Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: qiero
2007-03-10, 12:39
Siatkówka - historia
Autor Wiadomość
qiero 
11


Wiek: 46
Dołączył: 23 Maj 2005

UP 12 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-01-08, 13:16   Siatkówka - historia

Pierwsza sekcja siatkówki w Brzegu powstała w 1949 roku w Garbarni, podobnie jak większość sekcji sportowych, które powstawały tuż po wojnie. Wcześniej, bo w 1947 roku w Liceum Ogólnokształcącym powstał zespół szkolny, który w 1950 roku zdobył wicemistrzostwo Polski szkół ogólnokształcących, ulegając tylko siatkarzom z Częstochowy. Tuż po tym sukcesie zawodnicy drużyny szkolnej trafili do Garbarni, a należeli do nich Zbigniew Omelan (grający trener), Zbigniew Truchan i Ryszard Krakowiak, którzy w późniejszych latach już jako trenerzy i działacze kontynuowali siatkarskie tradycje w naszym mieście. Oprócz nich grali Leszek Partyka, Markiewicz, Marian Bąk, Wiesław Ślęzak, Wacław Chabior, Bolesław Lubow, Florian Lubow, Tadeusz Kłonowski, Zbigniew Rajpert, Alfred Kudłak, Idzikowski, Zalewski, Strawa, Zdzisław Dudziński czy Henryk Nizinkiewicz. Pierwszymi znaczącymi sukcesami klubu były dwa zwycięstwa w lidze okręgowej. Niestety wygrane w okręgówce nie dały wówczas awansu do II ligi, Garbarnia bowiem nie zdołała przebrnąć baraży. Po tych pierwszych sukcesach klubu kilku graczy opuściło Brzeg, by występować w klubach pierwszoligowych. Henryk Nizinkiewicz trafił do Gwardii Wrocław, Bracia Bolesław i Florian Lubow do AZS-u Kraków, a Zdzisław Dudziński do Pogoni Szczecin, a której z kolei trafił do reprezentacji Polski. Jako zawodnicy Włókniarza Brzeg (nowa nazwa Garbarni) do reprezentacji Polski Włókniarza trafili Zbigniew Omelan i Zdzisław Dudziński.
Z biegiem czasu Włókniarz zmienił nazwę na Piast i cały czas plasował się w czołówce ligi okręgowej, nie walcząc już jednak o awans. Przy Zakładach Przemysłu Terenowego (późniejszy Bewag) powstał TKKF Grobla. W tym klubie w 1966 roku szkoleniem zajął się Alfred Kudłak, wcześniej znakomity zawodnik Garbarni, który po kontuzji został trenerem i działaczem. Trenerem tam był również Marian Świetlicki. W Grobli grali tacy siatkarze jak Bolesław Florków, Leszek Gołębiowski, Witold Safarewicz, Marian Rakoczy, Tadeusz Nowak, Zbigniew Ciąglewicz i Zbigniew Salak, Jan Topkin, czy Józef Koziarski oraz Zbigniew Omelan. Zdarzały się też sytuacje, że w zespole tym grali oficerowie wojska radzieckiego, wśród których wyróżniali się Sasza Naprutkin, Wasylij Taran i Jakowlew. Bardzo aktywnymi działaczami TKKF Grobla byli Tadeusz Baran i Marian Szała.
Po Włókniarzu (Piaście) i Grobli sekcja siatkarska powstała w Stali Brzeg, w której trenerem był Janusz Laferi, a w drużynie grali między innymi Krzysztof Cytkowicz, bracia Zwierzyńscy, bracia Kaczmarkowie, Andrzej Skarżyński (później Stal Nysa), czy Zbigniew Mendel. Siatkarze Stali w swoim pierwszym sezonie w lidze okręgowej (67/68) nie spisali się najlepiej, zajęli bowiem przedostatnie miejsce. Odejście trenera w 1974 roku sprawiło, że z biegiem czasu sekcja siatkarska w Stali chyliła się ku upadkowi, aż w końcu przestała istnieć. Później przez krótką chwilę siatkarze znów grali w Piaście, gdzie trenował ich Janusz Wilczyński, były zawodnik AZS Kraków, ale to również szybko upadło. Przez krótką chwilę w lidze grali też siatkarze WKS Odra.
Kolejne odrodzenie dla tej dyscypliny nadeszło wraz z przybyciem do Brzegu z Raciborza Ryszarda Milewskiego, który w Szkole Podstawowej nr 8 rozpoczął szkolenie młodych adeptów, a także prowadził Stal w jej ostatnim sezonie. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. W 1975 roku objął zespół Orlika, który występował wówczas w Klasie A i rok później awansował z nim do ligi okręgowej, gdzie grał już Piast. W 1977 roku jego podopieczni zdobyli wicemistrzostwo Polski klas piątych, a rok później byli najlepsi w kraju wśród klas szóstych. W tym historycznym sukcesie osiągniętym w Andrychowie swój udział mieli między innymi Paweł Ogorzelec, który później grał w Stali Nysa, Zbigniew Lutowski, później zawodnik KKS Kluczbork i AZS Opole oraz Piotr Litwin, który z kolei trafił do Kędzierzyna-Koźla, a także Odorczyk i Buczyński. W zespole tym był również Janusz Bułkowski, który z całego zespołu zrobił największą karierę. Po grze w SP 8 i Orliku trafił do KKS Kluczbork, z którym awansował do II ligi, a następnie przez Góral Żywiec trafił do Stali Nysa, z którą był związany do końca kariery. Najbardziej jednak zasłynął a gry w siatkówkę plażową, w której jest najlepszym graczem w jej historii w naszym kraju. Takie miano osiągnął dzięki siedmiu tytułom Mistrza Polski w tej dyscyplinie.
Brzeski Orlik, w którego składzie grał właśnie Bułkowski zajął piąte miejsce na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży, co było ogromnym osiągnięciem brzeskiej siatkówki. W tym zespole grał również Czesław Muzyka, który później trafił do reprezentacji Polski juniorów. Innymi znanymi zawodnikami byli Zbigniew Wdowiuk i Janusz Kręcichwost. W 1983 roku Orlik był bardzo bliski awansu do II ligi, ale nie sprostał w barażach KKS-owi Kluczbork. Po Ryszardzie Milewskim trenerem Orlika został Bogdan Szewczyk, którego juniorzy młodsi w latach 90-tych dotarli aż do półfinałów mistrzostw Polski. Jednymi z zawodników tego zespołu byli Ireneusz Czerwiński, a także Piotr Mizera i Marcin Górecki, którzy do tej pory kontynuują siatkarskie tradycje w Brzegu. Zespół LZS Rybna Brzeg reprezentuje dziś nasze miasto w lidze wojewódzkiej, a jego mecze można oglądać w szkole podstawowej nr 8.
W Brzegu w siatkówkę grali nie tylko panowie, panie również reprezentaowały barwy brzeskich klubów i czyniły to z niemniejszymi sukcesami. Żeńska siatkówka podobnie jak męska miała swój początek we Włókniarzu i również dwukrotnie kobiety walczyły o II ligę, niestety bez powodzenia. Bardziej znanymi zawodniczkami w tych latach były Ewa Górniak, Anna Partyka, Zofia Gac, Barbara Szafraniec, Irena Staszczuk, Klotylda Winiarska i Anna Wierus, Ta ostatnia, występująca później jako Rogowska, po przejściu do Budowlanych (Odry) Opole, a następnie do Wrocławia trafiła do reprezentacji Polski i w 1956 roku podczas Mistrzostw Świata w Paryżu zdobyła z kadrą brązowy medal. Sekcja siatkówki żeńskiej we Włókniarzu nie przetrwała jednak długo.
Pod koniec lat 60-tych w zespole Piasta, w którym ponownie powstała sekcja żeńskiej siatkówki, zdarzały się takie sytuacje, że w brzeskim zespole grały tylko zawodniczki radzieckie z rodzin żołnierzy stacjonujących w Brzegu. W tym też czasie kobiety występowały w Grobli Brzeg, gdzie trenował je Zbigniew Omelan, a grały tam między innymi Halina Łukaszewicz, Danuta Krasuska, Zofia Andrusiewicz, Elżbieta Andrusiewicz, Jadwiga Miśków, Władysława Dach, Bronisława Turcza, Zuzanna Marenin, czy Grażyna Bednarz. Przez pewien czas panie grały też w Merkurym Brzeg.
Na początku lat 80-tych sekcja siatkówki żeńskiej powstała w Piaście, gdzie trafiły uczennice SP 8 prowadzone przez Alfreda Kudłaka i Bogdana Szewczyka. W zespole tym grały takie zawodniczki jak: Renata Kulik, Anna Woszczyna, Anna Zalęska, Henryka Szczęch, Marzena Mykita, Sylwia Tlałka, czy Danuta Winiarska. W 1985 roku żeńska siatkówka w Brzegu zakończyła swój żywot.
Ostatnio zmieniony przez qiero 2007-03-10, 12:39, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: historia, siatkowka


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 22
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu