Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Rozszerzenie listy psów ras agresywnych
Autor Wiadomość
daria 
z.o.ł.z.a.



Wiek: 31
Dołączyła: 28 Paź 2007

UP 1 / UP 1


Skąd: Kościerzyce/Brzeg

Wysłany: 2009-04-24, 13:49   Rozszerzenie listy psów ras agresywnych

Rada Ministrów przyjęła Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
Nowelizacja ustawy z 12 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt jest konieczna ze względu na zdarzające się przypadki pogryzień lub zagryzień ludzi przez psy. Chodzi o przyjęcie rozwiązań prawnych, które ograniczą takie zdarzenia. Obecnie przepisy ustawowe nie wymagają wyprowadzania psów na smyczy, jedynie art. 166 Kodeksu wykroczeń zakazuje puszczania psa luzem w lesie.
Zaproponowano rozszerzenie obowiązku uzyskiwania zezwolenia na hodowlę lub utrzymywanie psów nie tylko rasy uznawanej za agresywną, ale również mieszańców tej rasy. Okazuje się bowiem, że równie agresywne mogą być psy należące do mieszańców, zwłaszcza mieszańców rasy agresywnej, w szczególności krzyżowanych specjalnie w celu uzyskania osobnika szczególnie niebezpiecznego dla otoczenia.
Przewidziano obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu, a psa rasy uznawanej za agresywną lub mieszańca tej rasy - na smyczy i w kagańcu. Ograniczy to przypadki pogryzień, wynikających z niedostatecznej wyobraźni właścicieli psów, którzy wyprowadzają zwierzęta bez podstawowego zabezpieczenia. Chodzi o to, aby ochronić osoby postronne przed skutkami ewentualnego ataku ze strony zwierzęcia. Właściciele psów, którzy nie zastosują się do tego obowiązku będą karani grzywną. Obowiązek ten dotyczył będzie jedynie miejsc położonych na terenie miast.
Konieczne będzie ogrodzenie nieruchomości gruntowej (lub jej części) i odpowiednie jej oznaczenie, jeżeli na jej terenie psy będą puszczone swobodnie. Za naruszenie tego nakazu przewidziano karę grzywny.
Określono warunki, jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o zezwolenie na hodowlę lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną lub jej mieszańca.
Osoba, która będzie chciała nabyć psa rasy uznawanej za agresywną lub mieszańca tej rasy, będzie musiała poddać się badaniom psychologicznym i przedstawić orzeczenie, wydane przez upoważnionego lekarza i psychologa. Chodzi o stwierdzenie, że nie ma takich cech osobowości, które wskazywałyby na możliwość niewłaściwego wychowania psa (chodzi o uczenie zwierzęcia zachowań agresywnych).
Osoby ubiegające się o zezwolenie będą musiały przedstawić nienaganną opinię komendanta powiatowego (miejskiego) policji.
Posiadacze psów rasy uznawanej za agresywną lub mieszańców tych ras będą musieli poddać psy szkoleniu na posłuszeństwo. Chodzi o zmniejszenie ryzyka wystąpienia niekontrolowanych, agresywnych zachowań u zwierząt. Szkolenia będą prowadzić m.in.: przedsiębiorcy, społeczne organizacje zrzeszające właścicieli psów.
Na posiadaczy psów rasy uznawanej za agresywną lub mieszańców tej rasy nałożono obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez psa. Wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń ułatwi poszkodowanym uzyskiwanie stosownej rekompensaty w przypadku pogryzienia. Osobę sprawującą pieczę nad psem (wyjątkowo może to nie być posiadacz) zobowiązano do okazania dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia - na żądanie policji, straży gminnej lub upoważnionego pracownika urzędu gminy.
Wobec psów używanych do celów specjalnych nie będą stosowane przepisy dotyczące nadzoru nad psem, zezwoleń na posiadanie psów, szkoleń psów i obowiązku ubezpieczenia.
Te zmiany powinny przyczynić się do zmniejszenia niebezpiecznych zdarzeń z udziałem psów. Jednak nie wyeliminują przypadków, w których pogryzienia są następstwem pozostawienia dzieci bez należytej opieki lub celowego drażnienia zwierząt.
Wejście ustawy w życie nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa.
Zmiany dotyczyć będą nie tylko samej Ustawy o ochronie zwierząt regulującej zasady wydawania zezwoleń na posiadanie i hodowlę psów z listy, ale również uzupełniającego ją wykazu ras psów uznanych za agresywne [Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne].
I tak w projekcie nowego Rozporządzenia do 11 ras [amerykański pit bull terier, pies z Majorki [Perro de Presa Malorquin], buldog amerykański, dog argentyński , pies kanaryjski [Perro de Presa Canario], tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski] dodano kolejnych 22.
Bulteriera na starej liście, co prawda nie ma, ale niestety na nowej, poszerzonej znajdzie się w wśród innych, wymienionych poniżej ras:
· 1. amerykański staffordshire terrier
· 2. amerykański pit bull terrier
· 3. perro de presa mallorquin
· 4. buldog amerykański
· 5. bulterrier
· 6. bullmastiff
· 7. cane corso
· 8. dog argentyński
· 9. dog de Bordeaux
· 10. fila brasileiro
· 11. mastif
· 12. mastif angielski
· 13. mastif hiszpański
· 14. mastino napoletano
· 15. mastif pirenejski
· 16. mastif tybetanski
· 17. perro de presa canario
· 18. tosa inu
· 19. beauceron
· 20. bouvier des Flandres
· 21. czarny terier
· 22. doberman
· 23. dog niemiecki
· 24. owczarek niemiecki
· 25. rottweiler
· 26. sznaucer olbrzym
· 27. akbasz dog
· 28. anatolian karabash
· 29. moskiewski stróżujący
· 30. owczarek kaukaski
· 31. owczarek południoworosyjski
· 32. owczarek środkowoazjatycki
· 33. hovawart
Mamy więc Ustawę i Rozporządzenie oraz nowy projekt Ustawy i nową, rozszerzoną listę ras.
Pamiętajmy o naszym haśle przewodnim "Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi" i przygotujmy się psychicznie do wejścia nowych przepisów w życie, ponieważ zastosowanie się do nich wymagać nieprzebrane pokłady cierpliwości, dobrej woli i pozytywnego nastawienia do rzeczywistości. Krótko mówiąc, utrudni nam życie dość poważnie.
Wróćmy jednak do przepisów obowiązujących w dniu dzisiejszym. Na chwilę obecną najważniejszymi regulacjami, które dotyczą każdego właściciela psa jest Kodeks Wykroczeń i wynikające z zapisów w art. 77 KW precyzyjne przepisy prawa miejscowego.
Kodeks Wykroczeń [jakże chętnie i często błędnie cytowany przez policjantów lub Straż Miejską] w art. 77 mówi jedynie, że każdy właściciel lub osoba sprawująca nadzór nad psem ma obowiązek zachować zwykłe lub nakazane środki ostrożności. Dodatkowo, na podstawie pkt. 4 tegoż artykułu, każde miasto i każda miejscowość może mieć swoje własne przepisy w tym zakresie.
Art. 77.
Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
1. Wykroczenia z art. 77 k.w. może się dopuścić osoba, na której spoczywa obowiązek zachowania ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.
2. Podmiotem wykroczenia może być nie tylko właściciel zwierzęcia, ale każdy, na kim spoczywa obowiązek nadzoru nad nim.

Autor: rmaciejx forum gazeta
link do tematu: http://forum.gazeta.pl/fo...8587&a=23238587
0 UP 0 DOWN
 
chris.10 
Relax... ;]



Wiek: 32
Dołączył: 03 Sty 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: stąd

Wysłany: 2009-04-24, 14:58   

Nareszcie jakiś ruch w tym temacie.
Dla większości posiadaczy psów to nic nie zmienia, tak jak w moim przypadku, ponieważ mojego krwiożerczego i strasznie niebezpiecznego labradora, do którego zbliżenie grozi zalizaniem na śmierć, i tak prowadzam na smyczy.
Ciekawi mnie jednak jak będzie z egzekwowaniem pozwoleń :roll:
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: agresywnych, listy, psow, ras, rozszerzenie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 20
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu