Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Trzech kumpli
Autor Wiadomość
robin 


Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-03-05, 22:57   Trzech kumpli

Wzruszający i dający wiele do myślenia dokument o trójce przyjaciół - Pyjas, Wildstein-Maleszka. Ostatni z nich okazał się zdrajcą i jednym z najlepszych agentów pracujących dla SB (a także wieloletnim pracownikiem Gazety Wyborczej). Film ukazuje również mechanizmy jakimi kierowało się SB w zwalczaniu opozycji obnaża absurdy tamtego ustroju (np. można było dostać kulkę w łeb za czytanie Sołżenicyna). Film pokazuje również, jak dawni Ubecy poustawiali się w dzisiejszych czasach.
Film był emitowany w zeszłym roku w TVN. Kto nie oglądał może go obejrzeć tutaj http://www.youtube.com/wa...feature=related (podzielony na 10 części).

Gorąco polecam!
Dodam jeszcze, że ostatnio otrzymał Nagrodę im. Dariusza Fikusa.
Ostatnio zmieniony przez robin 2009-03-06, 14:16, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Grzech 


Wiek: 47
Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 20 / UP 9



Wysłany: 2009-03-06, 06:52   robin ma rację (!!)

Robin ma racje - to fascynujący film dokumentalny. Wprawdzie nie pokazuje niczego ze swiata PRLu, czego byśmy dotychczas nie wiedzieli, ale jednak ujrzenie pewnej historii, w której, jak u Hitchcocka, centralną rolę odgrywa mord, czyni ogromne wrażenie. Rewelacyjny film, zrobiony z bibisowskim rozmachem, oby takich więcej w Polsce, bo jak do tamtej pory tylko Ewa Ewart umiała takie rezyserować. Ale - własnie dla BBC:).
0 UP 0 DOWN
 
roman20 
Roman



Wiek: 39
Dołączył: 26 Sie 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-03-13, 09:13   

Dokument chyba najlepiej , pokazujący realia tamtego ustroju , sposobu werbowania agentów . Po tym filmie trochę zrozumiałem Bronisława Wildsteina i jego dążenie do odkrycia wszystkich tajemnic komunistycznej Polski
0 UP 0 DOWN
 
Grzech 


Wiek: 47
Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 20 / UP 9



Wysłany: 2009-03-13, 11:33   inteligentny

ja się facetowi w ogóle nie dziwię - tamten ustrój zmusił go do emigracji, walczył ze zniewoleniem, więc jego postawa jest zrozumiała. Jestem jednak pewien, ze nawet taki poszukiwacz pejoratywów PRLu znajdzie w nim kilka pozytywów. Wszak Wildstein to inteligentny gość
0 UP 0 DOWN
 
robin 


Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-03-13, 12:35   Re: inteligentny

Grzech napisał/a:
ja się facetowi w ogóle nie dziwię - tamten ustrój zmusił go do emigracji, walczył ze zniewoleniem, więc jego postawa jest zrozumiała. Jestem jednak pewien, ze nawet taki poszukiwacz pejoratywów PRLu znajdzie w nim kilka pozytywów. Wszak Wildstein to inteligentny gość


No w końcu muszę przyklasnąć jednemu z moich głównych oponentów na forum :wink:
Brawo za obiektywizm. Zazwyczaj ludziom o silnym odchyleniu lewicowym bardzo trudno powiedzieć coś pozytywnego o ludziach z odchyleniem prawicowym (i vice versa).
Chociaż jeden z Twoich forumowych "braci" o chyba jeszcze silniejszym lewym skręcie, twierdził w jednym z wątków, iż "Bronek Wildstein ma wypaczoną psychikę i powinien się leczyć u psychologa (o ile już nie jest za późno)" :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Grzech 


Wiek: 47
Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 20 / UP 9



Wysłany: 2009-03-13, 13:16   

Wildstein broni swoich poglądów tak samo, jak Ty, robinie, swoich i ja swoich, nie ma tu żadnej różnicy. Obronę swych poglądów uważam za coś najnormalniejszego, o ile w te poglądy szczerze się wierzy. Ty, robinie, jestes konserwatystą - bronisz zatem zastanego porządku, ja jestem postępowcem - więc chcę Polskę zmieniaću unowocześniać. Walczmy o realizację naszych poglądów. I tyle.
Wildstein jednak ma jeden feler - on patrzy jedynie w przeszłośc. Chciałoby sie, by spoglądał również i w przyszłośc. Wszak przyszłośc jest jednak wazniejsza z przyczyn pragmatycznych.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-03-13, 13:46   

Grzech napisał/a:
Wildstein jednak ma jeden feler - on patrzy jedynie w przeszłośc.


Powiedział lewak wyciągający z historii kościoła fakty sięgające setek lat wstecz...
Grzech (i reszta) - jaki jest Wasz leiwcowy program społeczny dla Polski? Jak do tej pory to wszystko się sprowadza w Waszym wypadku do prób ośmieszania kościoła, księży, tworzenia wizji ciemnogrodu, obrażania ludzi za ubiór, jaki stosują (na marginesie - urzędnicy państwowi niektórych szczebli do dziś muszą wdziewać do "pracy" coś równie przypominającego "kobiecy strój", jak ceremonialne, liturgiczne, obrzedowe, rytualne czy jak to tam zwał, szaty kleru), pod hasłem postepowości. Jeśli postępowość ma oznaczać w Waszym wypadku pogardę dla ludzi za ich nabyte przekonania i podzielanie wzorów kultury, w których się urodzili i wychowali, to paszli nie powiem gdzie z takim postępem. Taki postęp wyznaczył ostatnie 100 lat historii obozami koncentracyjnymi, zsyłkami, sylwetkami kominów pieców kremacyjnych...
Jeśli ktoś tu reprezentuje tzw ciemnogród, to ludzie głoszący hasła nietolerancji dla innych. Postępowa Polska to jaka to Polska, wg Was? Taka, gdzie lży się z zachowań millionów ludzi i wielu pokoleń wstecz?
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2009-03-13, 14:17, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2009-03-13, 14:13   

A teraz Franku na spokojnie przeczytaj sobie co napisałeś i wyciągnij wnioski. Riposty nie będzie. Znudziło mi się przepraszanie...
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-03-13, 14:14   

Marcim B. napisał/a:
Znudziło mi się przepraszanie...

Zaczniesz strzelać? :P
0 UP 0 DOWN
 
Grzech 


Wiek: 47
Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 20 / UP 9



Wysłany: 2009-03-13, 14:21   

Franiu, napisałem: "Wildstein jednak ma jeden feler - on patrzy jedynie w przeszłośc."
"Jeśli postępowość ma oznaczać w Waszym wypadku pogardę dla ludzi za ich nabyte przekonania i podzielanie wzorów kultury" - ja tak nie uważam.
Ps W sprawach "naszych" pomogę next week.
Pozdr
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-03-13, 14:34   

Grzech napisał/a:
"Jeśli postępowość ma oznaczać w Waszym wypadku pogardę dla ludzi za ich nabyte przekonania i podzielanie wzorów kultury" - ja tak nie uważam.


Użyłem Twojej wypowiedzi w kontekście większej dysputy :) . Tak to zabrzmiało - zostało odczytane na tle kilkudziesięciu postów. Z góry dzięki za next week. Marks Rules :P (prawie...).
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2009-03-13, 14:45   

Franco Zarrazzo napisał/a:
Zaczniesz strzelać?

Tak. Najpierw do Grzecha. Moim zdaniem facet, który w TVPublicznej za pieniądze podatników lansuje tezę, że Okrągły Stół był realizacją moskiewskiego scenariusza jest być może inteligentny, ale inaczej. To raczej dowód na jego schizę niż intelygencję. Pomijając oczywiście aspekt obrażania wielu milionów ludzi związanych z pierwszą Solidarnością, liberałów w PZPR, którzy do pokojowego demontażu systemu doprowadzili. Nie sądzisz Franku, że Wildstein publicznie obraża miliony ludzi? Na punkcie honoru jesteś wszak wyczulony :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2009-03-13, 16:33   

Marcim B. napisał/a:
Nie sądzisz Franku, że Wildstein publicznie obraża miliony ludzi? Na punkcie honoru jesteś wszak wyczulony


Nie wiem. Nie oglądam TV. Może ze 2-3 godziny tygodniowo. Ostatni raz włączałem ... nie wiem - jakoś 2 tyg temu?

Jeśli zaczniesz strzelać do Grzecha, to obawiam się, że będę musiał w braterskim przymierzu z armią... tfu! zostało mi jeszcze... w braterskiej solidarności stanąć u jego boku. I "Got mit uns...", tylko kto z Toba? Za Stalinu? Wszak kiedyś podczas rozmowy o Akcji Burza wspominałeś coś o krasnoarmiejcach... :P . Honor honorem - wyczulony jestem. Nie da się ukryć. Tak mnie zaprogramowano. A do tego w czasach, kiedy Śmiało podnosiło się sztandar nasz w górę bez kropideł oficjalnie... ;) . Czym się różni kropidło i krucyfiks od tablicy z wizerunkiem Karola Wielkiego (znaczy Marksa) i Czerwonego Sztandaru?
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2009-03-13, 16:35, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
robin 


Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-03-13, 17:58   

Marcim B. napisał/a:
Moim zdaniem facet, który w TVPublicznej za pieniądze podatników lansuje tezę, że Okrągły Stół był realizacją moskiewskiego scenariusza jest być może inteligentny, ale inaczej. To raczej dowód na jego schizę niż intelygencję. Pomijając oczywiście aspekt obrażania wielu milionów ludzi związanych z pierwszą Solidarnością, liberałów w PZPR, którzy do pokojowego demontażu systemu doprowadzili.


A jakie Ty masz dowody na to, że to o czym wg Ciebie bredzi BW nt. okrągłego stołu jest stekiem bzdur? Byłeś w Magdalence, wiesz jak to dokładnie wyglądało, masz pewność, że Wałęsa nie jest Bolkiem?
Ja takiej pewności nie mam, a wręcz przeciwnie, patrząc wstecz i logicznie łącząc różne fakty, to teza "dogadania" się komunistów (którzy nagle po 89 r. "wybielili się") z liberalną (ugodową) opozycją wcale nie jest taka niemożliwa. Ja nie sądzę, że tak na pewno było, ale bardzo wiele rzeczy przemawia, ze tak jednak naprawdę mogło być.
No ale z racji Twoich lewackich przekonań, to Ty nigdy nie dopuścisz do świadomości takiej myśli, ba nawet nie zadasz sobie odrobiny trudu, aby spróbować samodzielnie przeanalizować tą sytuację, bo jeszcze a nuż doszedłbyś do "przerażających" wniosków ...
0 UP 0 DOWN
 
Seversky 
polonofil


Wiek: 35
Dołączył: 30 Lip 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-03-13, 17:59   

Ho, ho. To się Marcin B. zapędził. Proponuję wyostrzyć zmysły i spojrzeć dokładnie, gdzie, kiedy i przez kogo są obrażani ludzie "pierwszej solidarności" i gdzie się oni znaleźli po przemianach niepodległościowych.

Przy okazji: pierwszy raz słyszę, żeby Wildstein głosił tezę o moskiewskim scenariuszu zmian. Dziękuję za informację.

Co do tego, że B.W. patrzy w przeszłość a nie w przyszłość. Zacząłbym, że wolę publicystów próbujących opisać mi rzeczywistość, a nie uganiających się za mrzonkami przyszłości (to do Grzecha). To prawda, w jego publicystyce (Wildstaina rzecz jasna) dominuje problem przeszłości. Tyle, że to nie sprowadza się do publicystyki historycznej. Raczej szukania diagnozy dla naszej rzeczywistości . Nie da się zaprzeczyć, że tym co dzisiaj w znaczniej mierze konstytuuje nasz system są zmiany i wydarzenia ze schyłku PRL i jego przebudowie w latach 90. Aby zrozumieć o co dzisiaj w tym cyrku chodzi, trzeba znać spoiwa i mechanizmy, na których się on opiera.

" Trzech kumpli" robi wrażenie. Cieszy to, że ciągle się robi u nas dobre dokumenty i sięga się po tematy z gatunku trudnych. Po obejrzeniu dokumentu zmienia się optyka i dyskuja o lustracji przebiega na całkiem innych płaszczyznach. I nie jest to tylko jaskółka, bo pojawiają się kolejne świetne produkcje. Na przykład System 09 emitowany w TVP2. To
gwoli podtrzymania związku z tematem wątku.



Na marginesie:
Zastanawiające jest to, że nakazy "patrzenia w przód" są ciągle wysyłane przez jedną ze stron naszego (narodowego, nie forumowego) wielkiego sporu. Czy to nie budzi podejrzeń, że pod tym kryją się jakieś intencje?
Ostatnio zmieniony przez Seversky 2009-03-13, 18:00, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: kumpli, trzech


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu