Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Świadectwo pracy
Autor Wiadomość
RaZoR 



Wiek: 33
Dołączył: 03 Maj 2008

UP 13 / UP 9


Skąd: http://oclab.pl/

Wysłany: 2009-12-03, 21:11   Świadectwo pracy

Pracowałem w jednej firmie około pół roku na umowe zlecenie i umowe o dzieło
Pracodawca powinien mi dać świadectwo pracy??
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-12-03, 22:21   

Hmmm pierwsze słyszę, żeby miał dawać.. świadectwo pracy to dokument potwierdzający prace na stanowisku na podstawie umowy o pracę wydawany pracownikom danej firmy
w przypadku dzieła lub zlecenia nie jesteś pracownikiem.. ale możesz poprosić o wydanie referencji...zdaje się..
0 UP 0 DOWN
 
RaZoR 



Wiek: 33
Dołączył: 03 Maj 2008

UP 13 / UP 9


Skąd: http://oclab.pl/

Wysłany: 2009-12-03, 23:46   

a co powinno sie znaleźć sie w tej referencji?? bo prawie pracownika jestem że tak powiem:) niedoinformowany...
A z takim papierkiem to zawsze łatwiej prace znaleźć
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2009-12-04, 01:05   

wlasnie chyba przu umowie zlecenie nie ma swiadectwa pracy... Pracodawca może wypisac czym sie zajmowales a nie wiem czy podstawą prawną nie jest umowa ( masz napisane jakie obowiązki wykonywałeś) wtedy pracodawca moze wypisac czym sie zajmowałeś z pieczątką zakładu pracy
0 UP 0 DOWN
 
Necia 
*zakręcony pechowiec*



Zaproszone osoby: 2
Wiek: 34
Dołączyła: 18 Kwi 2006

UP 24 / UP 8


Skąd: LA

Wysłany: 2009-12-04, 01:12   

referencje możesz dostać z każdego miejsca, tam gdzie pracowałeś, miałeś praktyki itp, czasami firmy mają gotowe pisma a jak nie to poproś pewnie Ci napiszą.

Świadectwo pracy to obowiązek pracodawcy (jak pracuje się na umowę o prace) referencje to jego dobra wola, ale dobrze mieć ;)
0 UP 0 DOWN
 
Pecik 
alias...Wapniak :D



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 37
Dołączył: 25 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: pawłów

Wysłany: 2009-12-04, 06:50   

zleceniodawca nie ma obowiązku wystawiać świadectwa pracy zgodnie z kodeksem pracy :) przynajmiej jak pracowalem na zlecenie to takowego nie dostalem :)
0 UP 0 DOWN
 
RaZoR 



Wiek: 33
Dołączył: 03 Maj 2008

UP 13 / UP 9


Skąd: http://oclab.pl/

Wysłany: 2009-12-04, 09:47   

dzięki bardzo za pomoc:D
0 UP 0 DOWN
 
a2r 
07 zgłoś się...!!!



Wiek: 43
Dołączył: 01 Mar 2006

UP 1 / UP 0



Wysłany: 2009-12-04, 11:23   

A mi sie wydaje że w tej kwestii prawo pracy własnie się zmieniło bo mój znajomy za rok pracy na zlecenie swiadectwo pracy dostał i słyszałem ze jest to jego obowiazek... Nie wiem jak jest z dziełem ale musiałby ktoś się dowiedzieć np w urzedzie pracy...
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2009-12-04, 20:39   

I poczytałem troszke w internecie wymiana kilku maili z pewnym prawnikiem i jest odpowiedz ;)


Pracodawca nie wystawia świadectwa pracy ;) ponieważ w rozumieniu kodeksu pracy "pracownik " zatrudniony na umowe zlecenie jest zleceniobiorcą a nie pracownikiem ;)

Cytat:
Zlecenie a świadectwo pracy

Pytanie: Czy przy zatrudnieniu na umowę zlecenie po wygaśnięciu okresu umowy pracownik powinien otrzymać świadectwo pracy i co powinno się w nim znajdować?

Odpowiedź:

Świadectwo pracy jest dokumentem związanym ze stosunkiem pracy i wydawanym po jego ustaniu. Osoba związana umową zlecenie nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy i w związku z tym nie istnieje obowiązek wydania jej świadectwa pracy. Zawartość świadectwa pracy powinna obejmować informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.



www.e-prawnik.pl
Ostatnio zmieniony przez Pan_Pasztet 2009-12-04, 20:40, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: pracy, swiadectwo


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 27
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu