Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Brak chętnych na miliony?
Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-05-18, 10:16   Brak chętnych na miliony?

Brak chętnych na miliony
Piotr Dobrowolski 2009-05-17, ostatnia aktualizacja 2009-05-18 09:37:33.0
Za: http://miasta.gazeta.pl/o...ampaign=1077785

Na mieszkańców wsi i małych miast czeka niemal 42 mln zł na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Na razie na unijne dotacje nie ma chętnych.


Ubiegać mogą się o nie prowadzący lub rozpoczynający działalność gospodarczą, którzy spełniają tzw. status mikroprzedsiębiorcy, czyli zatrudniają poniżej 10 osób przy obrotach nieprzekraczających 2 mln euro. Przedsiębiorca może liczyć maks. na 50 proc. refundacji kosztów poniesionych przy realizacji inwestycji. Ostateczna kwota dofinansowania uzależniona jest od liczby nowych miejsc pracy powstałych w związku z inwestycją.

Ale zwiększony stan zatrudnienia musi zostać zachowany przez co najmniej 2 lata, tzn. do momentu otrzymania ostatniej raty pomocy. - To jest prawdopodobnie główny powód słabego zainteresowania unijnymi środkami. Niepewność związana ze spowolnieniem gospodarczym sprawia, że przedsiębiorcy boją się zwiększać zatrudnienie - uważa Mieczysław Duraj, dyrektor Izby Rolniczej w Opolu.

Mamy najgorszy wynik w kraju. - Jeśli pula środków nie zostanie wykorzystana, będzie ogłoszony kolejny nabór - mówi Marek Wróbel, zastępca dyrektora ARiMR w Opolu.

Ile za co można dostać

100 tys. zł - za utworzenie 1-2 miejsc pracy

200 tys. - 2-4 nowe miejsca pracy

300 tys. - przy stworzeniu co najmniej 5 nowych miejsc pracy

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.arimr.gov.pl.


Piotr Dobrowolski
0 UP 0 DOWN
 
derdy 


Wiek: 41
Dołączył: 07 Paź 2007

UP 8 / UP 21



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-06-02, 16:56   

większość przedsiębiorców boi się skorzystać z tej dotacji ze względu na koszty jakie muszą ponieść [czyt. zainwestować ]; dlatego też chętniej korzystają z innych dotacji jak. np. refundacji kosztów utworzenia stanowiska pracy z Funduszu Pracy w Powiatowych Urzędach Pracy.... które są łatwiejsze w zdobyciu...

i wielu przedsiębiorców ma również złe nastawienie do dotacji:
znajdź mi jakąś dotację, nie zaś... chciałbym zrobić to, to czy to.. istnieje jakiś program unijny, który mi w tym pomoże...
0 UP 0 DOWN
 
madzik12 

Wiek: 42
Dołączyła: 05 Sie 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-06-03, 10:16   

Od dawna obserwuje i oczekuje że ktoś napisze na tym całym forum coś sensownego w temacie unijnych programów RPO lub podobnych. Jednak dziś postanowiłam swoje zdanie wypowiedzieć bo i dlaczego mam milczeć.
Nie można czytać takich słów spokojnie i bez emocji ... brak mi cierpliwości i "stoickiego spokoju.. .
Przepraszam ale nie mogę słuchać, tudzież czytać w tym temacie że brak chętnych... Co za bzdury ! ! !
Byliby chętni gdyby nie cała masa zbędnych,wg mojego skromnego zdania ( i nie tylko) wymogów które trzeba spełnić aby te miliony dostać.

Czy ktoś wie jak wygląda wniosek o te miliony ??? owszem jest generator jest i instrukcja .. Ale czy przeciętny "ludź" jest mi w stanie odpowiedzieć komu maja one służyć ???
Jeśli chodzi o procedury przyznawania "tych milionów" to tez farsa... Ktoś kto się stara o np. dotacje unijną na utworzenie nowego miejsca pracy musi przebrnąć przez nie i stać się ich znawcą na tyle aby wiedzieć... od czego zacząć... a proszę mi wierzyć kroków jest sporo :(
Zgadzam się ktoś powie że są instytucje, doradcy, są odpowiednie podmioty zajmujące się profesjonalną pomocą w tych sprawach ale czy ktoś wie jakie to koszty ?! A i wniosek złożony nie zawsze oznacza że "miliony" przyznane... :? :x
Więc proszę mi nie pisać że brak chętnych , może ktoś pomyśli o uproszczeniu i skróceniu drogi to i chętni się znajdą !!!
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2009-06-03, 11:00   

Moze jakas merytoryka... bo tak to kazdy moze napisac.
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2009-06-03, 11:35   

Tak sie sklada, ze zajmuje sie rpo, dlatego pytam o merytoryke.
Dokumenty typu rpo i szczegolec nie sa dokumentami do czytania od deski do deski. Nalzey z nich wyodrebnic tylko te fragmenty jakie interesuja beneficjentow, zgodnie z zainteresowaniami.
Vademecum to juz jest dokument z jakim beneficjenci powinni sie zapoznac. To instrukcja wypelniania wniosku.
Harmonogram.... hmm... ot zwykla tebalka z terminami.
Punkt informacyjny.... siedzxa tam ludzie i odpowiadaja na pytania beneficjentow.

Wiec prosze o merytoryke.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-06-03, 12:28   

madzik12 napisał/a:
Więc proszę mi nie pisać że brak chętnych , może ktoś pomyśli o uproszczeniu i skróceniu drogi to i chętni się znajdą !!!


Ale kto to ma uprościć czy też skrócić. Wszystkie procedury to najczęściej zło konieczne... a im bardziej wszelkie instytucje wdrażająco-pośredniczące się ich trzymają tym jest bezpieczniej (tyle, że mam tu na myśli raczej drobnostki, o które się nie rozchodzi)
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2009-06-03, 14:30   

madzik12 napisał/a:
W porządku zajmujesz się podobnymi projektami, więc powiedz ile na ile wniosków jest rozpatrzonych pozytywnie i ile beneficjentów na tym korzysta ?

Nie chce mi sie liczyc i przytaczac dane. W kazdym razie ilosc odrzuconych wnioskow moze wydawac sie relatywnie duza (podkreslam moze wydawac sie).
Ilosc wnioskow, ktore otrzymaja dofinansowanie zalezy od puli pieniedzy przeznaczonych na dane dzialanie i poddzialanie.

Dodam tylko, ze np w pupie namyslowskim byly nabory wnioskow dla bezrobotnzych chcacych podjac dzialalnosc gospodarcza. Nie chce teraz oklamywac ale na 30 wnioskow dostalo dofinansowanie 10 czy 11. 2/3 wnioskow odpadlo. Czy to oznacza, ze nabory, procedury sa wyboiste dla beneficjentow. Wg. mnie nie.

madzik12 napisał/a:
tylko aby 'skrzydła podciąć ' wnioskującym ... pozostaje żałować że w ogóle takie programy powstają a powstają tylko chyba po to aby widoczne było że "coś" się robi aby np. bezrobocie zniwelować, bo chyba nie dla przeciętnych bezrobotnych ludzi.


Uogolniasz. Rozejrzyj sie wokol a zobaczysz widoczne slady dotacji unijnych.
Moge jeszcze powiedziec (na marginesie), ze calkiem pozytywnie mnie zaskoczyli przedsiebiorcy brzescy skladajac i otrzymujac dofinansowanie z rpo wo. Jest tego naprawde wiele.
0 UP 0 DOWN
 
madzik12 

Wiek: 42
Dołączyła: 05 Sie 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-06-03, 15:18   

Corvin napisał/a:
Uogolniasz. Rozejrzyj sie wokol a zobaczysz widoczne slady dotacji unijnych.
Moge jeszcze powiedziec (na marginesie), ze calkiem pozytywnie mnie zaskoczyli przedsiebiorcy brzescy skladajac i otrzymujac dofinansowanie z rpo wo. Jest tego naprawde wiele.


Tak się składa że rozglądam się, pula na dofinansowywanie jest ale jak sam zauważyłeś 2/3 wniosków odpada.. Wg mnie dużo za dużo mając na uwadze rosnące bezrobocie. Mierzi mnie tylko temat że 'brak chętnych na miliony"
Wniosków jest sporo a z jakiego powodu odpadają to już inna inszość ...

/poprawiono cytowanie.
Ostatnio zmieniony przez Panna Nikt 2009-06-03, 19:30, w całości zmieniany 3 razy  
0 UP 0 DOWN
 
derdy 


Wiek: 41
Dołączył: 07 Paź 2007

UP 8 / UP 21



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-06-03, 19:32   

madzik12 napisał/a:
Wniosków jest sporo a z jakiego powodu odpadają to już inna inszość ...


To są środki dla dobrze przygotowanych i umiejących napisać dobrą dokumentację firm, lub osób, które napiszą to naprawdę dobrze... a całość projektu będzie: "innowacyjna"

Wnioski pod fundusze unijne to nie jest coś co da się zrobić w jeden tydzień, tutaj potrzeba dłuższej przeprawy na różnego typu analizy, napisanie dobrego biznes planu..
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2009-06-03, 21:19   

madzik12 napisał/a:
Tak się składa że rozglądam się, pula na dofinansowywanie jest ale jak sam zauważyłeś 2/3 wniosków odpada.. Wg mnie dużo za dużo mając na uwadze rosnące bezrobocie. Mierzi mnie tylko temat że 'brak chętnych na miliony"
Wniosków jest sporo a z jakiego powodu odpadają to już inna inszość ...

Zainteresowanie jest rzeczywiscie duze. Stad niestety spora czesc MUSI odpasc. Tytul topiku moze rzeczywiscie niefortunny. Ale nie sadze zeby byla taka intencja autora zeby wytykac, ze sa pieniadze na ulicy tylko trzeba po nie siegnac. Aby sie po nie schylic potrzeba zdrowego wysilku.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-06-03, 21:25   

Corvin napisał/a:
Ale nie sadze zeby byla taka intencja autora zeby wytykac, ze sa pieniadze na ulicy tylko trzeba po nie siegnac


Tytuł topiku jest zaczerpnięty bezpośrednio ze skopiowanego artykułu. Poza tym jest wzbogacony o ZNAK ZAPYTANIA :P . Intencją była jak zwykla dyskusja :) . Mam nadzieję, że potoczy się dalej i będzie, że tak to ujmę, konstruktywna dla wszystkich.
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2009-06-03, 21:26, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
madzik12 

Wiek: 42
Dołączyła: 05 Sie 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-06-04, 09:17   

Chyba nie chcecie mi powiedzieć większość powstających knajp, pizzeri, sklepów w Brzegu to innowacja na rynku a jak ktoś przedstawia na prawdę nowy, innowacyjny projekt to spotyka się ze sceptycznymi opiniami.
Rozumiem że środki nie są przyznawane wszystkim musi byś jakaś selekcja aby zostały one w jak najlepszy sposób wykorzystane, jednak długa jest ta przeprawa aby szanowną komisję opiniującą przekonać do pomysłu.. albo w konsekwencji ktoś traci zapał i szuka innych sposobów albo rezygnuje.
Ostatnio zmieniony przez madzik12 2009-06-04, 09:17, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2009-06-04, 10:43   

madzik12 napisał/a:
Chyba nie chcecie mi powiedzieć większość powstających knajp, pizzeri, sklepów w Brzegu to innowacja na rynku

Nie napewno nie.
madzik12 napisał/a:
a jak ktoś przedstawia na prawdę nowy, innowacyjny projekt to spotyka się ze sceptycznymi opiniami.

Niestety nie jestem w żadne z komisji oceniających ale z tego co wiem innowacyjne projektyu cieszą się duża popularnością. Zresztą o jakiej innowacyjności mówimy?
madzik12 napisał/a:
jednak długa jest ta przeprawa aby szanowną komisję opiniującą przekonać do pomysłu.. albo w konsekwencji ktoś traci zapał i szuka innych sposobów albo rezygnuje.

To prawda. Czasowo wydłuzone jest to do granic możliwości cierpliwości ludzkiej. To poważny minus tego. Zresztą spotkałem się z beneficjentami, którzy kładli już lage na takim dofinansowaniu. Kwestia czasowego rozliczania jest baaardzo skaplikowana. i Długo można by na ten temat rozmawiać. Generalnie ustawione jest to na cierpliwość beneficjenta.
0 UP 0 DOWN
 
madzik12 

Wiek: 42
Dołączyła: 05 Sie 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-06-04, 11:07   

Sam potwierdzasz to o czym pisałam wcześniej, "to dość skomplikowane" w rozumieniu nie tylko rozliczania ale samego faktu dostępności dotacji.
Mało chętnych jest i będzie jeśli to może nie jest bardzo skomplikowane ale jednak wymagające sporego nakładu czasu, pracy i kapitału własnego... i cierpliwości a i tak nie wiadomo co z tego będzie..
Prościej zaciągnąć kredyt i martwić się potem jak go spłacić bo widomym jest że każde nowe przedsięwzięcie musi zarobić najpierw na siebie, jednak to wiąże się ze zmianą całego planu rozrachunkowego bo przecież zakładaliśmy że na początek dotacja wspomoże nam się rozkręcić... Tak więc plan legł w gruzach i nawet nie warto wspominać o tym co autor miał na myśli. :(
Ostatnio zmieniony przez madzik12 2009-06-04, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Corvin 



Wiek: 49
Dołączył: 26 Cze 2007

UP 5 / UP 2



Wysłany: 2009-06-04, 12:46   

Wiesz... my caly czas rozmawiamy na baaardzo ogolnym poziomie. Dlatego pytalem na poczatku o merytoryke.
madzik12 napisał/a:
Prościej zaciągnąć kredyt i martwić się potem jak go spłacić bo widomym jest że każde nowe przedsięwzięcie musi zarobić najpierw na siebie, jednak to wiąże się ze zmianą całego planu rozrachunkowego bo przecież zakładaliśmy że na początek dotacja wspomoże nam się rozkręcić...

Tak to jest prosciej. Tylko czy mala firma zaciagajac 200 000,00 kredytu w banku bedzie mogla splacic polowe (przy refundacji z rpo) czy bedzie ja stac na splate calosci? Jesli beneficjent sam sobie odpowie na to pytanie to bedzie mogl odpowiednio dzialac. Isc w dotacje albo w kredyt (calosciowo).

Jeszcze raz pisze. Rozmawiamy tutaj na wysokim stopniu ogolnosci. Nie jest latwo dostac dotacje ale nie jest to niemożliwe.

EDIT:

A oto mala probka propagandowa:
http://umwo.opole.pl/mapa/
Ostatnio zmieniony przez Corvin 2009-06-04, 12:50, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brak, chetnych, miliony, na


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 36
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu