Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Rozmowa z Dariuszem Ilowem
Autor Wiadomość
qiero 
11


Wiek: 46
Dołączył: 23 Maj 2005

UP 12 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-11-07, 13:16   Rozmowa z Dariuszem Ilowem

Jak długo działa Sekcja Sportów Siłowych LZS Olszanka-Pogorzela?
Nasza sekcja powstała w 1998 roku i powstała ona na bazie moich zainteresowań sportem ciężarowym. Początkowo fascynowałem się kulturystyką, a w 1992 roku koledzy namówili mnie na start w zawodach w wyciskaniu sztangi leżąc. Na pierwszych zawodach w Pokoju zająłem trzecie miejsce, a z czasem przyszły jeszcze lepsze wyniki. Rok później jako zawodnik Olimpii Pokój zająłem czwarte miejsce w mistrzostwach Polski, a w 1994 roku byłem już pierwszy. Za tym poszły starty w zawodach międzynarodowych, gdzie między innymi w Austrii zająłem pierwsze miejsce na zawodach Pucharu Świata. Takich wyników było więcej i dzięki temu zachęciłem inne osoby z mojej miejscowości – Pogorzeli do tego, by rozpocząć treningi. Postanowiliśmy przy Gminnym Zrzeszeniu LZS założyć sekcję sportów siłowych i tak od 1998 roku zaczęliśmy pracować na własne konto i startować w wielu zawodach od mistrzostw Dolnego Śląska i Śląska, aż do turniejów rangi mistrzostw Polski. Przez te 10 lat odnosiliśmy szereg sukcesów w kategoriach od młodzików do seniorów. Ale nie ograniczaliśmy się tylko do startów w zawodach. Kilka lat temu, jeszcze przed „strongmanami” wprowadziliśmy pokazy sportów siłowych, które były organizowane przy okazji festynów i tego typu imprezach. Nasi zawodnicy przy akompaniamencie muzyki prezentowali swoją sprawność fizyczną i siłę. Muszę powiedzieć, że cieszyło się to dużą popularnością i widzowie przeżywali przy tym spore emocje.

Jakie były najważniejsze osiągnięcia sekcji w tym okresie?
Na pewno największym sukcesem był srebrny medal Tomasza Chrzanowskiego na mistrzostwach Świata. Poza tym medale mistrzostw Europy również zdobywane przez Tomka oraz wiele medali różnego koloru mistrzostw Polski w każdej kategorii. Jest ich tak dużo, że trudno dokładnie policzyć, były lata że zdobywaliśmy nawet 13 medali na jednych mistrzostwach. Mieliśmy w sekcji również dziewczęta, które zdobywały medale mistrzostw Polski, jak na przykład Agnieszka Korzeniowska, która zdobywała brąz i srebro. Natomiast najwybitniejszą naszą zawodniczką była Joanna Janicka, która już w wieku szkoły gimnazjalnej zdobywała medale mistrzostw Polski nie tylko młodziczek, ale i juniorek i seniorek.

W ostatnich latach było jednak cicho o waszych startach.
Cały czas braliśmy udział w zawodach i mieliśmy dobre wyniki, ale te starty nie były tak częste. Mieliśmy pewne problemy lokalowe, młodzież nie miała gdzie trenować. Trwały prace remontowe, które dobiegły już końca i nasze problemy z tym związane się skończyły. Jest już gdzie trenować, cały czas doposażamy naszą siłownię i coraz więcej młodzieży się do nas zgłasza na treningi.

Jak liczna jest obecnie sekcja?
Zawodników z licencjami jest sześciu, a ogólnie trenujących jest około 50. Trzon naszej sekcji stanowią zawodnicy z Gminy Olszanka, ale jako że jesteśmy jedyną sekcją w województwie to docierają do nas również zawodnicy z okolicy. Mieliśmy zawodników z okolicy Nysy, Opola, Namysłowa czy Zawadzkiego. A i sam Tomasz Chrzanowski jest mieszkańcem Oławy.

Gdzie mogą się zgłaszać osoby chętne do podjęcia treningów?
Treningi odbywają się na dwóch salach. Mamy małą Mała siłownię w Krzyżowicach, gdzie jest osoba, która opiekuje się trenująca młodzieżą. A druga, większa grupa ćwiczy w Pogorzeli w Gminie Olszanka, w sali po byłym kinie. Zaznaczam jednak, że nie każdy może trenować ten sport, bowiem według przepisów trenować mogą zawodnicy od 14 roku życia. Do naszych treningów można się jednak przygotować wcześniej. Kilka lat temu opracowaliśmy gimnazjalny trójbój siłowy i każdego roku w Olszance organizowane są zawody powiatowe. Młodzież może tu wykazać się sprawnością nie używając żadnych przyrządów. W skład takiego trójboju wchodzą – podciąganie na drążku oraz tak zwane „pompki” i „brzuszki”, a w razie dogrywki odbywa się skok w dal z miejsca. To właśnie w tego typu zawodach pokazał się Kamil Dzierżanowski z Kościerzyc, który później był mistrzem Polski młodzików i juniorów oraz jest aktualnym rekordzistą Polski.

Jakie są wasze najbliższe plany?
Na razie przede wszystkim to usprzętowienie Sali i wychowanie kolejnych osób, które mogłyby się zaangażować nie tylko w starty na zawodach i treningi, ale i w organizację. Tak, by nasza sekcja mogła dalej funkcjonować. W listopadzie, z okazji 10-lecia istnienia sekcji, odbędą się Otwarte Mistrzostwa Gminy Olszanka, w których będzie mógł wystartować każdy chętny, kto będzie tylko miał aktualne badania lekarskie. A później to już będziemy kończyć sezon i myśleć o startach przyszłorocznych. Mam nadzieję, że uda nam się zdobyć kolejne medale. Chciałbym, żeby w mistrzostwach Polski znów wystartowali młodzicy oraz liczę na to, że Tomasz Chrzanowski ponownie będzie walczył o miejsce w kadrze Polski i powalczy o medale na arenie międzynarodowej.

Dziękuję za rozmowę.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: dariuszem, ilowem, rozmowa


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 19
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu