Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Festiwal Nauki w Opolu i Piastonalia 2009. Konkurs !

Czy chcesz studiować na Uniwersytecie Opolskim?
Tak
20%
 20%  [ 2 ]
Nie
70%
 70%  [ 7 ]
Nie wiem/ nie jestem zdecydowany
0%
 0%  [ 0 ]
Tak, ale gdy nie dostanę się na inną uczelnię
10%
 10%  [ 1 ]
Głosowań: 10
Wszystkich Głosów: 10

Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-04-29, 11:58   Festiwal Nauki w Opolu i Piastonalia 2009. Konkurs !

Festiwal Nauki w Opolu - okazja dla maturzystów


Strona Festiwalu Nauki (Kliknij!)
Strona Uniwersytetu Opolskiego (Kliknij!)
Zaproś wykładowcę !

Dobiegają końca przygotowania do kolejnej edycji Festiwalu Nauki w Opolu. Spróbujemy przybliżyć tę wieloplatformową imprezę naszym tegorocznym maturzystom, oraz wszystkim osobom rozważającym podjęcie studiów.

Chcemy pokazać czym zajmują się opolscy naukowcy, jak wygląda ich warsztat codziennej pracy i jakie znaczenie ma nauka dla naszego miasta i regionu. Przygotowania do tegorocznego festiwalu koordynuje Uniwersytet Opolski. – informują organizatorzy na stronie Festiwalu.

W porozumieniu z Koordynatorem Festiwalu oraz Biurem Promocji i Informacji UO mamy już przygotowane dla forumowiczów wydawnictwa uniwersyteckie, ufundowane przez organizatorów. Atrakcyjne albumy przeznaczymy na nagrody w konkursach, z których pierwszy ogłosimy jeszcze dziś.

Cytat:
Szanowni Państwo!

W bieżącym roku, już po raz siódmy rusza kolejna odsłona Opolskiego Festiwalu Nauki. Wzorem lat ubiegłych - i tym razem, dzięki wspólnej inicjatywie środowiska akademickiego Opolszczyzny pragniemy w przystępny sposób zaprezentować efekty i korzyści płynące z badań naukowych oraz możliwości ich zastosowania w praktyce. Po raz kolejny współtwórcami Opolskiego Festiwalu Nauki są wszystkie uczelnie wyższe miasta Opola, oraz instytucje pozauczelniane współpracujące ze środowiskiem akademickim już od lat. W trakcie dwóch dni festiwalowych reprezentowane będą niemal wszystkie dziedziny nauki uprawiane na opolskich uczelniach. Tegoroczny program festiwalowy to ponad 200 różnorodnych imprez takich jak pokazy, prezentacje, wystawy, warsztaty, seminaria, wycieczki, koncerty oraz wykłady i projekcje filmowe. W pierwszym dniu festiwalu, czyli w niedzielę 24 maja 2009, zapraszamy na „piknik naukowy”, na plac im. M. Kopernika, gdzie każdy uczestnik będzie mógł zapoznać się z dorobkiem naukowym opolskich pracowników nauki, wziąć udział w licznych dyskusjach panelowych, prezentacjach i warsztatach. Natomiast drugi dzień festiwalu, czyli poniedziałek 25 maja 2009, to niepowtarzalna okazja do odwiedzenia i zobaczenia „od kuchni” naszych instytutów i placówek, w których pracujemy na co dzień. Drugi dzień festiwalu nauki to szansa nie tylko dalszego poszerzenie wiedzy, ale również możliwość udziału w rozmaitych prezentacjach, a nawet samodzielne wykonanie niektórych eksperymentów naukowych. Oczywiście, w ramach festiwalu przygotowano także liczne wydarzenia kulturalne i sportowe; koncert, wystawy, inscenizacje, rozgrywki, itp. W programie 7 Opolskiego Festiwalu Nauki, z pewnością każdy uczestnik znajdzie coś interesującego dla siebie. Dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w 7OFN, jednocześnie życząc udanej zabawy i niezapomnianych przeżyć.

W imieniu Organizatorów
Dr Anna Poliwoda
Środowiskowy Koordynator
ds. 7 Opolskiego Festiwalu Nauki

Źródło: http://www.festiwal.po.opole.pl/index.php?id=cele

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 7 OPOLSKIEGO FESTIWALU NAUKI JUŻ WKRÓTCE


Przyg. Jacek „Franco” Horęzga

fest_uo_logo_100_kilo.jpg
Plik ściągnięto 119 raz(y) 98,34 KB

Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2009-04-29, 14:47, w całości zmieniany 9 razy  
0 UP 0 DOWN
 
A.Mason 



Wiek: 109
Dołączył: 05 Lip 2007

UP 138 / UP 71


Skąd: skądinąd

Wysłany: 2009-05-21, 08:39   

Zapowiada sie ciekawie, powinienem sie pojawic.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-05-21, 10:30   

A.Mason napisał/a:
Zapowiada sie ciekawie, powinienem sie pojawic.


Będzie okazja, bo:
http://www.forumbrzeg.pl/...p=219653#219653
=======================================================

O Festiwalu z Gazety Wyborczej:

Rusza festiwal nauki
Beata Łabutin 2009-05-20, ostatnia aktualizacja 2009-05-20 20:20:21.0
Za: http://miasta.gazeta.pl/o...ampaign=1077785

Samobieżna lokomobila parowa sprowadzona z muzeum w Szreniawie, piknik naukowy, 100 wykładów popularnonaukowych, ponad 250 prezentacji i pokazów - to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez opolskie uczelnie w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Nauki, jaki startuje w czwartek.


Tym razem większość imprez odbędzie się w samym centrum miasta - na placu Kopernika. Stanie tam ponad 60 namiotów, w których będzie można obejrzeć doświadczenia, eksperymenty, ekspozycje tematyczne dotyczące osiągnięć opolskiej nauki. Odbędą się tam także konkursy i pokazy. Okolice Collegium Maius będą więc w niedzielę, podczas pikniku naukowego, tętnić życiem. Przyjść może każdy - i przedszkolak, i stulatek. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie - zapewniają organizatorzy.

Natomiast w piątek, sobotę i poniedziałek poszczególne uczelnie zapraszają do swoich siedzib. Otwarte będą laboratoria, sale dydaktyczne i audytoryjne, w których będą czekać studenci i pracownicy dydaktyczni, by opowiedzieć o swoim studiowaniu i swojej pracy, w tym o jej kulisach.

Po raz kolejny współtwórcami Opolskiego Festiwalu Nauki są wszystkie uczelnie wyższe miasta Opola oraz instytucje pozauczelniane współpracujące ze środowiskiem akademickim już od lat.

Festiwal organizują: Uniwersytet Opolski (w tym roku jest jego koordynatorem), Politechnika Opolska, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, Szkoła Wyższa im. Jańskiego, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu Wydział Ekonomiczny w Opolu, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa. W tym roku przyłączyły się: Instytut Śląski w Opolu, Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej.

W czwartek festiwal rozpocznie się panelem dyskusyjnym o euro w Polsce. W piątek zaplanowano między innymi pokaz filmu "Przyjaciel papieża", wystawę kamieni, konkurs kreatywności w Szkole Wyższej im. Jańskiego przy Sempołowskiej 2. Sobota to dzień otwartych drzwi na niektórych uczelniach, niedziela - piknik naukowy, poniedziałek - dzień otwartych drzwi, również w muzeach.

Tegoroczny festiwal nauki ma też wymiar ekologiczny. Organizatorzy namawiają wszystkich opolan, by przyjechali na piknik naukowy na rowerach. Chcą w ten sposób promować ekologiczny miejski transport - bez spalin, hałasu i korków, za to z wielkim pożytkiem dla cyklistów, którzy przy okazji oglądania dorobku opolskich naukowców i studentów zażyją nieco ruchu. Wszyscy, którzy przyjadą na festiwal na rowerach, mogą wziąć udział w konkursach sprawnościowych i quizie z zasad ruchu drogowego z nagrodami.

- Festiwal nam się rozrasta - mówi jego koordynatorka dr Anna Poliwoda z UO. - Z dwóch dni zrobiło się w tym roku pięć, atrakcji mamy coraz więcej. Zależy nam bardzo, by społeczeństwo Opola nabrało przekonania, że w opolskiej nauce dzieją się naprawdę ważne i ciekawe rzeczy.

Przygotowanie festiwalu (m.in. zaopatrzenie techniczne, sanitarne, medyczne, ochrona) pochłonie około 200 tys. zł, z czego większość to dotacja od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz sponsorów. Część kosztów pokrywają także same uczelnie ze swoich budżetów promocyjnych.

Szczegóły na temat programu festiwalu nauki są dostępne na stronie www.festiwal.opole.pl

Beata Łabutin

--------------------------------------------------------------------------------

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA

--------------------------------------------------------------------------------
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2009-05-21, 10:31, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-05-23, 07:24   

W innym miejscu Forum wklejono program niedzielnej cześci programu:

http://www.forumbrzeg.pl/...p=219879#219879
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-05-25, 10:36   

Tłumy na Opolskim Festiwalu Nauki
Izabela Żbikowska 2009-05-24, ostatnia aktualizacja 2009-05-24 18:21:14.0

Za: http://miasta.gazeta.pl/o...ampaign=1077785

Setki opolan odwiedziło w niedzielę pl. Kopernika, na którym odbył się naukowy piknik. Opolskie uczelnie prezentowały tam swoje osiągnięcia naukowe, przekonując jednocześnie, że nauka nie jest nudna


Warsztaty z tańca średniowiecznego i pokaz mody rycerskiej. Chemiczne i fizyczne eksperymenty oraz pokaz umiejętności psiego terapeuty - to tylko cząstka z wielu atrakcji, które czekały wczoraj na opolan podczas pikniku naukowego.

Odbył się również koncert charytatywny, podczas którego zespół Nowa Energia zagrał na rzecz chorej Marleny - studenci zbierali pieniądze dla niej na operację serca, by pomóc studentce pierwszego roku prawa skończyć studia.

Elektroniczny pająk

Ponad rok student Politechniki Opolskiej pracował nad modelem robota kroczącego. - Jego chód jest wzorowany na sposobie kroczenia owadów. Praca zajęła mi tak wiele czasu, bo wszystkie części skompletowałem sam, potem musiałem je złożyć, ale najtrudniej było wprowadzić do komputera wzór, który pozwoliłby robotowi poruszać się w określony sposób - tłumaczył Piotr Graca z koła naukowego Eledyn PO, zaznaczając, że w przyszłości roboty takie jak jego wykorzystywane będą do eksploracji nieznanych terenów oraz w misjach ratunkowych.

Eksperymenty fizyczne

Pracownicy Wydziału Edukacji Technicznej i Informatycznej opowiadali zwiedzającym o ciekawych zjawiskach fizycznych. Pokazywali m.in., w jaki sposób magnes może wprawiać w ruch metalowe przedmioty. Ich prezentacja cieszyła się dużym powodzeniem. - Przyszedłem zobaczyć ciekawe rzeczy związane z fizyką, chemią i biologią, bo w szkole nie wszystkiego mogę się dowiedzieć. I choć w domu tata też wiele mi tłumaczy, to czasem zdarza mu się pomylić - żartował 12-letni Rafał Mazurkiewicz, który przyszedł na Festiwal Nauki z rodzicami.

Lokomobila parowa

Wyprodukowano ją w 1918 r. w Poznaniu. Maksymalnie osiąga prędkość 12 kilometrów na godzinę, za to jest w stanie pociągnąć towar do 60 ton. By jeździć nią przez osiem godzin, potrzeba pół tony węgla oraz trzech tysięcy litrów wody. - Na szczęście dołączano do niej tzw. pulsometr, dzięki czemu podczas trasy można było czerpać wodę z pobliskich jezior i stawów - opowiadał Krzysztof Bamber, maszynista, zaznaczając, że dziś w Muzeum Wsi Opolskiej między godziną 10 a 16 odbędą się pokazy możliwości lokomobili.

Sami lepili garnki

Podczas festiwalu każdy, kto chciał, mógł ulepić sobie garnek lub dzbanek. 12-letnia Anna Hadamik zmierzyła się z lepieniem misy. - Od studentów historii dostałam gotową już masę. Zmoczyłam ręce wodą, a potem, siedząc przy specjalnym kręcącym się stole, starałam się uformować misę. To nie było proste zadanie, cały czas nogą musiałam kręcić ten stół. Po dziesięciu minutach bolała mnie noga, a misa wciąż nie była gotowa - opowiadała.

Prawdziwe fajerwerki?

Barwienie płomieni, czyli metodę, którą wykorzystuje się przy produkcji fajerwerków, prezentowali studenci chemii Uniwersytetu Opolskiego. - Dzięki wysokiej temperaturze cząstki elementarne atomu schodzą na niższy poziom i emitują światło o różnych barwach - tłumaczył Arkadiusz Śpiewok.


Izabela Żbikowska
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: 2009, festiwal, konkurs, nauki, opolu, piastonalia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 28
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu