Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Sport w przedwojennym Brzegu
Autor Wiadomość
qiero 
11


Wiek: 46
Dołączył: 23 Maj 2005

UP 12 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-02-04, 19:25   Sport w przedwojennym Brzegu

Zwracam się do osób interesujących się historią Brzegu. Czy macie jakieś materiały lub informacje dotyczące sportu w Brzegu przed wojną i w czasie niej (bo wiem, że np. klub piłkarski z Brzegu grał jeszcze w 1943 roku)?

Znalazłem jakieś szczątkowe informacje, wiem np., że były tu takie kluby:
1. Sport Club Brega 09 Brieg
2. Spielvereinigung SSC 1910 Brieg
3. Sport Club Preußen Brieg
4. Reichsbahnsportverein Brieg
5. Sport-Club-Hertha Brieg (vorm. Schwarz-Gelb-Brieg)
6. LSV Reinecke Brieg
7. Ruderverein Brieg
8. Schüler Ruderverein Brieg
9. Turnverein e.V. Brieg von 1859
10. Brieger Frauenturnverein
11. Radfahrclub Amicitia Brieg
12. Radfahrverein "Wanderer" Brieg
13. Bürgerlicher Radfahrverein Brieg
14. Kanuverein Brieg
15. Schützengilde Brieg

Czy ktoś mógłby mi pomóc przetłumaczyć niektóre nazwy:
Spielvereinigung, Preußen, Reichsbahnsportverein, Reinecke, Ruderverein, Schüler Ruderverein, Turnverein e.V. Brieg von 1859, Brieger Frauenturnverein, Radfahrclub Amicitia Brieg, Radfahrverein, Bürgerlicher Radfahrverein, Kanuverein, Schützengilde

LSV to był Luftwaffen Sport Vereine, czyli Lotniczy Klub Sportowy? Czy tak to można przetłumaczyć?

W innym miejscu na forum Berni pisał o historii powstania stadionu i tu mam kolejne pytanie:
Gdzie grali piłkarze zanim powstał stadion?

Znalazłem też dwa teksty o sporcie w Brzegu, ale niestety nie znam niemieckiego, może więc ktoś mógłby mi wyjaśnić o czym mowa?

“Oft füllten neben Urlaubern und Jugendlichen, sowie schon ausgemusterte alte Spieler die Lücken der Mannschaften, die durch Einberufungen zum Militärdienst entstanden. Diesen Kriegsereignissen war es insbesondere zuzuschreiben, dass es selbst noch in den Gau-Pokalendspielen teilweise recht hohe Resultate gab, die am Spieltag bestehende Klassenunterschiede zwischen den Finalpartnern erkennen ließen.
Hier einige Beispiele:
...
Breslauer Sportvereinigung 1902 - LSV Reinecke Brieg 10:2”

I jeszcze jeden z www.fknorr.de/brieg:
„Am Eingang des Stadtparks war das schöne, geräumige Stadion gelegen mit seiner Kampfbahn, den Spielfeldern und Tennisplätzen. Neben vielen anderen schönen Wettkämpfen fanden dort auch die prächtigen Reitturniere statt, die vor dem stimmungsvollen Hintergrund des Stadtparks zu den Höhepunkten des Brieger sportlichen Lebens gehörten. Auch für die großen Volksfeste bot das Stadion den passenden Rahmen.
Dem Wassersport diente neben der Oder das neue Freibad im Süden der Stadt. Es war aus einem Baggerteich entstanden. Mit seiner Wasserfläche von 23 Morgen bot es dem Wassersport alle Möglichkeiten. Der breite Sandstrand und die ausgedehnten Liegewiesen konnten an schönen Sommertagen die Masse der Erhohlungssuchenden kaum fassen.
Neben dem Stadion standen den Schulen und Sportvereinen auch noch fünf städtische Turnhallen an der Bergelpromenade, im Lyzeum, in der neuen Volksschule sowie im Gymnasium und in der Piastenschule zur Verfügung.”

Z tego co znalazłem, wiem, że największym bodaj sukcesem był awans piłkarzy LZS Reinecke Brieg do mistrzostw Niemiec w 1943 roku. Wygrali Gauligę Dolnośląską i dzięki temu mogli zagrać w rozgrywkach centralnych. Tam dorarli do II rundy i przegrali z Vienna Wiedeń.
Ostatnio zmieniony przez qiero 2009-02-04, 19:36, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
bartek74 



Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg/Sanok

Wysłany: 2009-02-05, 09:03   Re: Sport w przedwojennym Brzegu

qiero napisał/a:


Czy ktoś mógłby mi pomóc przetłumaczyć niektóre nazwy:
Spielvereinigung, Preußen, Reichsbahnsportverein, Reinecke, Ruderverein, Schüler Ruderverein, Turnverein e.V. Brieg von 1859, Brieger Frauenturnverein, Radfahrclub Amicitia Brieg, Radfahrverein, Bürgerlicher Radfahrverein, Kanuverein, Schützengilde

LSV to był Luftwaffen Sport Vereine, czyli Lotniczy Klub Sportowy? Czy tak to można przetłumaczyć?



Spielvereinigung- związek sportowy,
Preussen- Prusy,
Reichsbahnsportverein- związek sportowy Kolei Niemieckich,
Ruderverein- zwiazek wioślarski,
Turnverein- towarzystwo gimnastyczne,
Radfahrclub- klub rowerowy,
Kanuverein- związek kajakarski,
Schuetzengilde- gildia strzelców, "bractwo kurkowe(?)".
0 UP 0 DOWN
 
qiero 
11


Wiek: 46
Dołączył: 23 Maj 2005

UP 12 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-02-05, 09:24   

o, dzięki, czyli był dość szeroki wachlarz dyscyplin, było ciekawie...
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2009-02-05, 10:33   

1. Sport Club Brega 09 Brieg
2. Spielvereinigung SSC 1910 Brieg - Zrzeszenie Sportowe (dosłownie: gier) SSC 1910 Brzeg
3. Sport Club Preußen Brieg - Klub Sportowy Prusy Brzeg
4. Reichsbahnsportverein Brieg – Kolejarske Zrzeszenie Sportowe Brzeg
5. Sport-Club-Hertha Brieg (vorm. Schwarz-Gelb-Brieg) - Klub Sportowy Hertha Brzeg (wcześniej Czarnożółci Brzeg)
6. LSV Reinecke Brieg - Luftwaffen-Sportverein –Klub Sportowy Wojsk Lotniczych Reinecke Brzeg
7. Ruderverein Brieg – Klub Wioślarski Brzeg
8. Schüler Ruderverein Brieg – Uczniowski Klub Wioślarski Brzeg
9. Turnverein e.V. Brieg von 1859 – Towarzystwo Gimnastyczne Brzeg 1859 (e.V. – eingetragener Verein – zarejestrowane zrzeszenie)
10. Brieger Frauenturnverein – Brzeskie Towarzystwo Gimnastyczne Kobiet
11. Radfahrclub Amicitia Brieg – Klub Kolarski Anicitia Brzeg
12. Radfahrverein "Wanderer" Brieg - Klub Kolarski „Wędrowiec” Brzeg
13. Bürgerlicher Radfahrverein Brieg – Mieszczański Klub Kolarski Brzeg
14. Kanuverein Brieg – Klub Kanu (Kajakarski) Brzeg
15. Schützengilde Brieg -. Bractwo Kurkowe Brzeg

Luki w drużynach, powstałe na skutek powołań do wojska, oprócz urlopowiczów i młodzików zapełniali często starzy, już nieaktywni zawodnicy. Zwłaszcza na konto tych właśnie wydarzeń wojennych należy zapisać fakt, że nawet w pucharowych rozgrywkach regionalnych dochodziło częściowo do całkiem wysokich wyników (chodziło zapewne o sporą liczbę lub różnicę punktów), pozwalające dostrzec spore różnice klasy finalistów w dniu rozgrywek. Oto kilka przykładów:

Wrocławskie Zrzeszenie Sportowe 1902 – Klub Sportowy Wojsk Lotniczych Reinecke Brzeg 10 : 2
...

Przy wejściu do parku miejskiego leżał piękny i obszerny stadion z torem wyścigowym, boiskami i kortami tenisowymi. Oprócz wielu innych zawodów miały tam miejsce również wspaniałe turnieje jeździeckie, które – rozgrywane wśród nastrojowych kulis parku miejskiego - należały do kulminacyjnych wydarzeń brzeskiego życia sportowego. Stadion zapewniał również odpowiednią oprawę dla świąt ludowych. Sportom wodnym oprócz Odry służył nowy odkryty basen w południowej części miasta. Powstały z dawnego wyrobiska zajmował powierzchnię 23 morg, zapewniając wszelkie możliwości uprawiania sportów wodnych. Szeroka piaszczysta plaża i obszerne łąki do opalania w piękne letnie dni z trudem mieściły masy szukających wypoczynku. Oprócz stadionu do dyspozycji szkół i klubów sportowych stało 5 hal gimnastycznych - przy promenadzie Bergela (okolice ul. Głowackiego i Spacerowej), w liceum (stary ogólniak), w nowej szkole ludowej, (przypuszczalnie ZSZ Nr 1) w gimnazjum (piastowskim) oraz Szkole Piastowskiej (drugi ogólniak).
0 UP 0 DOWN
 
qiero 
11


Wiek: 46
Dołączył: 23 Maj 2005

UP 12 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-02-05, 11:04   

Bardzo, bardzo dziękuję! Będę szukał dalej, może uda się opracować jakiś skromny materiał na ten temat.
0 UP 0 DOWN
 
Asiaczarna 

Wiek: 41
Dołączyła: 15 Lis 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2009-03-10, 15:54   

może macie jakieś ciekawe zdjęcia, chodzi mi głównie o stadion :)
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2009-11-24, 21:39   Basen w Lubszy

Temat może nie wiąże sią bezpośrednio z Brzegiem, ale również dotyczy sportu. Na poniższych zdjęciach, pochodzących z okolicznościowej publikacji nt Lubszy widać kolejno: święto zawieszenia wiechy na budowie basenu (w przypadku odkrytego basenu termin co prawda nieco umowny) 3. lipca 1937, otwarcie basenu (tu brak niestety daty) oraz stan z maja 1976.

Lubsza_basen.jpg
Plik ściągnięto 264 raz(y) 216,21 KB

0 UP 0 DOWN
 
Jamps 


Wiek: 49
Dołączył: 04 Cze 2005

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg Rybaki

Wysłany: 2009-11-25, 07:27   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
święto zawieszenia wiechy na budowie basenu (w przypadku odkrytego basenu termin co prawda nieco umowny)


a propos wiechy mały off-topic: wczoraj na wyremontowanym moście w Brzegu też zauważyliśmy coś jakby wiechę i kolega skomentował, że może będą zadaszali most :)

i jeszcze żeby nie było całkiem nie na temat: na forum gdzieś pewnie w historii były zdjęcia z remontu albo budowy (wiem, że to duża różnica, ale nie mogę sobie przypomnieć) toru betonowego wokół głównej płyty na stadionie
Ostatnio zmieniony przez Jamps 2009-11-25, 07:29, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2009-11-25, 12:52   

Zdjęcie z budowy stadionu jest na Naszej-Klasie link.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, przedwojennym, sport


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 29
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu