Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Julian Tuwin przeciw kryzysowi hip-hopu
Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-05-30, 07:54   Julian Tuwin przeciw kryzysowi hip-hopu

Julian Tuwim - ulubieniec raperów

Robert Sankowski 2009-05-30, ostatnia aktualizacja 2009-05-29 19:24:01.0

Żródło jest tutaj!

Polscy raperzy sięgają po poezję. Płyta "Poeci" to jednorazowy eksperyment formalny czy może dowód na kryzys naszego hip-hopu?

Ten album zaskakuje tylko z pozoru. Na scenie hiphopowej to pierwszy tego typu projekt, ale podobnych albumów ukazało się w ostatnich latach sporo. Cała polska muzyka rozrywkowa od paru sezonów wyjątkowo chętnie ogląda się za siebie i szuka inspiracji w tym, co już było. Czy to autentyczny pęd do poszukiwania własnych korzeni, czy może raczej tylko moda? Interpretacje mogą być skrajne, ale zjawisko jest faktem i zaowocowało kilkoma głośnymi tytułami. Na płycie "Autor" w oryginalny sposób teksty z repertuaru Jacka Kaczmarskiego potraktowała grupa Strachy Na Lachy. Na albumie "Młynarski" z utworami mistrza polskiej piosenki zmierzyła się formacja Raz Dwa Trzy. Wysoko na listach przebojów wciąż utrzymuje się "Osiecka" nagrana przez Katarzynę Nosowską. Tym pozycjom towarzyszą projekty dużo bardziej nierówne czy dyskusyjne, jak choćby "Cafe Fogg" z piosenkami Mieczysława Fogga czy wydany zaledwie kilkanaście tygodni temu "Jest dobrze" - album, na którym bardzo różni wykonawcy (od Macieja Maleńczuka przez Stanisława Sojkę aż po śpiewających aktorów Jacka Bończyka i Andrzeja Grabowskiego) wykonują utwory inspirowane dokonaniami duetu filmowego Maklakiewicz - Himilsbach.

W kontekście "Poetów" przypomnieć wypada jednak przede wszystkim dwie inne płyty. Najpierw "Broniewskiego", na której cztery lata temu wykonawcy reprezentujący rozmaite odłamy polskiej alternatywy - w tym również tej hiphopowej - sięgnęli po poezję Władysława Broniewskiego. Potem "Wyspiański wyzwala", projekt, w ramach którego na język współczesnej muzyki popowej, rockowej i elektronicznej młodzi wykonawcy przełożyli w ubiegłym roku teksty wybitnego twórcy Młodej Polski. "Poeci" to przedsięwzięcie o podobnym ciężarze gatunkowym. Równie ambitne, na dodatek łączące wykonawców z różnych muzycznych światów - choć to płyta hiphopowa, producentem wykonawczym jest tu Bodek Pezda, muzyk grupy Agressiva 69 kojarzony z rockiem i szeroko rozumianą elektroniką.

"Poeci" prowokują też do stawiania pytań podobnych do tych, które padały przy okazji "Broniewskiego" i "Wyspiański wyzwala" - o kondycję tekstu we współczesnej muzyce rozrywkowej. To, że ten album pojawia się właśnie teraz, ma swoją wymowę. O kryzysie rodzimego hip-hopu otwarcie mówią już przecież nawet jego twórcy. Gatunek powszechnie uważany za najważniejsze medium nowego pokolenia ostatnio coraz rzadziej dostarcza naprawdę wyraziste, zapadające w pamięć teksty. To przecież nie przypadek że ostatnim naprawdę wielkim przebojem sceny hiphopowej pozostaje - w swojej konwencji bardzo udane i przezabawne - pastiszowe "W aucie".

Nic dziwnego, że na "Poetach" intryguje przede wszystkim słowo (za muzykę odpowiada działający pod szyldem Whitehouse duet producencki Magiera i LA znany choćby z serii płyt "Kodex"). Na tle sugestywnych, niekiedy z lekka psychodelicznych, niekiedy tracących muzyką ilustracyjną, a chwilami odważnie tnących rytmy podkładów hiphopowcy reprezentujący najróżniejsze odcienie polskiej sceny (jest tu i artystowski L.U.C., i uliczny twardziej Peja) przegryzają się przez polska literaturę. Czego tu nie ma! Klasyka zderza się ze współczesnością, szkolny kanon z tekstami przypominanymi niezwykle rzadko, nazwiska z pomników z autorami mniej znanymi. Raperka Lilu wzięła się za "Lokomotywę" Tuwima - ale przecież o tym, że to utwór genialnie zrytmizowany, wiedzą już nawet przedszkolaki. Z zupełnie innej strony Tuwima pokazuje L.U.C. - "Znów to szuranie" połączone z "Poza rzeczywistością/Zużyte wszystko" Witkacego to jeden z najmocniejszych punktów płyty. Zresztą Tuwim to najwyraźniej ulubieniec polskich raperów - sięga po niego także Fokus w przewrotnym "Całujcie mnie wszyscy w dupę". Takie nieoczywiste, prowokacyjne teksty tworzone przez uznanych poetów najwyraźniej pociągają polskich hiphopowców - w podobnym stylu Tomasz Andersen bawi się z groteskowym tekstem Gałczyńskiego "Ballada o trąbiącym poecie". Swoistą zabawą - choć na nieco innym poziomie - jest też numer Łony, który na warsztat wziął emanujący socrealistyczną poetyką wiersz Ryszarda Daneckiego "Młodzieżowy zaciąg". Obok są jednak utwory dużo bardziej konwencjonalne - wyrapowany przez PIH-a wiersz Tetmajera "Lubię kiedy kobieta", "Świat zepsuty" Krasickiego w wykonaniu Numera Raz czy przede wszystkim Mickiewiczowska "Reduta Ordona" w wydaniu Trzeciego Wymiaru sprawiają wrażenie wariacji na temat szkolnej akademii.

Jeśli "Poeci" są czegoś dowodem, to przede wszystkim warsztatowej sprawności, wyobraźni, czasem też odwagi poszczególnych raperów. Ale jako całość robią album jest dość chaotyczny. Trudno wyciągać na jego podstawie wnioski na temat kondycji hip-hopu.

Różni wykonawcy, Poeci, Warner Music Poland

Robert Sankowski
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2009-05-30, 07:55, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Pecik 
alias...Wapniak :D



Zaproszone osoby: 1
Wiek: 37
Dołączył: 25 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: pawłów

Wysłany: 2009-05-30, 08:47   

Jako że słucham HH to mogę powiedzieć że płytka jest na dobrym poziomie :) są pioseneczki które od razu wpadają w ucho (np reduta ordona) i takie w które trzeba sie wsłuchać. Myślę że żadnego większego przekazu w niej nie odnajdziemy.Ale pomysł dobry, daje nam inny wizerunek poezji :P
0 UP 0 DOWN
 
Maga 



Wiek: 33
Dołączyła: 22 Kwi 2005

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-05-30, 10:47   

Mnie się płyta w ogóle nie podoba. Przesłuchałam ją kilka razy. Ogólne tragicznie wyszła interpretacja wiersza Tetmajera [Lubię, kiedy kobieta], "Lokomotywa" Tuwima. Nie wiem nawet do końca jakie wiersze zostały tam wykorzystane, bo za Tetmajera się niezwykle wkurzyłam i miałam dość. Jedyne, co wg. mnie ujdzie, to "Całujcie mnie wszyscy w dupę" w wykonaniu Fokusa. A skoro reszta nie zapadła mi w pamięć, to raczej dlatego, że nie wywołały we mnie żadnych emocji.
0 UP 0 DOWN
 
don B 
Panicz



Wiek: 35
Dołączył: 25 Wrz 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: Skrabimierz Brzeg

Wysłany: 2009-05-30, 11:27   

Polski hh skończył swój wysoki lot na początku dekady , mimo jednak nadal trzyma światowy poziom . Uważam ze płyta ta jest hołdem złożonym poetom , którzy na pewno przyczynili sie do postępu każdego z raperów bądź nie raz poezja była inspiracja dla nich .Pamiętajmy ze nie każdy raper jest wytatuowanym sk...nem ogolonym na łyso , dużo z nich jest po studiach na dobrych uczelniach , niejeden z nich na pewno czytał poezje . Płyta jest ciekawa pozycją czasem można sobie pozwolić przesłuchać ją chcąc się na chwile odseparować od stylu ulicznego hiphopu znanego na co dzień. Z całej płyty najbardziej przypadł mi do gustu utwór Peji - Pijak.
0 UP 0 DOWN
 
jagras 


Wiek: 64
Dołączył: 23 Wrz 2015

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2015-09-24, 10:12   

Bardzo dziękuję za przydatne mi informacje i wskazówki. Pełen podziw...
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: hiphopu, julian, kryzysowi, przeciw, tuwin


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 23
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu