropla w morzu potrzeb, ale fajny pomysl, mi osobiscie bardzo sie podoba. to taki maly plus ode mnie.




ej egejta wyciagnelas mi to z ust. ;) jutro przyjezdzam po Ciebie riksza. :D
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-05-04, 16:52   

ale te rudery na kepie młyńskiej sa w neiozły stanie, ja bym tam widział park a i owszem, ale do tego system monitoringu, most na wsype jezynową, stanice wodną (z zabezpieczeniami od stopni wodnych żeby kajakiem ktos nie zechciał tam szaleć) i hotelik a co i do tego ze dwie miłe knajpki czynne do późna.

Z tego co słysząłem park kulturowy ma być i miasto ma zaczac walczyc o kase dla niego (nareszcie!) z UE.
0 UP 0 DOWN
 
Rich Kramer 


Wiek: 41
Dołączył: 10 Wrz 2005

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2006-05-04, 17:10   

budowa przystani jest juz wspomniana w planie rozwoju lokalnego. dokument jest tutaj: http://www.forumbrzeg.pl/...opic.php?t=1425

a koszt tegoz przedsiewziecia ma pochlanac 15 mln zl. niestety nie wiadomo gdzie na odrze owa przystan ma powstac. wiadomy jest czas realizacji: 2008-2013
0 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2006-05-04, 18:23   

Gdyby np. na kepie mlynskiej mial powstac maly park, cos w rodzaju oazy, to np. przy wejsciu moglaby zostac zamontowana jakas brama zamykana na noc (zeby uchronic wszystko od wandali). Przystan z pewnoscia bylaby switenym przedsiewizieciem, biorac pod uwage ze milosnikow "lodkowania" w samym Brzegu nie brakuje. Powinno sie takze wg mnie zrobic pozytek z Odry, czyli robic dla turystow rejsy, barka lub malymi sttkami wycieczkowymi, po Odrze (poglebionej) i Kanale. Przeciez wlasnie z tamtad nasza panorama przedstawia sie najokazalej.
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-05-04, 18:37   

jak kępa byłaby zamknieta i pusta to juz ty nie bój żeby tam łaziki z flaszka nie wiedziały jak przejsc przez płot i conieco rozpiórkować.
Tam po prostu musiałoby sie toczyć w miare normalne życie, zatem nie tylko zagospodarowanie byłoby ważne, ale rewitaliozacja, czyli przywrócenie do normalnego funckjonowania.
0 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2006-05-04, 18:54   

Na pewno masz racje (pewnie przeplyneliby wplawzeby sie tam dostac) w takim wypadku monitoring i szybko reagujaca policja mogly by byc najlepszym rozwiazaniem.
0 UP 0 DOWN
 
Andrzejbrzeg 
OSCAR


Wiek: 46
Dołączył: 16 Mar 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

  Wysłany: 2006-05-05, 08:17   

Teraz moja skromna wypowiedz.
„Reklama dzwignią handlu” Trzeba umieć się rozreklamować. Brzeg ma bardzo wiele atrakcji. Widzę, że zapomniano o kościołach. Najlepszym przykładem popularności Brzegu są autokary z zachodnimi turystami stojące pod zamkiem. Pytanie - dlaczego nie zostają na noc? Odpowiedz - gdzie? Wraca temat atrakcyjności samego rynku. Gdyby były kawiarenki, ogródki piwne i takie tam to na pewno taka wycieczka skusiłaby się na coś do jedzenia.
Podstawowa sprawa to jest nieumiejętność zatrzymania turystów.
Burmistrz (no może nie obecny) powinien przygotować strategię rozwoju, zdobyć jakieś dofinansowanie z Uni. Obecnie nie potrafią kamer zamontować i zrobić ronda a my chcemy żeby przygotowali strategię rozwoju miasta. Zresztą coś takiego już jest, ale takie farmazony tam są, że aż przykro czytać.
Podsumowując, jeżeli władze miasta nie zostaną zamienione na ludzi młodych wykształconych i ambitnych, to nic się nie zmieni.
8)
0 UP 0 DOWN
 
Inez 
Mod na emeryturze ;)



Wiek: 45
Dołączyła: 15 Wrz 2005

UP 10 / UP 0



Wysłany: 2006-05-05, 09:01   

Andrzejbrzeg napisał/a:
Podsumowując, jeżeli władze miasta nie zostaną zamienione na ludzi młodych wykształconych i ambitnych, to nic się nie zmieni.

I właśnie całe sedno problemów z władzą wyjaśniają te słowa. Tyczy się to nie tylko naszej małej władzy, ale ogólnie wszystkich stołków. Powinno się je obsadzić ludźmi młodymi, wykształconymi i z pasją. Ludźmi, którzy chcą coś zmienić, a nie tylko siedzieć, trzymać się stołka i zbijać kasę. Dla młodych wszystko jest możliwe, mają zapał, ambicje i są w stanie góry przenosić. Wybierajmy ich i pozwólmy na to, by zmieniali nasze otoczenie :D
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-05-05, 09:58   

ja tylko powtórzę, że kasa z UE to na myka koło nosa aż huczy,
bo ta na lata 2004-2006 w zasadzie jest juz rozdysponowana. Na lata 2007-2013 trzeba juz szykować strategie, cała baze formalno prawna pod wykorzystanie funduszy.
Opórcz kasy unijnej są jeszcze inne mechanizmy finansowe do jakich moze aplikowac miasto. Był na przykład kontrakt wojeódzki. Był bo o ile mi wiadomo będzie wygaszany teraz.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzeg, co, moze, turystom, zaoferowac


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu