Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
[Styczeń 2009] Informacja burmistrza dot. spalania odpadów
Autor Wiadomość
Rzecznik UM Brzeg 

Wiek: 47
Dołączył: 08 Maj 2007

UP 0 / UP 0Wysłany: 2009-01-15, 12:35   [Styczeń 2009] Informacja burmistrza dot. spalania odpadów

MIESZKAŃCY
W sezonie jesienno-zimowym uciążliwością są dymiące kominy, szczególnie na osiedlach domków jednorodzinnych. Swąd palonych opon i plastikowych butelek uniemożliwia nam swobodne oddychanie. Spowodowane jest to tym, iż zdarzają się przypadki spalania w piecach domowych odpadów komunalnych, takich jak m.in.: plastiki, materiały zawierające substancje niebezpieczne, opony.
Spalanie odpadów w domowych piecach odbywa się w niskich temperaturach, z czym wiąże się zwiększona emisja zanieczyszczeń do atmosfery i gleby. Poza tym kominy domów są niskim źródłem emisji i w tej sytuacji uniemożliwione zostaje wyniesienie zanieczyszczeń na duże wysokości i rozproszenie ich przez wiatr. Największą dawkę zanieczyszczeń przyjmujemy w bezpośrednim sąsiedztwie dymiącego komina. Mieszkańcy nie przyjmują do wiadomości faktu, że spalanie śmieci nie powoduje ich zniknięcia, tylko zmianę postaci w bardzo niebezpieczne substancje, które przez pewien czas krążą w powietrzu (skąd je wszyscy wdychamy), następnie opadają do gleby, czyli do naszych ogródków, przechodzą do roślin i znowu do naszych organizmów. Z tą świadomością nasze śmieci powinny być wyrzucane do przeznaczonych na ten cel kontenerów.
W sytuacji podejrzenia faktu spalania odpadów w paleniskach domowych należy zawiadomić Straż Miejską lub Policję, Biuro Urbanistyki i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Brzegu lub Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu.
W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów zawierających substancje niebezpieczne w urządzeniach, które nie są do tego przeznaczone! Można to robić tylko w spalarniach odpadów. Za spalanie odpadów wydzielających trujące gazy w domowych piecach lub ogniskach grozi kara grzywny, a nawet areszt. Podejrzane o takie szkodliwe działania miejsca mogą, zgodnie z prawem, kontrolować inspektorzy ochrony środowiska.
Powyższe regulują przepisy Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 236, poz.2008 ), Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (tekst jednolity z 2007r. Dz.U. Nr 39, poz. 251 z późniejszymi zmianami)
Zgodnie z ustawą o odpadach i kodeksem wykroczeń – zakazane jest spalanie śmieci (odpadów) w piecach i kotłowniach domowych, jak również na wolnym powietrzu

Burmistrz Miasta Brzegu
Wojciech Huczyński
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: 2009, burmistrza, dot, informacja, odpadow, spalania, styczen


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 19
Nasze Serwisy:

Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu