Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Cyborg
2006-10-09, 21:48
VIII KONFRONTACJE LITERACKIE SYFON czyli ROZMÓWKI POLSKO-POL
Autor Wiadomość
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-04-17, 14:51   VIII KONFRONTACJE LITERACKIE SYFON czyli ROZMÓWKI POLSKO-POL

Poniewazż plakaty odklejają się, sa zaklejane albo wiatr je porywa - poniżej rozbudowany program "Romzówek polsko-polskich"
Pozdrawiam

VIII KONFRONTACJE LITERACKIE SYFON czyli ROZMÓWKI POLSKO-POLSKIE
BRZEG 19-23 KWIETNIA 2006

GOŚCIE SPECJALNI:
ANTONI PAWLAK
EUGENIUSZ TKACZSZYN DYCKI
oraz w roli prowodyra:
LAO CHE

"Za całą plejadą tych żarcików kryje się niebłaha sprawa" - czyli kilka słów o tym, z czym się SŻP odkryło na połaciach ziem odzyskanych.

Konfrontacje Literackie SYFON przez siedem lat z rzędu obejmowały spotkania autorskie, koncerty, projekcje filmowe i wernisaże, których dobór był dość dowolny. Staraliśmy się po prostu dobierać prezentacje tak, by ukazać ich sedno a to poprzez zasadę podobieństw, a to poprzez kontrast. I trudno było w tym wszystkim dopatrzeć się jakiegoś porządku wyższego, arbitralnej idei nadającej ton. Rok temu, kiedy myśleć zaczęliśmy nad programem kolejnych Konfrontacji, znikąd właściwie pojawiła się myśl, by jakoś wszystko to usystematyzować, zaprowadzić porządek, nadać tytuł, myśl przewodnią, odnaleźć kontekst. I sami zdziwieni byliśmy tym, że pierwszym naszym kontekstem - pomysłem na "arbitralne" Konfrontacje okazało się coś, co nazwaliśmy "Rozmówkami polsko-polskimi". I choć już posądzać nas zaczęto o ksenofobiczną tresurę mnożenia pytań dla oczywistej odpowiedzi na pytanie"kto ty jesteś?" - to kontekstu dotrzymać postanowiliśmy. I oto on:

19 kwietnia 2006, środa

W Galerii Brzeskiego Centrum Kultury o godzinie 19:00 Radosław Wiśniewski poprowadzi spotkanie dwójki warszawskich poetów - Joanny Wajs i Darka Pado - prezentujących poglądy na temat sprzedawców kieszonkowych lusterek (J.W., wyd. 2004) na peryferiach raju (D.P., 2005). Genius loci dopilnuje, by padła odpowiedź na pytanie - czy masz swoje miejsce, zaś genius saeculi podpowiadać będzie, czy aby czas na takie pytania. Mottem przewodnim spotkania samoistnie uczyniła się nazwa: "Coexist albo miejsca przegrane".

Spektakl S. Mrożka pt. "Dom na granicy" w reżyserii Doroty Herman i w wykonaniu Teatru Dnia Niepowszedniego (silna reprezentacja brzeska), który obejrzeć można będzie w Sali Widowiskowej BCK o godzinie 21:00, jest jak to u Mrożka bywa sarkastyczną opowieścią o uwikłaniu jednostki w tryby historii i o absurdzie jaki wynika ze słów i spraw wielkich, gdy zaczynają wprowadzać się w kwestię tego, ile komu wolno zjeść pierożków na obiad bez podwójnego oclenia.

20 kwietnia 2006, czwartek

Była "Wielka Emigracja", była emigracja wymuszona II wojną światową, emigracja powojenna, były i wyjazdy "1968". A teraz? - jak nazwać, tych którzy poza granicą - a jednocześnie jakby w Polsce. Na pytania o przynależność poetycką, językową, rozdzielność lub wspólnotę - odpowiadać będą autorzy "Małej Emigracji" - Ewa Maria Brzoza (Aarhus - Dania), Roman Kaźmierski (Sztokholm - Szwecja), Karolina Rakoczy (Mainz - Niemcy) oraz Andrzej Zawiślak (również Niemcy) - spotkanie poprowadzi Lena Jedlicka w Galerii Brzeskiego Centrum Kultury, od godziny 18:00 wzwyż.

Po spotkaniu - jazzowo nadodrzański koncert Anny Serafińskiej z zespołem w Sali widowiskowej BCK, w głównym budynku.

21 kwietnia 2006, piątek

Ryszard Będkowski - niewątpliwie poeta, autor niewydanego jeszcze "Gorzkiego jeziora", laureat XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Bierezina, oraz Dawid Jung - równie niewątpliwy poeta, dodatkowo zaś muzyk co się zowie, tenor dramatyczny - zaplanowali swoją konfrontację na godzinę 18:00. Na styku wrażliwości emotywnej i językowej spróbują odpowiedzieć na pytanie o to czy tożsamość może sięgać poza identyfikację. Spotkanie pt. "nic mnie tutaj nie trzyma" odbędzie się w Galerii BCK o godzinie 18:00

Potem, o godzinie 19:30, w salach Brzeskiego Centrum Kultury posłuchać będzie można saksofonu Macieja "Kocin" Kocińskiego, i całej reszty zespołu SOUNDCHECK - czyli: Krzysztofa Dysa, Krzysztofa Szmańdy i Andrzeja Święsa.

22 kwietnia 2006, sobota

Godzina 15:00 - o "dowód tożsamości" pytany będzie Antoni Pawlak - poeta, publicysta, felietonista, uhonorowany prestiżową nagrodą Fundacji Kościelskich. O jego wierszach mówi się, że są przeraźliwie prywatne, nikomu i niczemu nie służą poza samopoznaniem, że są najprawdziwszym, rozłożonym na lata "aktem personalnym". O języku, ironii, odchodzeniu od miejsc i słowach które mogą naznaczyć na całe życie rozmawiać będzie z autorem Lena Jedlicka w Galerii BCK w Ratuszu.

Dwie godziny później o godzinie 17:00 w tym samym miejscu poeta świadomie pozostający na obrzeżach życia literackiego, choć mieszkający w Warszawie - Eugeniusz Tkaczyszyn Dycki - prezentować będzie "Dzieje rodzin polskich" - poetykę, która funkcjonując poza popularnymi idiomami, potrafi stworzyć literalny opis granic i różnic między tam i tutaj, w których jednocześnie można przebywać. Współczesny barrock liryczny. Spotkanie poprowadzi Radosław Wiśniewski także w Sali Galerii BCK w Ratuszu.

Od godziny 20:00 do późnej nocy swoisty hdye park - wielogłos poetycki w wykonaniu jurorów i laureatów XIV Konkursu o Laur SŻP a także wszystkich chętnych ku wystąpieniu. Do prezentacji zostaną zaproszeni najpierw laureaci zeszłorocznego konkursu o Złoty Syfon, czyli jurorzy tegorocznej edycji - Adam Pluszka (Kraków), Marcin Perkowski (Białystok), Piotr Kuśmirek (Białystok), Marcin Zegadło (Częstochowa), Kamila Janiak (Warszawa).

Po nich wystąpią zapewne laureaci tegorocznego konkursu - czyli Rafał Skonieczny (Toruń), Magdalena Nowicka (Łódź), Michał Nowak (Zielonka), Violetta Grzegorzewska (Częstochowa), Bartosz Piątkowski (Zielona Góra) oraz Łucja Abalar (Gliwice). Niezależnie od tych prezentacji każdy kto będzie chciał zaprezentować swój tekst, będzie miał prawo dostępu do mikrofonu i odpowiedni czas antenowy.

W trakcie prezentacji publiczność będzie mogła oddawać głosy na swoich Pieszczochów a ten kto głosów uzyska najwięcej - otrzyma specjalna nagrodę publiczności oraz nie mniej specjalny Złoty Syfon Publiczności.

Po wszystkim zaś - czyli po zliczeniu głosów i ustaleniu werdyktów - brawa i oklaski czyli wręczenie nagród i odznaczeń. A że zaś noc pewnie jeszcze młoda będzie, nie wiadomo kto lub co do głosu dodatkowo dojść może.

23 kwietnia 2006, niedziela

W maju zeszłego roku bez większego rozgłosu w niewielkiej wytwórni ukazała się płyta "Powstanie Warszawskie" zespołu którego nazwa mało komu co mówiła - Lao Che. W ciągu roku grupa zrobiła, jak na zespół pozbawiony niemal zupełnie wsparcia koncernów płytowych, całkiem sporą karierę a płyta "Powstanie Warszawskie" została uznana przez m.in. "Przekrój" oraz "Gazetę Wyborczą" za wydarzenie muzyczne roku 2005. Lao Che hołduje stylowi eklektycznemu, w którym znaleźć można odbicia rozlicznych fascynacji muzycznych poszczególnych członków zespołu - od warszawskiego folkloru po New metal, ambient, postpunk. W programie "Powstanie Warszawskie" zespół stworzył rodzaj rockowego słuchowiska, w którym usiłuje oddać sprawiedliwość nie tyle prawdzie historycznej, ale indywidualnej, pojedynczej, emocjonalnej. I o dziwo - wydaje się że wychodzi z tej próby zwycięsko łamiąc polski zbiorowy archetyp romantyczny głosem osobowym, subiektywnym a przez to wiarygodnym i niepodległym. Zespół jest ostentacyjnie niezależny od wszelkich ruchów politycznych, aczkolwiek poddawany jest silnej presji i próbom zawłaszczenia (patrz www.laoche.art.pl). Koncert będzie miał miejsce o godzinie 16:30 w niedzielę w Sali widowiskowej Brzeskiego Centrum Kultury.

wstęp na wszystkie imprezy wolny.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2006-04-20, 10:45   

Heja!

Byłem wczoraj i chciałem podziękować za fajną i klimatyczną imprezkę :) . Pozwoliłem sobie skomentować na www.galeriaaniolow.prv.pl . Specjalne podziękowania dla pani Joanny za zadedykowanie deklamacji ostatniego wiersza :) .

Pocisnę trochę na mailach, albo dziś osobiście o jakieś tomiki do promocji, zrecenzowania przez Ciemną Stronę i być może współpracy.

Pozdrawiam

Szowinistyczna Męska... znaczy Ciemna Strona Franka

ZARAZA

[ Dodano: 2006-04-20, 11:57 ]
A hmm jeszcze taka drobna dygresja. Mam ogromnie dziwne wrażenie, że z p. Joanną już się zmierzyłem kiedyś wirtualnie. Pasuje mi i wykształcenie i wiek. Jeno wygląd odbiega jakby od opisu tamtej p. filolog. Spotkałem się face to face z piękną i zmysłową kobietą, do tego piszącą. Tamta osoba rzekomo miała nie należeć do "atrakcyjnych", ale że i słowa tamte wypowiadały inne kobiety, tedy od razu ich wiarygodność była sama przez się nastawiona na ciężką próbę... ;)

Pozdrawiam

Franco
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-04-21, 09:22   

Widzisz Pan, ale z wierszami to jest tak, że czasem lepiej aby było tych słuchających może i mniej za to słuchających.
zreszta ta środa to raczej dowód na to że miastach typou Brzeg w srodku tygodnia impreza nie ma za bardzo sensu. Po prostu wiele osób nie przychodzi a im blizej piatku, soboty, niedzieli tym lepiej.

Pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2006-04-21, 10:26   

Hej!

No właśnie - wczoraj było nas jakby więcej, ale... no siedząc z tyłu nienajlepiej mogłem się skoncentrować na słowach i myślach wypowiadanych przez panie poetki. Myślę, że powinniści pokombinować z wyciszeniem galerii na czas takich spotkań - jakieś dywany z odzysku, jakieś ekrany z aksamitu tlumiące fale dźwiękowe /wieszane tylko na czas spotkań/. Każdy ruch widza powoduje trzeszczenie krzesełka, każdy trzask migawki powodował dekoncentrację. Nie chce być znowu upierdliwy, ale kurde konferencja prasowa, a wieczór z poezją, to w moim mniemaniu nieco rózne sprawy.
I żeby nie było, że się czepiam. Jestem za a nawet zaza :) . Ale imho trzeba trochę dopieścić.
Jeszcze kilka dygresji. Każde środowisko, prawie każde miejsce, każde spotkanie ma jakąś pisaną mniej lub bardziej etykietę. Mają taką spotkania tangowe, dość rygostyczną, ale z drugiej strony tworzącą niepowtarzalną atmosferę. Niespotykaną na dystkotekach, techno-party, dancingach. Nota bene poezja i tango to rzeczy stworzone dla siebie. Postaram się dziś zaprosić Was choć na chwilę na nasze lekcje do BCK. Tango towarzyszyło artystom od zarania :) .
Wracając do dygresji - uczestniczyłem do tej pory w niewielu spotkaniach poetyckich, ale w jakiś sposób artysta i to, co prezentował, na tych innych było jakby bardziej doceniane.
Uważam, że czasami Mistrz Ceremonii powinien użyć swojego autorytetu i postawić się w roli poetki recytującej swoje wiersze. Po prostu poprosić o uwagę i uszanowanie zarówno artystki, jak i tej części publiki, która próbuje odnaleźć się w słowach, myślach i dźwiękach płynących z podium.

A idea przedstawienia tego samego wiersza fonetycznie w dwóch językach .... no BRAVO :) . Brawo :) . Pięknie - ja wychowany w duchu awersji, do wszystkiego, co niemieckie, po raz pierwszy chyba w życiu zostałem pozytywnie zaskoczony /opery Mozarta nie leżą mi w jego ojczystym języku/. Dlatego osobiście prosze o bis.
Drugiej pani, tej zniewolonej przez Wikinga, gratuluję odwagi i duszy.

Jak zwykle poczytałbym coś na spokojnie i spróbował pomedytować w ciszy i skupieniu.

Jeśli coś to dla Was znaczy, to moje poparcie macie :) . Duchowe. Ale czepial się będę.
"Zaraza" zobowiązuje :) . Taki tam element lokalnego folkloru...
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-04-21, 11:02   

kurczę, no dzieki za obecnosc i uwagi. nigdy nie jest idealnie. jakbym powiedział że jest, to bym skłamał. własnie dla podtrzymania autorytetu prowadzącej przydaje sie bardzo mikrofon. w zasadzie do tego tylko i głownie.

[ Dodano: 2006-04-24, 11:54 ]
Dziękuje w imieniu naszej ekipy wszystkim którym się chciało towarzyszyć w całości lub częsciowo naszej imprezce w tym roku. Wielkie dzięki.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: czyli, konfrontacje, literackie, polskopol, rozmowki, syfon, viii


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 26
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu