Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Czym się różni JRNowak od Grossa?
Autor Wiadomość
robin 


Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-12-16, 12:06   Czym się różni JRNowak od Grossa?

Ciekawe stwierdzenie znalezione na forum, z którym ja się całkowicie zgadzam. Zapraszam do merytorycznej dyskusji.

"Czym się różni JRNowak od Grossa?

Gross jest tropicielem polskiego antysemityzmu, a Nowak tropicielem
żydowskiego antypolonizmu. Właściwie obaj się uzupełniają.

Jednak pierwszego Wyborcza nosi na rękach, opiewa, ogłasza rycerzem Prawdy,
drugiego natomiast niszczy na wszelkie możliwe sposoby, ośmiesza, szkaluje,
robi z niego oszołoma.

Okazuje się, że można, a wręcz wskazane jest, pisanie o polskim
antysemityzmie, ale napisanie że wśród narodu żydowskiego byli także osobnicy,
którzy nie przepadali za Polakami i działali na szkodę państwa polskiego - o,
tego nie wolno to już przejaw organicznego antysemityzmu, objaw ciemnoty
umysłowej i w ogóle moherstwo, nieuropejskość, faszyzm, rasizm i wszystko co
najgorsze.

Polecam wszystkim do refleksji. "
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-12-16, 13:01   

Gdzieś pomiędzy nimi próbował uplasować się prof. Marek Jan Chodakiewicz. Jego książka "Po zagładzie" jest napisana w spósób próbujący zestawić i zaanalizować różne dane, chociaż zapewne już sam tytuł "PO zagładzie" odnosi się do niebezbieczennych tez (oczywiście moim zdaniem, ale nie tylko moim), jakie czytelnicy wynieśli z książki Grossa, mianowicie takich, że po zakończeniu II WOJNY to co się działo, było niczym innym, jak kontynuacją Holocaustu. Z takimi interpretacjami się spotkałem (też).

Poza tym na rynku ukazała się też książka "Cena Strachu" - mająca być zestawieniem różnych sądów na temat "Strachu" wg Grossa. W zasadzie chciałem odświeżyć odpowiedni temat we właściwym dziale: http://www.forumbrzeg.pl/...opic.php?t=9656
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2008-12-16, 13:02, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2008-12-16, 16:51   

Szkoda transferu na dyskusję o tym panu.
Cytat:
Niektóre z reakcji prof. Jerzego Roberta Nowaka podczas wykładów na temat książki "Strach" są wyraźnie chore - uważa metropolita lubelski abp Józef Życiński.

Źródło: http://wiadomosci.gazeta....08,4986175.html
Cytat:
Rektor Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie ks. prof. Ludwik Grzebień napisał w oświadczeniu, że uczelnia odcina się zdecydowanie od zawierających akcenty antysemickie wypowiedzi, które padły podczas spotkania z Jerzym Robertem Nowakiem.

Źródło: http://wiadomosci.wp.pl/k...ml?ticaid=17271

Cytat:
Rzuca od niechcenia jakąś półprawdę lub wręcz nieprawdę, a potem na bazie tej,
jak to mówił ks. J. Tischner, merde prawdy, buduje długi, zgrabny, logiczny i przekonywujący wykład,
z łatwością trafiający do skrytych pod moherowymi beretami umysłów ludu Qrskiego

Wczoraj tokował prawie pięć godzin.
Opluł niemal wszystkich od abp. Życińskiego poczynając, a na Marku Jurku kończąc.

Po drodze dostało się ks. Isakiewiczowi-Zaleskiemu, oberwali: Staniszkis, Kieres, Friszke, Paczkowski, Safian. Karski, Bartoszewski, Michnik…


Źródło: http://niezalezneforum.pl...ge;topic=2473.0

Cytat:
Według Jerzego Roberta Nowaka (książka "Kogo muszą przeprosić Żydzi") muszą oni przeprosić:
• Polaków (za zdradzanie nas na rzecz zaborców, za jakże licznych żydowskich szpicli i donosicieli, za rozliczne kampanie antypolonizmu itd.);
• Rosjan (za narzucony im totalitarny system komunistyczny, walkę z religią itd.);
• Amerykanów (za rolę zdominowanego przez Żydów Hollywood w rozbijaniu tradycyjnych wartości);
• Murzynów (za rolę kupców żydowskich w handlu niewolnikami);
• Żydów (Żydzi amerykańscy - Żydów europejskich, Żydzi antypolscy - Żydów polskich patriotów, Żydzi komuniści - Żydów antykomunistów, Żydzi fanatycy - Żydów rzeczników dialogu).
Tu potwierdzają się słowa abp Życińskiego, że jest to chore.
Źródło: http://atopolskawlasnie.b...bert-nowak.html
To linki do zaledwie kilku tekstów o tym panu.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2008-12-16, 16:55, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Nuta 



Wiek: 32
Dołączyła: 02 Paź 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: a stad...!

Wysłany: 2008-12-16, 17:09   

skwituje to tak:
sa krzesla i parapety,ale zeby sie klamka urodzic?
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2008-12-16, 18:46   

Dyskretna różnica między Grossem a "tym panem" chyba jest. Gross nigdy nie był tajnym współpracownikiem SB, nie fascynował się kadarowską komunistyczną partią i nie nazywał wydarzeń węgierskich z 56' i polskiej pierwszej Solidarności "imperialnym spiskiem". Panowie Robin i Franco popierają powyższe poglądy Nowaka czy łączy ich z nim tylko niechęć do Żydów? Warto wiedzieć, że antysemityzm Nowaka narodził się już po 89r., kiedy premier Mazowiecki nie chciał go wysłać na placówkę do Budapesztu. Wówczas to Nowak ubzdurał sobie, że to "żydowski spisek" blokuje jego karierę dyplomatyczną i niechęć do Narodu Wybranego mu pozostała.
Co do Grossa to chyba wszystko już zostało powiedziane na tym forum w odpowiednim wątku. Nie ma sensu się powtarzać.
0 UP 0 DOWN
 
Radek W. 



Wiek: 49
Dołączył: 21 Wrz 2005

UP 5 / UP 1


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-12-16, 18:52   

Grossa polecam wydaną właśnie przez "Znak" a "czterdziestym nas matko na sybir zesłali..." - bardzo rzetelna dokumentalistyczna robota. I jakby z zupełnie innego zakresu tematycznego co "Strach" czy "Sąsiedzi".
Uproszczenia są upajające, ale jednak zrównywanie J.R.Nowaka i Grossa to chyba o jeden most za daleko.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-12-16, 19:09   

Marcim B. napisał/a:
Panowie Robin i Franco popierają powyższe poglądy Nowaka czy łączy ich z nim tylko niechęć do Żydów?


Marcin - po raz kolejny i tym razem ostatni - ostrzegam - nie deklaruję żadnej niechęci do Żydów. Wręcz przeciwnie.

Pisałem o tym wielokrotnie - wychowałem się w rodzinie, o rodowodzie akowskim i w niej NIGDY nie było jakiś tekstów wzbudzających nienawiść, agresję czy niechęć do szeroko rozumianych kultury i społeczności żydowskich czy też semickich. A WRĘCZ PRZECIWNIE !

Wszystko też, co pisałem, było poparte cytatmi z T E K S T Ó W, bo cała nasza wiedza o przeszłości pochodzi z T E K S T Ó W. Rozumianych dość szeroko, chociaż tutaj raczej mam na myśli materiały o charakterze piśmienniczo-drukowanym. Dlatego mam bardzo daleki dystans do wszelkich tekstów, a jesli już próbuję zmierzyć się z jakimś poglądem, to interesuje mnie też CZŁOWIEK, który je głosi. A mniej sposób W JAKI JE GŁOSI. Podstawą PR jest znalezienie wspólnego języka z odbiorcą, więc może chodzi o grupę targetową?


Poza tym aby na pewno mówimy o poglądach ?
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2008-12-16, 19:30   

ok, Franku. Zbyt pobieżnie przeczytałem co tam pod rewelacją robina napisałeś. Przepraszam. Postaram się już więcej Cię nie irytować. O ile nie będziesz mnie prowokował :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-12-16, 19:44   

I żeby mi to było ostatni raz ;) . Niestety PROWOKACJA chyba do mnie przylgneła na stałe, więc odbiorca, który miał ze mną "przyjemność" najpierw widzi PROWOKACJĘ, a gdzieś dalej POGLĄDY. A INTENCJE NADAWCY? ... Dlatego analizując np Franca należy zapewne włączyć filtr antyemocjonalno-prowokacyjny, a Nowaka odsączać z jadu ?

Powiem Ci inaczej, co zapewne Dalville powinien potwierdzić. Niejaki ECO z Umbertowa sklasyfikował takie działania jako redundancję. I być może język, jakim operuje Nowak jest cechą redundantną komunikatu? Musiałbym to przemyśleć i przeanalizować. W zasadzie chyba Dalville w temacie będzie bardziej kumaty, o ile zechce zabrać głos w tym offie, który zapewne trzeba będzie skierować na nieco inne tory forum. Poza tym, a w zasadzie przede wszystkim, musiałbym być na bieżąco z Nowakiem, a nie jestem. Ale jak pisałem, sprawdzałem wytykane przez niego kłamstwa ("kłamstwa") z tekstami wskazanymi jako źródło (wspomnienia Żydów z Jedwabnego) i na poziomie rzeczowym nie miałem mu nic (Nowakowi) do zarzucenia. Na tyle, na ile sprawdziłem.
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2008-12-17, 08:13, w całości zmieniany 4 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-12-17, 08:11   

Radek W. napisał/a:
Grossa polecam wydaną właśnie przez "Znak" a "czterdziestym nas matko na sybir zesłali..." - bardzo rzetelna dokumentalistyczna robota.


Pierwsze wydania w Polsce jeszcze w drugim obiegu, pierwsze w ogóle 1983.

Poza tym nie jest on jej autorem sensu stricto, napisał WSTĘP do:
Cytat:
Wybór dziecinnych wypracowań polskich dzieci uwolnionych z sowieckiej zsyłki lat 1939-1942


Trudno mi uznać taki materiał za "Rzetelną robotę dokumentalistyczną". Raczej jako materiał uzupełniający, OPRACOWANIE, jakby nie było, i SELEKCJĘ materiału. Bardzo specyficznego do tego.

Co nie zmienia faktu, że wspomnienia dzieci jak najbardziej należy analizować, a do tego w wielu różnych optykach.
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2008-12-17, 21:12, w całości zmieniany 5 razy  
0 UP 0 DOWN
 
robin 


Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-12-17, 09:59   

Cytat:
Według Jerzego Roberta Nowaka (książka "Kogo muszą przeprosić Żydzi") muszą oni przeprosić:
• Polaków (za zdradzanie nas na rzecz zaborców, za jakże licznych żydowskich szpicli i donosicieli, za rozliczne kampanie antypolonizmu itd.);
• Rosjan (za narzucony im totalitarny system komunistyczny, walkę z religią itd.);
• Amerykanów (za rolę zdominowanego przez Żydów Hollywood w rozbijaniu tradycyjnych wartości);
• Murzynów (za rolę kupców żydowskich w handlu niewolnikami);
• Żydów (Żydzi amerykańscy - Żydów europejskich, Żydzi antypolscy - Żydów polskich patriotów, Żydzi komuniści - Żydów antykomunistów, Żydzi fanatycy - Żydów rzeczników dialogu).


Pozwolę zamieścić sobie jeden cytat do tych wszystkich oskarżeń:

"Prof. Nowak nie oskarża WSZYSTKICH Żydów (byłby to rasistowski antysemityzm), lecz ukazuje rolę pewnych środowisk żydowskich, zwłaszcza amerykańskich. Protestuje przeciwko antypolonizmowi w wydaniu rosyjskim, niemieckim, i środowiska Żydów amerykańskich (pewna część to osoby, które pracowału w UB i opuściły Polskę). Środowiska te pragną m.in. 100mld.$ odszkodowania od WSZYSTKICH Polaków za holokaust. Ja to nazywam antypolonizmem (odmiana rasizmu, jak antysemityzm). Prof. Nowak uważa zatem, że jeśli już ktoś ma kogoś przepraszać to te środowiska. Zasłynęły one z krzywd wyrządzonych także osobom narodowości żydowskiej w czasie wojny nie udzielając im pomocy. Antysemityzm to bicz, używany przez te środowiska celem zamknięcia ust ich krytyce. Krytyka członków o jakiejś narodowości to nie jest rasizm, rasizmem jest przyznawanie złych, negatywnych cech dla WSZYSTKICH członków określonej narodowości (np. każdy Polak to leń i idiota, choć jest ich dużo, jak widać...). A do mędrców, dla których autorytetem jest "GW", to jeśli chcecie dowiedzieć się prawdy, najpierw przeczytajcie jakąkolwiek książkę prof.Nowaka. Potem sprawdźcie podane tam informacje w niezależnych źródłach, np. internetowych, w Bibliotece Jagiellońskiej, itp. i sami oceńcie. SAMI OCEŃCIE."
Ostatnio zmieniony przez robin 2008-12-17, 10:01, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
robin 


Wiek: 41
Dołączył: 30 Sty 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-12-17, 10:13   

Marcim B. napisał/a:
Dyskretna różnica między Grossem a "tym panem" chyba jest. Gross nigdy nie był tajnym współpracownikiem SB, nie fascynował się kadarowską komunistyczną partią i nie nazywał wydarzeń węgierskich z 56' i polskiej pierwszej Solidarności "imperialnym spiskiem". Panowie Robin i Franco popierają powyższe poglądy Nowaka czy łączy ich z nim tylko niechęć do Żydów? Warto wiedzieć, że antysemityzm Nowaka narodził się już po 89r., kiedy premier Mazowiecki nie chciał go wysłać na placówkę do Budapesztu. Wówczas to Nowak ubzdurał sobie, że to "żydowski spisek" blokuje jego karierę dyplomatyczną i niechęć do Narodu Wybranego mu pozostała.
Co do Grossa to chyba wszystko już zostało powiedziane na tym forum w odpowiednim wątku. Nie ma sensu się powtarzać.


Osobiście kompletnie nigdy nie miałem i nie mam nic do Żydów! Nie słucham też rozgłośni, ani nie czytam NDZ.
Ale tu chodzi o zupełnie coś innego.
Wkur. mnie takie jednostronne odbieranie rzeczywistości, jakie obecnie upowszechnia się w Polsce (głównie przez GW). To, że jest jedna słuszna racja, a jak ktoś ośmieli się miec odmienne poglądy to trzeba go zrównać z błotem, wyzwać od oszołomów czy innych mocherów i najlepiej to zamknąć do końca życia w psychiatryku! Panowie opamiętajcie się i otwórzcie swoje umysły. Zdobędzcie się na odrobinę wysiłku i sami spróbujcie wyrobić sobie opinie na dany temat, a nie tylko powielajcie poglądy wygłaszane przez "najwyższe", "nieomylne" autorytety z kręgów GW.

Jeżeli chodzi o JRN, to moje zainteresowanie się ta osobą wynikneło z czystego przypadku, mianowicie z odwołania konferencji przez UWR, w której miał uczestniczyć. Strasznie mnie oburzyły wypowiedzi "wielkich medrców" z UWR, dla których udział na konferencji razem z tym Panem, to tak jakby jeśc z jednego koryta razem ze świnią. A o artykułach i komentarzach na stronach GW już nie wspomnę.
Ta cała sytuacja zaintrygowała mnie do nieco głębszego poznania owych poglądów JRN. W tym celu poczytałem sobie trochę jego artykułów zamieszczonych na jego stronie i naprawdę wiele jego stwierdzeń trafia w sedno sprawy.
Tak więc zanim nasmarujecie kolejnego posta w którym zjedziecie zarówno mnie jak i JRN, to może zadajcie sobie odrobinę trudu i poczytajcie niektóre jego artykuły i dopiero wtedy porozmawiajmy merytorycznie na dane tematy.
http://www.jerzyrobertnowak.com/
0 UP 0 DOWN
 
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2008-12-17, 10:26   

robin napisał/a:
oburzyły wypowiedzi "wielkich medrców" z UWR, dla których udział na konferencji razem z tym Panem, to tak jakby jeśc z jednego koryta razem ze świnią

No, to było przegięcie. Świnie to bardzo sympatyczne zwierzaki i nie wypluwają z siebie żółci. Zwłaszcza do wspólnego koryta.
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2008-12-17, 17:11   

robin napisał/a:
Prof. Nowak uważa zatem, że jeśli już ktoś ma kogoś przepraszać to te środowiska. Zasłynęły one z krzywd wyrządzonych także osobom narodowości żydowskiej w czasie wojny nie udzielając im pomocy. Antysemityzm to bicz, używany przez te środowiska celem zamknięcia ust ich krytyce.
Tylko, że te środowiska w USA żądające od nas 60 miliardów $ różnią się całkowicie od ziomkostw także żądających różnych odszkodowań. Ziomkostwa to nie parlament niemiecki mogą sobie pokrzyczeć, demonstrować, żądać i niewiele z tego wyniknie. Nie mam danych jaka część parlamentu USA nie mówiąc o lobby to społeczność, o której mówimy. Oni tam biorą udział w rządzeniu i tyle. Są wybierani w demokratycznych wyborach przez wyborców. To właśnie oni nie życzą sobie ruchu bezwizowego z Polską. I sam prezydent USA niewiele tu może. A jaki jest stosunek przynajmniej części tej społeczności do nas Polaków to radzę poszukać wywiadów z Polkami, które pracowały lub pracują jako służące (niestety tylko taka nazwa pasuje) w domach tej społeczności w USA. W samym Izraelu jest widoczny podział na popierających tą społeczność i jej przeciwników. To właśnie ci, dzięki którym pokoju na Bliskim Wschodzie nie będzie. Ale to też ci, dzięki którym Izrael istnieje i ma się coraz lepiej. To też ci, dzięki którym Izrael dostaje wielomiliardowe dotacje. Nie obcina się ręki, która karmi. A czy nasz stosunek do tej części społeczności żydowskiej żyjącej w USA może być inny? Jakieś sojusze trzeba mieć. Rosja nie pasuje to zostaje USA. Jeśli USA również nie pasuje to jest taki egzotyczny luźny związek Chiny, Białoruś, Wenezuela, Libia ale też pod wpływami rosyjskimi. Co Robinie wybierasz? Pomijanie milczeniem tych żądań to chyba jedyny właściwy sposób reakcji. Polityka, którą proponuje p. Nowak doprowadzi nas do położenia podobnego do gruzińskiego. Nie jesteśmy potęgą ani militarną, ani ekonomiczną, żeby ze wszystkimi zadzierać. I na zakończenie, ten przedstawiony przez Ciebie problem istniej, jest godny uwagi i dyskusji, ale nie w sposób i w miejscach przedstawianych przez p. Nowaka.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2008-12-17, 17:27, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
sigalit 



Wiek: 38
Dołączyła: 13 Lis 2006

UP 0 / UP 3


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-12-17, 21:37   

Robin, ty chyba czegos nie rozumiesz. Dla komunistow(ich pochodzenie nie ma tu najmniejszego znaczenia) wrogiem nie byl konkretnie Polak, bo jak wytlumaczysz przesladowania Zydow czy ludzi zydowskiego pochodzenia przez komune?
Komunista nie ma narodowosci i swoja nienawisc nie kieruje w stosunku do ludzi okreslonej narodowosci, a do wroga systemowego; moze on byc Polakiem pochodzenia niemieckiego, zydowskiego, ukrainskiego, bialoruskiego itd. Antysemityzm natomiast przesladuje wlasnie Zydow, konkretna narodowosc. I zapewniam cie ze pan Nowak doskonale o tym wie.

Jeszcze jedno Gross jest Polakiem, zreszta zobacz sam, jesli jeszcze tego nie sprawdziles.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Tomasz_Gross
jeszcze cos, jest takze autorem tej ksiazki
http://ksiazki.wp.pl/kata...a.html?kw=13840
i wielu publikacji na temat bohaterstwa, odwagi i wyjatkowosci polskiego narodu zamieszczonych w amerykanskiej prasie.
Ostatnio zmieniony przez sigalit 2008-12-17, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: czym, grossa, jrnowak, od, rozni, sie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu