Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Poczynania Miasta w sprawie bitwy małujowickiej.
Autor Wiadomość
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2009-11-23, 07:50   Poczynania Miasta w sprawie bitwy małujowickiej.

Pytanie kieruję do Panów Starosty i Burmistrza, a mianowicie , jakie działania rozpoczęły Władze w kierunku promocji Ziemi Brzeskiej poprzez przypomnienie bitwy pod Małujowicami? Temat był już poruszany , ale do następnej rocznicy trochę ponad 4 m-ce i niezbyt głośno w tej sprawie. Warto przedstawić stopień zaawansowania wspomnianych działań, jak np. przebiega współpraca z pasjonatami ze Świdnicy? Kiedy powstaną stosowne tablice informacyjne ( na Rynku, przy obwodnicy i A 4)? Koszt niezbyt wygórowany a promocja pewna, tym bardziej , że oferowana jest pomoc właśnie regimentu piechoty ze Świdnicy. Jak przebiega współpraca z władzami wojewódzkimi, lokalnymi i stowarzyszeniami, np. " Brzeską Wsią Historyczną" z Krzyżowic ? Szkoda byłoby przegapić kolejną rocznicę bitwy i kolejną okazję promocji regionu.
0 UP 0 DOWN
 
Krzysztof63 



Wiek: 61
Dołączył: 09 Lis 2009

UP 22 / UP 0


Skąd: Festung Schweidnitz

Wysłany: 2009-11-24, 09:28   

Zanim władze staną na baczność i złożą meldunek w sprawie, pozwolę sobie wylać kubeł zimnej wody na niektóre głowy.

1. Pole bitwy małujowickiej znajduje się w Gminie Skarbimierz. Właściwym adresatem zapytania powinien być więc wójt gminy, a nie władze miejskie. O ile wiem, gmina Skarbimierz w ogóle nie jest zainteresowana tematem i nie prowadzi żadnych działań.

Zgodnie z obowiązującym prawem miastu Brzeg nie wolno wydać żadnych pieniędzy na działania poza terenem gminy. Również starostwo niewiele może, o ile nie dysponuje tam własnymi nieruchomościami. Wiem, że jakieś działania są prowadzone, ale z powodu braku pieniędzy dużej imprezy w przyszłym roku nie będzie.

2. Sama impreza promocją nie jest żadną promocją. Ma zbyt mały zasięg. Jeżdżąc od paru lat na imprezy widzę, że widzowie to głównie "miejscowi" oraz "okoliczni". Wyjątkami są Kłodzko (tam jest duży ruch turystyczny, więc zawsze ktoś się trafi) oraz Srebrna Góra (tam dla odmiany są tylko turyści, bo mieszkańców to praktycznie nie interesuje). Pytanie - po co promować miasto Brzeg wśród mieszkańców Brzegu? Albo Małujowice wśród mieszkańców Młujowic?

3. Czas, który pozostał do do następnej rocznicy jest krótki. Nie da się zrobić dużej imprezy w 4 miesiące. Grupy z Niemiec potrzebują mieć informacje z dużym wyprzedzeniem - tam podaje się daty już na lata 2011 - 2012. Taki tam jest obyczaj, możemy strzelać fochy, ale tak jest. Tegoroczna rocznica bitwy pod Minden (Westfalia) była przygotowywana sześć lat.

4. Działania promocyjne muszą być osadzone w jakimś kontekście. Jednorazowa impreza nic nie daje. Musi to być zespół działań - rekonstrukcje, trasy tusystyczne i spacerowe z infrastrukturą, badania archeologiczne, wydawnictwa. Jeśli ktoś ma przyjechać, to musi dostać atrakcyjną ofertę na spędzenie dnia lub dwóch. A takiego przedsięwzięcia nie przygotowuje się na kolanie. Dobry przykład to tegoroczne Kunowice - szereg różnych działań toczy się już od dwóch lat (więcej http://www.kunowice1759.pl). O takim programie trzeba myśleć, a nie o jednorazowej bitewce, która trwa godzinę, a po miesiącu nikt o niej nie pamięta.

5. Rocznica bitwy pod Małujowicami to temat dość trudny z wielu powodów. Pamiętać trzeba, że bitwa odbyła się na początku kwietnia - w śniegu. Nie są to warunki, która skłaniają weekendowych turystów do ruszania się z domu. Również wojsko w takich warunkach radzi sobie nie najlepiej - nie jesteśmy prawdziwym wojskiem, tylko bawimy się w wojsko, a to duża róznica. Są tacy, któzy będą biwakować w śniegu, ale większość nie będzie.

Rocznica bardzo często pokrywa się z Wielkanocą. W Polsce nie da się czasie świąt ani tydzień przed zrobić żadnej większej imprezy. Takie jest zwyczaj i nie ma sensu bić głową w mur. A przesuwać obchody rocznicy o dwa - trzy miesiące, jak to robią w Nysie czy Koźlu - to żadne obchody, tylko zwykły odpust na motywach historycznych.

6. Działania promocyjne samorządów to działanie komercyjne. Ma za zadanie w ostatecznym rozrachunku zwiększyć aktywność gospodarczą regionu. A w działaniu komercyjnym nie ma miejsca dla "entuzjastów". Jeżdżąc na imprezy wiemy, jaka to jest ciężka robota. entuzjastycznie to my możemy sobie jechać na prywatnie na wycieczkę, połazić, strzelić parę razy. Ale udział w takiej imprezie to jest po prostu praca, za którą należy się wynagrodzenie. Takie imprezy jak Nysa, Kłodzko, Srebrna Góra, Świdnica, Koźle to są przedsięwzięcia komercyjne, za które uczestnikom płaci się. Oczywiście umownie, bo gdyby potraktować całość zgodnie z zasadami umowy o pracę, koszty wyszłyby bardzo wysokie. Zawsze jest jakiś kompreoms pomiędzy możliwościami organizatora a entuzjazmem, ale to i tak jest kosztowne przedsięwzięcie. Powiem tylko, że Nysa płaci jednemu uczestnikowi 140 zł za dwa dni, + wyżywienie, woda, kible, słoma, drewno opałowe itp. Arytmetyka jest prosta, więc niech każdy zainteresowany sam sobie policzy, ile kosztuje tylko udział wojska. A to z reguły niewielka cześć kosztów całej imprezy: 20 - 30 - 40%.

I wreszcie 7. Działanie promocyjne, aby było skuteczne, musi cechować się oryginalnością. Bitwa małujowica nie jest wyjątkiem nie będzie. Jak już wyżej napisałem, podobne imprezy odbywają się w kilku pobliskich miastach. Doją być może Lutynia, Wrocław, Legnica, Kamienna Góra i Strzegom. Kontynuować chcą Słubice. Wprowadzenie takiej imprezy na stałe może wprowadzić wrażenie jej wtórności w stosunku do innych, a to spowoduje, że nie będzie efektu atrakcyjności. Warto o tym wiedzieć, żeby potem nie było zdziwienia. W tym roku w Nysie nie byłem, ale już w ubiegłym słyszałem podczas bitwy z tłumu taki tekst: "K...a, znowu to samo ...".
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2009-11-28, 11:01   

Starostwo zdecydowało , że pieniądze wyłoży jedynie na jakąś tablicę i pomnik lub obelisk, jak podała wczorajsza" NTO".Z tego co napisał feldwebel Krzysztof wynika, że jeżeli realny ma stać się zamysł pasjonatów czeka wszystkich wielka praca. Ale może dla bitwy , o takiej randze jak małujowicka warto się wysilić. A'propos widowni i śniegu. Teren bitwy leży przy A 4 i można przypuszczać , ze jakieś wycieczki , niemieckie czy inne , akurat trafią mniej lub bardziej świadomie w termin rekonstrukcji, co przy odpowiedniej reklamie może nie być trudne. Co do śniegu, to była anomalia , która zdarza się raz na ileś lat i nie sądzę by co roku było to przeszkodą , gdyż nie pamiętam śniegu w kwietniu.To co napisał feldwebel Krzysztof może zniechęcić niektórych , gdyż rzeczywiście to tytaniczna praca.
Ostatnio zmieniony przez mulder 2009-11-28, 11:02, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2009-12-08, 06:59   

FeldwebelKrzysztof, czy mogę prosić o relację i foto z tegorocznego spotkania w Lutyni.
Ostatnio zmieniony przez mulder 2009-12-08, 07:02, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Krzysztof63 



Wiek: 61
Dołączył: 09 Lis 2009

UP 22 / UP 0


Skąd: Festung Schweidnitz

Wysłany: 2009-12-08, 12:55   

Opis i linki na naszej stronie: www.altkreytzen.org.pl
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2009-12-08, 21:37   

Dzięki, niezłe fotki.
0 UP 0 DOWN
 
Krzysztof63 



Wiek: 61
Dołączył: 09 Lis 2009

UP 22 / UP 0


Skąd: Festung Schweidnitz

Wysłany: 2010-03-05, 17:22   

Na uroczystości 10 kwietnia br. będzie około 20 zołnierzy z Infanterie Regiment Alt Kreytzen (Świdnica) oraz Garnison Regiment von Lattorff (Koźle).

Być może trzeba będzie przenieść tę informację do innego działu.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-03-05, 17:56   

Właśnie miałem pisać Was :) . Tak sobie ot z własnej i nieprzymuszonej woli? Czy jakaś inicjatywa ze strony władz naszych?
0 UP 0 DOWN
 
Krzysztof63 



Wiek: 61
Dołączył: 09 Lis 2009

UP 22 / UP 0


Skąd: Festung Schweidnitz

Wysłany: 2010-03-05, 18:04   

A co za różnica? Będziemy i już.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-03-05, 18:07   

Dla mnie istotna. Ale mniejsza.
0 UP 0 DOWN
 
Krzysztof63 



Wiek: 61
Dołączył: 09 Lis 2009

UP 22 / UP 0


Skąd: Festung Schweidnitz

Wysłany: 2010-03-06, 09:51   

Dla jasności - pole bitwy pod Małujowicami leży na terenie gminy Skarbimierz. Miasto Brzeg NIE MOŻE prowadzic samodzielnie żadnych działań na terenie innej gminy. Może być co najwyżej współorganizatorem, ale na pewno nie stroną inicjatywną.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-03-06, 15:30   

Cytat:
inicjatywa ze strony władz naszych?


Sierżancie - jak wskazuje cytat, nie pytałem konkretnie o Miasto, a Władze wszelkiej maści. Z tego co wiem, inicjatywa jednak ze strony Władz jest (nie jestem upoważniony, więc nie piszę więcej :) ).

Mam nadzieję, że tym razem do zobaczenia - jakkolwiek termin zjazdowy (studia). Już myślę o usprawiedliwieniu: Uprasza się o usprawiedliwienie nieobecności rekruta Franza na zajęciach w dniach 10-11 z powodu bitwy... ;) .
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 41
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2010-03-06, 17:22   

Franco Zarrazzo napisał/a:

Mam nadzieję, że tym razem do zobaczenia - jakkolwiek termin zjazdowy (studia). Już myślę o usprawiedliwieniu: Uprasza się o usprawiedliwienie nieobecności rekruta Franza na zajęciach w dniach 10-11 z powodu bitwy


mam nadzieję że i ja sie zjawie. W końcu nie każdy może urodziny tak hucznie obchodzić :-P
0 UP 0 DOWN
 
marian_s 


Wiek: 74
Dołączył: 09 Cze 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-03-22, 20:20   

Jeśli mogę coś dodać - to 10 kwietnia dokładnie w rocznice bitwy małujowickiej w tym roku postanowono postawić tam tablice pamiątkową. Dla mieszkańców szykuje się impreza. O godz. 10,00 z brzeskiego rynku ruszą miłośnicy historii pieszo , rowerami , samochodami do Małujowic. Na miejscowym boisku będzie prowadzony opis bitwy a potem na ogródku między kościołem a przedszkolem dalsza część festynu z ogniskiem i kiełbaskami. Planuje też się ściągnięcie małego oddziału piechoty z pokazem musztry.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-03-22, 21:30   

Nareszcie, coś się z tym dzieje w dobrą stronę.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bitwy, malujowickiej, miasta, poczynania, sprawie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu